نقد و بررسی

بررسی بازی Immortals of Aveum

عصر جادو

بازی‌های اکشن اول شخص همیشه پتانسیل خوبی برای نوآوری داشته‌اند. این که شما با سلاح گرم، سلاح سرد یا حتی چیزهای دیگری نظیر جادو یا قدرت‌های فراطبیعی دشمنان را از بین ببرید خود یکی از بارزترین نکات این سبک و آزادی عمل زیادی است که به سازندگان این گونه آثار تعلق می‌گیرد. بازی ایمورتالز آو ایویم (Immortals of Aveum) یکی از بازی‌های کاملا جدید است که شرکت الکترونیک آرتس‌ (Electronic Arts یا همان EA) آن را منتشر ساخته و یک بازی اول شخص است که به جای قرار دادن چندین اسلحه در دست شما، انواع و اقسام جادوها را در دسترس‌تان قرار می‌دهد. با بررسی این بازی مهیج همراه پیکسل آرتس باشید.

IMMORTALS OF AVEUM

بازی داستان ساده و سرراستی دارد؛ شما در نقش شخصیتی به نام جک که دسترسی به جادوهای مختلفی دارد، باید به گروهی از مبارزان برجسته بپیوندید که وظیفه مقابله با خطری مهلک را دارند، خطری که می‌تواند تهدید بزرگی برای سیاره باشد. همین جمله به نوعی بن‌مایه کلی ایمورتالز آو ایویم از لحاظ داستانی است و اگر به دنبال پیچیدگی‌های عجیب و غریب داستانی یا روایتی نوین هستید، این بازی برای شما ساخته نشده است. البته به لطف صداپیشگی بسیار خوب شخصیت‌ها از جمله جک که صداپیشگی او را درن بارنت، بازیگر هالیوود برعهده دارد، ارتباط برقرار کردن با داستان و شخصیت‌ها خیلی هم سخت نیست و به نوعی چیز آزاردهنده‌ای در این زمینه در بازی وجود ندارد، فقط ایمورتالز آو ایویم تمرکز خود را روی بخش‌های دیگری گذاشته و نتیجه نیز در آن بخش‌ها بسیار خوب قلمداد می‌شود.

بررسی بازی Breathedge
خواندن

همان‌طور که گفتیم، با یک بازی اکشن اول شخص طرف هستیم که به جای سلاح گرم و سرد، تمرکز خود را روی جادوهای مختلف گذاشته است. در واقع، شما می‌توانید عنوانی مانند Bioshock را در نظر بگیرید که در آن بازی هم امکان استفاده از توانایی‌های فراطبیعی (چیزی به مانند جادو) وجود داشت و حالا و در ایمورتالز آو ایویم، شما این امکان را دارید تا به شکلی گسترده‌تر و جدی‌تر از انواع و اقسام جادوهایی که می‌توانید فکرش را بکنید برای از میان برداشتن دشمنان و محافظت از جهان استفاده نمایید. در واقع، برای این که خیال‌تان را راحت کنیم باید گفت که بیش از ۲۵ جادوی مختلف در بازی وجود دارد که هر یک خاصیت منحصر به فرد خود را داشته و در مواقع حمله یا دفاع می‌تواند برای شما کارساز واقع شود. با این حال، این مسئله که آیا ۲۵ جادو توانسته بازی را از افتادن به ورطه تکرار نجات دهد یا نه نکته دیگری‌ست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

Immortals of Aveum 2

هسته اصلی گیم‌پلی ایمورتالز آو ایویم روی مبارزه با دشمنان مختلف در لوکیشن‌هایی مختلف است. این لوکیشن‌ها طراحی جالبی دارند و مثل آرناهایی هستند که نمونه آن‌ها را در Doom و فرنچایزهای مشابه که گیم‌پلی سریعی دارند، دیده‌اید. تا نیمه بازی، ترکیب گیم‌پلی سریع و دشمنان جالب و لوکیشن‌های جذاب بازی، باعث می‌شود تا شما از این بازی اول شخص لذت کافی را ببرید. در واقع، ایمورتالز آو ایویم حداقل‌های تبدیل شدن به یک اکشن اول شخص مهیج را دارد و تا اواسط بازی هم به درستی از آن استفاده می‌کند، اما کم کم تکراری می‌شود و این رنگ و بوی تکراری به خود گرفتن بازی باعث شده تا نتوان برای تمام طول بازی از آن لذت برد.

بررسی بازی Ghostrunner
خواندن

مبارزات ایمورتالز آو ایویم به لطف وجود جادوهای هجومی و تدافعی گوناگون، متغیر بودن تعداد دشمنان در هر مبارزه و البته ساختار متفاوت لوکیشن‌ها می‌تواند تا شاید حتی نیمه بازی هم برای شما مهیج و بسیار جذاب باشد. سرعت مبارزات در بازی بالاست و همین مسئله باعث شده تا نیاز شما به جنب و جوش در حین تجربه بازی بالا باشد و حتی با توجه به دشواری برخی از مبارزات، احتمالا آدرنالین زیادی در خون شما جریان خواهد یافت.از آن جایی که شما معمولا با دشمنانی قوی یا تعداد قابل توجهی از دشمنان در آن واحد مشغول به مبارزه خواهید بود، چیدن استراتژی درست در هنگام مبارزات نقشی اساسی در بازی پیدا می‌کند. در واقع، بازی هر چقدر هم پرهرج و مرج و دیوانه‌وار به نظر برسد، کماکان به کار بستن درست جادوهای تهاجمی و تدافعی نقش مهمی در پیش‌برد آن ایفا می‌کند و مبارزات این عنوان چیزی است که می‌تواند شما را به فکر وادار کند و همین مسئله خصوصا در نیمه ابتدایی بازی برای شما جالب خواهد بود. با این حال، ایمورتالز آو ایویم واقعا در مقایسه با استانداردهای بازی‌های خطی این روزها، طولانی به حساب می‌آید و همین طولانی بودن باعث شده تا تکراری بودن بازی در نیمه دوم آن به شکلی جدی به چشم بیاید. حتی جای تعجبی ندارد اگر تعداد قابل توجهی از گیمرها بازی را نیمه‌کاره و در خلال بخش دوم آن رها کنند.

screenshot2023 04 19 14h43m55s482

از لحاظ گرافیکی، با یکی از بازی‌های جالب امسال طرف هستیم. از طرفی، باید گفت که با توجه به ذات شلوغ ایمورتالز آو ایویم، می‌توانید انتظار دیدن صحنه‌های جالبی را داشته باشید که انواع و اقسام رنگ‌های مختلف به واسطه جادوها روی صفحه نمایش چشم شما را به خود خیره خواهد کرد. استفاده از موتور آنریل انجین ۵.۱ باعث شده تا بازی جلوه‌های گرافیکی خوبی داشته باشد و از این حیث واقعا تصاویر جالبی برای شما خلق شود. با این حال، همین استفاده از موتور گرافیکی آنریل انجین ۵.۱ و ویژگی‌های آن باعث شده تا بازی از رزولوشنی بسیار پایین یعنی ۷۲۰p آپ‌اسکیل شود و این آپ‌اسکیل شدن بیش از حد باعث ایجاد نوعی نویز روی صفحه هنگام تکان دادن دوربین می‌شود. هر چقدر که افکت‌های روی صفحه می‌تواند نظر شما را به خود جلب کند، باید در نظر داشت که برای ممکن شدن آن‌ها چه چیزی فدا شده است.

بررسی بازی Dragon Ball Z: Kakarot
خواندن

از سمت دیگر، بحث عملکرد فنی بازی نیز بسیار به چشم می‌آید. با توجه به این که ایمورتالز‌ آو ایویم یک بازی اکشن اول شخص بسیار سریع است، داشتن یک نرخ فریم باثبات می‌توانست بسیار به کمک بازی بیاید ولی در این زمینه هم بازی عملکرد خوبی ندارد و حتی امکان افت نرخ فریم به زیر ۵۰ هم وجود دارد. این که بازی به صورت پیش‌فرض به شکل ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود، نکته جالبی است که البته عملکرد فنی پرنقص بازی روی آن سایه افکنده است.

immortalsofaveumfirstpreview blogroll 1681324004896

ایمورتالز آو ایویم چندین سال در دست ساخت بوده و مشخص است که سازندگان، تلاش زیادی برای تبدیل آن به یکی از عناوین منحصربه‌فرد بازار کرده‌اند. این مسئله به خوبی در ذات درگیرکننده گیم‌پلی آن واضح است و با برخی بهبودها در زمینه تصمیم‌گیری برای کلیت بازی مثل مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن آن، ایمورتالز آو ایویم می‌توانست تبدیل به یکی از بازی‌های موفق سال شود. با این حال، ایمورتالز آو ایویم هنوز هم تجربه جالب و خاصی را برای طرفداران بازی‌های اکشن خلق می‌کند و می‌تواند یک بازی مناسب برای آماده شدن برای یک پاییز پر از بازی باشد.

بررسی بازی Immortals of Aveum

ایمورتالز آو ایویم چندین سال در دست ساخت بوده و مشخص است که سازندگان، تلاش زیادی برای تبدیل آن به یکی از عناوین منحصربه‌فرد بازار کرده‌اند. این مسئله به خوبی در ذات درگیرکننده گیم‌پلی آن واضح است و با برخی بهبودها در زمینه تصمیم‌گیری برای کلیت بازی مثل مدت زمان لازم برای به اتمام رساندن آن، ایمورتالز آو ایویم می‌توانست تبدیل به یکی از بازی‌های موفق سال شود. با این حال، ایمورتالز آو ایویم هنوز هم تجربه جالب و خاصی را برای طرفداران بازی‌های اکشن خلق می‌کند و می‌تواند یک بازی مناسب برای آماده شدن برای یک پاییز پر از بازی باشد.

جادوهای مختلف با کاربردهای گوناگون
جذابیت‌های نبردهای سریع و درگیرکننده در نیمه اول بازی
تکراری شدن بازی در نیمه دوم آن
برخی نقص‌های فنی

امتیاز بازی : 7 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x