تحلیل‌ها و یادداشت‌هامقالات ترجمه‌ای

پلی‌استیشن ۵: هر آنچه که از نسل بعدی پلی‌استیشن می‌دانیم

سونی برای نسل نهم چه در چنته دارد؟

سرانجام چند ماه پیش، از نسل بعدی کنسول‌هایِ پلی‌استیشنِ سونی رونمایی شد که ما نام آن را پلی‌استیشن ۵ (پیرو نام‌گذاری شماره‌های پیشین این کنسول‌ها) در نظر می‌گیریم.

به لطف مصاحبه مارک سرنی (Mark Cerny) با وب‌سایت وایرد، به برخی مشخصات اولیه و جزئیات فنی پلی‌استیشن ۵ دست پیدا کردیم و اینک می‌دانیم، زمانی که به صورت رسمی از این کنسول رونمایی گردد، به احتمال زیاد، تاریخ عرضه آن نیز رسماً مشخص و اعلام خواهد شد.

در این مقاله هر چیزی که از کنسول پلی‌استیشن ۵ می‌دانیم را گردآوری کرده‌ایم. اگر می‌خواهید از نسل بعدی کنسول‌های بازی بیشتر بدانید، در یک مقاله دیگر، به بررسی اطلاعات بدست آمده از کنسول ایکس‌باکس اسکارلت مایکروسافت نیز پرداخته‌ایم که می‌توانید از این نشانی به آن دست یابید.

مشخصات پلی‌استیشن ۵، پشتیبانی از هارد SSD، رهگیری پرتو و اطلاعات بیشتر از قدرت آن

بیایید مستقیماً به بررسی اطلاعاتِ سخت‌افزاری این کنسول بپردازیم. در فهرست زیر، همه آنچه که از سخت‌افزار پلی‌استیشن ۵ در جریان رونمایی اولیه آن بدست آمده است را گردآوری کرده‌ایم:

 • CPU – پردازنده‌یِ پلی‌استیشن ۵ یک چیپ AMD مبتنی بر رایزن خواهد بود که ۸ هسته برروی Zen 2 با معماری ۷ نانومتری سوار شده است.
 • GPU و رهگیری پرتو – گرافیک پلی‌استیشن یک نسخه سفارشی‌شده از کارت‌های گرافیک‌ِ AMD است که از تکنولوژی رهگیری پرتو نیز پشتیبانی می‌کند.
 • Audio – پلی‌استیشن ۵ صدای سه بعدی (۳D Audio) خواهد داشت که به عقیده مارک سرنی، «به طرز چشمگیری با پلی‌استیشن ۴ تفاوت دارد».
 • حافظه – همانند ایکس‌باکس جدید، پلی‌استیشن نیز از یک حافظه SSD بهره خواهد برد. سونی می‌گوید این نسخه از رابط جدید PCIe 0 استفاده می‌کند. سرنی برای مشخص شدن قدرت بالای این سخت‌افزار، به طور خاص به بازی Marvel’s Spider-Man اشاره کرد و بیان داشت که این بازی در ۰.۸ ثانیه بارگذاری می‌شود که بسیار سریعتر از ۱۵ ثانیه بارگذاری آن در نسل قبلی کنسول‌های پلی‌استیشن است.
 • رزولوشن پشتیبانی شده – کنسول پلی‌استیشن تا رزولوشن ۸K را پشتیبانی می‌کند که به احتمال زیاد، پشیتبانی کامل از ۴K نیز بخشی از آن خواهد بود.
برترین بازی‌های ابرقهرمانی که کمتر چیزی درباره آن‌ها می‌دانید
خواندن

PS5

تمام جزئیات تائید شده پلی‌استیشن، از جمله پشتیبانی از نسل قبل

بیایید نگاهی به برخی ویژگی‌های «نرم‌افزاری» کنسول پلی‌استیشن ۵ بی‌اندازیم که تا بدین لحظه، به لطف وب‌سایت وایرد منتشر شده است.

ویژگی‌های پلی‌استیشن ۵: پشتیبانی از نسل قبل و فیزیکی در مقابل دیجیتالی

 • پلی‌استیشن ۵ از قابلیت سازگاری با نسل قبل پشتیبانی می‌کند – با توجه به این نکته که این کنسول از معماری مشابه با پلی‌استیشن ۴ بهره می‌برد، احتمالاً از تمامی بازی‌های کنسول پلی‌استیشن ۴ نیز پشتیبانی خواهد کرد.
 • پلی‌استیشن ۵ فقط دیجیتالی نخواهد بود – رسانه‌های فیزیکی، مانند شکل فعلی دیسک‌ها، هنوز هم پشتیبانی می‌شوند.
 • برخی بازی‌ها به صورت همزمان برروی هر دو کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ عرضه خواهند شد – از آنجایی که مارک سرنی در جریان گفتگوی خود با وب‌سایت وایرد در زمان پاسخ دادن به این سوال که آیا بازی Death Stranding برای هر دو کنسول سونی عرضه خواهد شد، کمی مکث کرد، عده‌ای بر این باور هستند که عنوان Death Stranding، ساخته هیدئو کوجیمای معروف، یکی از بازی‌هایی‌ست که علاوه بر پلی‌استیشن ۴، برروی کنسول پلی‌استیشن ۵ نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. به همین دلیل، نمی‌توان این ایده را رد کرد که قطعاً بازی‌هایی به صورت بین-نسلی عرضه خواهند شد.
 • پلی‌استیشن ۵ حاوی برخی ویژگی‌های ابری (Cloud) نیز خواهد بود – سرنی به وایرد گفت «ما جزو پیشگامان حوزه کلود-گیمینگ خواهیم بود» و «هرچه به زمان عرضه نزدیک‌تر شویم، چشم‌انداز ما در این خصوص، شفاف‌تر خواهد شد».
 • پشتیبانی پلی‌استیشن ۵ از هدست واقعیت مجازی پلی‌استیشن وی‌آر تائید شده است.
قیمت پلی‌استیشن ۵ چقدر خواهد بود؟
خواندن

انتظارات از زمان عرضه پلی‌استیشن ۵ کنسول پلی‌استیشن ۵ چه زمانی عرضه و چه زمانی به صورت کامل معرفی خواهد شد؟

هنوز شرکت سونی در خصوص زمان عرضه کنسول پلی‌استیشن ۵ صحبتی نکرده و حتی نامگذاری آن تحت عنوان «پلی‌استیشن ۵» نیز به صورت رسمی تائید نشده است. اما حداقل مارک سرنی بازه زمانی انتشار آن را محدود کرده است.

طبق گفته وب‌سایت وایرد، کنسول پلی‌استیشن بعدی «در سال ۲۰۱۹ میلادی به فروشگاه‌ها عرضه نخواهد شد»، هرچند که بنا بر گزارش‌ها، استودیوهای زیادی در حال کار برروی پروژه‌های مرتبط با این کنسول هستند.

علاوه بر این، به عنوان بخشی از نتایج مالی سال گذشته سونی، می‌دانیم که کنسول پلی‌استیشن ۵ تا ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه نخواهد شد.

این صحبت‌ها نشان می‌دهد که کنسول پلی‌استیشن ۵ از اواسط تا اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه خواهد شد؛ مگر اینکه سونی تصمیم بگیرد این سخت‌افزار را در ماه آوریل سال آینده منتشر کند یا حتی عرضه‌یِ آن را تا سال ۲۰۲۱ میلادی به تعویق بی‌اندازد. اما با توجه به زمان‌بندی انتشار مشخصات اولیه این کنسول، چنین چیزی اصلاً محتمل نیست.

چیزهایی که تا الان از پلی‌استیشن ۵ نمی‌دانیم، در حالی که شایعات و گزارش‌های مختلف در خصوص این کنسول به ما می‌گویند

در بالا، همه مواردی که تاکنون در خصوص کنسول پلی‌استیشن ۵ تائید شده است را گردآوری کرده‌ایم. البته، چندین سال است که شاهد انتشار شایعات، گزارش‌ها و اطلاعات فاش شده بسیاری از این کنسول موردانتظار هستیم که باید به عنوان یکی از علاقه‌مندان پلی‌استیشن، از آن‌ها مطلع باشید.

 • جزئیات کنترلر پلی‌استیشن ۵ هنوز مشخص نشده است. اطلاعات فاش شده اخیرِ پلی‌استیشن ۵ نشان می‌دهد که (کنترلر) آن حاوی یک صفحه لمسی هستند که در قسمت زیرین آن تعبیه شده و جایگزین پنل لمسی کنترلرهای پلی‌استیشن ۴ شده است. هرچند که این مورد هنوز تائید نشده است و نباید آن را جدی بگیریم. از آنجایی که پلی‌استیشن ۵ با نسل قبل سازگار است و از بازی‌های پلی‌استیشن ۴ پشتیبانی می‌کند، ما حدس می‌زنیم که نوعی پد لمسی برروی کنترلر جدید آن قرار دارد؛ هرچند این احتمال نیز می‌رود که چنین چیزی هیچگاه به حقیقت تبدیل نشود و برای تجربه بازی‌های پلی‌استیشن ۴ برروی پلی‌استیشن ۵، باید از کنترلرهای دوال‌شاک ۴ استفاده کنید. پس کسی چه می‌داند! هنوز هیچ چیز مشخص نیست.
 • قیمت پلی‌استیشن ۵ را می‌توان با در نظر گرفتن مشخصات آن، حدس زد اما شکل نهایی این کنسول هنوز نامشخص و غیرقابل حدس است و حتی قیمت آن، بستگی به قیمت اجزای به کار رفته در این سخت‌افزار و زمان بستگی دارد. در گزارشی که توسط دیجیتال فاندری در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شده بود، آمده است که نسل بعدی کنسول‌ها برای داشتن قیمت مناسب، باید در سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه شوند. از آنجایی که پلی‌استیشن ۴ قیمتی برابر ۳۹۹ دلار / ۳۴۹ پوند دارد، می‌توان انتظار چنین قیمتی برای پلی‌استیشن ۵ را نیز داشت؟
 • پشتیبانی از نسل قبل پلی‌استیشن ۵ از پلی‌استیشن ۱، پلی‌استیشن ۲ یا پلی‌استیشن ۳ بعید است چراکه چنین چیزی در کنسول پلی‌استیشن ۴ نیز وجود نداشت و نامحتمل است که سونی آن را برای نسل جدید کنسول‌های خود نیز در نظر بگیرد. با این حال، در سال ۲۰۱۸ یک پتنتی توسط سونی ثبت شد که به «بازسازی شدن با استفاده از شبیه‌سازی» اشاره داشت؛ طبق گزارش‌های بدست آمده، در این روش، بافت‌های جدید و نو جایگزین بافت‌های قدیمی عناوین کلاسیک خواهند شد. آیا این روشی‌ست که سونی برای در دسترس قرار دادن بازی‌های کنسول‌های قدیمی پلی‌استیشن در نظر گرفته است یا خیر؟ هنوز هیچ چیزی در این باره نمی‌دانیم.
 • نام پلی‌استیشن ۵، اگرچه در حال حاضر، همه از این کنسول با عنوان پلی‌استیشن ۵ یاد می‌کنند، اما شرکت سونی هنوز نام نهایی نسل بعدی پلی‌استیشن را اعلام نکرده است. اما احتمال تغییر نام این سخت‌افزار بسیار بعید است.
۱۰ نکته که در مورد پلی‌استیشن ۵ می‌دانیم
خواندن

1 3 ps5 controller

آیا در حال حاضر بازی‌هایی برای پلی‌استیشن ۵ تائید شده‌اند؟

هنوز هیچ عنوانی برای کنسول پلی‌استیشن ۵ تائید نشده است – چراکه برای چنین موردی خیلی زود است – اما همانطور که می‌توانید حدس بزنید، یک سری حدس و گمان‌ها در این خصوص منتشر شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. این فهرست به این شرح است:

 • Starfield: عنوان ماجراجویی و نقش‌آفرینی بتسدا که در فضا جریان دارد، تا چند سال دیگر عرضه نخواهد شد و یک بازی نسل بعدی محسوب می‌شود و به احتمال زیاد، برای کنسول پلی‌استیشن ۵ نیز عرضه خواهد شد. البته این بازی می‌تواند یک عنوان بین-نسلی نیز باشد و برای پلی‌استیشن ۴ هم عرضه گردد.
 • Elder Scrolls ۶ نیز حتی احتمال بیشتری از بازی قبلی دارد و مطمئناً شاهد عرضه آن برروی پلی‌استیشن ۵ نیز خواهیم بود.
 • سری بازی‌های سالانه، عناوین لایو سرویس و اَپ‌های محبوب. آیا نسخه‌های جدید FIFA، Call of Duty و Madden برای پلی‌استیشن ۵ نیز عرضه خواهند شد؟ مطمئناً بله. Fortnite برروی پلی‌استیشن ۵؟ چنین چیزی هم احتمال دارد. نتفلیکس؟ ما این مورد را هم حساب می‌کنیم. البته که هنوز هیچ چیزی به صورت رسمی تائید و اعلام نشده است اما در این لحظه تنها کاری که از دستمان بر می‌آید، حدس و گمان است.

PS5 1

اگر کنسول پلی‌استیشن ۵ برای عرضه در سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه‌ریزی شده باشد، هنوز زمان زیادی به آن باقی‌مانده و مطمئناً در ماه‌های آینده، اطلاعات بیشتری از این کنسول منتشر خواهد شد. اگر درباره نسل بعدی کنسول‌های بازی اشتیاق دارید، پیشنهاد می‌کنیم به بررسی اطلاعات منتشر شده از کنسول ایکس‌باکس اسکارلت مایکروسافت، از این نشانی بپردازید.

برچسب ها

مهرداد میرشاهی

علاقه‌مند به سینما و بازی‌های ویدئویی.
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x