داستان بازی‌ها

داستان بازی Sekiro: Shadows Die Twice

وفاداری بی‌چون و چرای یک گرگ به اربابش

عناوین ساخته شده توسط استودیوی فرام سافتور (FromSoftware) زیاد در زمینه آسان بودن شهرت ندارند. در واقع برعکس این موضوع صادق است. ما کلکسیون قابل توجه‌ای از کلیپ‌های Rage Quit کردن، گلایه‌ها از درجه سختی و مبارزه خود‌آزارترین بازیکنان با بعضی باس‌های این عناوین برای صدمین بار و شکست خوردن مجددشان را روی اینترنت مشاهده کرده‌ایم. با این وجود، جامعه هواداران وفادار و سرسختی پیرامون عناوینی مثل Dark Souls و Bloodborne به وجود آمده، که آمادگی کامل برای روبرویی با چالش‌های ارائه شده در زمان عرضه بازی مورد انتظار Sekiro: Shadows Die Twice را داشتند. در ادامه با بررسی داستان بازی Sekiro در خدمت شما خواهیم بود. با ما در پیکسل آرتس همراه باشید.

بازیکنانی ساعت‌ها پای بازی وقت گذاشتند، در حفظ حالت نبرد (Posture) خود به درجه استادی رسیدند و در مقابل باس‌های وحشیانه این عنوان مقاومت کردند، این دسته از بازیکنان احتمالاً پس از رسیدن به پایان بازی، نفس‌های حبس شده در سینه‌های خود را رها نموده و احساس آرامش کردند. هرچند ممکن است این دسته از شینوبی‌های حرفه‌ای، با وجود لذت بردن از گیم‌پلی، از داستان بازی Sekiro و پایان اختصاص یافته به آنان، ناراضی بوده باشند. بدون شک بازیکنان این عنوان سؤال‌هایی در رابطه با داستان بازی Sekiro و پایان‌های متفاوت آن دارند، و خوشبختانه جواب این سؤالات در دستان ما هستند. شایان ذکر است که با توجه به سادگی روایت داستان بازی Sekiro نسبت به عناوین پیشین استودیوی فرام سافتور، در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا بجای بررسی خط داستانی Sekiro به صورت جزء به جزء، تمرکز خود را بیشتر روی پایان‌های متفاوت بازی نهاده و با کشف معنای آن‌ها، بدین صورت داستان بازی Sekiro را کاوش کنیم.

تبهر فرام سافتور در ارائه پایان‌های مختلف

از دوران Dark Souls که در سال ۲۰۱۱ آغازگر این حرکت بود، استودیوی فرام سافتور به ایجاد داستان‌های پیچیده‌ای در عناوین خود پرداخته که پایان آن‌ها را بازیکنان تعیین می‌کردند. در نسخه اول این مجموعه دو پایان وجود داشت، که طی آن بازیکنان باید بین دسیسه دو مار کهن یکی را انتخاب می‌نمودند، و هیچ یک از آن‌ پایان‌ها را نمی‌شد دقیقاً یک پایان شاد برای بازیکن دانست. نسخه دوم این مجموعه ابتدا این حق انتخاب را از بازیکنان گرفته و آن‌ها را به سرنوشتی دچار می‌کرد که لزوماً خواهان آن نبودند، از این رو اعتراضات نسبی از سوی هواداران در مورد این موضوع به وجود آمد. این امر باعث شد تا بعدها استودیوی فرام سافتور با انتشار یک به‌روزرسانی جدید، قابلیت انتخاب پایان دیگری را برای بازیکنان نسخه دوم سری Dark Souls فراهم آورد، و بدین صورت تعهد این استودیو به داشتن پایان‌های مختلف را ثابت کند.

هنگام انتشار بازی Bloodborne، استودیوی فرام سافتور نه تنها یک یا دو، بلکه سه پایان را در این عنوان قرار داد. پایان سوم این بازی توسط هواداران به عنوان پایان واقعی آن حساب می‌شود، و دستیابی به آن نیز امر بسیار دشواری است. از این رو مبارزه با باس نهایی نهایی و تبدیل شدن به یک نوع حلزون، تقریباً پایان مخفی بازی Bloodborne به حساب می‌آید. بازی Dark Souls 3 یک پایان دیگر را نیز به لیست پایان‌های مختلف و رو به افزایش عناوین فرام سافتور افزود، و بازیکنان کمالگرا را با وظیفه غول‌آسای به اتمام رساندن این بازی به مدت چهار بار، رها نمود. پایان‌های داستان بازی Sekiro نیز چالشی مشابه را برای بازیکنان ایجاد کرده‌اند، و هر کدام می‌توانند بیانگر موضوعات بسیار متفاوتی در مورد داستان کلی و آینده این عنوان باشند.

داستان بازی Sekiro – دقیقاً Shura به چه معناست؟

آسان‌ترین پایان داستان بازی Sekiro (از لحاظ چالش لازم برای دستیابی به آن) طبعاً بدترین پایان آن نیز است. البته این پایان تنها زمانی یک پایان بد تلقی می‌شود که شما به Wolf (گرگ) یک دست (شخصیت اصلی) داستان بازی Sekiro وابسته باشید. پس از آن که Wolf در سراسر مناطق بازی سفر کرده تا اقلام مورد نیاز برای اجرای مراسم Immortal Severance (جداسازی جاودان) را جمع‌آوری کند، وی به بالای قلعه آشینا (Ashina Castle) باز خواهد گشت، که در آنجا Owl (جغد) منتظر او است. Owl، که پدر ناتنی Wolf نیز می‌باشد، انتخاب بسیار بدی را پیش روی او می‌گذارد: یا از کد آهنین (Iron Code) پیروی کن، یا از وارث مقدس، کورو (Kuro, the Divine Heir).

این حق انتخاب، اساساً Wolf را بین دو تن از مهمترین افراد زندگیش قرار می‌دهد. Wolf تا سر حد مرگ به اربابش کورو وفادار است، اما از سوی دیگر Owl نیز Wolf را بزرگ کرده، زیر پر و بال او را گرفته و به وی راه و رسم یک شینوبی را آموخته است. یکی از این رسوم، «کد آهنین» می‌باشد. در این مورد خاص، بخش مورد نظر این کد آن است که طبق گفته Owl «به عنوان پدر، سخنان من مطلق است. سخنان اربابت (پس از خواسته‌های من) در رتبه دوم با اهمیت‌ترین خواسته‌ها هستند.»

با دنبال کردن این کد، بازیکنان می‌توانند کورو را رها نموده و از Owl پیروی کنند. پس از شکست دادن اِما (Emma) و ایشین (Isshin)، مشخص می‌شود که Owl آدمی خودبزرگ‌بین بوده که می‌گوید حال آن‌ها (وی و Wolf) می‌توانند کل کشور را در کنترل خود بگیرند. هرچند نقشه‌های وی برای حکومت به سرزمین، به واسطه شمشیر Wolf که سریعاً از پشت او را مورد اصابت قرار می‌دهد، نقش بر آب می‌شوند. Owl پیش از زمین خوردن، لفظ «Shura» را به زبان می‌آورد. در ادیان بودا، به یک تناسخ ناخوشایند «Ashura» می‌گویند، که طی آن شخص تناسخ یافته حال غرق در خشونت و خشم می‌باشد. در این پایان از داستان بازی Sekiro شخصیت Wolf به یک شیطان خون‌خواه بدل گشته و صدها سرباز و روستایی بی‌گناه را قتل عام می‌کند.

این پایان نیز بسیار زودتر از سایر پایان‌های بازی رخ می‌دهد، که آن را به کوتاه‌ترین مسیر برای کامل کردن داستان بازی Sekiro نیز بدل می‌کند.

خواسته کورو – پایان «جداسازی جاودان»

دلیل اصلی نبردها و کشمکش‌های موجود در داستان بازی Sekiro در واقع قدرتی است که وارث مقدس در دست دارد. گنیچیرو آشینا (Genichiro Ashina) می‌خواهد تا از قدرت وارث مقدس برای ایجاد یک ارتش جاودان استفاده کرده و به وسیله آن قبیله آشینا را از نابودی نجات دهد. وارث مقدس، کورو، تصمیم می‌گیرد که بهترین راه آن بوده که برای همیشه این تقدس خود را از بین ببرد، تا که دیگر هیچ جنگی در این کشور برای دستیابی به قدرت او رخ ندهد. بازگشت دوباره Owl نیز، پس از آنکه Wolf گمان می‌کرد Owl مرده است، بخاطر کسب همین قدرت بوده و او از Wolf می‌خواهد تا ارباب خودش کورو را به Owl تسلیم کند. پس از آنکه Wolf تصمیم می‌گیرد تا از دستور پدرش سرپیچی نماید، Owl به دلیل خیانت Wolf شروع به گریه نموده و سپس به او حمله‌ور می‌شود.

برای دستیابی به پایان جداسازی جاودان در داستان بازی Sekiro، شخصیت اصلی بازی یعنی Wolf‌، باید پدر خودش را شکست دهد. پس از آن بازیکنان باید از Fountainhead Palace عبور نمایند، که اصلاً کار آسانی نیست، و به قلمرو مقدس (Divine Realm) بروند، تا اژدهای مقدس (Divine Dragon) را شکست داده و «اشک‌های اژدهای مقدس» بدست آورند و به کورو بدهند. هرچند، هنوز تا دستیابی به پایان جداسازی جاودان در داستان بازی Sekiro فاصله دارید. گنیچیرو بسیار سمج بوده و خود نیز دارای یک «تیغه فانی» (Mortal Blade) می‌باشد، که پس از شکست خوردن از Wolf، از آن برای احضار پدربزرگش یعنی ایشین، در دورانی که بیشترین قدرت را داشت، استفاده می‌کند. این باس نهایی دقیقاً به استانداردهای استودیوی فرام سافتور وفادار است، زیرا شکست دادن او بسیار دشوار بوده و پس از کشتنش نیز در کنار احساس رضایتمندی، یک حس ناراحتی نیز در شما ایجاد می‌شود. زیرا کورو آسیب دیده است، و حال که رابطه‌اش با میراث مقدسش، یعنی نامیرایی، جدا شده است، می‌توان دیگر مرگ او را حتمی دانست. آخرین خدمت وفادارانه Wolf به ارباب جوانش، جلوگیری از زجر کشیدن وی به واسطه کشتنش می‌باشد. پس از این وقایع، در انتهای داستان بازی Sekiro ما Wolf را می‌بینیم که خود به مجسمه‌ساز جدید معبد بدل گشته، و دست مصنوعی شینوبی خود را برای مبارز بعدی که به دنبال قدرت به این معبد خواهد آمد، کنار گذاشته است.

فداکاری Wolf – پایان «پاکسازی»

سومین راه برای به اتمام رساندن داستان بازی Sekiro، «پاکسازی» (Purification) نام داشته، و حالت متفاوتی از پایان «جداسازی جاودان» است. خواسته کورو دستیابی به جداسازی جاودان، و در نتیجه مرگ می‌باشد، هرچند Wolf با این قضیه مشکل دارد. و اِما، خدمتکار ایشین، نیز در این زمینه با Wolf موافق است. اِما و Wolf با یکدیگر صحبت نموده و به توافق می‌رسند تا راهی را پیدا کنند که طی آن کورو جان خود را از دست ندهد. برای پیدا کردن این راه، Wolf باید به صورت مخفیانه سخنان افراد زیادی را گوش دهد، اما او بالاخره متوجه می‌شود که برای جداسازی ارتباط کورو با میراث مقدسش و در عین حال زنده نگه‌داشتن وی، آن‌ها به یک «گل همیشه بهار» (Everblossom) نیاز دارند.

بدست آوردن آیتم «گل معطر» (Aromatic Flower) نیازمند آن بوده که شما بار دیگر با خاطره Owl، اینبار در عمارت هیراتا (Hirata Estate)، مبارزه کنید. پس از شکست دادن خاطره Owl، بجای یک شاخه خشک، شما یک شاخه گل‌دار را از او می‌گیرید. برای دستیابی به پایان «پاکسازی»، Wolf باید هر دو آیتم اشک‌های اژدهای مقدس و گل همیشه بهار را به کورو بدهد. اما نه! گنیچیرو با شمشیر خود کورور را زخمی می‌کند، و حال که جاودانگیش را از دست داده است، زخمش مرگبار می‌باشد. Wolf بیش از اندازه وفادار بوده و می‌خواهد که اربابش زنده بماند.

این شینوبی هنوز یک حقه دیگر در آستین خود دارد، هرچند این حقه نیازمند فداکاری بزرگی است. «تیغه فانی» به دنیای مردگان متصل می‌باشد. یک فداکاری می‌تواند روح شخص مرده‌ای را به سرزمین زنده‌ها بازگرداند، همانطور که گنیچیرو از شمشیرش برای کشتن خود و زنده کردن پدربزرگش استفاده کرد. «باشد که زنده بمانی، و انسانیت خودت را به آغوش بکشی» این آخرین سخنان Wolf پیش از آن است که گردن خود را با «تیغه فانی» بریده، و به کورو اجازه دهد تا به عنوان یک انسان عادی زندگی کند.

هدیه فرزند مقدس: پایان «بازگشت»

پایان «بازگشت اژدها به وطن» (Dragon’s Homecoming) یا «بازگشت»، یک پایان مخفی برای داستان بازی Sekiro به حساب می‌آید که همانند سایر پایان‌های این عنوان مخلوطی از شادی و غم بوده، اما دستیابی به آن دشوارتر از باقی پایان‌ها می‌باشد. در این پایان شما به کمک «فرزند مقدس تجدید حیات» (Divine Child of Rejuvenation) نیاز دارید. برای دستیابی به پایان «بازگشت»، بازیکنان باید ابتدا کتابی به نام «بخش مقدس: آلوده شده» (Holy Chapter: Infested) را پیدا نمایند، که به آن‌ها می‌گوید زادگاه اژدهای مقدس در غرب واقع شده است. این کتاب را به او داده، و تا جایی که می‌توانید از او برنج بگیرید (پس از هر وعده غذایی، این منطقه دوباره تازه می‌شود). نهایتاً، فرزند مقدس مریض خواهد شد. شما می‌توانید با دادن یک «خرمالو» (Persimmon) به وی، او را شفا ببخشید. بدین صورت دفعه بعدی که به او سر بزنید، فرزند مقدس برنجی را به شما می‌دهد تا از طرف او به کورو بدهید. کورو با استفاده از این برنج یک توپ برنجی شیرین برای Wolf درست می‌کند، و گفتن این موضوع به فرزند مقدس، باعث می‌شود تا به فکر انتخاب مسیر دیگری بیفتد.

کتاب «بخش مقدس: بازگشت اژدها» (Holy Chapter: Dragon’s Return)، که حال فرزند مقدس به آن نیاز دارد، به وی می‌گوید که راه نجات دادن کورو بازگرداندن قدرت اژدها به زادگاهش است. برای انجام این مراسم، فرزند مقدس باید «احشا مار تازه» (Fresh Serpent Viscera) و «احشا مار خشک‌شده» (Dried Serpent Viscera) که مانند خرمالو هستند را بخورد. برای بدست آوردن این آیتم‌ها باید یک مار غول‌آسا را کشته و مار غول‌آسای دیگری را فریب دهید. خوردن این موارد به فرزند مقدس اجازه می‌دهد تا برای کورو «اشک‌های یخ‌زده» (Frozen Tears) بریزد. دادن «اشک‌های یخ‌زده» و «اشک‌های اژدهای مقدس» باعث می‌شوند تا روح کورو درون بدن فرزند مقدس قرار گیرد، تا به Wolf و فرزند مقدس اجازه دهد که به غرب سفر کنند، و قدرت میراث اژدها را به آنجا بازگردانند.

کدام پایان داستان بازی Sekiro پایان واقعی آن است؟

با دانستن آن که راه‌های مختلف زیادی در داستان بازی Sekiro وجود داشته و هر کدام به یک پایان و سرنوشت متفاوت برای Wolf و ارباب جوانش ختم می‌شوند، این سؤال به وجود می‌آید که کدام پایان واقعی بازی است؟ تمامی پایان‌های این عنوان با در نظر گرفتن انتخاباتی که منجر به آن پایان خاص شده‌اند، منطقی به نظر می‌رسند. برای آن که Wolf از Owl پیروی کند، وی باید به یک هیولا تبدیل شود. Wolf اگر واقعاً به کورو وفادار است، باید نهایتاً او را کشته و خواسته او را برآورده کند. و برای آن که کورو بتواند به عنوان یک انسان فانی زندگی کند، Wolf باید بزرگترین فداکاری را انجام دهد. بدین ترتیب ما به پایانی می‌رسیم که در آن هر دوی آن‌ها زنده می‌مانند. البته تقریباً. در پایان «بازگشت»، Wolf زنده مانده و کورو نیز درون فرزند مقدس به زندگی خود ادامه می‌دهد، در حالی که آن‌ها هدف کورو برای جلوگیری از خونریزی بیشتر جهت دستیابی به قدرت میراث اژدها را دنبال می‌کنند.

می‌توان «بازگشت» را بهترین پایان برای داستان بازی Sekiro دانست، که در عین حال خوشحال‌ترین پایان برای Wolf نیز به حساب می‌آید. بدون خودکشی یا قتل‌عام کردن مردم بی‌گناه، در حالی که نسبت به آینده نیز امیدوار می‌باشد. شاید این پایان بهترین امید برای ساخت دنباله بازی Sekiro نیز به حساب آید، که شانس آن را برای بدل شدن به پایان رسمی داستان بازی Sekiro افزایش می‌دهد.

آیا به نظرمان این اشاره‌ای برای ساخت دنباله Sekiro است؟

با توجه به نحوه‌ی به اتمام رسیدن پایان «برگشت»، می‌توان آن را مدرکی برای احتمال ساخت دنباله بازی Sekiro: Shadows Die Twice به حساب آورد. سفر Wolf و کورو هنوز به پایان نرسیده، و تازه آغاز شده است. در میان‌پرده نهایی این پایان، فرزند مقدس می‌گوید که او و Wolf قرار است راهی سفری شوند تا بتوانند وابستگی‌شان به سرنوشت را از بین ببرند، و بدین صورت کورو را از میراثش نجات دهند، حتی اگر او دیگر یک بدن مادی نداشته باشد. Wolf همچنان به کورو خدمت می‌کند و فرزند مقدس را در سفر طولانیش به سمت غرب همراهی می‌نماید.

شاید جمله «سفر به غرب» (Journey to the West) برایتان آشنا به نظر برسد. هوادارانی که این جمله را شنیده‌اند، مصمم هستند که اگر دنباله‌ای برای بازی Sekiro: Shadow Die Twice عرضه گردد، بدون شک بازگویی داستان قدیمی و چینی «Journey to the West» خواهد بود، که جالب است بدانید در این اثر نیز یک شاهزاده اژدها وجود دارد. افسانه‌های موجود در ۱۰۰ بخش مختلف این رمان می‌توانند اساس بی‌نظیری برای توسعه نسخه جدید بازی Sekiro باشند: مبارزات بی‌شمار، موجودات عجیب و ماجراجویی‌های بسیاری در این رمان وجود داشته که می‌توانند به خوبی به تجربه اعصاب‌خردکن و دقیق عناوین استودیوی فرام سافتور، بدل گردند. هنوز سازندگان این عنوان اشاره‌ای به این موضوع نداشته‌اند که آیا Sekiro: Shadow Die Twice نیز، دنباله‌رو سری Dark Souls شده و عناوین جدیدی از آن منتشر خواهند شد یا خیر. اما بدون شک می‌شود نسبت به دیدن دنباله‌ای برای عنوان Sekiro امیدوار بود.

دستیابی به کدام پایان داستان بازی Sekiro دشوارتر است؟

نکته‌ای که باید در مورد عناوین استودیوی فرام سافتور به آن توجه نمود، آن بوده که این عناوین واقعاً پایان آسانی ندارند. برای دستیابی به هر کدام از این پایان‌ها باید باس‌های متعددی را کشته و نهایتاً در نبرد نهایی بسیار دشواری که نیازمند صبر و اشک بسیار است، پیروز شوید. این موضوع در مورد پایان‌های داستان بازی Sekiro نیز صدق می‌کند. «قدیس شمشیر، ایشین» (Isshin, the Sword Saint) به طرز غیرقابل باوری در شمشیرزنی قدرتمند و ماهر می‌باشد. بازیکنان باید ابتدا با او مبارزه نموده و وی را شکست دهند، سپس می‌توانند پایان مورد نظر خود را برای داستان بازی Sekiro انتخاب کنند. (مگر آن که بازیکنان تسلیم پایان Shura شوند، زیرا در آن پایان داستان کوتاه‌تر خواهد بود)

برای بدست آوردن گزینه نجات کورو، باید شما از موانع مختلف دیگری عبور کنید، مثل شکست دادن Owl برای دومین بار و انجام استراق سمع‌های نینجایی. درحالی که شاید بازیکنانی که پایبندی خود به اصول یک نینجا را حفظ کنند بتوانند به صورت اتفاقی پایان «پاکسازی» را پیدا نمایند، برای دستیابی به پایان «بازگشت»، شما بدون شک باید یک راهنمای کامل را دنبال کنید. موقعیت و نشانه‌های زیادی در خود بازی وجود نداشته که شما بتوانید با استفاده از آن‌ها به پایان «بازگشت» دست یابید. آخر از کجا باید بفهمیم که لازم است تمام برنج‌های فرزند مقدس را بخورید، تا شاید او راضی شود که نقش کالبد را برای روح کورو بازی کند؟ شاید مطالعه کتاب‌های مقدس کمی پیش‌زمینه جهت دستیابی به پایان «بازگشت» را برای بازیکنان فراهم آورند، اما برای انجام الزامات مخصوص آن، به کمی کمک خارجی نیاز است.

پس از اتمام داستان بازی Sekiro چه کنیم؟

آیا هنوز آماده تنبیه شدن هستید؟ اگر از پایانی که در بازی Sekiro بدست آورده‌اید کاملاً راضی نیستید، همیشه این حق انتخاب برای شما وجود داشته تا بار دیگر از ابتدا به تجربه داستان بازی Sekiro پرداخته و انتخابات متفاوتی انجام دهید. اگر هم دوباره راضی نبودید، مجدداً اینکار را تکرار کنید. استودیوی فرام سافتور روند «آزمون و خطا و خطا و خطا» را تشویق می‌کند. کمی زمان می‌برد تا به مبارزات بازی عادت نمایید، اما اگر پس از اتمام بازی برای بار اول احساس می‌کنید که استاد شمشیرزنی شده‌اید، دور دوم بازی چالش بیشتر و موقعیت جدیدی را به شما ارائه می‌دهد. دشمنان قدرتمند‌تر از همیشه به شما ضربه خواهند زد، اما حداقل شانس آن را دارید تا به واسطه تجربه مجدد داستان بازی Sekiro سرنوشت شخصیت Wolf را تغییر دهید، و پایان‌های دیگر بازی را امتحان کنید.

علاوه بر آن، شما می‌توانید Wolf خود را به صورت جدیدی بسازید. پنج درخت مهارت مختلف در بازی وجود داشته که می‌توانید آن‌ها را افزایش سطح دهید، در کنار آن، متون محرمانه‌ای نیز در جای جای بازی وجود داشته، که پیدا کردنشان باعث می‌شود تا بعضی تکنیک‌های مخفی را برای Wolf باز کنید. با بدست آوردن این موارد، می‌توانید به یک شینوبی کاملاً جدید بدل شوید! شاید بخواهید از این قدرت‌ها روی باس‌هایی استفاده نمایید، که در دور اول بازیتان ندیده از کنارشان عبور کرده‌اید. هیولاها و دشمنان بسیاری در بازی وجود داشته که می‌توانید در دور ابتدایی بازی از کنار آن‌ها بگذرید، زیرا Wolf برای انجام مأموریتش نیازی به کشتن آن‌ها ندارد. اما New Game Plus (دومین تجریه بازی) به بازیکنان این فرصت را می‌دهد تا شمشیر خود را بر سر دشمنانی فرود آورند که پیش از آن، در بازی آن‌ها را ندیده‌اند. بیایید با خودمان صادق باشیم، اگر به دنبال تجربه بازی برای دومین بار هستید، این یعنی احتمالاً از هواداران سرسختی و درگیری‌های حماسی عناوین استودیوی فرام سافتور می‌باشید!

منبع
SVG
عضویت
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن