راهنمای بازی رومیزی

آموزش بازی گروهی مافیا

چطور مافیا بازی کنیم!

در اینجا به آموزش بازی مافیا می‌پردازیم. بازی مافیا پیچیدگی‌های خاص خودش رو داره پس اگه می‌خواین کامل با این بازی آشنا باشین، با پیکسل آرتس همراه شید.

مافیا (که با نام‌های دیگری نظیر گرگینه نیز شناخته می‌شود) نام یک بازی‌ گروهی است که قدرت استنتاج شما را به چالش می‌کشد. بازی در یک روستای خیالی کوچک جریان داشته که اعضای روستا و اعضای مافیا سعی دارند در آن زنده بمانند. هدف شما، که به نقش‌تان بستگی دارد، این است که در طول دوره‌های متوالی بازی (روز و شب) اعضای تیم مقابل را کشته یا شناسایی کنید. انجام این بازی با دوستان در موقعیت‌های مختلف می‌تواند لحظات خوشی را رقم بزند. امروز در پیکسل‌آرتس این را باید گفت که آموزش زیر از دید گرداننده بازی یا همان گاد است. با آموزش بازی مافیا همراه ما باشید.

آموزش بازی مافیا
آموزش بازی مافیا

آموزش بازی مافیا | آماده‌سازی بازی

۱- تعداد ۷ یا بیشتر بازیکن جمع کرده و همه در یک اتاق بنشینید. بازیکنان می‌توانند دور میز، روی صندلی و یا زمین بنشینند اما نکته‌ی اصلی این است که همه داخل یک اتاق باشند.

 • ۱۲ عددی ایده‌آل برای تعداد بازیکنان بازی مافیا است.
Image titled Play Mafia Step 1
آموزش بازی مافیا

۲-گرداننده بازی یا همان خدا (گاد) را انتخاب کنید. گرداننده بازی که قرار است آن‌ را گاد صدا کنیم، در حقیقت در بازی حضور ندارد. نقش گاد این است که مطمئن شود بازی بدون مشکل و روان پیش برود، به همین دلیل گاد باید شخصی باشد که از قوانین بازی کاملا آگاه است. از وظایف گاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توزیع کارت‌ها
 • دادن دستور خوابیدن و بیدار شدن به بازیکنان
 • مدیریت زمان بحث‌ها
 • اطلاع دادن مرگ بازیکنان
 • مشخص کردن برنده
آموزش و راهنمای بازی مونوپولی
خواندن

Image titled Play Mafia Step 2

۳-به تعداد بازیکنان کارت آماده کنید. یک دست کارت به تعداد بازیکنان آماده کنید. هر دست شامل یک کارت شاه، یک کارت بی‌بی، تعدادی از یک نوع کارت مخصوص اعضای مافیا (برای مثال پیک) و تعدادی کارت دیگر برای اعضای روستا می‌باشد. شایان ذکر است در صورت کم بودن تعداد اعضای مافیا می‌توان از کارت آس برای مافیا استفاده کرد.

 • به ازای هر ۳ شهروند باید یک مافیا وجود داشته باشد.

Image titled Play Mafia Step 3

۴-کارت‌ها را بُر زده و به هر بازیکن یک کارت بدهید. به بازیکنان اجازه دهید به کارت خود نگاه کنند و از دید دیگران مخفی نگه‌شان دارند. بعد از فهمیدن نقش خود، بازیکن باید کارت را از جلو روی زمین گذاشته تا دیگران متوجه نقش او نشوند.

 • اگر به کارت‌ دسترسی ندارید، می‌توانید نقش‌ها را روی کاغذ نوشته و هر شخص از کیسه کاغذی برداشته و نقش خود را بفهمد.

۵-به کارت‌ها نقش‌ بدهید. هرکس کارت شاه را داشته باشد کارآگاه و هرکس کارت بی‌بی داشته باشد دکتر است. این دو بازیکن قابلیت‌های خاصی دارند که هر دست می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. اگر بازیکنی کارتی از نوع از پیش تعیین شده‌ی مافیا را داشته باشد یکی از اعضای مافیا خواهد بود و در غیر این صورت یک شهروند است.

 • کارآگاه می‌تواند حدس خود را در طول شب به گاد بگوید و اگر حدس کارآگاه درست و آن شخص از اعضای مافیا بود، آن عضو مافیا از بازی حذف می‌شود. در غیر این صورت اتفاقی رخ نمی‌دهد.
 • دکتر در طول شب می‌تواند یک‎‌‌نفر را برای نجات دادن انتخاب کند. اگر مافیا سعی کند آن شخص را در شب به قتل برساند، شهروند مورد نظر نجات خواهد یافت. شایان ذکر است که دکتر می‌تواند خودش را نیز انتخاب نماید.
بهترین بازی‌های رومیزی سال ۲۰۲۱
خواندن

Image titled Play Mafia Step 5

آموزش بازی مافیا | روند بازی در شب

۱-با شروع شب  همه‌ی بازیکنان باید چشمان خود را ببندند. تمام بازیکنان بدون استثنا باید چشمان خود را بسته و یا حتی سر خود را نیز پایین ببرند.

۲-به مافیا دستور دهید که چشمانشان را باز کرده و یک‌ شخص را برای کشتن انتخاب کنند. هرکس که کارت مافیا در دست دارد باید چشمان خود را باز کند تا اعضای تیم خود را بشناسد. به مافیا یک زمان محدود دهید تا شخصی که می‌خواهند به قتل برسانند را انتخاب کنند. زمانی که تصمیم گرفتند، مافیا باید با اشاره کردن به آن شخص او را انتخاب نماید.

 • اعضای مافیا نباید با یکدیگر صحبت کنند و تنها راه ارتباط‌شان باید از طریق زبان اشاره باشد.
 • اگر مافیا به تصمیم نهایی نرسد، آن شب شخصی به قتل نمی‌رسد.

۳به مافیا بگویید چشمان خود را بسته و بخوابند. به یاد داشته باشید مافیا کدام بازیکن را برای کشتن انتخاب کرده است و بعد از آن مطمئن شوید چشمان همه بسته است تا بازی را ادامه دهید.

Image titled Play Mafia Step 6

۴-کارآگاه را بیدار کنید. شخصی که نقش کارآگاه را دارد باید چشمان خود را باز کرده و به کسی که شک دارد اشاره کند. از آنجایی که تنها یک کارآگاه در بازی وجود دارد، او باید از غریزه خود برای حدس زدن استفاده نماید.

Image titled Play Mafia Step 7

 • به یاد داشته باشید که تنها یک کارآگاه در بازی وجود دارد. اگر دو نفر چشمشان را باز کردند باید بلافاصله کارت‌شان را چک کنید تا بفهمید کارآگاه واقعی کیست.
 • روش دیگری برای بازی کردن نیز وجود دارد که کارآگاه در صورت درست حدس زدن مافیا، او را از بازی حذف نمی‌کند و صبح بعد گاد اعلام می‌کند کارآگاه مافیا را درست حدس زده و از آن بعد این به کارآگاه بستگی دارد که شهروندان را قانع کند که مافیا چه کسی است.
راهنمای بازی دبرنا | چگونه دبرنا بازی کنیم
خواندن

۵- کارآگاه را از درستی یا نادرستی حدس او آگاه کنید. به آرامی کارآگاه را متوجه کنید که حدسش درست بوده یا خیر. می‌توانید از تکان دادن سر برای فهماندن کارآگاه استفاده کنید. بعد از آن کارآگاه باید چشمان خود را ببندد.

 • اگر کارآگاه درست حدس زده باشد، آن شخص از بازی حذف خواهد شد. اما اگر حدس کارآگاه غلط باشد، کارآگاه مطمئن می‌شود شخصی که حدس زده بود، شهروند است و می‌توان به حرف او اعتماد کرد.

۶دکتر را بیدار کرده و منتظر انتخاب او باشید. دکتر می‌تواند شخصی را برای نجات دادن انتخاب کند و یا خود را نجات دهد. اگر شخصی که دکتر انتخاب کرد با شخصی که مافیا انتخاب کرده بود یکی باشد، آن شخص از بازی حذف نخواهد شد. در غیراینصورت اتفاقی رخ نخواهد داد و شخصی که مافیا انتخاب کرده بود حذف خواهد شد.

Image titled Play Mafia Step 8

 • اگر یکی از اعضای مافیا زمانی که نباید، چشمانش را باز کند و از هویت کارآگاه و دکتر آگاه شود، شما می‌توانید او را از بازی حذف کنید. قبل شروع بازی مطمئن شوید همه از عواقب تقلب کردن آگاه هستند.
 • اگر دکتر بمیرد، شهروندان در راندهای بعدی شانس نجات نخواهند داشت.

۷- به دکتر دستور خوابیدن دهید. بعد از اینکه دکتر شخص مورد نظر خود را انتخاب کرد، آن شخص را به خاطر سپرده و به دکتر دستور دهید که چشمانش را ببندد. با خوابیدن دکتر، شب به پایان می‌رسد.

Image titled Play Mafia Step 9

آموزش بازی مافیا | روند بازی در روز

۱-همه‌ی بازیکنان را بیدار کنید و اتفاقات شب گذشته را شرح دهید. شما می‌توانید برای بازیکنان داستانی کوتاه از اتفاقات شب گذشته تعریف کنید. گزارش کاملی از نتایج انتخاب‌های کارآگاه، مافیا و دکتر را به بازیکنان اعلام کنید.

 • برای مثال شما می‌توانید چنین چیزی بگویید، “شب گذشته، مافیا به علی حمله کرد اما دکتر توانست او را نجات دهد. همچنین کارآگاه نتوانست هیچکدام از اعضای مافیا را دستگیر کند.”
راهنمای بازی جالیز (Bohnanza)
خواندن

۲- شروع تایم صحبت کردن در رابطه با اتفاقات اخیر. بازیکنان (که دکتر، کارآگاه و اعضای مافیا شامل آن نیز می‌شوند) باید در رابطه با اتفاقات اخیر صحبت کنند. هیچکس حق ندارد کارت خود را نشان داده یا نقش خود را اعلام کند. اعضای مافیا باید با صحبت کردن تلاش کنند تا دیگر بازیکنان قانع شوند که آن‌ها شهروند هستند. حواستان باشد که بحث بیشتر از ۵ دقیقه طول نکشد.

 • برای مثال بازیکنی ممکن است بگوید “علی زیاد حرف نزده و این واقعا مشکوک است.” و بعد از آن علی ممکن است بگوید “فکر می‌کنم کسی که کار اشتباهی انجام نداده نیازی به حرف زدن ندارد و معمولا قاتل آن کسی است که سعی می‌کند دیگران را متهم کند!

۳-به بازیکنان اجازه‌ی اتهام زدن دهید. تا این نقطه از بازی، ممکن است بعضی از بازیکنان به دیگران اتهام مافیا بودن بزنند. زمانی که اتهامی زده شود، اگر شخص دیگری نیز به همان بازیکن اتهام بزند، بازیکن متهم باید از خود دفاع کند.

Image titled Play Mafia Step 11

 • برای مثال ممکن است شخصی در بازی بگوید “من فکر می‌کنم علی عضو مافیا باشد!” حال اگر بازیکن دیگری نیز چنین چیزی را اظهار کند، بازی وارد فاز دفاعیه شده و علی باید از خود دفاع کند.

۴اتهام را توضیح داده و به متهم اجازه‌ی دفاع دهید. بازیکن متهم کننده ۳۰ ثانیه فرصت دارد دلایل خود را برای ادعایش توضیح دهد و بعد از آن، بازیکن متهم نیز ۳۰ ثانیه فرصت برای دفاع کردن دارد. متهم‌کننده می‌تواند از مشاهدات یا دلایل دیگر استفاده نماید و متهم نیز از تاکتیک‌های مختلفی برای اثبات بی‌گناهی (یا بی‌گناه جلوه دادن) خود استفاده کند.

 • برای مثال، متهم می‌تواند بگوید که دکتر یا کارآگاه است، حال در این سناریو، اگر متهم دروغ گفته باشد (یا متهم‌کننده سعی داشته باشد دیگران را قانع کند که آن شخص دروغ می‌گوید)، متهم‌کننده می‌تواند ادعا کند که دکتر یا کارآگاه واقعی او است.
آموزش و راهنمای بازی شطرنج
خواندن

Image titled Play Mafia Step 13

۵-وارد مرحله‌ی رای‌گیری شوید. اکنون زمانی است که بازیکنان باید رای‌های خود را در اختیار گرداننده بازی یا همان گاد، بگذارند. بازیکنان باید به مافیا بودن یا نبودن متهم رای دهند. اگر تعداد رای‌های مثبت (بازیکن عضو مافیا است) بیشتر از رای‌های منفی (بازیکن عضو مافیا نیست) باشد، آن بازیکن از بازی حذف خواهد شد.

 • همه حق رای دادن دارند.

۶-اگر متهم حذف نشد، راند اتهام جدیدی را آغاز کنید. اگر تعداد رای‌های منفی بیشتر شد، اتهام‌ها دوباره شروع می‌شوند. دوباره تمامی مراحل اتهام را طی کنید تا بالاخره شخصی از بازی حذف شود.

۷-باری دیگر راند شب را آغاز کنید. اگر بازیکنی از بازی حذف شود، او باید کارت خود را نشان داده و از بازی کنار بکشد. بازیکن حذف شده حق صحبت کردن و رای دادن ندارد. بعد از این اتفاق، راند شب دوباره شروع خواهد شد.

 • بازیکن حذف شده حق دارد چشمان خود را باز نگه داشته و ادامه‌ی بازی را تماشا کند اما حق لو دادن نقش‌ها و مداخله در بازی را ندارد.
 • بازی تا زمانی ادامه خواهد داشت که تمامی اعضای مافیا یا شهروندان حذف شوند. تیمی که زنده بماند برنده خواهد شد.

آموزش بازی مافیا | حالت‌های دیگر بازی

ما ساده‌ترین حالت و روش بازی مافیا را برای شما توضیح دادیم. اما در حقیقت، این بازی می‌تواند بسیار پیچیده‌تر نیز باشد. در ادامه به بررسی چند نقش اضافی که شما می‌توانید به بازی خود اضافه کنید خواهیم پرداخت:

 • خبرچین: این نقش اعضای مافیا را می‌شناسد بدون اینکه اعضای مافیا از او آگاه باشند.
 • وکیل: وکیل می‌تواند از یک بازیکن به انتخاب خودش دفاع کند، بازیکنی که وکیل داشته باشد در مرحله‌ی رای‌گیری حذف نخواهد شد.
 • قاتل: قاتل در طول شب می‌تواند به خانه‌ی یکی از بازیکنان برود. بازیکنی که قاتل به خانه‌اش بیاید از بازی حذف می‌شود. شایان ذکر است قاتل نمی‌میرد.
 • فرشته عشق: بازیکن دارای این نقش می‌تواند دو نفر را عاشق هم بکند و اگر یکی از آن‌ها مرده یا از بازی حذف شود، دیگری نیز حذف خواهد شد.
راهنمای بازی پادشاهان دومینو (Kingdomino)
خواندن

یک حالت بسیار جالب دیگر، اضافه کردن یک تیم دیگر مافیا به بازی است که هیجان بازی را چند برابر می‌کند. برای گروه‌های بیش از ۲۰ نفر، معمولا دو تیم مافیا که در مقابل یکدیگر قرار دارند در بازی وجود خواهند داشت. هر تیم مافیا باید سعی کند تمامی شهروندان و همچنین اعضای تیم دیگر را از بازی حذف نماید.

به پایان آموزش بازی مافیا رسیدیم. امیدواریم از آموزش بازی مافیا لذت برده باشید.

از طريق
Wikihow
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x