تحلیل‌ها و یادداشت‌ها

هرآنچه که باید در مورد اهداف و داستان بازی Among Us بدانید

جزئیاتی از بازی Among Us که آن‌ها را ندیده‌اید

سفر فضایی، خیانت، قتل و تلاش برای تعمیر قسمت‌های مختلف یک سفینه‌ی فضایی، تنها بخش کوچکی از المان‌های هیجان‌انگیز بازی Among Us هستند که بازیکنان از طریق آن‌ها پای به دنیای علمی تخیلی منحصر بفردی خواهند گذاشت؛ این بازی در سال ۲۰۱۸ توسط استودیوی «اینراسلات» (Innersloth) به بازار عرضه شد، اما برخلاف آن سال که استقبال زیادی از این بازی صورت نگرفت، در سال ۲۰۲۰ شاهد محبوبیت روزافزون این عنوان بودیم؛ اما اهداف و داستان بازی Among Us چیست؟ چه چیزی منجر به محبوبیت بازیی شده که پایه و بنیاد آن براساس بازی مافیا است؟

استودیوی اینراسلات در ماه جولای سال ۲۰۱۸ بازی Among Us را برای تلفن‌های هوشمند دارای سیستم عامل «اندروید» (Android) و iOS به بازار عرضه کرد. کمی بعد و در ماه اوت همان سال، شاهد عرضه‌ی این بازی در «استیم» بودیم؛ موفقیت بازی Among Us به حدی بود که سازندگان خود را مجاب کرد تا با انتشار «بروزرسانی‌های» مختلف، وضعیت بازی خود را بهبود داده و از آن پشتیبانی کنند. با وجود موفقیت ابتدایی این عنوان در سال ۲۰۱۸، اما بازیکنان از پتانسیل‌ها و سرگرم کنندگی بالای آن اطلاعی نداشتند و در نتیجه توجه زیادی هم به آن نشان ندادند، اما در سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش بی‌سابقه‌ی توجهات به این بازی بودیم. با وجود آنکه بازی Among Us امروزه به یکی از عناوین مطرح در میان بازیکنان تبدیل شده، اما جزئیات بسیار کمی در مورد داستان آن به اشتراک شده است؛ گرچه می‌توان از قوه‌ی تخیل برای پاسخ دادن به برخی ابهامات موجود در داستان بازی Among Us استفاده کرد اما جزئیات موجود در دنیای این عنوان به ما اجازه می‌دهند تا بدور از هرگونه تخیل و ایده‌پردازی، به پاسخ برخی از سوالات خود دست یابیم.

مصائب نویسندگان حوزه‌ی بازی
خواندن

در عنوان Among Us بازیکنان در نقش خدمه یا اعضای یک گروه، در یکی از سه نقشه‌ی سفینه‌ی فضایی، ساختمان مرکزی و یا پایگاهی در یک سیاره‌ی بیگانه به ایفای نقش خواهند پرداخت و باید وظایف متفاوتی که به آن‌ها محول می‌شوند (تعمیر قسمت‌های مختلف نقشه‌ای که در آن قرار می‌گیرند) را تکمیل کنند تا از سلامت و امنیت محیط، اطمینان حاصل کرده و ماموریت خود را با موفقیت به پایان برسانند.

داستان بازی Among Usنقشه‌ی مربوط به ساختمان مرکزی، MIRA HQ نام دارد و می‌توان اینطور برداشت نمود که اعضای گروه بازی برای سازمانی به نام MIRA کار می‌کنند. سفینه‌ی فضایی موجود در یکی از نقشه‌ها، The Skeld نام دارد و به تجهیزات و امکانات مختلفی نظیر کافه تریا مجهز شده است و این تصور را ایجاد می‌کند که این سفینه برای انجام مسافرت‌هایی با مدت زمان طولانی طراحی شده. آخرین نقشه‌‌ی بازی، Polus نام دارد که وقایع آن در پایگاهی در یک سیاره‌ی بیگانه روی می‌دهند. با توجه به شواهد موجود، بنظر می‌رسد که مقصد سفینه‌ی The Skeld یکی از دو موقعیت ساختمان مرکزی (MIRA HQ) یا سیاره‌ی بیگانه (Polus) است که در هر دوی آن‌ها شاهد آزمایشگاه‌هایی جهت انجام تحقیقات فضایی هستیم. یکی از تئوری‌های طرفداران بازی Among Us این است که نقشه‌ی Polus با یکی از بازی‌های پیشین استودیوی اینراسلات ارتباط دارد اما این موضوع تاکنون به تایید سازندگان بازی نرسیده است. یکی از نکات قابل توجه دیگر در بازی Among Us، شباهت نقشه‌های آن با موقعیت‌هایی است که در فیلم Alien سال ۱۹۷۹ به تصویر کشیده شدند.

با توجه به آنکه در دو نقشه‌ی بازی Among Us شاهد یک اتاق جهت ذخیره‌سازی سلاح هستیم، بنابراین می‌توان اینطور برداشت نمود که سازمان MIRA انتظار وقوع حملاتی را به پایگاه‌های خود دارد. با پیشرفت در داستان بازی، اعضای گروه متوجه می‌شوند که تحقیقات فضایی آن‌ها با مخاطره روبرو شده و جان آن‌ها توسط موجوداتی به نام Impostors مورد تهدید قرار دارد؛ درواقع Impostors در تلاشند تا با نابودی کلیه‌ی اعضای گروه، نتایج تحقیقات صورت گرفته را به نام خود زده و از امتیازات آن‌ها بهره‌مند شوند. اگر یکی از اعضای گروه با یکی از Impostorها در اتاقی تنها بماند، سرنوشت شومی در انتظار او خواهد بود.

نسخه‌ی دیجیتال PlayStation 5: برگ برنده‌ی Sony یا شکستی اقتصادی؟
خواندن

اطلاعات زیادی در مورد Impostorها در دست نیست اما می‌دانیم که آن‌ها از دشمنان اصلی کارکنان سازمان MIRA به حساب می‌آیند؛ نکته قابل توجه دیگر در خصوص Impostorها این است که آن‌ها به کلیه‌ی دریچه‌های موجود در پایگاه‌های MIRA دسترسی داشته و می‌توانند از آن‌ها جهت رسیدن به نقاط دیگر استفاده کنند؛ Impostorها در حالی از این قابلیت (دسترسی به دریچه‌ها) بهره می‌برند که خود کارکنان سازمان MIRA به دریچه‌های موجود در پایگاه‌ها دسترسی نداشته و نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. بصورت کلی قابلیت‌های Impostorها به آن‌ها اجازه می‌دهند تا به راحتی در محیط استتار کرده و به اهداف شوم خود دست یابند. ماهیت واقعی Impostorها هر چه باشد، موضوع مهم این است که آن‌ها به عملیات سازمان MIRA نفوذ کرده‌اند و قصد دارند تا دست به خونریزی بزنند.

داستان بازی Among Usزمانی که یکی از اعضای گروه جسدی را پیدا کند (جسد یکی‌دیگر از اعضای گروه) یا با سوء قصدی مواجه شود، بازی فرصتی را برای بازیکنان ایجاد می‌کند تا درخواست یک جلسه‌ی اضطراری نمایند؛ در این مرحله، بازیکنان به قابلیت چت درون بازی Among Us دسترسی خواهند یافت و می‌توانند با یکدیگر صحبت کرده و اطلاعات و نظرات خود را در مورد وقایع پیش آمده، با یکدیگر به اشتراک بگذارند، البته اعضای Impostor نیز در این جلسه حاضر خواهند بود (بدون آنکه سایر اعضا از هویت واقعی آن‌ها با خبر باشند) و تنها راه شناسایی و دستگیری آن‌ها (همچون بازی مافیا) این است که اعضای گروه، Impostorها را شناسایی کنند؛ سوالی که در اینجا وجود دارد این است که آیا Impostorها موجودات بیگانه‌ای هستند که زبان انسان‌ها را آموخته و اکنون در جلساتشان شرکت می‌کنند؟ یا آنکه آن‌ها انگل‌هایی هستند که به مغز میزبانشان (بدن یک انسان) نفوذ کرده و کنترل بدن او را در اختیار می‌گیرند؟ شاید هم Impostorها گروهی از انسان‌ها باشند که با تحقیقات سازمان MIRA مخالف بوده و بر ضد آن‌ها فعالیت می‌کنند؟ در این بخش از عنوان Among Us، اگر بازیکنان بتوانند یکی از Impostorها را شناسایی کنند، در ادامه‌ی بازی مسیر ساده‌تری را در پیش‌رو خواهند داشت اما اگر فرد اشتباهی (یکی از اعضای اصلی گروه) را به عنوان مظنون انتخاب و از بازی خارج کنند، مسیر Impostorها را هموار کرده‌اند.

یادداشتی بر داستان Red Dead Redemption 2
خواندن

متاسفانه جزئیاتی بیشتری از داستان بازی Among Us در دست نیست و باید امیدوار باشیم که استودیوی اینراسلات در آینده با انتشار بروزرسانی‌هایی، به سوالات و ابهامات بازیکنان پاسخ دهد. از زمان عرضه‌ی عنوان Among Us، سازندگان آن جزئیاتی را به بخش سفارشی‌سازی شخصیت‌های بازی اضافه کرده‌اند (نظیر حیوانات و کلاه) اما فعالیت کمی در خصوص توسعه‌ی محتوای داستانی این بازی علمی تخیلی داشته‌اند.

با توجه به محبوبیت بازی Among Us، سازندگان آن به فکر ساخت دنباله‌ای برای آن افتادند اما کمی بعد، از تصمیم خود صرفنظر کرده و تصمیم گرفتند که تمرکز خود را روی بازی اصلی و اضافه کردن ویژگی‌های جدیدی به آن معطوف کنند. بدلیل تشابه بازی Among Us با فیلم‌هایی نظیر Alien و The Thing، اطمینان داریم که اگر سازندگان آن بخواهند، می‌توانند محتوای داستانی هیجان‌انگیزی را برای بازیکنان به ارمغان آورند.

منبع
SCREENRANT
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن
بستن