تحلیل‌ها و یادداشت‌ها

آیا بازی Valorant می‌تواند انتظارات را برآورده کند؟

پایان حکومت CS:GO؟!

مدت زیادی از زمان انتشار CS:GO می‌گذرد و با تمام کاستی‌ها، ایرادات و مخصوصا چیتر‌ها! همچنان بسیار محبوب و پر‌طرفدار است و سال‌هاست که هیچ بازیی، عنوان قهرمانی او را تهدید نکرده. اما پس از ۸ سال، رایوت گیمز (Riot games) که پیش‌تر آن را با عنوان محبوب League of legends می‌شناختیم، دست به کار شده و حریف قدری به نام Valorant را برای مبارزه با CS:GO به میدان فرستاده است. با پیکسل آرتس همراه باشید.

ولورنت؛ عنوان جدیدی بوده که مدت زمان زیادی از عرضه آن نمی‌گذرد، اما در همین زمان کم، بازیکنان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. برای اطمینان از درستی این حرف، فقط کافیست سری به سرویس‌های استریم مانند توییچ بزنید تا سیل عظیمی از بازیکنان ولورنت از هر طرف به سمت شما روانه شوند. اما آیا ولورنت واقعا چیز جدیدی برای عرضه دارد؟

نمونه‌ای از گیم‌پلی ولورنت

جواب این سوال هم بله و هم خیر است. قبل از شروع باید بدانید که ولورنت همان کانتراسترایک است، اما در یک دنیای موازی دیگر! دنیایی که در آن به جای تروریست‌ها و ضد تروریست‌ها، Attackerها و Defenderها نقش آفرینی می‌کنند. ولی هسته اصلی گیم‌پلی با CS:GO مشترک است؛ دو گروه ۵ نفره مقابل هم قرار می‌گیرند، پیش از شروع هر راند زمان اندکی برای خرید تسلیحات و تجهیزات دارند، یک گروه بمب را در مکان‌هایی مشخص کار می‌گذارد و گروه دیگر سعی در خنثی‌سازی آن دارد، البته که در این بین اعضای هر دو گروه سعی در کشتن یکدیگر نیز دارند. در این قسمت همه چیز بین این دو بازی شبیه هم است. نحوه کارکرد بمب، حالت های مختلف بازی، تعداد اعضای تیم، دیزاین و راندمان فروشگاه، نحوه جمع آوری امتیاز و پول و حتی درهای A و B! و این دقیقا قسمتی از محتوای بازی است که چیز جدیدی برای ارائه ندارد.

کندوکاوی در شخصیت داچ وندر لیند
خواندن
اسپایک
بمب‌های ولورنت که با نام اسپایک خوانده می‌شوند

اما ولورنت زمانی روی جدیدش را نشانتان می‌دهد که از نزدیک گیم‌پلی بازی را لمس کنید. طراحی نقشه‌ها و فضاسازی بازی شباهت‌های زیادی به Overwatch دارد، مانند اورواچ هر شخصیت قابل بازی، توانایی‌ها و قدرت‌های مخصوص خود را داشته و حتی اسلحه‌ها هم ظاهری نزدیک به سلاح‌های اورواچ دارند. دقیقا در همینجا است که بازیکنان به ۲ دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول آنهایی که بازی را یک کپی کامل از گیم‌پلی و الگو‌های CS:GO با تم مدرن اورواچ می‌بینند و دسته دوم آنهایی که به بازی فرصت اثبات می‌دهند و پس از مدتی از آن لذت می‌برند.

حقیقتا من هم از ولورنت لذت می‌برم. درست است که نمی‌توان روی این حجم از الهامات ریز و درشت چشم‌پوشی کرد، اما ولورنت نسبت به CS:GO گیم‌پلی به شدت بهینه‌تری دارد، گیم‌پلی و انیمیشن‌ها بسیار روان‌تر هستند، کاراکتر‌های قابل بازی توانایی‌های بسیار جالبی دارند و به لطف سیستم ضد تقلب ونگارد (Vanguard) هیچ چیتر و متقلبی توانایی ورود به بازی را ندارد.

نمونه توانایی کارکتر
نمونه‌ای از توانایی‌های viper، یکی از کارکتر‌های قابل بازی

و اما کلام آخر اینکه ولورنت و CS:GO نسبت به هم، کاملا مشابه و در عین حال کاملا متفاوتند. اما به خاطر اِلمان‌ها، فضاسازی‌های جذاب و پشتیبانی پیاپی، کفه ترازو به سمت ولورنت سنگینی می‌کند و رایگان بودن و حجم کم آن، گیم‌پلی سریع و جذاب، شخصیت های گیرا، گرافیک هنری جالب و… همگی دست به دست هم داده‌اند و یک بازی جذاب و بهینه‌تر را ارائه می‌کنند و با این اوصاف، ظاهرا امپراطوری CS:GO رو به اتمام است.

عضویت
اطلاع از
guest
4 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن