نقد و بررسی

بررسی بازی Resident Evil: Resistance

اتاق فرار در دنیای Resident Evil!

سال‌ها پیش، تقریبا زمانی که Resident Evil: HD Remaster برای کنسول‌های نسل هشتم منتشر شد، کمپانی کپکام اعلام کرد که یک بازسازی کامل از عنوان Resident Evil 2 در دست ساخت است. بنا به گزارشات، پس از مدتی، سازندگان تصمیم گرفتند تا عنوان Resident Evil 3 را نیز بازسازی کرده و ریمیک شماره‌ی دوم و سری این فرنچایز را در قالب یک پکیج وارد بازار کنند؛ همانا که Resident Evil 3 از ابتدا نیز قرار بود افزونه‌ای برای نسخه دوم باشد! متاسفانه توسعه‌ی Resident Evil 3 Remake با تاخیرهای پی در پی مواجه می‌شود بنابراین سازندگان تصمیم می‌گیرند تا Resident Evil 2 Remake را زودتر و به صورت مستقل منتشر کنند. خب Resident Evil 2 Remake با موفقیت عرضه شده و بازخوردهای مثبتی دریافت کرد؛ اما Resident Evil 3 چطور؟ از آنجایی که مدت زمان گیم‌پلی پایین این بازی قیمت کامل ۶۰ دلاری را توجیه نمی‌کرد، کپکام تصمیم می‌گیرد تا یک بازی مستقل آنلاین تحت عنوان Resident Evil: Resistance را در قالب یک بسته با این بازی به فروش برساند. بازی Resident Evil Resistance تلاش مجدد شرکت کپکام برای ارائه‌ی یک تجربه‌ی آنلاین در دنیای Resident Evil است. اما آیا این بار موفق بوده‌اند؟! تا ادامه‌ی مطلب و دریافت پاسخ این پرسش، با ما همراه باشید!

RE Resistance 1

عنوان Resident Evil: Resistance درمورد یک گروه چهار نفره از بازماندگان و تلاش آن‌ها برای بقا است. این تیم، در یک منطقه‌ی پر از راز و معما که توسط یک مغز متفکر طراحی و کنترل می‌شود، زندانی شده‌اند و باید با همکاری یکدیگر و پشت سر گذاشتن تله‌ها و دشمنانی که مغز متفکر در مسیر آن‌ها قرار می‌دهد، معماهای محیط‌های مختلف را حل کرده و نجات یابند. هدف مغز متفکر، جمع آوری اطلاعات در رابطه با واکنش انسان‌ها در رویارویی با ترس‌هایشان است. طبیعتا هدف بازماندگان هم فرار از این آزمایشات سازمان Umbrella می‌باشد.

بررسی بازی Immortals Fenyx Rising
خواندن

بازی تنها دارای همین یک مد است که در چهار مپ با نام‌های Abandoned Park ،Downtown ،Research Facility و Casino جریان می‌یابد. در هر مپ، سه منطقه وجود دارد و بازیکنان در هر منطقه، چند دقیقه زمان داشته تا معماها را حل کرده و به محیط بعدی نقل مکان کنند. معماهای بازی بسیار ساده هستند؛ در محیط اول باید سه آیتم را پیدا کرده و در ورودی را باز کنید. در محیط دوم، یک مامور امنیتی که تبدیل به زامبی شده را کشته و با آیتمی که از وی بدست می‌آورید، سه قفلی که در محیط بازی پراکنده شده‌اند را باز می‌کنید تا به محیط بعدی نقل مکان کنید. در منطقه‌ی پایانی نیز باید سه کانتینر را شکسته و به طور کلی از منطقه خارج شوید. در ابتدای بازی، پنج دقیقه زمان به شما داده می‌شود و شما با نحوه‌ی بازی کردن و سرعتی که در یافتن آیتم‌ها دارید، زمان خود را کاهش یا افزایش خواهید داد. به عنوان مثال، کشتن زامبی‌ها زمان شما را افزایش می‌دهد درحالی که اگر مورد ضربه قرار بگیرید و یا کشته شوید، زمان قابل توجهی را از دست خواهید داد!

RE Resistance 2

ایده‌ی بازی در ظاهر بسیار جالب و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما متاسفانه در اجرا، عملکرد افتضاح، باگ‌های فراوان و کیفیت بسیار پایین سرورها، شما را از تجربه‌ی چیزی که انتظارش را دارید، محروم خواهد ساخت. علاوه بر این، ماموریت‌های بازی به شدت یکنواخت و خسته‌کننده هستند و پس از چند ساعت، کاملا تکراری می‌شوند.

شخصیت‌های بازی هر کدام توانایی‌ها و قابلیت‌های مجزایی دارند که به همین دلیل همکاری بین آن‌ها برای انجام موفقیت آمیز مرحله، یک امر حیاتی است. به عبارت ساده‌تر، بازی بسیار “هیرو محور” است و بر توانایی‌ها و همکاری‌ شخصیت‌های بازی تمرکز دارد. کرکترهای موجود در Resident Evil: Resistance عبارت‌اند از: ولری (Support – Healing)، ژانوئری (Damage – Hacking)، تایرون (Tank – Brawler)، ساموئل (Damage – Brawler)، مارتین (Support – Traps) و بکا (Damage – Firearms). البته در آینده‌ی نزدیک، شخصیت جیل ولنتاین نیز به بازی اضافه خواهد شد و ممکن است بعدها سایر شخصیت‌های نمادین فرنچایز Resident Evil نیز به مرور به بازی افزوده شوند.

بررسی بازی AeternoBlade 2: Director's Rewind
خواندن

RE Resistance 4

شما در ابتدای بازی باید شخصیت خود را انتخاب کنید و در میان بازی قادر به تغییر آن نیستید. شما همچنین قادر هستید تا چهار توانایی فعال شخصیت مورد نظرتان را انتخاب نمایید؛ که البته در ابتدای بازی، هر شخصیت تنها یک توانایی برای هر چهار قسمت دارد و سایر توانایی‌های فعال را بعدها بدست خواهید آورد. در طول بازی، می‌توانید با استفاده از Umbrella Creditsـهایی (واحد پولی بازی) که از محیط‌ها جمع آوری می‌کنید، لوازم دارویی و اسلحه‌های مختلفی برای کرکتر خودتان خریداری کنید. همانند بخش سینگل‌پلیر، تعداد آیتم‌ها و اسلحه‌هایی که همزمان می‌توانید حمل کنید، محدود هستند و از طرف دیگر، زمان چندانی در بازی ندارید؛ بنابراین پیروزی در هر دور، به شدت وابسته به میزان همکاری و مشارکت بین هم تیمی‌ها می‌باشد.

و اما مغز متفکر! درحالی که چهار بازیکن در نقش بازماندگان قرار می‌گیرند و باید تلاش کنند تا از مناطق بازی فرار نمایند، یک بازیکن مغز متفکر داستان را کنترل می‌کند. مغز متفکر با دوربین‌های کار گذاشته شده در سراسر محیط بازی، حرکات بازماندگان را زیر نظر می‌گیرد، اتاق‌ها را مملوء از زامبی‌های مختلف می‌کند، تله‌های متنوع در محیط‌ها جای می‌گذارد و یا سلاح‌های بیولوژیکی نظیر Mr. X را به سراغ بازماندگان می‌فرستد! شما به معنای واقعی، می‌توانید به مغز متفکر بازی تبدیل شوید و با استفاده از هوش و ذکاوت خود، به گونه‌ای تله‌هایتان را آماده کنید که بازماندگان هیچ شانسی برای بقا نداشته باشند. بهرحال آن‌ها ۵ دقیقه بیشتر زمان ندارند… !

در بازی چهار مغز متفکر وجود دارد که البته در ابتدا تنها یکی از آن‌ها قابل بازی است. شما باید Annette Birkin که اولین مغز متفکر قابل بازی است را به رنک پنجم برسانید تا Daniel Fabron باز شود. سپس Daniel را به رنک پنجم برسانید تا شخصیت بعدی، یعنی Alex Wesker قابل بازی شود. و آخرین مغز متفکر هم Ozwell E. Spencer است.

بررسی بازی Monster Energy Supercross 2
خواندن

RE Resistance 3

به عنوان مغز متفکر باید تلاش کنید تا باعث شوید بازماندگان خطرناک‌ترین کار ممکن را انجام دهند: تقسیم شدن! کافیست که بازماندگان از کنار یکدیگر جدا شده و هر کدام به مسیر مجزایی بروند تا شما بتوانید آن‌ها را تکی و به تنهایی شکار کنید! کنترل درهای اتاق‌ها و حتی چراغ‌های محیط‌ها کاملا در اختیار شما هستند؛ بنابراین ایجاد جدایی بین اعضای تیم چندان کار دشواری نخواهد بود.

متاسفانه اصلا تعادل مناسبی در بازی وجود ندارد چرا که مغز متفکر همیشه دارای برتری کاملا واضحی نسبت به بازماندگان می‌باشد؛ به خصوص در منطقه‌ی سوم که مغز متفکر قدرت‌ها و توانایی‌های عجیب بسیار زیادی بدست می‌آورد. البته اگر بازیکنی تصمیم بگیرد به عنوان مغز متفکر بازی کند، مجبور است زمان زیادی را در صف انتظار برای پیدا شدن یک بازی سپری کند!

RE Resistance 5

در پایان هر بازی، شما پاداش‌هایی را تحت عنوان Result Points (یا به اختصار RP) دریافت می‌کنید که درواقع واحد پولی بازی برای خریداری لوت‌باکس هستند. لوت‌باکس‌های بازی به دو دسته تقسیم می‌شوند: لوت‌باکس‌هایی با محتوای تزئینی مثل لباس‌ها و صداهای جدید و یا لوت‌باکس‌هایی با محتوای ابزار و لوازم کاربردی برای شخصیت‌های بازی. لوت‌باکس‌های تزئینی با درخواست پنجاه هزار RP قیمت بسیار بالایی داشته درحالی که لوت‌باکس‌های کاربردی سه هزار RP قیمت دارند. طبیعتا شما با استفاده از پول واقعی می‌توانید RP خریداری کرده و سپس با آن‌ها لوت‌باکس‌های بیشتری بدست آورید. نکته جالب این است که برخلاف سایر قسمت‌های بازی که هر بخش مشکلات و نقص‌های خاص خودش را دارد، بخش پرداخت‌درون‌برنامه‌ای بازی، کاملا درست و صحیح عمل می‌کند!

بررسی بازی Resident Evil: Resistance

بازی Resident Evil: Resistance علی‌رغم ایده‌ی جالبی که دارد، با محتوای کم، و مشکلات و ایرادات فراوان چه در بخش گیم‌پلی و چه در زمینه‌ی کیفیت اتصال به سرورها، یه تجربه‌ی تکراری و آزار دهنده است که شاید تنها کاربردش، پر کردن پکیج فروش بازی Resident Evil 3 باشد. متاسفانه بار دیگر، کپکام در ارائه‌ی یک تجربه‌ی آنلاین در دنیای Resident Evil کاملا شکست خورده است...

ایده پردازی جالب
تمرکز مناسب روی کار تیمی
محتوای کم و تکراری
مشکلات فراوان در بازی
عدم وجود تعادل در بازی
اشکالات اتصال به سرورها
قیمت‌های غیر منطقی لوت‌باکس‌ها

امتیاز بازی : 5 [معمولی ]
صبر کنید! بهتر است به آنچه که می‌خواهید برایش هزینه کنید به‌خوبی فکر کنید! این نوع بازی‌ها احتمالا پس از گذشت یک روز از تجربه‌شان به‌کلی فراموش می‌شوند و ممکن است بیشتر جای خالی اسکناس‌های‌تان و زمان سپری شده حس شود! این بازی‌ها «افتضاح» نیستند اما عنوان «خوبی» نیز نمی‌توانند یاد شوند؛ با این وجود مشکلات بیشتر از مزیت‌ها دیده‌ می‌شوند.
معمولی
عضویت
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
ایمان
ایمان
1 سال قبل

نویسنده (آقای متین نصیری) کاملا درست نوشته است – این بازی بیشتر اعصاب شما را از بین می برد تا اینکه بخواهد لذت بدهد. ارتباط با سرور و اینترنت همیشه مشکل دارد و کاراکتر شما مرتبا بریده بریده حرکت می کند و گاهی نمی توانید درب ها را باز کنید و یا کلیدها را بزنید چون ارتباط قطع شده است و اگر از بازی خارج شوید که جریمه می شوید، اگر هم خارج نشوید باید منتظر باشید تا وقت به اتمام برسد. فضاهای تنگ، موزیک تکراری و محتوای کم را هم اضافه کنید. متاسفانه من نصب کردم و لیست تروفی… ادامه مطلب »

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x