تحلیل‌ها و یادداشت‌ها

بررسی نسخه آزمایشی بازی Halo Infinite

شمردن دندان‌های اسب پیشکشی

بازی Halo Infinite در همین نزدیکی است و علاقه مندان به سری هیلو حتما حسابی برای آن هیجان دارند. اگرچه نسخه‌های اخیر این مجموعه بعد از تغییر سازنده‌های اصلی آن کمی افت داشته اما توسعه دهنده جدید در آخرین ساخته خویش که چند روز دیگر به بازار می‌آید رویکرد کاملاً متفاوتی را در پیش گرفته است.

مهم‌ترین تغییر مربوط به حالت چند نفره بازی است به صورت رایگان برای تمام کنسول‌های فعلی ایکس باکس و رایانه‌های شخصی عرضه و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. البته چند روزی است که به مناسبت بیست سالگی مجموعه هیلو، حالت چند نفره به صورت بتا یا همان آزمایشی منتشر شده است.

معلوم نیست در روز عرضه که بازی از حالت بتا خارج می‌شود چه چیزی به نسخه نهایی اضافه خواهد شد با این حال تا آن موقع هر چیزی که در حالت آزمایشی به دست آوردید به نسخه نهایی هم منتقل خواهد شد.

در ای مقاله نمی خواهیم به یک بازی آزمایشی نمره دهیم اما تلاش کرده‌ایم که نقاط ضعف و قوت بازی را به شما نشان دهیم.بازی چند نفره هیلو در مقابل چیزی مثل هیلو ۵ یا مجموعه مسترچیف خیلی ناقص و کم محتوا به نظر می‌رسد. یعنی خیلی از حالت‌های آشنا در این سری مثل Forge یا Warzone در این قسمت وجود ندارند.

بازی Halo Infinite

به علاوه این‌که با کاراکتر‌های فضایی مثل نیروهای الیت هم نمی‌توانید بازی کنید و فقط اسپارتان‌ها در دسترس هستند. از طرف دیگر تعداد نقشه‌ها محدود بوده و کلاً ده نقشه برای بازی تعبیه شده و از بازسازی نقشه‌های معروف قدیمی این سری هم خبری نیست. همچنین برخی سلاح‌ها نیز به بهانه منطق داستانی بازی کاملاً حذف شده‌اند.

هر آن چه لازم است درباره گوگل استیدیا بدانید
خواندن

این فقط فهرست برخی چیزهایی بود که از یک هیلو انتظار داشتیم و حالا در بازی Halo Infinite حضور ندارند؛ خیلی چیزهای دیگر هم هستند که از جمله استاندارد‌های امروزی یک بازی آنلاین به حساب می‌آیند و در هیلو از آنان خبری نیست.

شما نمی‌توانید غیر از Custom Game نقشه یا حالت خاصی برای ورود به بازی انتخاب کنید یا بین دو رقابت برای انتخاب نقشه بعدی رأی‌گیری کنید. البته Custom Game هم محدود به بازی محلی یا رقابت بین فهرست دوستانتان است و نمی توانید برای آن همگزینی آنلاین انجام دهید.

بازی امکان انتخاب سرورهای مناطق یا کشورهای مختلف را هم به شما نمی‌دهد. از طرفی رابط کاربری بازی ایراداتی دارد مثلاً این‌که از روی جدول بازیکنان نمی‌توانید آنان را بی‌صدا کنید بلکه باید در منوهای تنظیمات به دنبال این گزینه بگردید.

سیستم افزایش تراز و پیشرفت در Battle Pass هم در یک کلام مضحک است. به قدری که سازنده‌ها قول داده‌اند در آینده‌ای نامعلوم آن را تغییر دهند. زیرا برخلاف خیلی بازی‌های دیگر، شما اینجا فقط با انجام یک سری چالش خاص امتیاز و تراز به دست می‌آورید.

یعنی حتی اگر در یک رقابت در حالت Rank همه را همیشه هدشات کنید، گروه شما پیروز شود و خودتان هم نفر اول شوید بازی به شما امتیاز تجربه نمی‌دهد مگر این‌که یکی از چالش‌های بازی را انجام داده باشید.

بدتر از همه این‌که اگر زودتر از تمام شدن هفته به پایان چالش‌ها برسید باید چند روز صبر کنید تا چالش‌های هفته بعد در بازی قرار بگیرند. این مدل از بتل پس باعث می‌شود حس پیشرفت نداشته باشید و از سوی دیگر بازیکنان از رقابت در نبردها صرف نظر کرده و به دنبال انجام کارهای چالش‌های بازی بروند.

نگاهی به تغییرات بازی Fallout 76 Wastelanders | آیا تجربه بهبود یافته است؟
خواندن

خلاصه که حالت آنلاین هیلو تا وقتی وارد نبردها نشوید آن‌قدر ضعف است و کمبود دارد که شاید بخواهید از آن صرف نظر کنید. هرچند این کاستی‌ها یک منطق مهم هم احتمالاً پشت سر خود دارند. آن هم اینکه به هر حال بازی رایگان است و سازنده‌ها می‌خواهند در طول یک دهه از آن پشتیبانی کنند.

از این روی نمی‌توان از همان اول همه چیز را به بازی اضافه کرد و در آینده دست خالی ماند. از سوی دیگر ساده بودن بازی و نبود پیچیدگی‌های بازی‌هایی مثل Fortnite یا COD: Warzone که رابط کاربری شلوغی دارند می‌تواند برای تازه وارد‌ها جذاب باشد.

از این همه گذشته همان‌طور که گفتیم همه این ضعف‌ها مربوط به زمانی است که در حال نبرد نیستید، اما به محض ورود به یک مسابقه، بازی بی‌نقص به نظر می‌آید.

تیراندازی و مبارزه در هیلو با هیچ بازی اول‌شخص دیگری قابل مقایسه نیست. اینجا قرار نیست دستتان را روی دکمه شلیک بگذارید و شانسی در میان دود و آتش چند نفر را از پای در آورید. اینجا جای حرفه‌ای‌ها است، افرادی که برای کشتن تک‌تک حریف‌ها استراتژی دارند.

نقشه‌های بازی از نظر بصری چندان جذاب نیستند به خصوص که گرافیک بازی Halo Infinite درخشان نیست اما از نظر طراحی مرتبط با روند بازی کاملاً بی‌نقص هستند. شما نمی‌توانید جایی را برای کمپ کردن پیدا کنید.

از طرفی چون در بازی امکان انتخاب اسلحه قبل از مسابقه را ندارید در هر نقشه سلاح‌هایی چیده شده‌اند که کسی نتواند با یک اسلحه خاص در نقشه‌ای خاص همیشه پیروز باشد.

چرا اسکوئر انیکس سری بازی Tomb Raider رو مُفت فروخت؟!
خواندن

بازی Halo Infinite

در این قسمت از هیلو حتی قدرت‌های ویژه زره شما مثل ناپدید شدن یا قلاب پرتابی که جدیداً معرفی شده هم یک عنوان ابزارهای برداشتی با میزان استفاده محدود در بازی نقشه‌ها دارند.

البته چیزی مثل جت پک هم از بازی حذف شده تا به طور کلی هیلو جدید از هر لحاظ راهش را از بازی‌هایی مثل سری Call of Duty جدا کرده باشد.

فقط امیدواریم در بازی نهایی سازنده‌ها فکری به حال سازوکار همگزینی کنند. زیرا فعلاً به غیر از بخش Rank همه بازیکنان کنسولی و رایانه‌ای با هم بازی می‌کنند که این رقابت میان ماوس و دسته ناجوانمردانه است.

اگر هم بخواهید به ایکس باکس ماوس وصل کنید بازی دچار باگ شده و ماوس خراب کار می‌کند. البته باگ رابط کاربری در این بازی کم نیست، حتی در بخش چالش‌ها که بازی خیلی به آن تأکید دارد بعضی مواقع کارهایی که بازیکن انجام می‌دهد ثبت نمی شوند.

دیگر همه می‌دانند گرافیک هیلوی جدید خیلی نسل بعدی نیست ولی همین گرافیک نه چندان مهم هم حداقل روی کنسول سری اس که بازی روی آن اجرا شده بی مشکل نیست. بازی Halo Infinite دو حالت گرافیکی برای کیفیت بیشتر و اجرای بهتر دارد. در حالت گرافیک با کیفیت‌تر، بازی در یک کلام قابل تحمل نیست. بعنی شما در بهترین حالت شاید بیست فریم بگیرید که این افتضاح است!

به طور کلی بازی Halo Infinite گیم‌پلی خارق‌العاده اما محتوای کم و ضعف‌های فنی دارد. امیدواریم این مشکلات زودتر به کمک به‌روزرسانی‌ها برطرف شوند.

عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن