پیش‌نمایشمنتخب سردبیر

پیش‌نمایش بازی EFootball Pro Evolution Soccer 2020

تغییراتی اندک برای تکامل بیش‌تر

یک سال دیگر گذشت و ما باز هم به زودی شاهد عرضه نسخه جدیدی از دو بازی مطرح فوتبال یعنی فیفا و PES هستیم. به تازگی نسخه دموی PES جدید هم به صورت رایگان در دسترس همگان قرار گرفته و از همین حالا کل‌کل‌ها شروع شده‌اند. مبنی بر این که امسال کدام بازی بهتر است یا واقعی‌تر به نظر می‌رسد. حقیقت این است که محصول نهایی هرچه باشد، این دو بازی طرفداران دو آتشه خود را دارند که معمولا از قبل تصمیم خود را گرفته‌اند. به خصوص بازیکنان قدیمی که به حس و حال یک بازی عادت کرده و تحت هیچ شرایطی به سراغ رقیب نمی‌روند. اما با همه این ها باید اعتراف کرد سری PES در این چند سال اخیر حسابی پیشرفت کرده است. همه ساله شاهد بهبودهای حتی کوچکی بوده‌ایم و حالا نسخه سال ۲۰۲۰ هم با اندکی تغییرات قرار است روند تکامل این بازی فوتبال را ادامه دهد.

1 6

قبل از این که بخواهیم با ذکر نقاط قوت بازی شما را بی خود هیجان زده کنیم باید اعتراف کرد که ضعف اصلی سری PES به قوت خود باقی است. یعنی هنوز هم قرار نیست اجزای بازی از لایسنس‌های درست و حسابی برخوردار باشند. البته بعضی تیم‌های بزرگ مثل بارسلونا و بایرن‌مونیخ به صورت رسمی در بازی وجود دارند. حتی یوونتوس در انحصار این بازی است و نمی‌توانید این تیم را در فیفای امسال شاهد باشید. تعداد استادیوم‌های بازی هشت عدد بیشتر نیست اما در میان آن‌ها نام‌های معروف دیده می‌شود. نظیر نیوکمپ و آلیانز آرنا که گل سر سبد این بازی هستند. در مجموع اگر به دنبال لایسنس و چهره‌های واقعی و ورزشگاه‌های متعدد و… هستید این بازی امسال هم شما را ناامید می‌کند. اما برویم به سراغ تغییرات امسال و نقاط قوتی که می‌توانیم احتمالاً شاهدان آنان باشیم. اول از همه این که قول داده شده تقریباً تمام بخش‌های بازی مقداری بهبود پیدا کنند. از قبیل دیالوگ‌های بهتر، شبیه سازی بهتر فیزیک توپ، پویانمایی‌های واقع گرایانه‌تر، صدا گذاری بهتر و سایر جزئیاتی که شاید خیلی هم به چشم نیایند. حقیقتاً چه کسی به دنبال این است که ببیند توپ چقدر به مانند دنیای واقعی حرکت می‌کند؟ تقریبا کسی پیدا نمی‌شود که آنقدر روی توپ بزرگنمایی کند تا ریز حرکات آن را مورد بررسی قرار دهند. شاید این پیشرفت‌های ناچیز پس از چند سال متوالی بتوانند تحول به حساب آیند اما فعلا خیلی آش دهان سوزی هم نیستند.

اتاق خبر ۵# – مروری بر مهمترین اخبار هفته گذشته
خواندن

3 2

اما می‌رسیم به تغییرات و ویژگی‌های جدید و مهم و تاثیرگذاری که امسال قرار است به بازی PES اضافه شود. اول از همه این که نام بازی تغییر کرده و به آن واژه فوتبال الکترونیک اضافه شده است. به گفته توسعه دهندگان بازی، این تغییر نام عملی نمادین بوده است. بدین مفهوم که با توجه به گسترش روزافزون ورزش‌های الکترونیک و احتمال اضافه شدن بازی‌های رایانه‌ای به مسابقات المپیک، کونامی می‌خواهد با بازی فوتبال خود جایی در این حیطه روبه گسترش پیدا کند. البته در گذشته هم بازی PES به عنوان یکی از رشته‌های مسابقات بازی‌های رایانه‌ای به حساب می‌آمد. اما امسال به شکل خاصی قرار است با ارتقای ویژگی‌های آنلاین و برگزاری مسابقات مختلف، تمرکز بیش‌تری بر روی رقابت‌های ورزشی گذاشته شود. از این رو ممکن است سرورهای بازی عملکرد بهتری نسبت به گذشته داشته باشند. همچنین یک حالت جدید بازی آنلاین به این نسخه اضافه شده است که روز مسابقه نامیده می‌شود. در این قسمت که به صورت هفتگی به‌روزرسانی می‌شود یکی از مسابقات مطرح سطح جهان نظیر دربی‌های حساس به انتخاب کونامی در دسترس همه قرار می‌گیرد. مخاطبان نیز می‌توانند با انتخاب یکی از دو تیم آن رقابت، با سایر بازیکنان سطح جهان مسابقه دهند. یکی دیگر از ویژگی‌های جدید بازی که برای آن تبلیغات نسبتاً زیادی صورت گرفته است همکاری کونامی با بازیکن سابق تیم بارسلونا یعنی اینیستا است. در واقع وی به عنوان مشاور در روند تولید بازی PES شرکت داشته و حاصل این همکاری اضافه شدن دو قابلیت جدید به روند بازی است. نسخ تظاهر به شوت کردن است که در آن می‌توانید با زدن کلید مربوطه حالت بدنی بازیکن مورد نظر خود را به شکلی درآورید که انگار می‌خواهد شوت کند اما اگر سریعا دکمه پاس را بفشارید بازیکن شما به هم تیمی‌هایش پاس می‌دهد. بر اساس چیزی که در دموی بازی تجربه کردیم حتی در درجات سختی بالا هم در بعضی مواقع هوش مصنوعی گول این حرکت شما را می‌خورد. اما اینکه چنین فنی بر روی حریف واقعی هم اثر کند به میزان ذکاوت و سرعت واکنش او بستگی دارد. تکنیک بعدی که به بازی اضافه شده دریبل از نزدیک است. البته قبلا آن را در بازی‌های فیفا دیده‌ایم. بدین شکل که با آنالوگ سمت راست می‌توانید حرکات خاصی را با توپ انجام دهید و با کنار کشیدن خود، حریف را جا بگذارید. این عملکرد بیش‌تر برای بازیکنان سرعتی که در بازی وجود دارند مناسب است بازیکنانی همانند مسی یا کریس رونالدو. این بازیکنان حرکات نمایشی مخصوص به خود را هم دارند. امسال حرکات جالبی برای مهار توپ به بازی اضافه شده است. همین عوامل موجب شده بازی کمی کندتر از نسخه پارسال باشد. در واقع وقتی شما حرکات نمایشی یا دریبل زدن یا فیزیک واقعی را به بازی خود اضافه می‌کنید مجبور هستید سرعت روند بازی را کاهش دهید تا بازیکن بتواند در مواقع لزوم تصمیم‌گیری مناسب را داشته باشد. از این جهت می‌توان گفت نسخه سال ۲۰۲۰ واقع‌گرایانه‌ترین بازی فوتبال است که کونامی تا به حال عرضه کرده اما شاید این به مذاق برخی خوش نیاید. چرا که بدین‌سان بازی به سری فیفا نزدیک‌تر می‌شود در حالی که از ویژگی‌های مورد علاقه طرفداران سری بازی‌های PES همین سرعت زیاد و روان بودن بازی است. اما به هر حال سیاست کونامی در یکی دو سال اخیر نزدیک شدن هر چه بیشتر به شبیه ساز واقعی فوتبال بوده است.

اتاق خبر ۱# - مروری بر مهم‌ترین اخبار هفته گذشته
خواندن

2 6

وقتی صحبت از شبیه سازی و نزدیک شدن به دنیای حقیقی می‌شود طبعا از گرافیک بازی نمی‌توانیم چشم پوشی کنیم. با اینکه همگان می‌گویند گرافیک بازی امسال بهبود پیدا کرده اما با نگاه به تصاویر بازی و مقایسه آن با نسخه سال گذشته می‌بینیم که جهش خاصی صورت نگرفته است. تنها رنگ‌های بازی کمی حالت کارتونی خود را از دست داده و اشباع کمتری دارند. همچنین به نظر می‌رسد جلوه بصری Blur نیز به کلیت گرافیک بازی اضافه شده و شاهد آن شفافیت گذشته نیستیم که این خود کمی به باور پذیرتر بدوم گرافیک بازی کمک می‌کند. البته امسال در بازسازی چهره بازیکنان و فیزیک بدن آن‌ها دقت بیش‌تری به عمل آمده و شاهد کیفیت خارق‌العاده‌ای هستیم. ولی این خاصیت مربوط به تیم‌هایی است که به صورت رسمی در بازی گنجانده شده‌اند و طبعاً باز هم چهره‌های واقعی کمترین را نسبت به رقیب دیرینه این سری یعنی فیفا شاهد خواهیم بود.

در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به واقع گرایانه شدن روند بازی، بهبود گرافیکی آن و به طور کلی تغییراتی که امسال شاهد هستیم ممکن است برخی از طرفداران سری فیفا به نسخه امسال PES جذب شوند. اما باید دید آیا کسانی که در گذشته عاشق روند بازی آرکید گونه و سریع مجموعه PES بودند به این نسخه وفادار می‌مانند یا آن را خریداری نخواهند کرد.

عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن