راهنمای بازیمنتخب سردبیر

راهنمای بازی Gears 5 – نکاتی برای شروع بخش داستانی

آماده برای نبرد!

به لطف سرویس اکس‌باکس گیم‌پس، خیلی‌ها توانسته‌اند تا کنون بازی Gears 5 را تجربه کنند و به زودی بازی برای افرادی که این سرویس را ندارند هم در دسترس قرار خواهد گرفت. همان‌طور که احتمالا شنیده‌اید، بازی معرکه است! نه فقط به خاطر زنده کردن ذات مبارزات نفس‌گیر و سهمگین بازی که به خاطر کلی ویژگی جدید که در خودش جای داده است، و این کار را هم خیلی خوب انجام داده.

همان‌طور که شما سفر خود را در دل داستان زندگی «کیت» (Kait) و گذشته‌ی اسرارآمیز او شروع می‌کنید، ما برای شما در این مقاله یک سری از نکات ابتدایی که دانستن آن‌ها برای داشتن یک تجربه‌ی دلچسب از کمپین داستانی Gears 5 لازم است را لیست کرده‌ایم. بدون طولانی‌تر کردن مقدمه، برویم به سراغ نکاتی که لازم است برای شروع بخش داستانی این بازی بدانید!


gears 5 skiff

Stim

جک روبات (Jack the Bot) نقش بسیار مهم‌تری را در این نسخه از بازی ایفا می‌کند، به نحوی که قابلیت‌ها و توانایی‌های او واقعا یک تفاوت شگرف را در مبارزات ایجاد می‌کند. یکی از قابلیت‌های به درد بخور او Stim است، که البته وقتی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که شما شروع به ارتقا دادن آن کنید. در ابتدا، به شکل یک بوست برای زره شما عمل می‌کند، که البته همین هم به شدت در مبارزات به کار می‌آید. آخرین ارتقای Stim هم Revive نام دارد، که همان‌گونه که از اسم آن پیداست، به صورت خودکار باعث می‌شود تا جک هم‌تیمی‌های زخمی را درمان کند، قابلیتی که احتمالا جزو کارآمدترین قابلیت‌های کال بازی است. با تمام این‌ها، به‌نظر می‌رسد که تمرکز روی Stim از همان اوایل بازی و ارتقا دادن آن ایده‌ی خوبی است.

راهنمای بازی Ghost of Tsushima | نکات و ترفند‌هایی برای تازه‌کاران
خواندن

Pulse

در ابتدا قابلیت Pulse مثل همان قابلیت معمولی «هرچیز جذابی که اینجا وجود دارد را به من نشان بده» عمل می‌کند، ولی بهتر است به آن فرصت دهید و تا آخرین حد ممکن آن را ارتقا دهید. ارتقای نهایی این قابلیت که Marked for Death نام دارد، باعث می‌شود تا هر دشمنی که به کمک Pulse شما آن را می‌بینید به مدت محدودی ۲۰ درصد صدمه بیشتری دریافت کند. استفاده از این قابلیت هنگام مواجهه با دشمنان غول‌پیکر یا باس‌ها به شدت توصیه می‌شود، خصوصا با توجه به اینکه Cooldown این قابلیت هم زیاد طولانی‌ نیست.

Gears 5 3 09 2019 4 32 32 PM


Flash

قابلیت Flash در واقع یکی از اولین قابلیت‌های «جک» است، ولی از آن دست قابلیت‌ها به شمار می‌رود که در طول کمپین بارها به کمک شما می‌آید و به کرات از آن استفاده می‌کنید. بارها پیش می‌آید که دشمنان در فاصله‌ی قابل توجهی از شما سنگر گرفته‌اند یا در زاویه‌ای کور در لوکیشن‌های وسیع Gears 5 حضور دارند. فرستادن جک برای وارد کردن آن‌ها به خالت نامتعادل و از سنگر بیرون آمدنشان به آن صورت اغلب مواقع یک استراتژی بسیار خوب است. Flash Freeze، ارتقای نهایی مربوط به این قابلیت، کاری می‌کند تا دشمنان یخ بزنند، که این باعث می‌شود تا آن‌ها بسیار آسیب‌پذیر شوند. بهتر است حواستان به این قابلیت به شدت کاربردی باشد.


نامرئی شدن

Cloakیکی دیگر از قابلیت‌های جک است، و همان‌طور که می‌توان از اسم آن برداشت کرد، باعث می‌شود تا شما و گروه‌تان برای مدت کوتاهی نامرئی شوید. نه تنها این قابلیت در هنگام مخفی‌کاری یک ابزار فوق‌العاده برای شما محسوب می‌شود، توصیه می‌شود حتی در بحبوحه‌ی نبرد هم از آن استفاده کنید تا دشمنان شما را گم کنند. این کار باعث می‌شود تا دشمنان را دور بزنید، در جای بهتری مستقر شوید، از چیزهایی مثل تورت‌ها گذر کنید، و حتی در هنگام مواجهه با دشمنانی خاص که نقاط ضعف خاصی دارند، بتوانید بهتر و مفیدتر شلیک کنید.

مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۰
خواندن

gears 5 1

دوباره تنظیم کردن ارتقای قابلیت‌های جک

اگر جایی حس کردید که مسیر را اشتباه رفته‌اید و ارتقاهایی که برای جک انتخاب کرده‌اید نادرست بوده و چندان ثمر نکرده‌اند و می‌توانستید تا قابلیت‌های مفیدتری را ارتقا دهید، اصلا جای نگرانی نیست. شما می‌توانید هر زمان که خواستید ارتقاهای مربوط به قابلیت‌های او را از نو تنظیم کنید (اصطلاحا Respec) و این کار هیچ هزینه‌ای هم برای شما به همراه نخواهد داشت. در حقیقت، حتی وقت‌هایی که مدتیست در یک مبارزه علیه یک گروه خاص از دشمنان یا یک باس فایت گرفتار شده‌اید، شاید Respec کردن جک یکی از اولین کارهایی باشد که باید مدنظر قرار دهید. شاید تغییر دادن یکی – دو ارتقا به کلی روند مبارزه را به نفع شما تغییر دهد.


مخفی‌کاری

درست است که Gears 5 تماما در مورد مبارزه و مبارزه و مبارزه با دشمنانی نامتناهی است، ولی برای اولین بار در این سری، این شما هستید که انتخاب می‌کنید چگونه یک مبارزه را آغاز کنید و خبری از پرتاب کردن ناگهانی شما به یک سکانس مبارزه نیست. اگرچه المان‌های مخفی‌کاری به کار گرفته شده در بازی به شدت در سطح معمولی قرار می‌گیرند، ولی باز هم به نوبه‌ی خود می‌توانند کارگشا و موثر باشند. قبل از هر چیز، سعی کنید تا جایی که ممکن است از شر دشمنانی که حواسشان به شما نیست به شکلی مخفیانه راحت شوید و سپس سر و صدا به پا کنید تا مبارزات به شکلی اکشن‌تر دنبال شوند. قابلیت Cloak که به آن اشاره کردیم در مخفی‌کاری می‌تواند کمک دست شما باشد.

راهنمای بازی Metro Exodus – نکاتی که قبل از شروع باید بدانید
خواندن

gears ۱

مبارزات تن به تن

مبارزات تن به تن در Gears 5 به شکل غافلگیرکننده‌ای کارآمد است. البته منظور ما فقط اره برقی روی اسلحه‌ی Lancer نیست، چرا که بعد از ششمین نسخه از Gears of War، به خوبی خودمان از کارآمد بودن آن باخبر هستیم. نه، همان حمله‌ی فیزیکی در مبارزات تن به تن هم می‌تواند به تنهایی میزان قابل توجهی از سلامتی دشمنان را کم کند. در مبارزات نزدیک، این ویژگی بسیار کارآمد است. خصوصا روی دشمنانی چون Juvies (که با یک ضربه از بین می‌روند) یا DeeBee Rejects (که در مقابل گلوله مقاومت بالایی دارند ولی به شکل فیزیکی می‌توان به آن‌ها صدمه قابل توجهی وارد کرد).


نشانه‌‌گذاری‌ها

علامت زدن یک دشمن برای این که هم‌تیمی‌هایتان بتوانند او را ببینند به هیچ وجه یک ویژگی جدید نیست، ولی اگر هوشمندانه و درست از آن استفاده شود، می‌تواند کاملا موثر باشد. نبردها در Gears 5 می‌توانند بسیار شدید شوند، به طوری که ده‌ها دشمن از هر طرف به سمت شما حمله‌ور می‌شوند. اغلب اوقات، یکی – دوتا از این دشمنان متعلق به آن دسته‌ی غول‌پیکر و قوی هستند که شکست دادنشان نیازمند تمام توجه شما است. در این شرایط، علامت‌گذاری آن‌ها باعث می‌شود تا توجه هم‌تیمی‌هایتان هم به آن دشمنان معطوف شود و کار شما برای از میان برداشتن آن‌ها کمی سهولت یابد. یا کل تیم شما می‌تواند اول روی دشمنان بزرگ تمرکز کند و آن‌ها را از میان بردارد، یا این که هم‌تیمی‌های شما حواس آن دشمنان بزرگ را پرت کنند تا شما بتوانید دشمنان کوچک‌تر و‌ آسان‌تر را اول از میان بردارید. به هر حال، قابلیت نشانه‌گذاری خیلی اوقات به درد می‌خورد.

راهنمای بازی Toon Blast | ترفند‌ها و نکات
خواندن

gears 5 image 2۴

محیط‌ها

شناخت از محیط‌ها در Gears 5 نسبت به نسخه‌های قبلی مجموعه نقش خیلی مهم‌تری را ایفا می‌کند. این امر به این علت است که برخی از مکان‌های مبارزات نسبتا بزرگ هستند، و اگر خوب آن‌ها را بشناسید متوجه یک سری مکان مناسب برای اختفا و اسنایپ کردن یا جاهایی که می‌توان به کمک آن‌ها دشمنان را دور زد پیدا کنید. همیشه خواستان به چیزهایی که می‌توانید منفجرشان کنید باشد. یا حتی بهتر از آن، اگر دشمنانی را دیدید که روی یخ‌ها ایستاده‌اند به یخ‌ها شلیک کنید چرا که با شکستن یخ‌ها آن‌ها هم در آب فرو می‌روند و درجا می‌میرند. همچنین شلیک به یخ‌ها و ایجاد فاصله میان خودتان و موج دشمن باعث می‌شود تا مدتی هرچند کوتاه اما باارزش به دست بیاورید و بتوانید خودتان را جمع و جور کنید.


کاوش

راستش را بخواهید در گذشته کاوش در محیط‌ها هیچ‌وقت تخصص سری Gears of War نبوده، ولی با Gears 5 اوضاع کمی تغییر کرده است. حتی وقتی که در مورد جریان اصلی داستان بازی و مراحل داستانی و لوکیشن‌های مربوط به آن‌ها صحبت می‌کنیم، باز هم رد پای پررنگ کاوش در محیط‌ها را می‌توان پیدا کرد و بنابراین توصیه‌ی خوبی است که بگوییم بهتر است این نکته را مدنظر داشته باشید. قطعات لازم برای ارتقای جک در گوشه و کنار محیط‌ها پراکنده شده‌ است، و از سوی دیگر شاهد انواع کالکتیبل‌ها هستیم که کار خود را در زمینه غنی‌سازی داستان و جهان بازی به خوبی انجام می‌دهند. بهتر است از این موارد غافل نشوید.

gears 5 image 1۵

Relic Weapons

Relic Weapon ها، در واقع یک نوع خاص از اسلحه‌هایی خاص هستند که باف شده‌اند و موثرتر از مدل معمولی عمل می‌کنند و می‌توانند صدمات بسیار بیشتری به دشمنان بزنند. با این وجود، باید بگوییم که آن‌ها به شدت نادر هستند. وقتی که مشغول به بازی و کاوش در محیط‌ها هستید، حواستان به آن سمبل معروف سری Gears of War یعنی Crimson Omen باشد. اگر آن سمبل را روی یک دیوار یا صخره یا جای مشابهی دیدید، در جریان باشید که یک Relic Weapon آن اطراف وجود دارد.

بررسی داستان بازی The Last of Us 2
خواندن

مراحل فرعی

شاید شما به این فکر افتاده باشید که بیخیال مراحل فرعی در Gears 5 شوید و یک راست خط داستانی آن را پیگیری کنید، ولی ما اصلا این را توصیه نمی‌کنیم. برای تازه‌واردها، آن‌ها جذاب خواهند بود، ولی گذشته از این جوایز خوبی را هم با خود به همراه دارند. شما می‌توانید در مراحل فرعی و لوکیشن‌های مربوط به آن‌ها قطعات لازم برای ارتقای جک را پیدا کنید، ولی مهم‌تر از آن‌ها، رسیدن به سطح نهایی ارتقاهای مربوط به جک هم مرتبط با همین مراحل فرعی است که همان‌طور که گفتیم، لازم و ضروری هستند.

gears 5 image

انبار کردن اسلحه‌ها

قایق شما در بخش دوم و سوم بازی Gears 5 بهترین دوست شماست. زمانی که شما وارد محیط‌های باز این عنوان می‌شوید و می‌خواهید که به این طرف و آن طرف سرک بکشید. ولی کاربرد آن فراتر از حمل و نقل صرف است. این امکان وجود دارد که دو اسلحه را در قایق خود انبار کنید. پس اگر زمانی یک اسلحه‌ی سنگین مثل Mulcher پیدا کردید یا چشم‌تان به یک Relic Weapon خورد، به سراغ برداشتن آن‌ها و انبار کردنشان رد قایق بروید و در زمانی دیگر از آن‌ها استفاده کنید.


The Flock

در Gears 5 شاهد معرفی گونه‌های مختلفی از دشمنان جدید هستیم، ولی احتمالا یکی از بهترین و جالب‌ترین آن‌ها The Flock است. همان طور که از نام این دشمن می‌توان حدس زد، با یک گروه از موجودات زالو مانند طرف هستیم که به شکلی نامنظم حرکت می‌کنند. به خاطر حرکات آن‌ها و صدمه‌ی زیادی که می‌توانند دریافت کنند تا از بین بروند، می‌توان گفت که آن‌ها دشمنانی هستند که باید قلق شکست دادن‌شان را پیدا کنید. قلق شکست آن‌ها این است که مدام حرکت کنید. از Marked for Death قابلیت Pulse استفاده کنید تا این دشمنان کمی تضعیف شوند، سپس اگر به یک اسلحه‌ی سنگین دسترسی دارید آن را مورد استفاده قرار دهید ولی رمز اول پیروزی، مدام حرکت کردن است.

سری بازی‌هایی که مایکروسافت باید برای Xbox Series X احیا کند
خواندن

gears 5 warden۵

The Warden

The Warden هم یکی دیگر از انواع جدید دشمنان Gears 5 است که به شکل یک غول بی‌شاخ و دم درآمده است و پوست او کاملا غیرقابل‌نفوذ است، در هر دست او هم یک گرز بزرگ و ترسناک وجود دارد. نه تنها این دشمن نوار سلامتی‌اش بسیار طولانی است، که فقط از راه شلیک به سرش می‌توانید از جان او کم کنید! پس اگر این دشمن را در بازی دیدید، قبل از هر کاری به سر او شلیک کنید تا کلاه‌خودش از سرش بیفتد. همچنین سعی کنید تا مقداری فاصله میان خودتان و او ایجاد کنید. اینجا استفاده از اسلحه‌های دوربرد مثل Longshot یا Markza MK1 هم به شدت توصیه می‌شود.

مواردی که در مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، نکاتی بودند که لازم است هر گیمر قبل از شروع کمپین داستانی Gears 5 بداند تا راحت‌تر و بهتر بتواند از پس کمپین جذاب این بازی بربیاید. اگر نکاتی وجود دارد که حس می‌کنید از مقاله جا مانده، حتما از طریق بخش نظرات با ما آن‌ها را درمیان بگذارید.

منبع
GAMINGBOLT
عضویت
اطلاع از
guest

3 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
شهاب
شهاب
4 سال قبل

بسیار عالی و مفید بود اگه میشه در مورد قابلیتهای جک بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

فرید
فرید
3 سال قبل

سلام دوستان یک راهنمایی میخواستم با کدام دکمه میتوان داخل دوربین lonshot در بازی گرزاف وار۵ نگاه کرد

رضا
رضا
Reply to  فرید
11 ماه قبل

اگه فهمیدی به منم بگو ممنون

دکمه بازگشت به بالا
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن