نقد و بررسی

بررسی بازی Assassin’s Creed Valhalla: Wrath of the Druids

خشمِ فرزندانِ دانو

پس از پشتیبانی مطلوب یوبی‌سافت از عناوین اخیر سری اساسینز کرید (Assassin’s Creed) با افزونه‌ها‌ی باکیفیت و محتویات قابل قبول، اکنون باید با سطح انتظاری بالاتر از گذشته به استقبال افزونه‌های اساسینز کرید والهالا برویم. پس از دستاورد مالی یوبی‌سافت با اساسینز کرید والهالا، حال برنامه‌ی یوبی‌سافت برای پشتیبانی والهالا مفصل‌تر از پیش و با هایپ همراه بوده است و این مهم ما را مشتاق تجربه‌ی اولین افزونه‌ی والهالا در ایرلند می‌سازد. با پیکسل آرتس و فرزندانِ دانو (Danu) خشمگین همراه باشید.

افزونه‌ی Wrath of the Druids برای اولین بار در سری، ما را راهی ایرلند می‌کند. سرزمینی اسرارآمیز و سرسبز که البته این کشور نیز از جنگ قدرت مصون نمانده و درگیری قدرت‌طلبان کماکان در این افزونه‌ نیز ادامه می‌‌یابد. یوبی‌سافت مانند همیشه استادانه ایرلند قرن نهم را به تصویر می‌کشد و از هیچ چیز برای به وجد آوردن چشمانتان دریغ نمی‌کند. مپ بازی در مقیاس یک افزونه‌ و در ابعاد محتوایی مطمئناً ارزشمند است و می‌تواند ساعت‌های متوالی شما را میخکوب و درگیر نماید. تقریبا سه چهارم ایرلند در این افزونه وجود دارد و ایالت‌های کوناکت (Connacht)، میث (Meath)، الستر (Ulster) و دابلین (Dublin) به همراه تمام اماکن تاریخیِ حقیقی به زیباترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده‌اند. اما با در نظر گرفتن این که شما والهالا را به اتمام رسانده‌اید (که قاعدتاً بیش از ۸۰ ساعت زمان طلبیده!) مپ Wrath of the Druids ممکن است زود شما را خسته کند. در واقع در مپ این افزونه شاهد موارد آنچنان جدیدی به نسبت مپ عظیم والهالا نیستیم و شباهت اقلیمی و جغرافیاییِ انگلستان و ایرلند سبب تشابه مپ این افزونه با مپ بازی اصلی شده است. این سخن ناقض زیبایی چشم‌اندازها و کارگردانی هنری استادانه‌ی آن نیست و صرفا می‌توانیم این چنین بگوییم که ایرلند تفاوت زیادی با مپ انگلستان آنگلوساکسون ندارد و احتمالاً زیبایی آن خیلی زود رنگ ببازد و جای خود را به تکرر بدهد. این مسئله زمانی تشدید می‌شود که دست به کاوش بزنید و به گشت و گذار در مپ ایرلند بپردازید. یوبی‌سافت فعالیت فرعی آنچنان جدیدی به افزونه‌ی دلربای خود اضافه نکرده و عمدتاً باید همان فعالیت‌های فرعی پرتعداد بازی اصلی را یک مپ جدید تجربه کنید. قاعدتاً نمی‌توانیم از چنین موردی استقبال کنیم، بالاخذ برای مخاطبینی که ساعات متمادی در مپ والهالا کاوش کرده‌اند و در زیر و بم آن سرک کشیده‌اند.

بررسی بازی Journey To The Savage Planet
خواندن

با این حال بازی خالی از فعالیت‌های جدید نیست. کبوتر‌خانه‌ها و کاروانسرا‌ها از جمله موارد جدیدی هستند که در این حجم از تکرار حقیقتاً غنیمت محسوب می‌شوند. البته همین دو مورد نیز شما را مطلقاً اسیرِ گرایند کردن خواهند کرد که همان گرایندشان نیز فرمول تکرارشونده‌ی مأموریت‌های روزانه‌ بازی اصلی است. هنگامی گه بیش‌ از اندازه مجبور به گرایند کردن و انجام دوباره‌ و چند‌باره‌ی یک فعالیت، ماموریت یا وظیفه شوید، دیگر سمتشان نخواهید رفت. به جز موارد مذکور تقریباً تمام موارد قابل انجام بازی را در بازی اصلی به وفور تجربه کرده‌اید و واقعاً بعید است که بعد از ساعاتی تجربه، رمقی برای انجام آن‌ها داشته باشید. حتی سیستم پاداش‌دهی بازی نیز شما را ترغیب به دوباره کاری نمی‌کند و هیچ انگیزه‌ای به مخاطب تزریق نمی‌شود تا به سمت کار‌های تکراری سوق داده شود. تصور کنید که‌ پلیری در بازی اصلی بهترین آیتم‌ها را دریافت کرده و دلیلی برای انتخاب آیتم‌های افزونه‌ی بازی ندارد، چرا که به قیمت تضعیف شدنش تمام می‌شود. علت سفر ایوور به ایرلند در Wrath of the Druids تجارت و ایجاد ارتباط تجاری با متحدین ایرلندی ریون‌استورپ است. یکی از مواردی که با اندکی تغییر در افزونه‌ی Wrath of the Druids تکرار شده است، شهر دوبلین (Dublin) می‌باشد که همانند دهکده در بازی اصلی می‌توانید آن را ارتقا دهید. ارتقا دوبلین به واسطه‌ی تکمیل Deliveryهای مختلف برای شخصیت آذر (Azar) صورت می‌گیرد. در واقع روال این است که با لوت کردن مپ و تکمیل مأموریت‌های کبوترخانه‌ها (که همیشه طبق یک فرمول تکراری به شما تحول داده می‌شوند) متریال‌های گوناگون به دست آورید و دوبلین را ارتقا دهید و با ملل جدید همکاری کنید. در این میان به ازای هر Delivery، ست‌ها و آیتم‌های جدید برایتان باز می‌شود که اکثر آن‌ها کاملاً بی‌ارزش هستند و حتی آپگرید کردن نیز از آن‌ها چیز به درد بخوری نمی‌سازد. گویا این افزونه حتی برای جذب مخاطب به یکی از مهم‌ترین موارد جدیدش نیز شکست می‌خورد.

بررسی بازی XIII Remastered
خواندن

سیر روایی داستان در وضع بدی قرار ندارد، اما در عمده‌ی نقاط آن احساس خواهید کرد که در حال تجربه‌ی یکی از آرک‌های بازی اصلی هستید، نه یک افزونه‌ی ۲۵ دلاری! گرچه با توجه به اطلاعات و موارد منتشر شده از این افزونه، انتظار فضاسازی و داستان مرموزتری می‌رفت، اما خب فقدان این مسئله اصلا نکته‌ی منفی‌ای نیست. در بسیاری از برهه‌ها، داستان جز پاسکاری شما میان آبجکتیوها و انجام کار‌هایی که برای پر کردنِ مراحل در روایت آن چپانده شده‌اند، چیزی تحویلتان نمی‌دهد. اما خب لحظات جذاب و هیجان‌انگیز خود را نیز دارد و هر از چندگاهی سرگرمتان می‌کند. شخصیت‌های دوست‌داشتنی و متنوع آنرا نیز نباید انکار کرد. هیچ یک از شخصیت‌های این افزونه به‌یاد‌ماندنی نیستند، اما حس و حال خوبی در روند روایت ایجاد می‌کنند. کیارا (Ciara) شاعر شاه فارن شخصیتی اغواکننده و در عین حال معصوم دارد که آواز‌های گوش‌نواز او به زبان ایرلندی لحظات شیرینی در بازی خلق می‌کند. بارد (Barid) پسرعموی ایوور و پسر سرکش او سیچفریث (Sitchfrith)، شاه فلان (Flann) و چندی شخصیت دیگر در کنار ایوور سیر روایی قابل قبول بازی را پیش خواهند برد. شخصیت آذر (Azar) نیز تاجری اصالتاً اهل سرزمین پارس و شیرازی‌تبار است و گاه در دیالوگ‌هایش از ایران و شیراز سخن می‌گوید و اکنون که سر از دوبلین درآورده به گونه‌ای تبدیل به دست راست بارد شده است. در کل اگر انتظار زیادی از داستان افزونه‌ی Wrath of the Druids نداشته باشید، به شما بد نخواهد گذشت.

یکی از ناامیدکننده‌ترین نکات در Wrath of the Druids تنوع دشمنان است. عمده‌ی دشمنان حاضر در افزونه را در بازی اصلی دیده‌اید و هیچ یک برایتان تازگی نخواهند داشت. تنها چالش جدید گونه‌ی جانوری جدیدی به اسم پوکا (Puca) هستند؛ جانورانی  گرگینه‌مانند که از موارد منحصربفرد ایرلند به حساب می‌آیند و مبارزه با آن‌ها چالش‌برانگیز و جذاب است. ای کاش یوبی‌سافت پا را فراتر می‌گذاشت و دشمنان پرتعدادتری خلق می‌کرد. در ایرلند نیز لباس‌ها و سلاح‌های جدیدی در انتظارتان هستند. دقیقاً نمی‌دانم چند سلاح جدید دیگر وجود دارد، اما مبارزه با سلاح Sickle و مشاهده‌ی انیمیشن‌ها و فینیشرهای خشن و بی‌رحمانه‌ی حسابی سر حالتان خواهد آورد. با این احوال تکرر لحظه‌ای دست از دامان این افزونه نمی‌کشد؛ سازندگان یک کپی کوچک‌تر از بخش Order of the Ancients را نیز در قالب فرقه‌ی دانو (Danu) در بازی قرار داده‌اند که در ناامیدکننده‌ترین حالت ممکن، حتی روش پیدا کردنِ کالتیست‌ها هم ذره‌ای تغییر نکرده است و دریغ از یک اِلمان جدید! این افزونه بیشتر از آنکه “بیفزاید”، تکرار می‌کند.

بررسی بازی Cloud Gardens
خواندن

Assassin’s Creed Valhalla

بارها به گیمر‌ها اثبات شده است که افزونه‌های بازی‌های ویدئویی می‌توانند ارزشمند و پرمحتوا باشند. چه‌ بسا افزونه‌هایی که توانستند در حد و اندازه‌ی بازی‌های بزرگ قد علم کنند و مورد تحسین قرار گیرند. با این حال افزونه‌ی Wrath of the Druids هیچ پارامتری برای دریافت برچسب ارزشمند بودن را ندارد و صرفاً با تکرار هر آنچه در بازی اصلی دیدیم در مقیاسی کوچک‌تر، قصد در سرگرم کردنِ مخاطب دارد. افزونه‌ی Wrath of the Druids سرگرمتان خواهد کرد اما نباید فراموش کنیم که این بازی نه تنها خالی از خلاقیت است، بلکه فاقد ذره‌ای هویت و هر آن چیزیست که بتواند علارغم قیمت بالایش، از آن یک اثر ارزشمند و فراموش‌نشدنی بسازد.

+ مپ چشم‌نواز و وسیع که دربرگیرنده‌ی کل سرزمین ایرلند است
+ شخصیت‌های متنوع و دوست‌داشتنی
+ برخی موارد جدیدِ انگشت‌شمار مانند پوکاها و سلاح‌های جدید
- فقدان فعالیت‌های فرعی جدید و هدر دادنِ پتانسیل مپ
- تکرار اکثر ویژگی‌ها و المان‌های بازی اصلی بدون اندکی تغییر
- بالانسِ بد سیستم پاداش‌دهی
- طراحی مراحل عمدتاً حوصله‌سربر و نامطلوب
- سوق دادنِ بازیکن به سمت گرایند کردن

امتیاز بازی : 6 [خوب ]
آیا ما این بازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم؟ «اگر»های زیادی وجود دارد! طرفداران این ژانر ممکن است چیزهای جذابی در آن بیابند، اگر چشم‌های‌شان را برروی مشکلات متعددش ببندند! مطمئنا پس از تجربه این بازی بارها با خود می‌گویید «اگر» آن‌ها اینکار را می‌کردند، «اگر» آن‌ها این نکته را رعایت می‌کردند، «اگر»… نکاتی خوبی در این نوع بازی‌ها وجود دارد، ایده‌هایی جالب و ویژگی‌های قابل توجه که تماما با بی‌توجهی به پتانسیل خود نرسیدند و در این بین مشکلات آزاردهنده به تجربه شما لطمه می‌زنند.
قابل قبول
عضویت
اطلاع از
guest
2 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
arman
arman
7 ماه قبل

من که بازی والهالا را اورجینال خریدم شد ۱۱۰-۱۱۵ دلار نسخه التمیت ادیشن که شامل سیزن پس های بازی هم میشه همچنین ۳۰۰ دلار هدیه درون بازی هم داد که ۳۰۰ هلیکس بهش میگن هدیه خرید که باهاش سلاح های خاص خریدم یدونه و امکاناتی که یک بازی با ااکانت اصلی و اورجینال داره یک بازی کرکی یا اکانت اشتراکی اصلا ندارن و قابل قیاس نیستن همچنین یونیفرم الطایر و اتزیو و بایک تو اورجین هم میشه اضافه کرد به ست لباس ها

جواد فخریان
جواد فخریان
8 ماه قبل

مرسی از این بررسی خوبتون

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن