داستان بازی‌ها

داستان بازی Doom 2016

جمع‌بندی و خلاصه داستان بازی Doom 2016

بازی Doom 3 آخرین عنوان از مجموعه بازی Doom بود که در سال ۲۰۰۴ در دسترس بازیکنان قرار گرفت و تا ۱۲ سال پس از آن یعنی تا سال ۲۰۱۶، هیچ عنوان جدیدی برای این فرانچایز محبوب عرضه نشد؛ در نهایت استودیوی «‌آی‌دی سافتور» (id Software) و شرکت «بتسدا» (Bethesda) در سال ۲۰۱۶ بازی Doom 2016 را در سبک شوتر اول شخص روانه‌ی بازار کردند که چهارمین عنوان از این فرانچایز بوده و با وجود آنکه یک ریبوت از نسخه‌های پیشین خود محسوب می‌شود، اما در میان طرفدارانش به عنوان بازی Doom 4 نیز شهرت دارد؛ در این مقاله تلاش شده تا بصورت مختصر به توضیح داستان این بازی بپردازیم.

با نزدیک شدن به زمان عرضه‌ی بازی Doom Eternal، بسیاری از طرفدارن این فرانچایز خواستار مروری بر داستان بازی Doom 2016 هستند که نسخه‌ای ریبوت شده از عناوین اولیه‌ی Doom محسوب می‌‌شود که در دهه‌ی ۱۹۹۰ روانه‌ی بازار شدند. بر خلاف دید اکثر افراد که بازی Doom 2016 را تنها به عنوان یک بازی ویدیویی می‌شناسند که در نقش یک سرباز موظفند به نبردی علیه گروه‌های مختلفی از شیاطین جهنم بروند، این بازی دارای داستان عمیقی است.

با آنکه Doom 2016 ریبوتی از نسخه‌های اولیه‌ی آن است، اما سازندگان بگونه‌ای تلاش کرده‌اند تا ضمن گسترش داستان آن، مقدمات حوادث نسخه‌ی بعدی یعنی Doom Eternal را هم فراهم کنند که در ماه مارس سال ۲۰۲۰ در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت.

داستان بازی Doom برروی کره‌ی «مریخ» (Mars) روی می‌هد، جاییکه شرکت Union Aerospace Corporation (به اختصار UAC) تشکیلاتی را جهت انجام آزمایشات و تحقیقاتی بنا نهاده اما به ناگاه توسط پورتال‌هایی که در ابتدا جهت تهیه‌ی منابع انرژی نامحدود برای انسان‌ها (از طریق جهنم) ساخته شده بودند، از سوی نیروهای شیطانی مورد حمله قرار می‌گیرد.

شخصیت اصلی بازی که با نام Doom Slayer شناخته می‌شود، پس از انتقال به مریخ و سفرهایی که بواسطه‌ی شرکت UAC به جهنم داشته، در حالیکه در تشکیلات این سازمان قرار دارد، از خواب بیدار می‌شود؛ پس از مدتی، این سرباز مرموز متوجه می‌شود که دکتر «اُلیویا پیرس» (Olivia Pierce) علاقه‌ی زیادی به توسعه‌ی تحقیقاتی در مورد جهنم داشته و در نتیجه، از قابلیت‌های تشکیلات UAC موجود در مریخ استفاده و از طریق پورتال‌های ساخته شده، ارتباطی میان جهان ما با جهنم برقرار کرده است؛ پس از حمله‌ی شیاطین به تشکیلات UAC، خوشبختانه یا متاسفانه، دکتر پیرس جان سالم به در می‌برد.

خوشبختانه «ساموئل هیدن» (Samuel Hayden) به عنوان رئیس تشکیلات UAC مزیخ نیز از حمله‌ی شیاطین جان سالم بدر برده و به کمک Doom Slayer می‌آید و در گذشتن از قسمت‌های مختلف تشکیلات UAC به او کمک می‌کند؛ طولی نمی‌کشد که آن‌ها متوجه می‌شوند که دکتر پیرس قصد دارد تا از طریق Argent Energy Tower دروازه‌ای دائمی میان جهان ما و جهنم ایجاد کند.

پس از آگاهی یافتن هیدن از نیت پیرس، او تصمیم می‌گیرد تا جلوی دکتر اُلیویا را بگیرد اما همچنین بدنبال محافظت از تکنولوژی‌های UAC حاضر برروی مریخ نیز هست، به همین دلیل به Doom Slayer دستور می‌دهد که به روش‌های معمول اقدام به خاموش کردن Argent Energy Tower نماید، اما Doom Slayer روش ساده‌تری را انتخاب می‌کند: نابودی کنترل پنل و منابع انرژی Argent Energy Tower که برای عملیاتی شدن دستگاه، به آن‌ها نیاز است.

با وجود کارهای Doom Slayer اما پیرس از طریق Argent Accumulator گذرگاه موقتی به جهنم ایجاد کرده و Doom Slayer را به آنجا منتقل می‌کند. پس از ورود به منطقه‌ای از جهنم که Kadingir Sanctum نام دارد، این سرباز پیاده تصمیم می‌گیرد که برای بازگشت به مریخ، با نیروهای شیطانی که در برابر او قرار دارند بجنگد.

پس از تعقیب کردن هولوگرامی از هیدن که از اولین سفر او به جهنم بر جای مانده، بالاخره Doom Slayer به دروازه‌ای دسترسی یافته و از آن برای بازگشت به تشکیلات مریخ UAC استفاده می‌کند که اکنون بخش اعظمی از آن ویران شده است. در نهایت Doom Slayer با هیدن ملاقات می‌کند که طی آن، هیدن تجهیزاتی را به لباس او متصل می‌نماید تا در صورت انتقال مجدد به جهنم، از آن‌ها برای بازگشت به مریخ استفاده کند.

ماموریت بعدی Doom Slayer رفتن به دفتر دکتر پیرس در آزمایشگاه «لازاروس» (Lazarus) است تا دریابد پیرس مشغول کار برروی چه پروژه‌ی قدرتمند شیطانی بوده است؛ Doom Slayer در اینجا در می‌یابد که پیرس بدنبال شیء جهنمی به نام The Crucible بوده است، به همین دلیل او (Doom Slayer) تصمیم می‌گیرد تا به جهنم بازگشته و پیش از پیرس The Crucible را پیدا کند.

برای آنکه Doom Slayer بتواند بار دیگر به جهنم برود، نیاز به یک Argent Accumulator دیگر دارد که پس از شکست Cyberdemon آن را بدست می‌آورد؛ Cyberdemon موجودی است که دکتر پیرس در آزمایشگاه لازاروس اقدام به خلق آن کرده بود؛ این موجود از خانواده‌ی شیاطین Baalgar محسوب می‌شود که به همراه خود یک Argent Accumulator حمل می‌کند تا در صورت کاهش سلامتی، اتصالی با جهنم برقرار کرده و میزان سلامت خود را بهبود و افزایش دهد.

پس از استفاده از Argent Accumulator بدست آمده و بازگشت به جهنم، Doom Slayer به «نکروپولیس» (Necropolis) رفته و در آنجا Crucible را پیدا می‌کند و پس از آن، هیدن او را بار دیگر به مریخ و «مرکز پردازش وگا» (VEGA Central Processing) می‌برد که هسته‌ی اصلی هوش مصنوعی کل تشکیلات UAC محسوب می‌شود. در ادامه‌ی داستان بازی، Doom Slayer از قدرت‌های Crucible برای نابودی منبع نیروی پورتال‌ها (که از آن‌ها جهت برقراری ارتباط میان مریخ و جهنم استفاده می‌شود.) استفاده می‌کند، اما بگونه‌ای که بتواند برای آخرین بار به جهنم رفته و دکتر پیرس را که در آنجا حضور دارد نابود کند.

پایان بازی Doom 2016

Doom Slayer موفق می‌شود تا اُلیویا پیرس را در آخرین مرحله‌ی Doom و در Argent D’Nur و در یک مرکز پیشرفته‌ی تکنولوژی نسل‌های پیشین تمدن انسان که در زمان جنگ با شیاطین توسط جهنم تسخیر شد، پیدا کند؛ پیرس در اینجا فاش می‌کند که او تنها بخش از پروژه‌ی اتصال جهنم به زمین و حمله‌ی شیاطین به تمدن بشری است و پس از آنکه دیگر مصرفی برای UAC و تشکیلات آن نداشته، تبدیل به یکی از دشمنان آن‌ها می‌شود؛ در نهایت Doom Slayer با کشتن پیرس، به قائله‌ای که او بپا کرده بود پایان می‌دهد.

پس از بازگشت به مریخ، هیدن Crucible را برداشته و  در حالیکه Doom Slayer را به موقعیتی مخفی منتقل می‌کند، به او می‌گوید که تا زمان بازگشتش، برروی Crucible تحقیقاتی را انجام خواهد داد، چراکه به گفته‌ی هیدن، این شیع قابلیت تامین تمام انرژی و نیروی مورد نیاز تمدن بشری را دارد. در همینجا بازی Doom 2016 به پایان رسیده و انتظار می‌رود که داستان و حوادث بازی Doom Eternal از ادامه‌ی این قسمت آغاز شوند.

لازم به توضیح است که Doom Slayer در عنوان Doom 2016، همان شخصیت اصلی عناوین پیشین این فرانچایز است؛ چیزی که موضوع را در مورد Doom Slayer جالب و پیچیده می‌کند، این است که او نوه‌ی فرمانده «کین» (Keen) و از نوادگان «ویلیام جی. بلازکوویز» (William J. Blazkowiz) است که از قهرمانان جنگ جهانی دوم (در مجموعه بازی Wolfenstein) محسوب می‌شود.

با آنکه بازی Doom داستان ساده‌ای از تقابل یک سرباز با گروهی از شیاطین جهنم را روایت می‌کند، اما این فرانچایز دارای پشتوانه‌ی قوی تاریخی است و توصیه می‌کنیم طرفداران سرسخت آن تا پیش از عرضه‌ی بازی Doom Eternal، اقدام به مطالعه و مرور آن‌ها نمایند.

بازی Doom 2016 هم اکنون برای پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی، پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان در دسترس قرار دارد؛ امیدواریم از خواندن داستان این بازی لذت برده باشید.

عضویت
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن