داستان بازی‌ها

داستان بازی Ghost of Tsushima

داستان یک سامورایی یاغی

بازی Ghost of Tsushima جدیدترین ساخته استودیو Sucker Punch Productions است که در مدت زمان کوتاهی توانست محبوبیت فوق‌العاده‌ای پیدا کند. این بازی برای کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شد و از منتقدین امتیاز بسیار خوب ۸۳ را کسب کرد. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به داستان بازی Ghost of Tsushima انداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم، پس با پیکسل آرتس همراه باشید.

پیش زمینه داستان بازی Ghost of Tsushima

در سال ۱۲۷۴ این سامورایی‌ها بودند که مدافعان افسانه‌ای امپراطوری ژاپن محسوب می‌شدند. آن‌ها دلاورانه از خاک ژاپن محافظت می‌کردند اما امپراتوری مغول تصمیم می‌گیرد تا در راستای کشورگشایی‌های خود به سراغ جزیره سوشیما بیاید. مغول‌ها توانستند این جزیره را تسخیر کنند، ویرانی‌های زیادی به بار آورده و جزیره سوشیما را به خاک خود اضافه کردند. در این بین اما جین به عنوان آخرین سامورایی بازمانده از حمله مغولان، تصمیم می‌گیرد تا بر علیه آن‌ها به پا خیزد و مبارزه کند.

تسخیر جزیره سوشیما

بازی  Ghost of Tsushima در سال ۱۲۷۴ و با حمله ناوگانی از مغولان به رهبری کوتون کان به جزیره سوشیما ژاپن آغاز می‌شود. جین به عنوان یک سامورایی به همراه دیگر سامورایی‌های محلی تصمیم می‌گیرند تا جلوی حمله مغولان را بگیرند. رهبری سامورایی‌ها به عهده لرد شیمورا، عموی جین بود. سامورایی‌ها همواره به دنبال نبرد شرافتمندانه هستند و به هیچ عنوان از روش‌های ناشایست و حیله برای نبرد استفاده نمی‌کنند. با شروع نبرد متوجه می‌شویم که سامورایی‌ها هیچ راهی برای مقابله با مغولان ندارند و در این نبرد لرد شیمورا اسیر شده و کل ارتش سامورایی‌ها نیز از بین می‌رود.

جین نیز که به شدت آسیب دیده، رها می‌شود تا بمیرد. در این هنگام زنی به اسم یونا که در واقع یک دزد است می‌تواند جین را پیدا کند. یونا از جین مراقبت می‌کند تا او سلامتیش را به دست بیاورد. بر خلاف سامورایی‌ها یونا به مبارزه شرافتمندانه اعتقادی ندارد و برای مبارزه از حیله‌ها و ترفندهای مختلف استفاده می‌کنند.

یونا به جین اطلاع می‌دهد که اکثر جزیره سوشیما در اختیار مغولان قرار گرفته و جزیره در تسخیر آن‌ها است. پس از شنیدن این خبر جین تصمیم می‌گیرد تا برای نجات دادن لرد شیمورا راهی سنگر کوتون کان یعنی قلعه کاندا شود. یونا نیز برای نجات برادر خود راهی قلعه می‌شود.

جین می‌تواند خود را به این قلعه برساند و به یونا می‌گوید که منتظر او باشد. او وارد قلعه شده و کوتون کان را به مبارزه دعوت می‌کند اما جین در مبارزه با کوتون کان شکست می‌خورد. کوتون کان نیز جین را از بالا پل به پایین پرتاب می‌کند.

شروع تازه

جین از این اتفاق زنده می‌ماند اما متوجه می‌شود که دیگر روش مبارزه به سبک سنتی سامورایی نمی‌تواند مغولان را شکست دهد و او باید فنون جدیدی را فرا گیرد تا بتواند با استفاده از این فنون و حیله‌ها با مغولان مبارزه کرده و لرد شیمورا را نجات دهد. جین شروع به جذب افراد جدید می‌کند و فنون جدید و حیله‌های مختلفی را نیز برای مبارزه با مغولان فرا می‌گیرد.

یکی از نیروهایی که جذب جین می‌شود، برادر یونا یعنی تاکا است. ایشیکاوا که یک استاد کماندار به حساب می‌آید، ماساکو که یک جنگجو است و همین طور ریوزو به عنوان دوست قدیمی جین و یک مزدور نیز به تیم جین می‌پیوندند.

جین می‌تواند با حیله‌ها و ترفندهایی که با روش سنتی سامورایی فاصله معناداری دارند، افراد بسیار زیادی از ارتش مغولان را از بین ببرد. بومی‌های جزیره نیز به جین لقب روح سوشیما را می‌دهند.

پس از این که جین می‌تواند ترفندهای مختلفی را یاد بگیرد، تصمیم می‌گیرد تا راهی قلعه کاندا شود اما این بار او قصد دارد تا بر خلاف روش‌های سنتی سامورایی به صورت مخفیانه وارد قلعه گردد. تاکا یک قلاب خاص برای جین می‌سازد تا او بتواند دیوارهای قلعه کاندا را با این قلاب رد کند.

در این زمان متوجه می‌شویم که ریوزو برای گرفتن جایزه‌ تعیین شده برای سر جین، به دوست خود خیانت کرده است اما جین می‌تواند خود را نجات داده و عمویش یعنی لرد شیمورا را آزاد کند و قلعه کاندا را پس بگیرد.

با وجود این پیروزی، کوتون کان برای پاسخ به حمله جین قلعه لرد شیمورا را به تسخیر خود در می‌آورد. جین برای پس گرفتن قلعه شیمورا متحدان بیشتری جذب می‌کند و در این مسیر با افرادی مختلفی آشنا می‌شود.

او با نوریو و راهبان جنگجوی او، و سربازان قبیله یاریکاوا متحد شده و تصمیم می‌گیرد تا قلعه لرد شیمورا را آزاد کند. لرد شیمورا نیز همزمان با دزدان دریایی گورو توافق می‌کند تا آن‌ها پیام درخواست کمک‌شان را به شوگان برسانند.

نیروهای جدید شوگان برای ورود به جزیره و ارتش جدیدی تحت فرمان لرد شیمورا آماده می‌شوند تا با مغولان مبارزه کنند. جین نیز زره اجدادی خود را به دست آورده و آماده مبارزه با ریوزو می‌شود.

پس از حمله اما جین توسط کوتون اسیر می‌شود و کوتون کان از او می‌خواهد تا تسلیم او گردد. وقتی جین درخواست کوتون کان را رد می‌کند، کوتون کان به عنوان مجازات، تاکا را می‌کشد. با آمدن نیروهای سامورایی شوگان، جین می‌تواند از دست کوتون کان فرار کند.

لرد شیمورا یک حمله به قلعه شیمورا را آغاز می‌کند و مغولان در برجک‌های دفاعی قلعه مستقر می‌شوند. با این حال کوتون روی به تاکتیک‌هایی مختلف می‌آورد و با حیله و نیرنگ می‌تواند تلفات سنگینی به سامورایی‌ها بزند. جین با آگاهی از این مسئله تصمیم می‌گیرد تا باز هم از حیله‌های خود استفاده کرده و برخلاف سنت سامورایی‌ها شیوه جدیدی برای مبارزه پیدا نماید. او تصمیم می‌گیرد تا با سم مغولان را مسموم کند.

جین به صورت مخفیانه وارد قلعه شده و غذای مغولان را مسموم می‌کند. او یک بار دیگر با ریوزو مواجه می‌شود و در نهایت او را می‌کشد. بعد از مسموم شدن مغولان، جین می‌تواند قلعه را به راحتی پس بگیرد.

تقابل با سنت‌های سامورایی

پس از مسموم شدن مغولان، کوتون کان و لشگرش به سمت شمال پیشروی می‌کنند. لرد شیمورا پس از فتح قلعه متوجه حیله جین می‌شود و به خاطر استفاده از تاکتیک سم، از دست جین عصبانی شده و با او بحث می‌کند، زیرا او اعتقاد دارد که این شیوه مبارزه روشی ناشایست در سنت و رسم سامورایی‌ها است.

لرد شیمورا به جین می‌گوید که شوگان به خاطر آن که او از روش ناشایست برای مبارزه استفاده کرده، به عنوان مجازات یک نفر را اعدام خواهد کرد. لرد شیمورا به جین می‌گوید که یونا را قربانی کند و او را مقصر بنامد اما جین این موضوع را قبول نکرده و آن را نمی‌پذیرد. جین به خاطر جرمی که انجام داده دستگیر می‌شود اما می‌تواند فرار کرده و خود را نجات دهد.

یونا از محل جدید کوتون کان مطلع شده و این موضوع را به جین خبر می‌دهد. جین از این موضوع می‌ترسد که کوتون کان با فهمیدن روش درست کردن سم، از این روش برای نابودی ساکنان جزیره استفاده کند. برای حل این مشکل جین دوباره تیم خود را جمع کرده و آماده حمله به سنگر کوتون کان می‌شود. آخرین سنگر ارتش کوتون کان در بندر ایزومی است و جین و متحدانش می‌توانند به این بندر نفوذ کرده و در نهایت کوتون کان را بکشند.

با کشته شدن کوتون کان تهاجم مغولان با مشکل روبرو شده و این بار نبرد به نفع سامورایی‌ها است. آن‌ها می‌توانند جزیره را از دست ارتش مغولان پس گرفته و دوباره جزیره سوشیما را آزاد کنند.

در پایان داستان بازی گوست آف سوشیما لرد شیمورا جین را احضار می‌کند. لرد به جین خبر می‌دهد که شوگان روح سوشیما را یک تهدید برای ثبات جزیره می‌داند، و به همین دلیل به او دستور داده‌اند تا جین را اعدام کند.

در این لحظه جین و لرد شیمورا بر خلاف میل‌ خود با یکدیگر مبارزه می‌کنند. در پایان نبرد جین می‌تواند لرد شیمورا را شکست دهد. به عنوان آخرین انتخاب در این بخش از بازی Ghost of Tsushima جین می‌تواند لرد شیمورا را ببخشد و او را نکشد یا مرگی درخور یک سامورایی را به لرد شیمورا بدهد. فارغ از آن که در این مرحله چه انتخابی می‌کنید، جین تا ابد به عنوان یک فرد تحت تعقیب شناخته می‌شود.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به داستان بازی Ghost of Tsushima انداخته و آن را مورد بررسی قرار دادیم. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که داستان گفته شده در این مطلب خلاصه‌ای از داستان اصلی این بازی است و شما می‌توانید پس از مطالعه این مطلب همچنان قصه‌ها و داستان‌های فرعی این بازی را تجربه نمایید.

برچسب ها
عضویت
اطلاع از
guest
2 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن