نقد و بررسی

بررسی بازی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom

ماجراجویی جدید باب‌اسفنجی شلوار مکعبی

«باب‌اسفنجی شلوار مکعبی» (SpongeBob SquarePants) را به سادگی می‌توان یکی از قلب‌های تپنده‌ی کودکی جمع کثیری از مخاطبین بازی‌های رایانه‌ای دانست، شخصیتی که از اولین دقیقه‌ی شروع هر قسمت از مجموعه‌اش تا آخرین ثانیه‌ی آن از آوردن لبخند روی لبان بینندگانش دست نکشیده و این‌گونه جایگاه خود را بعنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های رسانه‌های کنونی حفظ کرده است. تعجبی ندارد که به‌ سبب شهرت سرشار، درنهایت تصمیم به ساخت یک بازی ویدیویی از آن گرفته شد، بازی که بعد از گذشته هفده سال بالاخره بازسازی دریافت کرده و اکنون ما می‌خواهیم امروز بررسی کنیم که آیا بازسازی مذکور توانسته از پس انتظارات مخاطبینش برآید یا خیر. بهتر است نقد را به رسم وفاداری به آهنگ آغازین این مجموعه‌ی دوست‌داشتنی اینطور آغاز کنیم:‌ آیا آماده‌اید خوانندگان عزیز؟ با کاپیتان «پیکسل آرتس» در بررسی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated همراه باشید.

بررسی SpongeBob SquarePants Rehydrated

داستان هزار و یک دقیقه‌ای Bikini Bottom

ماجرای SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated همانند یکی از قسمت‌های مجموعه‌ی تلویزیونی این عنوان شروع می‌شود؛ شخصیتی از ساکنین منفور Bikini Bottom فکری در سر پرورانده، کاری را شروع کرده و قهرمانان داستان را،‌ که همان ساکنین عادی این شهر دریایی هستند،‌ مجبور به مقابله می‌کند. در روایت این بازی، «پلانکتون» (Plankton) تصمیم می‌گیرد با فرستادن لشکری از ربات‌های شیطانی سمت شهر و رستوران آقای «خرچنگ» (Mr.Krabs) محبوبیت خود و رستورانش را افزایش دهد،‌ اما با کشیدن دستگیره‌ی اشتباه،‌ کنترل ساخته‌هایش را از دست داده و سپاهی از ربات‌های دیووانه را به حال خود رها می‌کند. حال، قهرمانان داستان ما، «باب‌اسفنجی»،‌ «پاتریک»‌ (Patrick)، و «سندی» (Sandy) مقابل این تهدید بزرگ برخاسته و تصمیم می‌گیرند شهر عزیزشان را باری دیگر از این خطر مکانیکی نجات دهند. همانطور که از ظاهرش پیداست، داستان بازی‌ چندان متکلف یا عجیب نبوده‌ و از همان چهارچوب همیشگی مجموعه‌ی باب‌اسفنجی پیروی می‌کند. آیا لزوما عمل‌کردن مطابق استانداردهایی از قبل خود را ثابت کرده‌اند،‌ خوب است؟ هم بله و هم خیر. بخش خوب ماجرا،‌ زنده‌کردن حس نوستالژی و قدیمی سری باب‌اسفنجی می‌باشد. SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated با شامل شدن المان‌های روایی اعم از صحبت‌های میان‌پرده‌ای آن راوی بی‌حس‌وحالش یا دستی که گاها وارد صفحه شده و تغییراتی را اعمال می‌کند،‌ موفق در محفوظ نگه‌داشتن مقدسات شده، اما در مقابل در ارائه‌ی چیزی جدید شکست خورده است.

مخاطب امروزی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated دیگر ذهنیت سابق خود را ندارد،‌ لذا داشتن این انتظار که مخاطب امروزی دقیقا مثل هفده سال پیش از بازی به همان میزان لذت ببرد، کار اشتباهی است. سقف انتظارات و حداقل عناوین مشابه افزایش یافته، به‌همین خاطر بهتر بود که داستان SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated را کمی تغییر می‌دادند، موردی که درنهایت رخ نداد. پیاده کردن پیچشی داستانی در عنوانی مثل Battle for Bikini Bottom  کار سختی است، اما غیرممکن نمی‌باشد. البته از حق نگذریم داستان این بازی قطعا برای مخاطبینی که سنین کمتری دارند جذاب خواهد بود، اما بازیکنانی که سن بالایی داشته احتمالا داستان را خسته‌کننده و تکراری خواهند یافت. موردی هم به اسم شخصیت‌‌پردازی در بازی وجود ندارد؛ شخصیت‌ها در همان حالت ثابت خود باقی مانده و تنها مورد خوب این بخش، حضور داشتن شخصیت‌های نمادین مثل Mermaid Man است که حس‌وحال قدیمی را احیا می‌کنند.

بررسی بازی The Messenger
خواندن

نبرد بر سر Bikini Bottom

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated یک بازی پلتفرمر بوده که اساسش حول جمع‌آوری آیتم‌های خاص و مبارزه با دشمنان می‌گذرد. شما در این بازی سه شخصیتی که بالاتر نام بردیم را کنترل خواهید کرد. هر یک از قهرمانان بازی قابلیت‌های منحصر بفرد خود را داشته،‌ هرچند در باطن همه‌ی آن‌ها هسته‌ای مشترک بوده و تنها در عبور از موانع و چالش‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. بازیکنان بایستی با گشت‌وگذار در مناطق مختلف و جمع‌آوری کاردک‌های طلایی، مسیر  خود را سوی مناطق جدیدتر باز کرده و راهی مرکز تولید ربات‌ها شوند. اما گشت‌وگذار در مکان‌های گوناگون چندان هم کار ساده‌ای نیست. بازیکنان در ابتدای امر بایستی دائما دنبال کاردک‌های طلایی باشند. برای این کار، سه روش اساسی وجود دارد. در روش اول، اشخاص با یافت و جمع‌آوری این کاردک‌ها مقادیر ذخایر خود را افزایش می‌دهند. در روش دوم، با انجام کارهای مختلف برای شخصیت‌های مختلف بازی،‌ مثل آقای «خرچنگ»، کاردکی را تحت عنوان پاداش دریافت خواهید کرد. در آخر نیز با جمع‌آوری واحد ثانویه که با شکست دشمنان یا خراب‌کردن جعبه‌هایی که در اطراف تعبیه شده‌اند،‌ قادر خواهید بود مسیرهای مخفی را جهت دسترسی یافتن به مناطق فرعی باز کرده، کاردک‌های بیشتری را جمع‌آوری کنید.

متاسفانه گیم‌پلی بازی هم مانند داستان آن پیشرفت چندانی نداشته و رویه‌ای تک‌بعدی و یک‌نواخت دارد. خرد کردن جعبه‌های بازی و شکست دشمنانی که طراحی تقریبا یکسان داشته و چندان هم چالش‌‌برانگیز نیستند جهت پیشروی در بازی موردی نیست که بتواند بازیکن را بعد از چهار الی شش ساعت پای خود نگه دارد. کما این‌که یافت کاردک‌های طلایی در SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated آنقدر ساده است که شما تقریبا نیازی به انجامشان نداشته و می‌توانید بازی را بدون انجام هرگونه کار ثانویه به پایان برسانید. قابلیت‌های فرعی شخصیت‌ها جالب‌اند، اما برای تغییر روند کلی بازی کافی نیستند. برای مثال، باب‌اسفنجی می‌تواند توپ حبابی مثل توپ بولینگ ایجاد کرده و آن را سمت فعال‌کننده‌های سکوهای مختلف یا دشمنان پرت کند. اما آنقدر همه چیز جهت وفاداری به ریشه‌ها در ساده‌ترین حالت خود طراحی شده که هیچ قدرت بالقوه‌ای نمی‌تواند روند ساده و کمابیش تکراری این اثر را برایتان تغییر دهد. محیط‌های بازی آنقدر توسط جعبه و دشمنان مختلف پر شده‌اند که حسی پوچ و خالی به شما می‌دهند، گویی وجودشان تنها محض جمع‌آوری امتیاز و کاردک است. پلتفرمینگ بازی، البته، در بخش‌ مربوط به «سندی» بخاطر وجود قابلیت Swinging یا آویزان شدن از طناب کمی سریع‌تر و بهتر می‌باشد، اما متاسفانه بخش زیادی از بازی را پوشش نمی‌دهد. باس‌فایت‌های بازی ساده اما دوست‌داشتنی هستند. مبارزه با یک «سندی» ربات‌طور بزرگ که دارای چند فاز مختلف می‌باشد هرچند ساده، اما جالب است. قرار دادن فیگورهای مخفی معروف مثل پادشاه عروس‌های دریایی هم بعد داستانی بازی را به جا می‌آورد. هرچند باری دیگر باید گفت که متاسفانه باس‌فایت‌‌های بازی هم چندان زیاد نبوده و بیشتر بازی را همان ماجراجویی پلتفرمر یکنواخت تشکیل می‌دهد. با این تفاسیر،‌ SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated قطعا برای مخاطبین خردسال و نوجووان جذابیت‌های خود را خواهد داشت.

بررسی بازی Kingdom Two Crowns
خواندن

بررسی SpongeBob SquarePants Rehydrated

زیبایی‌های زیر دریا

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated بازسازی بسیار زیبایی است اما نقوص خود را دارد. به لطف موتور گرافیکی Unreal Engine 4، شخصیت‌های مجموعه‌ی «باب‌اسفنجی» به نهایت زیبایی خود رسیده‌ و به لحاظ طراحی، به عنوانی درخور نسل خودش تبدیل شده است. این زیبایی را در محیط‌های بازی به‌ لطف رنگ‌های شفاف و زنده‌ی آن بیشتر می‌توان یافت. برای مثال،‌ داشتن مقداری Draw Distance برای عنوانی مثل بازی مذکور واقعا نیاز نیست،‌ با این حال، سازندگان از آن غافل نشده‌اند. هرچند این سطح فنی خوب، نقص‌های بسیاری هم دارد. مثلا سایه‌ی شخصیت‌ها مشخصا خوب کار نشده و گاها با شکست تصویر‌های بدی روی کنسول مواجه شدیم. کاهش فریم‌های فاحشی هم در صحنه‌های شلوغ مبارزات تجربه می‌شود. به لحاظ صداگذاری هم بازی دوگانه رفتار می‌کند. شخصیت‌ها دیالوگ‌هایشان به نحو احسن ادا شده و صدایشان را مطابق شرایطی که در آن هستند تغییر می‌دهند، اما موسیقی کلی بازی چندان مناسب نبوده و شنیدن چندباره‌‌اش طی مراحل می‌تواند آزاردهنده شود.

سخن نهایی

طی بررسی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated ما متوجه شدیم که این عنوان بازسازی خوبی نیست، اما قطعا جذابیت‌های خودش را دارد. نمی‌توان منکر جذابیت کلی آن بعنوان یک عنوان اقتباسی ساخته شده از روی یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی شد، اما اگر از فیلترهای یک بازی پلتفرمر سرگرم‌کننده عبورش دهیم، ضعف‌های بسیارش یکی یکی، چه ریز و چه درشت، نمایان می‌شوند.

بررسی بازی SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated بازسازی خوبی نیست، اما قطعا جذابیت‌های خودش را دارد. نمی‌توان منکر جذابیت کلی آن بعنوان یک عنوان اقتباسی ساخته شده از روی یکی از بهترین مجموعه‌های تلویزیونی شد، اما اگر از فیلترهای یک بازی پلتفرمر سرگرم‌کننده عبورش دهیم، ضعف‌های بسیارش یکی یکی، چه ریز و چه درشت، نمایان می‌شوند.

طراحی امروزی شخصیت‌ها و محیط جذاب است
حس نوستالژی حاصل از ملاقات دوباره با فیگورهای دوران کودکی
باس‌فایت‌های دوست‌داشتنی
بخش «سندی»
جذاب برای کودکان و نوجووانان
کلیت بازسازی، چه در بخش داستانی و چه در گیم‌پلی، برای مخاطبین بالغ می‌تواند بسیار تکراری و حوصله‌سربر باشد
مشکلات فنی اندک

امتیاز بازی : 6 [خوب ]
آیا ما این بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم؟ «اگر»های زیادی وجود دارد! طرفداران این ژانر ممکن است چیزهای جذابی در آن بیابند، اگر چشم‌های‌شان را برروی مشکلات متعددش ببندند! مطمئنا پس از تجربه این بازی بارها با خود می‌گویید «اگر» آن‌ها اینکار را می‌کردند، «اگر» آن‌ها این نکته را رعایت می‌کردند، «اگر»… نکاتی خوبی در این نوع بازی‌ها وجود دارد، ایده‌هایی جالب و ویژگی‌های قابل توجه که تماما با بی‌توجهی به پتانسیل خود نرسیدند و در این بین مشکلات آزاردهنده به تجربه شما لطمه می‌زنند.
قابل قبول
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن