نقد و بررسی

بررسی بازی Monster Jam Steel Titans

رقابت شاسی‌ها

Monster Jam نام یک رویداد سرگرم کننده ورزشی است که در آن خودروهای شاسی‌بلند غول‌آسا به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. این مسابقات بیشتر حالت نمایشی داشته و با هرگونه رقابت‌های اتومبیل‌رانی که تا به حال دیده‌اید تفاوت‌های فاحشی دارد. Monster Jam خواستگاهش آمریکا است و در برخی دیگر از کشورهای غربی نظیر انگلستان نیز طرفدار دارد. پس رویداد جهانی و پر سر و صدایی نیست. به همین دلیل دارای مخاطب خاصی است که کودکان و نوجوانان بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهند. حتی صفحه رسمی Monster Jam در یوتیوب کمتر از چهارصد هزار دنبال کننده دارد. با این شرایط، سرمایه گذاری بر ساخت بازی از این رقابت‌ها ریسک بالایی دارد. نمی‌توان توقع داشت شرکتی قبول کند یک اثر لایسنس شده‌ی پرخرج و درجه یک از این برنامه بسازد. در نظر بگیرید که چنین بازی‌ای احتمالا فقط توسط کسانی که هم علاقه به بازی‌های رایانه‌ای دارند و هم رقابت‌های Monster Jam را دنبال می‌کنند خریداری خواهد شد. از این جهت تا به حال چندین ناشر مطرح نظیر Ubisoft و Activision شانس خود را با این برند امتحان کرده و هیچ وقت هم به موفقیت چشم گیری دست نیافتند. حالا نوبت کمپانی THQ Nordic شده تا با عرضه عنوان Monster Jam Steel Titans نظر طرفداران این ورزش عجیب را به خود جلب کند. ناشری که قبلا با عناوینی نظیر Darksiders 3 اثبات کرده می‌تواند بازی‌های کم خرجی روانه بازار کند که حتی با فروش پایین هم به سود دهی برسند. بازی Steel Titans از این قاعده مستثنا نیست و حتی قیمت مرسوم شصت دلاری هم ندارد.

بررسی بازی When The Past Was Around
خواندن
1 2
به کمک موانع محیطی باید حرکات نمایشی انجام دهید

متاسفانه با نظر گرفتن شرایط ذکر شده نیز Steel Titans محتوای کمی دارد. به طور کلی بازی از سه بخش اصلی تشکیل شده. نخست حالت تمرینی Monster Jam University که در آن با توضیحاتی سطحی و انجام چند دستورالعمل ساده با کلیت کنترل بازی و انواع مسابقات آن آشنا می‌شوید. بخش دیگر قسمت Quick Play است که در آن می‌توانید تمام ورزشگاه‌ها و مسیرهایی که به آن‌ها راه یافته‌اید را دوباره و فقط برای به دست آوردن پول بیشتر بازی کنید. در این بخش می‌توانید طول مسیر و میزان سختی حریفان‌تان را به دلخواه تنظیم کنید. بخش پایانی و اصلی نیز حالت Career است که شامل مراحل اصلی شده و می‌بایست با هوش مصنوعی بر سر قهرمانی رقابت کنید. این قسمت دارای رویدادهایی است که شامل چند مسابقه می‌شوند و لازم نیست همیشه اول شوید. کافیست بتوانید در پایان هر رویداد در مجموع حداقل رتبه سوم را به دست آورید تا یک سری دیگر از رقابت‌ها برایتان قابل دسترس شود. بخش‌های قابل بازی همین‌ها بود که در موردشان توضیح داده شد. حالت‌های دیگری که در سایر بازی‌های اتومبیل‌رانی مرسوم هستند برای بازی در نظر گرفته نشده است. حتی هیچ حالت آنلاینی هم نیست که در آن بتوانید با افراد واقعی بازی کنید. در واقع اتصال به اینترنت در این بازی کاملا بی معنا است. حتی قابلیت Leaderboard هم در بازی طراحی نشده تا برای ثبت رکوردهای بهتر و مقایسه آن با سایر بازیکنان دنیا تلاش کنید. در نتیجه به طور کلی بازی به زحمت می‌تواند شما را ده ساعت سرگرم کند.

بخش تمرینی که به سرعت به پایان می‌رسد و Career نیز رقابت‌های اندکی دارد که از منظر زمانی کوتاه هستند و از نظر تعدد مسابقات هم رقم قابل توجهی ندارند. هرچند اگر تعدادشان زیاد هم بود، روند بازی به خاطر تنوع کم حالات مسابقات خیلی زود تکراری و خسته کننده می‌شد. شما در هر مسابقه یا باید حرکات نمایشی انجام دهید یا برای رسیدن به خط پایان از یک یا چند خودروی دیگر پیشی بگیرید. حرکات نمایشی که بسیار ساده هستند و پس از این که به آن‌ها مسلط شوید دیگر هیچ چالشی برای شما ندارند. فقط باید حواستان باشد حرکات را بی وقفه انجام دهید تا امتیاز بیشتری به دست آورید. در مسابقاتی هم که هدف خط پایان است کافیست خودروهای تازه بخرید و آن‌ها را ارتقا دهید تا همیشه به سادگی پیروز میدان باشید. در بازی بیست و پنج خودروی رسمی از مسابقات Monster Jam وجود دارد که با پیشرفت در مراحل برای خریداری آزاد می‌شوند. مشکل این است که به شما نمایش داده نمی‌شود که یک خودروی جدید نسبت به قبلی‌ها چه ویژگی برتری دارد. فقط باید حدس بزنید که احتمالا ماشین تازه شما سرعت و دست فرمان بهتری دارد. بدبختانه اختیارات زیادی هم بر روی خودروی خود ندارید. نقش و نگار و تبلیغات حک شده روی بدنه خودروها طراحی جذابی دارند اما ظاهر هیچ کدام از وسایل نقلیه قابل تغییر نبوده و حتی رنگ آن‌ها را هم نمی‌توانید به دلخواه خویش انتخاب کنید. نوع دست فرمان را هم می‌توان تنها از میان سه گزینه پیش فرض انتخاب کرد. گرچه این سه گزینه تغییر قابل توجهی روی کنترل خودروها ایجاد نمی‌کنند. البته چیزهایی نظیر ارتقا سرعت و تایرها و… را می‌توانید خریداری کنید؛ ولی اگر خودروی جدیدی به دست آوردید تمام آن‌ها را باید دوباره بخرید.

بررسی بازی Earth Defense Force: Iron Rain
خواندن
2 2
خودروهای موجود در بازی پرداخت مناسبی دارند

مسائل فنی یکی دیگر از عناصری است که تاثیر منفی زیادی به روی روند بازی گذاشته است. اگر نگوییم فیزیک بازی افتضاح است، حداقل در خیلی موارد مملو از باگ است و غیرمنطقی عمل می‌کند. در واقع سنگینی حرکات خودروها قابل قبول است. به علاوه بدنه‌ی وسایل نقلیه آسیب پذیر بوده و برخی قطعات از آن‌ها جدا می‌شوند. حتی ممکن است آسیب جدی به خودروی شما وارد شود و به کلی متوقف گردد. اما وقتی نوبت به رانندگی می‌رسد در خیلی مواقع عجایبی را شاهد خواهید بود. بعضی مواقع کافیست گوشه چرخ ماشین به جایی اصابت کند تا در آسمان شصت دور بچرخید و راهی به جز Restart کردن نداشته باشید. با این وجود به هیچ وجه نمی‌توانید یک مسابقه را در میانه راه متوقف کرده و از ابتدا آغاز کنید. بلکه باید به طور کلی از بازی خارج شده و پس از بازگشت به منوی اصلی دوباره وارد مرحله شوید. البته در اینجا صفحه بارگذاری زشت و تقریبا طولانی بازی همیشه میزبان شماست تا بیشتر اعصابتان خورد شود!

درمجموع می‌توان گفت روند بازی Steel Titans به خاطر محتوا و تنوع بسیار کم و ایرادات فنی، به هیچ وجه حتی توقعات اندک را نیز برآورده نمی‌کند. از نظر گرافیکی هم بازی چنگی به دل نمی‌زند. در بازی یک نقشه صحرایی تقریبا بزرگ برای مسابقات خارج از پیست و همچنین دوازده ورزشگاه رسمی وجود دارد که البته یکی از یکی ضعیف‌تر طراحی شده‌اند. به خصوص وقتی به تماشاچیان و انیمیشن آن‌ها نگاه می‌کنیم به یاد خاطرات‌مان از عناوین FIFA در دو نسل پیش می‌افتیم. به خصوص که آنان صداگذاری بسیار قدیمی و بی حالی هم دارند که در کنار موسیقی‌های بی کلام و یک نواخت بازی اصلا هیجانی به مخاطب منتقل نمی‌شود. از انیمیشن بد تماشاگران که بگذریم به راننده می‌رسیم که وقتی در رقابتی پیروز شوید ایستاده دست تکان می‌دهد، اما آن قدر استخوان‌بندی بدقواره‌ای دارد که انگار دستش از آرنج شکسته است. در مجموع باید گفت به خاطر انیمیشن‌های عجیب، جزییات کم تعداد محیط و بافت‌های بی کیفیت با گرافیکی طرف هستیم که یک نسل عقب‌تر از عناوین امروزی است.

بررسی بازی زولا
خواندن

در انتها با تاکید بر این که Steel Titans بازی بزرگی نیست، نمی‌توان ادعا کرد با اثر قابل قبولی مواجه هستیم. با این وجود اگر احتمالا از علاقه‌مندان به رویداد ورزشی Monster Jam هستید گزینه بهتری فعلا پیش روی ندارید.

Monster Jam Steel Titans

در انتها با تاکید بر این که Steel Titans بازی بزرگی نیست، نمی‌توان ادعا کرد با اثر قابل قبولی مواجه هستیم. با این وجود اگر احتمالا از علاقه‌مندان به رویداد ورزشی Monster Jam هستید گزینه بهتری فعلا پیش روی ندارید.

طراحی قابل قبول خودروهای رسمی
محتوای کم و خسته کننده
نبود ویژگی بازی آنلاین
گرافیک و صداگذاری کهنه
فیزیک پر از ایراد خودروها
انیمیشن‌های ضعیف انسانی

امتیاز بازی : 5 [معمولی ]
صبر کنید! بهتر است به آنچه که می‌خواهید برایش هزینه کنید به‌خوبی فکر کنید! این نوع بازی‌ها احتمالا پس از گذشت یک روز از تجربه‌شان به‌کلی فراموش می‌شوند و ممکن است بیشتر جای خالی اسکناس‌های‌تان و زمان سپری شده حس شود! این بازی‌ها «افتضاح» نیستند اما عنوان «خوبی» نیز نمی‌توانند یاد شوند؛ با این وجود مشکلات بیشتر از مزیت‌ها دیده‌ می‌شوند.
معمولی
برچسب ها
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن