نقد و بررسی

بررسی مجموعه بازی‌های Yakuza Remastered Collection

غوطه ور در دنیای مافیایی...

به نظر می‌رسد بازار عناوین بازسازی شده (ریمستر یا ریمیک) در نسل هشتم کنسول‌های بازی، به اوج خود رسیده است و توسعه دهنده‌ها و شرکت‌های ناشر با پیدا کردن اولین فرصت، سعی می‌کنند بازی قدیمی و پا به سن گذاشته خود را برای کنسول‌های نسل جدیدتر، بازسازی و پورت کنند. عنوانی که امروز در پیکسل آرتس قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، بسته یا مجموعه‌ی Yakuza Remastered Collection نام دارد؛ بسته ارزشمندی که سه نسخه قدیمی از سری شناخته شده و پر طرفدار Yakuza را در خود جای داده است و می‌تواند به یک آیتم کلکسیونی لوکس در ویترین بسیاری از بازی‌بازان تبدیل شود.

یکی از دلایل اصلی که شرکتی مانند سگا (Sega) را به عرضه چنین بسته بازسازی شده‌ و ریمستری تشویق و ترغیب می‌کند، جامعه طرفداری رو به رشد سری Yakuza است. در سال‌ها و نسل‌های گذشته، سری Yakuza به این شکل در بازار غرب و در میان بازی‌بازان غربی، طرفدار نداشت و شناخته شده نبود و همین موضوع سبب می‌شد بازی Yakuza که یک عنوان تمام و کمال ژاپنی است (حتی بدون صوت انگلیسی)، تنها در کشور ژاپن شناخته شده باشد و در میان بازی‌بازان این کشور محبوب شود. با این حال، می‌توان گفت که با آغاز نسل هشتم کنسول‌ها (یا در حوالی آن زمان)، بازی‌بازان غربی نیز به بازی Yakuza علاقه نشان دادند و شرکت سگا هم فرصت را برای ریمستر و ریمیک کردن نسخه‌های قدیمی و جدید، فراهم دید. این سری دوست داشتنی در نسل هشتم برای اولین بار با Yakuza 0 وارد بازار غرب گشته و داستان و روایت فوق‌العاده آن سبب شد تا خیلی سریع پای نسخه‌های دیگر نیز به نسل هشتم باز شود.

بررسی بازی Yakuza: Like a Dragon
خواندن
Wallpaper yakuza3 8387595386 o
سومین نسخه Yakuza، اولین عنوان نسل هفتمی این سری است که برای اولین بار برروی پلی‌استیشن ۳ شاهد آن بودیم.

شرکت سگا در سال‌های گذشته، نسخه‌های اول و دوم سری را با نام‌های Yakuza Kiwami 1 و Yakuza Kiwami 2 برای کنسول‌های نسل هشتم، به صورت ریمیک منتشر کرده بود؛ به این معنی که بازی‌های زمان پلی‌استیشن ۲ با موتور نوین و جدید استودیوی سازنده، یعنی استودیوی Ryu Ga Gotoku به شکل کاملا امروزی و با جلوه‌های بصری بسیار خوب و قابل توجه بازسازی شده بودند و در اختیار طرفداران قرار گرفتند که با استقبال خوبی نیز در تمام بازارها مواجه شدند. با این حال، سازندگان و شرکت ناشر، احساس کرده‌اند که نسخه‌های پلی‌استیشن ۳ سری Yakuza، نیازی به ریمیک و زمان زیاد و قابل توجه برای بازسازی نداشته‌اند و آن‌ها را با همان موتور قدیمی، تنها به صورت ارتقا یافته برای کنسول‌ پلی‌‌استیشن ۴ ریمستر کرده‌اند. حال، با محصولی به نام Yakuza Remastered Collection طرف هستیم که نسخه‌های ۳ و ۴ و ۵ سری Yakuza را به صورت ریمستر شده با خود به همراه دارد.

اگر با سری بازی‌های Yakuza آشنا باشید، فگر نمی‌کنیم توضیح درباره داستان، حال و هوا و گیم‌پلی این عنوان، برای شما فایده‌ خاصی داشته باشد اما برای کسانی که تازه با این سری آشنا شده‌اند و پس از تجربه سه بازی Yakuza 0 و Yakuza Kiwami و Yakuza Kiwami 2، مجموعه Yakuza Remastered Collection را فرصت خوبی برای ادامه دادن داستان کازوما کیریو (Kazuma Kiryu) می‌دانند، بد نیست به شکل خلاصه به بررسی عناصر و موارد این سری بپردازیم. سری بازی‌های Yakuza همیشه و در هر نسخه، عناوینی کاملا داستان محور بوده‌اند و داستان و روایت، همواره رکن اصلی یاکوزا به حساب می‌آید. داستان هر نسخه از این سری، همیشه پیرامون دنیای مافیایی کشور ژاپن، یا همان یاکوزا جریان دارد و روایت‌های جذاب و پرکششی از دل این دنیا و خانواده‌های مافیایی بیرون کشیده می‌شود. شخصیت اصلی سری Yakuza، کازوما کیریو نام دارد که در ابتدا، به عنوان یک جوان جویای نام در دنیای مافیای ژاپن یا یاکوزا معرفی می‌شود اما در هر نسخه، اتفاقات و جریان‌های بسیاری سبب شده تا او به درجات بالاتری در خانواده مافیایی خود ارتقا پیدا کند و به شخصیتی با تجربه‌تر و شناخته‌ شده‌تر تبدیل گردد. به غیر از کازوما، شخصیت‌های دیگری در نسخه‌های مختلف سری وجود دارند که از بین آن‌ها می‌توان به گورو ماجیما (Goro Majima) یا هاروکا (Haruka) اشاره کرد. از آن جایی که Yakuza طبیعتا یک بازی داستان و روایت محور است، پرداخت شخصیت‌ها در آن یکی از اصلی‌ترین موارد محسوب می‌شود که سازندگان توانسته‌اند با میان پرده‌های از پیش رندر شده و طراحی خوب شخصیت‌ها، از پس پرداخت و توسعه این شخصیت‌ها به خوبی برآیند.

بررسی بازی Bleeding Edge
خواندن
yakuza4tanimura
از آن جایی که افراد حاضر در خانواده‌های مافیایی ژاپن، همگی استاد هنرهای رزمی هستند، هر کدام می‌توانند مهارت‌های خود را به عنوان دشمن معمولی یا باس به کازوما نشان دهند و مبارزات تن به تن نفس گیری را خلق نمایند

از بحث داستان سری بازی‌های Yakuza که بگذریم، به گیم‌پلی این عنوان می‌رسیم. گیم‌پلی بازی‌های یاکوزا که در سه نسخه بازسازی شده Yakuza 3 و Yakuza 4 و Yakuza 5 نیز شاهد آن هستیم، مبتنی بر گشت و گذار و جست و جو در محیط‌های سند باکس و البته مبارزات و درگیری‌های مختلف است. بازی‌باز این آزادی عمل را دارد که در شهر و محله‌ای به نام کاموروچو (Kamurocho) به گشت و گذار بپردازد و مراحل فرعی و فعالیت‌های تفریحی مختلفی را آغاز کند. با این حال، در زمانی که خط اصلی داستان را دنبال می‌کنید، گیم‌پلی بازی تقریبا به مبارزات تن به تن خلاصه می‌شوند. از آن جایی که افراد حاضر در خانواده‌های مافیایی ژاپن، همگی استاد هنرهای رزمی هستند، هر کدام می‌توانند مهارت‌های خود را به عنوان دشمن معمولی یا باس به کازوما نشان دهند و مبارزات تن به تن نفس گیری را خلق نمایند. در نسخه‌های مختلف یاکوزا، استایل‌ها و شیوه‌های مبارزه خاصی طراحی می‌شوند که هر کدام، قابلیت ارتقا و پیشرفت دارند و بازی‌بازان می‌توانند با طراحی کمبوها یا چند ضرب‌های گوناگون، با خیل عظیمی از دشمنان رو به رو شوند و مبارزه نمایند. با این حال، اگر مشتاق به پیشروی همه جانبه در خط اصلی داستان بازی‌های Yakuza نیستید، فعالیت‌های جانبی و مراحل فرعی بسیاری در دنیا و شهر بازی وجود دارند که می‌توانند مدت‌ها شما را سرگرم کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید به خرید لوازم مورد نیاز خود بپردازید، در یک کلاب شبانه خوشگذرانی کنید، در کلاب‌های بازی سگا به تجربه عناوین آرکید مشغول شوید یا فعالیت‌های ورزشی مانند گلف، بیس بال و… را پی گیری نمایید. جالب این جا است که نوع فعالیت‌های جانبی در هر کدام از نسخه‌های Yakuza با دیگر نسخه‌ها متفاوت است و تنوع در آن‌ها حرف اول را می‌زند. به طور کلی، Yakuza یک گیم‌پلی سرگرم کننده و متنوع را در کنار یک داستان جذاب و پر کشش، به مخاطب خود ارائه می‌کند که عامل اصلی محبوبیت این سری بازی محسوب می‌شوند.

بررسی بازی Atlas Fallen
خواندن
11307zvKrj8Nndv2H49vUm4418JjIpBcGT2INOZ5kPdorzsIyg ihrnLyoGSTgSaVN9bnYJ cYh2nIJ7uF45P7NyCawUon25 5567
ذات بازی‌های یاکوزا، داستان محور است و تعامل با شخصیت‌های مختلفی که در طول داستان به آن‌ها برمی‌خورید، نقش مهمی را در روایت آن ایفا می‌کند.

اما از آن جایی که مجموعه Yakuza Remastered Collection یک نسخه بازسازی شده از عناوین نسل قبلی سری Yakuza است، بد نیست کمی در مورد کیفیت بازسازی سه نسخه موجود در این بسته صحبت کنیم. از آن جایی که تمرکز سازندگان سری، همواره روی داستان و روایت آن بوده است، سری Yakuza همیشه در نسل‌ها و سال‌های مختلف، دارای گرافیک و جلوه‌های بصری خوب و راضی کننده‌ای بوده‌اند. به عنوان مثال، سازندگان همیشه سعی کرده‌اند برای روایت بخش‌های اصلی داستان، از میان پرده‌های از پیش رندر شده با کیفیت بالا استفاده کنند تا مدل شخصیت‌ها یا انیمیشن‌های صورت و بدن آن‌ها به بهترین شکل ممکن به نظر برسند و حس سینمایی این سری بازی را القا نمایند. حال، در بسته Yakuza Remastered Collection، نسخه‌های سوم، چهارم و پنجم سری Yakuza به صورت ریمستر شده در دسترس طرفداران قرار گرفته‌اند و نسخه پلی‌استیشن ۴ نسبت به نسخه‌‌های پلی‌استیشن ۳، با رزولوشن و نرخ فریم بالاتری اجرا می‌شود. سه بازی بازسازی شده، دارای رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه هستند که نسبت به رزولوشن ۷۲۰p و نرخ فریم ۳۰ بر ثانیه‌ی نسخه پلی‌استیشن ۳، یک پیشرفت و جهش خوب محسوب می‌شود. با تمام این تفاسیر، Yakuza Remastered Collection از کنسول میان نسلی و قدرتمند‌تر شرکت سونی، یعنی پلی‌استیشن ۴ پرو پشتیبانی نمی‌کند و شاهد رزولوشن ۴K و پشتیبانی از وضوح تصویر بالاتر نیستیم.

با این حال، نسخه بازسازی شده یا ریمستر شده‌ی Yakuza Remastered Collection به مانند بسیاری از مجموعه‌ها یا نسخه‌های بازسازی شده‌ی دیگر، کافی و راضی کننده نیستند. مجموعه Yakuza Remastered Collection تقریبا چیز جدیدی برای ارائه به هواداران ندارد و گرافیک و جلوه‌های بصری بازی نیز به غیر از بحثِ رزولوشن، در جهات دیگری با پیشرفت مواجه نشده‌‌اند. به عنوان مثال، کیفیت بافت‌ها یا انیمیشن (حرکات) بدن شخصیت‌ها در بسیاری از مواقع، شما را ناامید خواهند کرد که نشان می‌دهد شاید وقت و زمان کافی و لازمی برای بازسازی کردن سه نسخه به یادماندنی از سری Yakuza، صرف نشده است. با این حال، Yakuza Remastered Collection یک مجموعه یا بسته با ارزش و فوق‌العاده، برای بازی‌بازان تازه وارد به این مجموعه و نیز، طرفداران دو آتشه این سری محسوب می‌شود و با وجود کم و کاستی‌های ریز و کوچکی که دارد، کاملا قابل احترام است.

بررسی مجموعه بازی‌های Yakuza Remastered Collection

Yakuza Remastered Collection یک مجموعه یا بسته با ارزش و فوق‌العاده، برای بازی‌بازان تازه وارد به مجموعه و نیز، طرفداران دو آتشه این سری محسوب می‌شود و با وجود کم و کاستی‌های ریز و کوچکی که دارد، کاملا قابل احترام است.

مجموعه‌ی ارزشمند Yakuza Remastered Collection دارای 3 نسخه از بازی‌های به یادماندنی سری یاکوزا است که می‌تواند برای افراد تازه وارد و البته طرفداران دو آتشه، مفید و جذاب باشد
مجموعه Yakuza Remastered Collection عملا مورد جدیدی برای طرفداران ندارد - جلوه‌های بصری و صوتی بازی (به غیر از رزولوشن و نرخ فریم)، در سال 2020 به خوبی عمر نکرده‌اند و می‌توانند ناامید کننده باشند

امتیاز بازی : 8 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x