نقد و بررسی

بررسی بازی eFootball PES 2021 Season Update

چهره‌ی زَنگ زده‌ی فوتبال...

واقعیت اینجاست که چهره‌ی امروزِ فوتبال، یک چهره زنگ زده‌ است! حداقل می‌توانم بگویم از نظر من، فوتبال در دوره‌ی کنونی چنین وضعیتی دارد و برای گفته‌ی خود، دلایل خوبی نیز دارم. در این دوره‌ی بد و بی‌رنگ و بوی ورزش هیجان‌انگیز و تکان دهنده‌ای مانند فوتبال، حداقل انتظار داریم که بازی‌های ویدیویی شبیه‌ساز که هر ساله عرضه می‌شوند و پول خوبی نیز برای شرکت‌های ناشر به ارمغان می‌آورند، با توجه به آغاز نسلی نو در صنعت ویدیو گیم و عرضه کنسول‌های نسل بعدی، این وضعیت تلخ را برایمان بهتر کنند. حال، در چنین شرایطی می‌گویید که حتی همان بازی سالیانه و همیشگی نیز دست از تلاش برای نوآوری و القای هیجان به بازی‌بازان و علاقه‌مندان به ورزش فوتبال برداشته؟ آیا شوخی می‌کنید؟

هر سال عادت داریم در همین روزها، بازی‌های شبیه ساز فوتبال FIFA و Pro Evolution Soccer را روی قفسه فروشگاه‌ها مشاهده، یا روی کنسول خود تجربه کنیم. ورزش فوتبال آنقدر پرطرفدار و محبوب است که مردم عادی و بازی‌بازان در سراسر جهان، برای عرضه نسخه جدید هر کدام از بازی‌ها لحظه شماری می‌کنند و با این که ممکن است هیچ کدام از این عناوین سالیانه در نسخه جدید خود نوآوری یا خلاقیت خاص و چشمگیری نداشته باشند، اما هیجان آغاز فصل جدیدی از فوتبال، همه را با خود همراه می‌کند. با این حال، وضعیت امسال نسبت به سال‌های گذشته، تفاوت بزرگی دارد. شیوع ویروس کرونا که ماه‌ها از آغاز وضعیت قرمز آن می‌گذرد، باعث شده تا مسابقات هیجان‌انگیز و پرشور فوتبال، با تماشاگر برگذار نشود، برخی از لیگ‌ها در فصل پیشین خیلی سریع رقابت‌های خود را تعطیل کنند و البته لیگ‌های اروپایی فوتبال، امسال با بی‌نظمی و ناهنجاری خاصی نسبت به سال‌های گذشته برگزار شوند. همه این موارد سبب شده تا شاید مردم و حتی علاقه‌مندان به ورزش فوتبال، شور و شوق قبل برای آغاز فصل جدید و عرضه نسخه جدید دو بازی FIFA و PES را نداشته باشند.

بررسی بازی Zombie Army 4: Dead War
خواندن
بررسی بازی eFootball PES 2021 Season Update
گیم‌پلی بازی که خوشبختانه در نسخه قبلی به اوج پختگی خود رسیده بود، در نسخه جدید تثبیت می‌شود و در عین سرگرم کنندگی، همچنان درگیر کننده و واقع گرایانه است.

حال، در همین وضعیت نه چندان درخشان، شرکت کونامی (Konami) به عنوان ناشر سری بازی‌های PES، امسال اعلام کرد که نسخه جدید که با نام eFootball PES 2021 Season Update شناخته می‌شود، در واقع هیچ محتوای جدیدی را با خود به همراه ندارد و به غیر از به روز کردن نقل و انتقالات تیم‌ها، قرار نیست اتفاق خاصی در بازی جدید رخ دهد. واقعیت این جا است که تیم سازنده‌ی بازی Pro Evolution Soccer و شرکت کونامی، در حال کار روی یک پروژه‌ی بزرگ و نسل بعدی هستند و قصد دارند نسخه مربوط به کنسول‌های نسل بعد را با موتور گرافیکی و رویکردی کاملا متفاوت نسبت به گذشته، به بازی‌بازان و طرفداران ارائه کنند. همین موضوع، سبب شده تا زمانی برای کار روی PES 2021 نداشته باشند و امسال را با یک سیزن آپدیت، بگذرانند.

اما بیایید پیش از این که حرکت امسال کونامی با PES را قضاوت کنیم، نگاهی به بازی eFootball PES 2021 Season Update بیندازیم. eFootball PES 2021 Season Update به معنی واقعی کلمه، هیچ پیشرفت خاص یا محتوای جدیدی نسبت به نسخه سال گذشته، یعنی eFootball PES 2020 ندارد. بازی‌بازان به غیر از بخش بازی دوستانه، می‌توانند در بخش‌های مسترلیگ (Master League) یا مای کلاب (My Club) به رقابت بپردازند، با مود Become A Legend، بازیکن جوان خود را به افسانه تبدیل نمایند و در بخش تمرینی و چالش‌ها، مهارت‌های خود را ارتقا دهند و هر چه بیشتر در مستطیل سبزِ PES، حرفه‌ای شوند. علاوه بر این، محتوای رایگان یورو ۲۰۲۰ نیز با سیزن آپدیت در اختیار بازی‌بازان قرار می‌گیرد که شامل ۵۵ تیم ملی حاضر در مسابقات یورو پیش رو می‌شود. درون مستطیل سبز نیز تغییر خاصی را مشاهده نمی‌کنیم. تیم سازنده‌ی PES در سال‌های اخیر در حال توسعه و تکامل فرمول خاص خود برای گیم‌پلی بوده و حالا در eFootball PES 2021 Season Update، به بهترین نسخه از فرمول خود دست پیدا کرده است. مستطیل سبز و «فوتبال بازی کردن» در PES 2021 مانند نسخه سال گذشته، همچنان لذت بخش و درست است و می‌تواند ساعات خوشی را برایمان به وجود آورد. برای شبیه‌سازی تیم‌ها یا بازیکنان، بیشترین تمرکز تیم سازنده (بنا به دلایل لایسنس)، روی تیم‌های فوتبال بارسلونا، یوونتوس، منچستر یونایتد و بایرن مونیخ است و ورزشگاه‌های خانگی و بازیکنان این تیم‌ها (از نظر ظاهری و فنی) به بهترین شکل درون بازی شبیه‌سازی و ساخته شده‌اند. با این حال، هنوز هم وضعیت لایسنس تیم‌های معتبر اروپایی برای کونامی و PES خوب نیست و عدم وجود لوگو، نام و متعلقات رسمی مربوط به تیم‌های دیگر، حس فوتبال واقعی را از این سری می‌گیرد.

بررسی بازی Dustwind - The Last Resort
خواندن
بررسی بازی eFootball PES 2021 Season Update
تیم‌هایی که به صورت اختصاصی لایسنس شده‌اند، طراحی بازیکن بسیار طبیعی و ورزشگاه‌های خانگی زیبایی دارند.

اما شاید مهم‌ترین نکته در مورد عدم وجود محتوای تازه و چشمگیر برای eFootball PES 2021 Season Update، این است که تیم سازنده و شرکت ناشر، این موضوع را به خوبی می‌داند و با کاهش قیمت بازی به ۳۰ دلار (به جای ۶۰ دلار)، آن را جبران می‌کند. سازندگان و ناشر می‌توانستند تنها با ایجاد تغییرات ظاهری و فریب دهنده، همان برچسب قیمت سالیانه و همیشگی خود را روی eFootball PES 2021 Season Update بزنند اما با نصف کردن قیمت نهایی، با مشتری و طرفدار خود صادق هستند. این فرهنگ خوب و پسندیده‌ای است که شاید از بسیاری از ناشران عناوین سالیانه (عمدتا ورزشی)، انتظار داریم. فوتبال، بسکتبال، تنیس، موتور سواری یا اتومبیل‌رانی، هیچ تفاوتی را ایجاد نمی‌کنند. زمانی که محتوای کافی برای درخواست سالیانه ۶۰ دلار (یا شاید ۷۰ دلار!) از مشتری وجود نداشته باشد، دلیلی ندارد روی قیمت کامل پافشاری شود. درست پس از منتشر شدن خبر قیمت‌ِ نصفه و نیمه‌ی eFootball PES 2021 Season Update، بسیاری از دوست داران فوتبال یا حتی طرفداران سری FIFA، شرکت الکترونیک آرتس (EA) را تحت فشار قرار دادند و فرانچایز فیفا را در صورت عدم ایجاد تغییر و تحولات اساسی و چشمگیر، تهدید به تحریم کردند.

eFootball PES 2021 Season Update قطعا یک نسخه درخشان یا حتی یک محتوای دانلودی خوب محسوب نمی‌شود اما به دو دلیل، قابل قبول است؛ یکی به خاطر تثبیت فرمولی که به عقیده‌ی نویسنده، روند بازی و مستطیل سبز کم نقص و درستی را نشان می‌دهد و دیگری، صداقت سازنده و ناشر به عدم تولید محتوای جدید و نصف کردن قیمت نهایی محصول که امیدواریم موج و فرهنگ جدیدی را برای بازی‌های ورزشی سالیانه ایجاد نماید. البته تمام این تفاسیر در صورتی ارزش دارند که تیم سازنده‌ی PES و کونامی برای نسخه نسل بعدی سال آینده، سنگ تمام گذاشته و خلاء موجود در نسخه امسال را با یک نمایش فوق‌العاده، جبران نمایند. شاید این اتفاق تنها زمانی رخ دهد که «چهره زنگ‌ زده‌ی فوتبال»، تغییر کند…

بررسی بازی Ninja Gaiden: Master Collection
خواندن

برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره گیم‌پلی یا بخش‌های مختلف بازی eFootball PES 2021 Season Update، نقد و بررسی بازی eFootball PES 2020 را مطالعه کنید: بررسی بازی eFootball PES 2020

بررسی بازی eFootball PES 2021 Season Update

eFootball PES 2021 Season Update قطعا یک نسخه درخشان یا حتی یک محتوای دانلودی خوب محسوب نمی‌شود اما به دو دلیل، قابل قبول است؛ یکی به خاطر تثبیت فرمولی که به عقیده‌ی نویسنده، روند بازی و مستطیل سبز کم نقص و درستی را نشان می‌دهد و دیگری، صداقت سازنده و ناشر به عدم تولید محتوای جدید و نصف کردن قیمت نهایی محصول که امیدواریم موج و فرهنگ جدیدی را برای بازی‌های ورزشی سالیانه ایجاد نماید. البته تمام این تفاسیر در صورتی ارزش دارند که تیم سازنده‌ی PES و کونامی برای نسخه نسل بعدی سال آینده، سنگ تمام گذاشته و خلاء موجود در نسخه امسال را با یک نمایش فوق‌العاده، جبران نماید.

شبیه سازی خوب و مثال زدنی تیم‌های لایسنس شده و متعلقات آن‌ها
تثبیت فرمول موفق در مستطیل سبز و هسته اصلی گیم‌پلی
مودهای تکراری اما سرگرم کننده
مشکل همیشگی لایسنس‌ تیم‌ها و لیگ‌ها
عدم ارائه هیچگونه محتوای جدید

امتیاز بازی : 7 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x