نقد و بررسی

بررسی بازی The Crew Motorfest

از هاوایی با عشق

بین بازی‌های یوبی‌سافت (Ubisoft) احتمالا وضعیت فرنچایز د کرو (The Crew) از همه عجیب‌تر باشد. در حالی که نسخه اول این مجموعه به عنوان یک بازی تمام آنلاین و با الهام از سری نید فور اسپید (Need For Speed) به خصوص بازی ناموفق آن مجموعه یعنی The Run ساخته شده بود، با توجه به عدم استقبال گسترده از بازی، در نسخه دوم مجموعه‌ همه‌چیز تغییر کرد و از یک بازی ریسینگ با تم اکشن، به یک ریسینگ آرکید رسیدیم که ضمن حفظ هویت نسخه اول در برخی زمینه‌ها مثل ستینگ بازی که باز هم کل نقشه ایالات متحده آمریکا را شامل می‌شد، سعی کرده بود از آن حال و هوای جدی‌تر نسخه اول فاصله بگیرد. حالا و در نسخه سوم، همه‌چیز عوض شده و بازی نه تنها دیگر کل نقشه ایالات متحده را شامل نمی‌شود و فقط در بخشی از هاوایی جریان دارد، باز هم نه خبری از تقابل رانندگان خیابانی با پلیس‌ها را در خود دارد و نه به اندازه نسخه قبل روی استفاده از وسایل نقلیه‌ای مثل هواپیما و قایق تاکید می‌کند. این بار، همه‌چیز در راستای شباهت به فورتزا هورایزن (Forza Horizon) طراحی شده ولی آیا این تغییرات به نفع مجموعه بوده است؟ پاسخ این سوال را در این بررسی خواهید خواند.

2023 09 16 19.35.03

احتمالا به محض شروع تجربه موتورفست به یاد فورتزا هورایزن خواهید افتاد. این شباهت بی‌حد و حصر به شاهکار اکس‌باکس واقعا عجیب است. بازی حسابی از ریشه‌های خود که در قسمت اول ایجاد کرده بود دور شده و حتی حالا به اندازه قبل روی بحث وجود چندین نوع وسیله نقلیه مثل قایق، هواپیما و موتور هم تاکید ندارد. بازی تمام تلاش خود را می‌کند تا هاوایی را به عنوان یک لوکیشن فوق‌العاده برای یک فستیوال رانندگی به شما معرفی کند، چندین و چند شخصیت جانبی عجیب و غریب را وارد بازی کند که هر کدام خط داستانی خود را دارند که روی یک دیسیپلین از خودروها تمرکز کرده (مثلا ماشین‌های ژاپنی)، و در نهایت شما را ترغیب کند تا گاراژ خود را پر از ماشین‌های مختلفی کنید که قابلیت شخصی‌سازی و ارتقا هم دارند. آشنا به نظر می‌آید؟ بله، همان فرمول موفق فورتزا هورایزن در موتورفست به شکلی تمام و کمال پیاده شده است.

بررسی بازی Ace Combat 7: Skies Unknown
خواندن

حال سوال اینجاست که آیا با این وضعیت، موتورفست ارزش تجربه را دارد؟ پیش از هر چیز باید گفت که سازندگان متوجه شده‌اند که شبیه‌سازی کل ایالات متحده آمریکا به عنوان ستینگ بازی، زیادی جاه‌طلبانه است و با کوچک‌تر شدن مقیاس نقشه، حالا شاهد یک ورژن جذاب از هاوایی هستیم که واقعا رانندگی در آن لذت‌بخش است. در واقعِ، اگر به هاوایی علاقه دارید، موتورفست به خوبی این منطقه را شبیه‌سازی کرده. البته، هاوایی یکی از سرزنده‌ترین مکان‌ها در دنیاست که زندگی در آن به شدت جریان دارد! با این حال هاوایی در موتورفست کمی بی‌روح و بی‌نشاط‌تر از چیزی است که از این منطقه انتظار داریم و این مسئله ممکن است کمی ذوق شما را کور کند، ولی به هر حال، با یک بازی ریسینگ طرف هستیم و محدودیت‌های همیشگی این ژانر. با این حال کار سازندگان در شبیه‌سازی مناطق دیدنی هاوایی یا همان لندمارک‌ها واقعا شگفت‌آور بوده و بار دیگر با یک بازی یوبی‌سافتی طرف هستیم که دنیاسازی را به شکلی کم‌نظیر انجام داده است.

2023 09 16 19.35.10

ساختار مراحل بازی نیز به نوعی است که شما را بیشتر با گوشه و کنار این دنیای زیبا آشنا می‌کند و به همین جهت، پس از مدتی حس می‌کنید که واقعا در دل یک فستیوال در هاوایی هستید. شما کار خود را به عنوان راننده‌ای در فستیوال موتورفست در هاوایی (یا به طور دقیق‌تر، یکی از جزیره‌های هاوایی به نام اوهاو) آغاز می‌کنید و باید با شرکت در دیسیپلین‌های مختلف، ضمن نشان دادن توانایی‌های خود، گاراژ خود را هم پر از وسایل نقلیه دیگر کنید. این روند کلیشه‌ای در ژانر ریسینگ، تنها بهانه‌ایست تا شما در رویدادهای مختلف این فستیوال شرکت کنید، برنده شدن در مسابقات را جشن بگیرید و آرام آرام تبدیل به راننده شماره یک موتورفست شوید. با توجه به تعدد رویدادها، می‌توان گفت که این روند چندان هم عاری از جذابیت نیست. البته که هنوز با طراحی رویدادهای بسیار هیجان‌انگیز مثل Expedition های فورتزا هورایزن فاصله زیادی وجود دارد، ولی در موتورفست هم تلاش بر این بوده تا تنوع رویدادها حفظ شود. تم‌دار بودن بسیاری از رویدادها مثل Made in Japan با محوریت ماشین‌های ژاپنی یا رویدادی مخصوص به ماشین‌های Muscle‌ آمریکایی از جمله این تلاش برای حفظ جذابیت بازی به شمار می‌آید.

بررسی بازی سفیر عشق
خواندن

با این حال، چیزی که احتمالا بیشترین ضربه را به پیکره بازی وارد کرده، نه شباهت زیاد از حد و وسواس‌گونه به فورتزا هورایزن، بلکه هندلینگ بد تقریبا تمام وسایل نقلیه است به شکلی که به جرئت می‌توانم بگویم بهترین هندلینگ متعلق به قایق‌هاست! ماشین‌ها هندلینگ بسیار ضعیف و عجیبی دارند که این با ذات تماما آرکید بازی به شدت در تضاد است. گاهی اوقات حس می‌کنید که در یک بازی شبیه‌ساز مشغول رانندگی در هاوایی هستید. از طرف دیگر، خلبانی با هواپیماها هم همینطور است و سیستم خلبانی بازی بسیار بی‌روح و ضعیف است، چیزی که انتظار می‌رفت نسبت به نسخه دوم مجموعه با اندکی بهبود روبرو شود. از جهت دیگر، هوش مصنوعی فاجعه‌بار حریفان هم یکی دیگر از نکات آزاردهنده این بازی به شمار می‌آید. با این که بازی یک ریسینگ آرکید است، کماکان امکان انتخاب درجه سختی وجود دارد و مشکل اینجاست که در هر درجه سختی که شما انتخاب کنید، یک سری مسابقات بسیار راحت هستد و یک سری مسابقات زیاد از حد چالش‌برانگیز. مدام با شرایطی روبرو خواهید شد که رقیب شما فاصله‌اش را با شما به شکل حیرت‌انگیزی کم می‌کند و درست قبل از رسیدن به خط پایان، از شما سبقت می‌گیرد! با توجه به ذات بازی‌های این چنینی که مخاطب را تشویق به سپری کردن ساعات زیاد با بازی می‌کنند، عجیب است که هوش مصنوعی بازی اصلا در حد و اندازه‌های یک بازی سال ۲۰۲۳ طراحی نشده تا مخاطب واقعا از سپری کردن ساعات زیاد با بازی لذت ببرد.

2023 09 16 19.35.19

بر خلاف نسخه‌های قبلی مجموعه، این بار تمرکز بازی روی بخش چندنفره کمتر شده است. البته، هنوز هم می‌توان بازی را به صورت چندنفره دنبال کرد و رویدادهای آنلاین هم در بازی جای دارند، ولی خب این بار دنبال کردن بازی به شکل تک‌نفره از همیشه جذاب‌تر است و این برای افرادی که به ماجراجویی به صورت انفرادی علاقه دارند، خبر خوبی است. بازی مودهای چندنفره مختلفی دارد و کراس‌پلتفرم بودن آن باعث شده تا موتورفست دسترس‌پذیرترین بازی مجموعه از حیث بخش چندنفره لقب بگیرد.

بررسی بازی Fallout 76
خواندن

بازی شامل وسایل نقلیه پرشماری می‌شود. در حقیقت، تعداد وسایل نقلیه موجود در بازی اعم از ماشین، موتورسیکلت، هواپیما و قایق به بیش از ۶۰۰ رسیده که بدون شک تحسین‌برانگیز است. اکثر تولیدکنندگان مطرح و معتبر در بازی حضور دارند و می‌توانید با ماشین مورد علاقه خود به رانندگی در هاوایی زیبا بپردازید. یک اتفاق جالب دیگر امکان انتقال یک سری از ماشین‌ها و وسایل نقلیه از نسخه دوم به موتورفست است. در واقع، اگر نسخه دوم را تجربه کرده‌اید، امکان انتقال یک سری از وسایل نقلیه را از آن بازی به نسخه جدید خواهید داشت تا مجبور نباشید از صفر گاراژ خود را تکمیل کنید. با این حال، سیستم اقتصاد درون‌ بازی واقعا ناامیدکننده است و به علت گران بودن تقریبا همه‌چیز شما همیشه ترغیب به خرج کردن پول واقعی می‌شوید. با این که بازی رویدادهای خود را بر روی شما قفل نمی‌کند و با قرض دادن ماشین مورد نیاز برای هر رویداد به شما کمک می‌کند تا در بازی پیشروی کنید، ولی کماکان حس مالکیت خودروها رکن مهمی است که در این بازی خیلی دیر به آن خواهید رسید چرا که تقریبا همه‌چیز گران است و سیستم اقتصاد بازی چندان کاربرپسند طراحی نشده.

2023 09 16 19.35.15

 

از لحاظ بصری با یکی از بازی‌های خوب یوبی‌سافت طرف هستیم. در واقع، بازی‌های یوبی‌سافت از لحاظ بصری همیشه حداقل سطحی استاندارد دارند و موتورفست هم از این قاعده مستثنی نیست. البته، باید به این نکته اشاره کرد که مثلا دریای بازی و موج‌های آن هنوز هم از GTA V به عنوان یک بازی نسل هفتمی عقب‌تر است، ولی در کل نورپردازی بازی، مدل‌سازی‌ها و طراحی کلی محیط‌ها به خوبی صورت گرفته و بازی چشم‌نواز است. بازی دو حالت گرافیکی مختلف دارد که یکی نرخ فریم را به ۶۰ ارتقا می‌دهد و دیگری رزولوشن را تا حد امکان بالا می‌برد. حالت پرفورمنس یا همان ۶۰ فریم بر ثانیه انتخاب معقولی است ولی متاسفانه بازی کماکان دارای افت فریم است. از طرف دیگر، باگ‌های مختلفی هم در بازی وجود دارد که گاهی اوقات خنده‌دار و مضحک و گاهی اوقات اعصاب‌خردکن عمل می‌کنند.

بررسی بازی Back 4 Blood
خواندن

موتورفست را می‌توان بهترین و جذاب‌ترین نسخه از مجموعه The Crew خطاب کرد. این مجموعه آزمون و خطاهای زیادی داشته و هنوز هم مشخص نیست که آیا الگوبرداری واضح از فرمول سری Forza Horizon تا چه حد در آینده این فرنچایز تاثیرگذار است. با این حال، موتورفست خصوصا برای دارندگان پلی‌استیشن که دسترسی به سری فورتزا هورایزن ندارند، می‌تواند مثل یک مرهم موقت عمل کند و یک ریسینگ آرکید اپن ورلد و جذاب در منطقه‌ای جذاب و خاص از دنیا باشد. موتورفست نکات مثبت و منفی فراوانی را در خود جای داده که بسته به ذائقه هر فرد، می‌تواند از یک بازی بسیار جذاب تا یک بازی ناامیدکننده طبقه‌بندی شود؛ ولی بدون شک، اگر از علاقه‌مندان به ریسینگ‌های آرکید باشید، گذراندن وقت در آن برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

بررسی بازی The Crew Motorfest

موتورفست نکات مثبت و منفی فراوانی را در خود جای داده که بسته به ذائقه هر فرد، می‌تواند از یک بازی بسیار جذاب تا یک بازی ناامیدکننده طبقه‌بندی شود؛ ولی بدون شک، اگر از علاقه‌مندان به ریسینگ‌های آرکید باشید، گذراندن وقت در آن برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

دنیای زیبا
تعداد زیاد رویدادهای مختلف
کاتالوگ گسترده از ماشین‌ها
امکان انتقال برخی از آیتم‌های گاراژ از The Crew 2
الگوبرداری زیاد از Forza Horizon و عدم داشتن نوآوری‌های اورجینال
باگ‌ها و مشکلات فنی
رفتار عجیب هوش مصنوعی
هندلینگ ناامیدکننده ماشین‌ها

امتیاز بازی : 7 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x