تحلیل‌ها و یادداشت‌ها

چرا Battlefield 6 باید به زمان حال بازگردد؟

بند پوتین را محکم کن

تا حد زیادی می‌توان گفت که سخت است سری Battlefield را در جمع بزرگان سبک شوتر اول شخص به شمار آورد. از طرفی دیگر نیز نمی‌توان منکر مزیت‌ها و برتری‌های این فرنچایز در سبک شوتر اول شخص، در میان عناوین‌ دیگر شد. با وجود این که سری Battlefield به طور مداوم در طی چند سالی که حضور جدی و پررنگی در بازار این سبک داشته، به آن سطح از موفقیت‌هایی که سری Call of Duty به آن دست پیدا کرده، نرسیده است اما این سری همیشه صحنه‌های نبرد برجسته و بزرگی در اختیار کاربران قرار داده. با وجود تمام نقطه ضعف‌ها و مزیت‌ها، بهره‌مندی از صحنه‌های نبرد حماسی همیشه جزء بزرگ‌ترین ویژگی‌های این فرنچایز بوده است. شاید بتوان گفت سازندگان سری Battlefield اغلب اوقات سعی کرده‌اند عنوانی در اختیار مردم قرار دهند که صرفا حرف‌های بیشتری از حرکت کردن و آدم کشتن برای گفتن داشته باشد. این روزها به خاطر عناوین کاملا خطی که شما عملا کار دیگری به جز کشتن دشمنان در آن‌ها انجام نمی‌دهید، گیم‌پلی اغلب بازی‌های شوتر اول شخص کاملا ساده و معمولی تعریف شده‌اند اما سازندگان Battlefield سعی کرده‌اند در نسخه‌های مختلف این سری همیشه گیم‌پلی پیچیده‌تری در اختیار بازی‌بازان قرار دهند که برای کاربران چالش برانگیز‌ باشد. اکنون که چند سال از عرضه آخرین نسخه‌ی این سری به اسم Battlefield V گذشته، بهتر است به آینده‌ی این فرنچایز نگاهی بیاندازیم و کم کم صحبت کردن درمورد آن را شروع کنیم. در این رابطه با اطمینان می‌توان گفت که اکنون بهترین زمان ممکن است تا نسخه بعدی این سری به اسم Battlefield 6 (یا هر اسم دیگری که قرار است داشته باشد)، دوباره به زمان حال بازگردد. در ادامه‌ی این مطلب نیز همچنان با پیکسل آرتس همراه باشید.

بر اساس اظهارات Blake Jorgensen، مدیر مالی ارشد شرکت EA، در کنفرانس‌های خبری اخیر این شرکت، Battlefield 6 در سال مالی ۲۰۲۲ برای کنسول‌های نسل بعدی عرضه خواهد شد. بنابراین، احتمالا در طی چند ماه آینده باید منتظر معرفی این بازی باشیم تا بتواند در محدوده‌ای که Blake Jorgensen اعلام کرده، عرضه شود. این بازی قرار است برای کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت به اسم PlayStation 5 و Xbox Series X به انتشار برسد. به همین علت نیز احتمال انتشار آن به صورت میان نسلی در حال حاضر بسیار کم است و به احتمالاً ما نمی‌توانیم این بازی را روی کنسول‌های نسل فعلی PlayStation 4 و خانواده کنسول‌های Xbox One تجربه کنیم. شاید عده‌ای از طرفداران و کاربران این فرنچایز انتظار داشته باشند که نسخه بعدی آن به سری Bad Company بازگردد اما حقیقت غیر قابل انکاری که در حال حاضر وجود دارد، این است که بر اساس شواهد و مدارک فعلی، دیدن Bad Company 3 به این زودی‌ها، بیشتر مانند یک رویای دور دست به نظر می‌رسد تا یک حقیقت احتمالی. اما این موضوع به هیچ وجه به این معنی نیست که EA به طور کلی باید از زمان حال دوری کند و آن را نادیده بگیرد. قطعا موافق هستید که Battlefield 3 حتی تا امروز هم به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های این سری به شمار می‌رود و به همین علت نیز تعداد زیادی از طرفداران این فرنچایز وجود دارند که شدیدا مشتاق و علاقه‌مند به ساخته شدنِ یک نسخه بازسازی شده از این عنوان هستند.

سری بازی‌هایی که مایکروسافت باید برای Xbox Series X احیا کند
خواندن

به دلایل مختلف، Battlefield 5 نتوانست مطابق انتظاراتی که EA از آن داشت عمل کند و به فروش کم‌تری از چیزی که آن‌ها پیش بینی کرده بودند، رسید. در حالی که فاکتورهای زیادی وجود داشته که منجر به این نتیجه شد، اما منطقی است که بگوییم از دیدن جنگ جهانی در این فرنچایز خسته شده‌ایم. بنابراین، شاید یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین دلایلی که باعث عدم موفقیت این بازی شده، ستینگ آن بوده باشد. اگر به خاطر داشته باشید، Battlefield 1 در اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه شد و Battlefield 5 نیز دو سال پس از آن، در سال ۲۰۱۸ به دست مردم رسید. در طی چند سال اخیر کاربران این سری در هر دو جنگ جهانی شرکت کرده‌اند و در حالی که هر دو نسخه‌ی آخر این سری دارای نقشه‌ها، سلاح‌ها و وسایل نقلیه کاملا متفاوتی از یکدیگر بودند، اما برای مخاطبان اصلی یعنی کسانی که به انجام دادن بخش داستانی و کمپین این دو بازی پرداخته‌اند، ستینگِ این دو بازی تفاوت چندان چشمگیر و بزرگی با یکدیگر نداشته که آنچنان متمایز و منحصر به فرد از هم باشند. این موضوع باعث ایجاد مشکلات اساسی برای ناشر این بازی یعنی شرکت EA و تیم سازنده و توسعه دهنده‌ی آن در استودیوی Dice شده. زیرا در اضافه کردن تنوع به بازی خود دچار مشکلات زیادی شده بودند. Battlefield 5 فرصت بسیار خوبی داشت تا بتواند نقشه‌های کاملا جدید و متفاوتی در اختیار کاربران قرار دهد و تنوع زیادی به این عنوان بی‌افزاید اما بازخورد بازی‌بازان نشان داده است که اغلب اوقات احساس می‌کردند در نقشه‌های Battlefield 1 حضور داشته و قبلا در این نقشه‌ها بازی کرده‌اند.

بررسی داستان بازی The Last of Us 2
خواندن

battlefield 5

باقی ماندن در گذشته می‌تواند سند مرگ زود هنگام و از پیش تعیین شده‌ی Battlefield 6 باشد. در نهایت، سازنده‌های این بازی برای تعیین مسیر آن در آینده دو گزینه‌ی احتمالی برای انتخاب کردن دارند: زمان حال یا آینده. می‌دانیم که هر گزینه دیگری به جز این‌ها و باقی ماندن این فرنچایز در گذشته کاملا به ضرر این فرنچایز است و شکست زود هنگام آن را از همین حالا تضمین می‌کند. تنها گزینه‌های موجود برای احیای مجدد این سری، زمان حال یا آینده هستند. البته، سفر کردن به آینده نیز به اندازه گذشته می‌تواند کسل کننده باشد و یکنواختی بیشتری به این سری ببخشد. همانطور که سری Call of Duty با بازی Black Ops 4 به عنوان شاخص سنجش بازی‌های شوتر اول شخص شناخته شد، ظاهرا این سری همچنان این روند را ادامه خواهد داد تا ما تمام بازی‌های شوتر اول شخص را با جدیدترین نسخه آن بسنجیم. با توجه به گزارش‌های غیر رسمی زیادی که تا به حال از نسخه بعدی Call of Duty منتشر شده، ظاهرا استودیوی Treyarch وظیفه‌ی توسعه نسخه بعدی Call of Duty را بر عهده خواهد گرفت که بر اساس گمانه‌زنی‌ها، احتمال آن که این نسخه همان Black Ops 5 باشد زیاد است. این موضوع به معنی این بوده که یک نسخه دیگر از Call of Duty نیز قرار است در زمان آینده جریان داشته باشد.

بر اساس شنیده‌ها، Battlefield 6 یک بازی نسل بعدی بوده که در سال آتیِ قرار است برای PS5 و Xbox Series X به عرضه برسد. برنامه ریزی فعلی EA برای این عنوان این است که آن را در تاریخ نامشخصی از سال مالی ۲۰۲۲ روانه بازار کند. بنابراین، محدوده‌ی انتشار این بازی باید بین اکتبر ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۲ باشد. با توجه به تاریخ انتشار چند نسخه اخیر این سری، نسخه‌های جدید Battlefield معمولا در فصل پاییز در کنار تعداد زیادی از بزرگ‌ترین بازی‌های هر سال که در این محدوده عرضه می‌شوند، به دست مردم می‌رسند. بنابراین، پاییز سال ۲۰۲۱ می‌تواند یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها برای تاریخ انتشار Battlefield 6 باشد. این موضوع به معنی این است که رقیب Battlefield 6 بازی Call of Duty: Black Ops 5 که احتمالا در سال جاری میلادی روانه بازار خواهد شد، نخواهد بود. البته هر زمانی که Battlefield 6 عرضه شود، به احتمال بسیار زیاد باید با یکی از نسخه‌های Call of Duty رقابت کند چرا که این سری هر سال یک نسخه جدید روانه بازار می‌کند اما Black Ops 5 که در آینده جریان دارد، رقیب آن نخواهد بود. پیش بینی می‌کنیم که رقیب Battlefield 6 از ساخته‌های استودیوی Sledgehammer باشد. همانطور که احتمالا در جریان هستید، وظیفه توسعه و ساخت هر یک از نسخه‌های Call of Duty سالانه به عهده یکی از استودیوهای سازنده این سری بوده که معمولا هر سه سال یک بار، نوبت یکی از آن‌ها می‌شود تا نسخه بعدی این سری را تولید کنند. با این وجود، اخبار انتشار یافته در این مورد، نشان می‌دهد که این چرخه کمی بهم ریخته و نسخه بعدی آن که توسط استودیوی Sledgehammer در دست توسعه بود، دچار یک مشکل در روند تولید شده است.

نگاهی به تغییرات بازی Fallout 76 Wastelanders | آیا تجربه بهبود یافته است؟
خواندن

جریان داشتن Battlefield بعدی در زمان حال روش خوبی برای این سری بوده تا یک بازاریابی بسیار موثرِ رایگان داشته باشد و حرف آن سر زبان‌ها جاری شود. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. معمولا بازی‌هایی که در زمان حال جریان دارند، به خاطر تمرکز زیاد روی موضوعات خشونت آمیز باعث به وجود آمدن جار و جنجال‌های زیادی می‌شوند که این خود می‌تواند باعث بازارگرمی برای این عنوان شود. این موضوع بدین معنی است که با انجام این کار تیترهای بزرگ بیشتری از رسانه‌های مطرح دنیا به این موضوع اختصاص پیدا خواهد کرد و بازی مورد نظر می‌تواند مدت بیشتری در کانون توجه قرار بگیرد. این امر منجر به جلب توجه مردم و در نتیجه‌، فروش بیشتر خواهد شد. شاید اگر سازنده‌ها و ناشرها نیز هیچ وقت به طور کاملا عمدی قصد انجام دادن چنین کاری را نداشته باشند، اما در هر صورت به راه انداختن جار و جنجال می‌تواند باعث جلب توجه عده زیادی از مردم شود تا بازی مورد نظر را خریداری کنند و ببینند این همه سر و صدا برای چیست. علاوه بر این، جریان داشتن Battlefield 6 در زمان حال خود به خود باعث مقایسه آن با آخرین نسخه از سری Call of Duty که در حال حاضر در بازار وجود دارد، یعنی Modern Warfare، می‌شود. این نیز یکی دیگر از راه‌های خوب بازاریابی این بازی بدون حتی پرداخت یک ریال برای تبلیغات است. در این رابطه، هر زمانی که تریلر جدیدی از این بازی در آینده عرضه شود، باعث خواهد شد تا کاربران YouTube به سرعت تصاویر آن را در کنار Modern Warfare قرار دهند و مقایسه کنند. ویدئوی مقایسه این دو بازی با یکدیگر به سرعت می‌تواند در سراسر شبکه‌های مجازی دیگر پخش شود. پس اگر سازندگان این فرنچایز آن را دوباره به زمان حال بیاورند، شانس زیادی برای موفقیت دارند و بدون پرداخت هزینه‌های زیاد، از روش‌های مختلفی که مثال زده شد، می‌توانند بازی خود را تبلیغ کنند.

چه بازی‌هایی AAA نامیده می‌شوند؟
خواندن

battlefield

برای خود EA نیز بازگرداندن Battlefield به زمان حال می‌تواند یکی از بهترین روش‌های ممکن باشد تا یک سری از طرفداران و علاقه مندان به این فرنچایز که با انتشار چند نسخه اخیر این سری از آن دور شده بودند را دوباره به آن بازگردند. این روش بسیار خوبی برای جذب دوباره آن‌ها است. اگر زمان معرفی Battlefield 5 را به خاطر بیاورید، عده زیادی از طرفداران این سری وجود داشتند که شدیدا امیدوار بودند این سری پس از یک وقفه‌ی کوتاه، دوباره به ریشه‌های خود بازگشته و این بازی در زمان حال جریان داشته باشد اما در نهایت به آنچه که می‌خواستند، نرسیدند. آن‌ دسته از هواداران هم حق داشتند که نگران آینده فرنچایز محبوب خود باشند زیرا می‌دانستند که اگر به زمان حال بازگشته باشد، می‌تواند آزادی عمل بسیار بیشتری به این فرنچایز اضافه کند و آن را به مرحله تازه‌ای از موفقیت برساند. اگر چنین اتفاقی زودتر رخ داده بود، می‌توانست یک تنوع بسیار بیشتر و عمیق‌تر از سلاح‌های مختلف در اختیار ما قرار دهد تا با آن‌ها به بازی کردن بپردازیم. علاوه بر این، شاید دیگر نیازی به گفتن این موضوع نباشد که در صورت بازگشت به زمان حال، ما تنوع بیشتری برای انتخاب کردن از میان قایق‌ها، تانک‌ها، جت‌های جنگنده و هلیکوپتر‌های مختلف در مقابل خود می‌دیدیم. همه‌ی این‌ها در نهایت منجر به ایجاد یک گیم پلی متنوع‌تر و در نتیجه مبارزات گسترده‌تر می‌شد. مقیاس مبارزات این بازی بستگی زیادی به این موارد داشته که تا به حال می‌توانست بسیار بیشتر از این گسترش پیدا کند. اما هنوز هم دیر نیست. هنوز هم فرصت کافی وجود دارد تا نسخه بعدی این سری ما را راضی کند.

نگاهی دوباره به سه نسخه ابتدایی DOOM
خواندن

به طور کلی، فرنچایز Battlefield از زمان انتشار آخرین نسخه‌‌ی دارای ستینگ مدرن آن تا به امروز تکامل بسیار زیادی پیدا کرده است. لوت باکس‌ها، سیزن پس‌ها و تغییرات جدیدی که در ساختار بسته‌های الحاقی به وجود آمده است، باعث ایجاد تغییرات زیادی در صنعت بازی‌های ویدئویی شده. این‌ها تغییرات جدیدی هستند که Battlefield 6 نیز به ناچار باید آن‌ها را اجرایی کند. در حالی که چیزهای زیادی وجود دارد که طرفداران این فرنچایز از EA می‌خواهند که به نسخه بعدی آن بی‌افزاید، اما این سری به این موضوع نیز نیاز جدی دارد تا در زمینه‌هایی که چندان خوب و درخشان عمل نکرده بود، عملکرد خود را بهبود ببخشد. نیاز به ایجاد این تغییرات کاملا در این سری احساس می‌شود. سری Battlefield در سال‌های گذشته به طور عمیق در زمان حال کاوش کرده است. این موضوع می‌تواند به EA یک شناخت بهتر بدهد تا بداند طرفداران این سری از نظر محتویاتی که دوست دارند در این بازی در اختیار داشته باشند، بیشتر از همه خواستار چه مواردی هستند.

در حال حاضر، طرفداران و علاقه‌مندان به این سری چه از انجام دادن Battlefield 5 در ستینگ جنگ جهانی دوم لذت می‌برند یا خیر، مجبور به بازی در این ستینگ هستند. مطمئنیم که هنوز مدت زمان زیادی باقی مانده تا Battlefield 6 آماده عرضه شود اما تقریبا اطمینان خاطر داریم که هر موقع این عنوان آماده انتشار باشد، توانایی آن را دارد تا تغییرات زیادی به بازار بازی‌های ویدئویی اضافه کند. شاید منطقی باشد که انتظار داشته باشیم تا اکنون مراحل پیش تولید و سناریوهای این بازی تکمیل شده و بازی به خوبی در پروسه توسعه‌ی خود قرار گرفته باشد. همچنین با توجه به این که هر دو نسخه قبلی این سری در زمان گذشته جریان داشتند و ما در طی چند سال اخیر در این فرنچایز به هر دو جنگ جهانی تاریخ سفر کرده‌ایم، شانس زیادی وجود دارد که Battlefield بعدی به زمان حال بازگردد. طرفداران این سری می‌توانند نسبت به این موضوع امیدوار باشند.

چرا سری Gran Turismo افت کرد؟
خواندن

Battlefield UI

بدون شک، دیدن این که نسخه بعدی یکی از کهنه کارترین و محبوب‌ترین فرنچایزهای شوتر اول شخص به اسم Battlefield، در آینده به کجا خواهد رفت، بسیار جذاب و هیجان انگیز است. در حال حاضر که هنوز چیزی به طور رسمی یا حتی غیر رسمی درمورد Battlefield 6 اعلام نشده است، احتمالات بسیار زیادی در مورد مسیری که این فرنچایز در آینده پیش‌رو خواهد گرفت وجود دارد. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد و شاید کم‌تر کسی به آن توجه کرده باشد، این است که یک بازی مدرن دیگر واقعا می‌تواند روش خوبی برای آغاز کار نسل بعدی سری بازی‌های Battlefield باشد. این فرنچایز در طی چند سال اخیر فرصت بسیار خوبی برای پیشرفت و رشد کردن در اختیار داشته که به خوبی نیز از آن استفاده نموده و حتی با وجود آنکه فراز و نشیب‌های زیادی را نیز تجربه کرده است، اما به نظر می‌رسد به زودی در مسیر درست خودش قرار خواهد گرفت. اگر این فرنچایز بار دیگر موفق شود تا در مسیر درست خود قرار بگیرد، می‌تواند به رشد و پیشرفت بسیار بیشتری که طی این سال‌ها به آن نیاز داشته، دست پیدا کند. با این وجود، تنها گذر زمان نتیجه را روشن خواهد کرد. اما طرفداران این سری می‌توانند به آینده این فرنچایز امیدوار باشند. ممکن است هنوز مدت زیادی باقی مانده باشد تا هواداران بدانند این بازی دقیقا چیست اما همه‌ی ما امیدواریم این بازی دقیقا همان عنوانی باشد که آن‌ها سال‌ها انتظار آن‌ را می‌کشیده‌اند، و عرضه آن بتواند باعث خوشحالی و امیدواری هواداران سری Battlefield شود.

منبع
gamerant
عضویت
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
امیرعلی
امیرعلی
3 سال قبل

مرسی آقا عرفان خیلی خوب بود

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x