نقد و بررسی

بررسی بازی One Piece: Pirate Warriors 4

دزدان دریایی مخرب

پسری جوان از دریای شرقی که می‌‌خواهد با بدست آوردن یک کشتی و ۱۰ خدمه، گروه دزدان دریایی خود را تشکیل داده، به گرندلاین رفته و پس از بدست آوردن گنجینه معروف One Piece به پادشاه دزدان دریایی بدل شود. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که نام این داستان ۲۳ ساله اثر ائیچیرو اودا (Eiichiro Oda) را نشنیده باشد. طی سال‌ها انیمه و مجموعه کتاب‌های مصور One Piece به شهرت قابل توجه‌ای دست یافته و اقتباس‌های گوناگونی از آن‌ها صورت گرفته است. مانند هر کار موفق و پر اقتباس دیگر، در صنعت بازی این موضوع به معنای ساخته شدن نسخه‌ای از این مجموعه در سبک موسو (Musou) می‌باشد. حال پس از وقفه‌ای پنج ساله One Piece: Pirate Warriors 4 بار دیگر در تلاش است تا لقب بهترین عنوان موسو را تصاحب کند. در ادامه با ما در پیکسل‌ آرتس همراه باشید.

آغاز یک ماجراجویی بی‌نظیر

دیداری مجدد با یک دوست قدیمی

همانند ۳ نسخه قبلی از این مجموعه عناوین، One Piece: Pirate Warriors 4 نیز در بخش داستانی خود، که اینبار Dramatic Log نام دارد، به اقتباس از آرک‌های مختلف و محبوب از داستان اصلی One Piece پرداخته است. البته این بار اقتباس‌گیری سازندگان کمی عجیب‌تر از همیشه بوده. به عنوان مثال بازی تعداد زیادی از آرک‌های ابتدایی داستان را نادیده گرفته و کار خود را از آرک آلاباستا آغاز می‌نماید. یا در تعدادی از آرک‌ها شما بخش‌های میانی داستان را بازی نکرده و فقط در حد میان‌پرده‌ای کوتاه با وقایع آن آشنا می‌شوید.

بررسی بازی The Sinking City
خواندن

پس از این مقدمه‌چینی‌ حال بگذارید به مهم‌ترین سوال هواداران One Piece جواب دهیم، (هشدار لو رفتن اسامی آرک‌های بازی!) دقیقاً چه آرک‌هایی در One Piece: Pirate Warriors 4 وجود دارند؟ جواب این سوال ساده و کمی ناامید کننده است:

  • آلاباستا
  • واتر ۷/انیس لابی
  • مجمع‌الجزایر سابودی/نبرد مارینفورد
  • درسروزا
  • هول‌کیک
  • وانو (داستان مخصوص بازی و غیر رسمی)

شاید دیدن این لیست برای هواداران قدیمی این مجموعه ناراحت کننده باشد، که این موضوع کاملاً قابل درک است. کم بودن آرک‌های اقتباسی One Piece: Pirate Warriors 4 زمانی بدتر از قبل شده، که آگاه می‌شوید همین آرک‌ها نیز به صورت کامل بازسازی نشده‌اند. بعضی وقایع موجود در آرک‌های ذکر شده تغییر یافته و تعدادی از شخصیت‌های کلیدی داستان نیز در آن‌ها حضور ندارند. در این بین به نظر بنده عدم حضور آرک زو و شخصیت‌های قبیله مینک (بجز کروت که قابل بازی است)، یکی از ناامیدکننده‌ترین حذفیات این عنوان نسبت به داستان اصلی وان‌ پیس به حساب می‌آید.

بازدید از لحظات احساسی داستان وان‌پیس، می‌تواند همچنان برای هواداران ارزشمند باشد

 

البته در زمینه اقتباس‌گیری و مراحل موجود در بازی شاید نکات ذکر شده تنها موارد منفی باشند که بتوان در مورد آن‌ها سخن گفت. یکی از بزرگترین پیشرفت‌های بازی که به صورت چشمگیری می‌توان آن را در One Piece: Pirate Warriors 4 مشاهده کرد، طراحی زیبا و پر جزئیات مراحل است. با وجود کم شدن تعداد آرک‌های اقتباسی، سازندگان تمام تلاش خود را نموده تا آرک‌ها و جزایر قرار گرفته در بازی را با جزئیات بسیار خوبی به تصویر بکشند و در این زمینه عملکردی موفقی نیز داشته‌اند. نه تنها در این عنوان طراحی مراحل بهتر شده، بلکه به لطف سیستم تخریب‌پذیری بازی، مبارزات از هرج مرجی کنترل شده و لذت‌بخش بهره برده که نبرد و خراب‌کاری در این عنوان را بیش از پیش سرگم کننده نموده‌اند. این موضوع خصوصاً در مورد شخصیت‌های عظیم الجثه‌ای چون کایدو، بیگ مام و ریش سفید که توانایی آن را داشته تا با یک ضربه ساده چندین خانه را خراب نمایند، صدق می‌کند!

بررسی بازی Far Cry 6
خواندن

در مجموع با وجود کاهش قابل توجه مراحل و آرک‌های اقتباسی نسبت به نسخه قبلی، به نظر می‌رسد طراحی زیبا و جذاب مراحل در کنار سیستم جدید تخریب‌پذیری، می‌توانند تا حدودی این نقص بازی را جبران کنند.

آرک هول‌کیک زیباترین مراحل بازی را در خود جای داده است

دزدان دریایی جدید و بهبود یافته

هواداران مجموعه عناوین Pirate Warriors و کلاً سری بازی‌های موسو، پس از گذر سال‌ها، حال به خوبی با گیم‌پلی ساده اما جذاب و دوست داشتنی این سری عناوین آشنا هستند. در بازی‌های موسو شما در مقابل صدها و گاهاً هزاران دشمن قرار گرفته و با استفاده از ضربات سبک و سنگین شخصیت خود (گاهی اوقات با شمشیر و سایر سلاح‌ها و بعضی وقت‌ها نیز با دستان خالی) و ترکیب‌ آن‌ها با ضربات مخصوص متفاوت، دشمنان را از پای در می‌آورید. عنوان One Piece: Pirate Warriors 4 نیز از همین فرمول استفاده نموده و با ثابت نگه داشتن هسته اصلی خود، هدفش ایجاد یک بازی اکشن ساده اما متنوع است. با این وجود، این بدین معنا نیست که سازندگان این بازی گیم‌پلی نسخه قبلی را کپی کرده باشند. Pirate Warriors 4 دارای تغییرات متفاوتی بوده، که بسیاری از آن‌ها مبارزات را بیش از پیش جذاب کرده‌اند.

بدون شک بزرگترین تغییر گیم‌پلی در این عنوان، دسته‌بندی شخصیت‌های در چهار گروه مختلف است: Power Type ،Sky Type ،Speed Type ،Technique Type.

شخصیت‌های قرار گرفته در هر دسته، از ویژگی‌ها و مزایای خاصی بهره‌ برده که تنوع قابل توجه‌ای به گیم‌پلی این عنوان می‌دهند. شخصیت‌های Power Type همان‌گونه که از نامشان پیداست، روی قدرت تمرکز داشته و ضرباتشان آسیب بیشتری به دشمنان و محیط می‌رساند. Speed Type‌ها از سرعت بالاتری بهره برده و میزان استفاده آن‌ها از استامینا به هنگام انجام یک Power Dash به صورت قابل توجه‌ای کاهش می‌یابد. افراد قرار گرفته در Technique Type توانایی آن را داشته تا پس از اتمام چندضربه‌ای خود، با زدن دکمه مربع دشمنان پیرامونشان را به نزدیکی خود کشیده و برای حملات بعدی آماده شوند. و نهایتاً Sky Typeها اربابان آسمان بوده که می‌توانند تا تمام نشدن نوار استامینا، به صورت پشت سر هم از Power Dash استفاده نمایند یا در مبارزات هوایی به دشمنان خود آسیب برسانند.

بررسی بازی Journey To The Savage Planet
خواندن
شخصیت‌های Sky Type خدایان آسمان هستند

ترکیب گروه‌های بالا با قابلیت Full Burst که شخصیت‌ را در حالت قوی‌تر شده قرار می‌دهد، هر یک از گروه‌های فوق الذکر را کاملاً منحصر به فرد می‌کند. به عنوان مثال شخصیت‌های Sky Type پس از فعال شدن Full Burst، تا قبل از اتمام نوار این قابلیت، کاملاً در هوا معلق مانده و پرواز خواهند کرد، که این موضوع یک برتری قابل توجه به آن‌ها خواهد داد. از سوی دیگر شخصیت‌های Speed Type پس از فعال کردن این قابلیت به سرعتی باورنکردنی در جابجایی و اجرای ضربات خود دست یافته که هیچوقت برایتان تکراری و خسته کننده نمی‌شود.

در کنار دسته‌بندی شخصیت‌ها، دیگر ویژگی جذاب اضافه شده به One Piece: Pirate Warriors 4 وجود توانایی شخصی‌سازی قابلیت‌های ویژه است. برخلاف نسخه‌های قبلی، در این عنوان شما می‌توانید از میان لیستی از قابلیت‌های ویژه موجود برای هر شخصیت، ۴ قابلیت را با خود به میدان نبرد ببرید. با پیشروی در بازی، ارتقاء هر شخصیت و گسترش درخت مهارت او، شما قابلیت‌های بیشتری بدست آورده و قابلیت‌های فعلی خود را نیز بهتر خواهید کرد. ترکیب این موضوع با تمرکز بازی روی مبارزات هوایی و قرار دادن چند ضربه‌ای و حتی قابلیت‌های هوایی مختلف برای شخصیت‌ها، بدون شک تجربه‌ای جالب و متفاوت نسبت به سایر عناوین موسو را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

درخت مهارت بازی دارای سه شاخه مختلف است. یک شاخه مهارت‌های کلی و عمومی و دو شاخه دیگر مخصوص هر شخصیت.

همچنین باید اشاره‌ای داشته باشم به شخصیت‌های جدید اضافه شده به این عنوان که عموماً جالب و سرگرم‌کننده از آب در آمده‌اند. One Piece: Pirate Warriors 4 دارای ۴۳ شخصیت قابل‌بازی بوده که از این بین ۱۳ شخصیت آن کاملاً جدید هستند. شخصیت‌هایی چون بیگ مام، کاتاکوری، کایدو، ریجو و کاوندیش همگی دارای توانایی‌ها و ضربات جذابی بوده که بازی کردن با آن‌ها را بسیار لذت‌بخش می‌کنند. حتی شخصیت‌هایی قدیمی چون سابو و لوفی نیز به لطف گروه‌بندی‌های جدید و وجود حالات مختلف (مثل Bounce Man و Snake Man برای لوفی) جان دوباره‌ای گرفته‌اند.

بررسی بازی Fairy Tail
خواندن

جا دارد کمی نیز در مورد باس فایت‌های موجود در این عنوان صحبت کنم. با وجود آنکه باس‌های بازی همچنان نسخه قوی‌تر شده‌ای از شخصیت‌های قابل‌بازی موجود در این عنوان هستند (بجز یک باس که کاملاً خاص است)، سازندگان تلاش خوبی برای افزایش سختی و جذابیت این مبارزات داشته‌اند. به عنوان مثال مبارزات شما با کروکودایل بسته به محیط کمی متفاوت‌تر خواهند بود، یا نبرد با کاتاکوری همانند انیمه و مانگا، بسیار طاقت‌فرسا و هیجان‌انگیز می‌باشد.

بعضی مبارزات ممکن است “یک ذره” شلوغ باشند

پس از بیان تمامی نکات مثبت در مورد گیم‌پلی One Piece: Pirate Warriors 4 و تغییرات آن، لازم می‌دانم کمی نیز از حذف شدن Kizuna Rush بگویم. Kizuna Rush در نسخه قبلی این مجموعه، به شما اجازه می‌داد تا سایر متحدین موجود در نقشه را با انجام مأموریت‌های خاصی در طول مرحله، جزء گروه خود آورده و با استفاده از آن‌ها ضربات ترکیبی جذابی را اجرا کنید. متأسفانه این قابلیت در One Piece: Pirate Warriors 4 به صورت کامل حذف شده که کمی از لذت مبارزه در کنار دوستان و متحدینتان می‌کاهد. البته هنوز مأموریت‌های فرعی در بازی وجود داشته و شما می‌توانید با انجام آن‌ها پول و سکه بدست آورید که هر دو برای ارتقاء شخصیت‌ها لازم هستند. همچنین بازیکنان حال می‌توانند به لطف قابلیت بازی چند‌نفره آنلاین، به صورت کو‌آپ (تا حداکثر ۴ نفر) مراحل را بازی کرده و به اتمام برسانند که بدون شک لذت خاص خود را دارد. اما این موارد نمی‌توانند جای خالی Kizuna Rush و ایجاد یک تیم رویایی در میدان نبرد را پر کنند.

با پیشروی در بازی شخصیت‌‌های جدیدی برای شما باز خواهند شد

محتویات جانبی و ساعت‌ها سرگرمی

همانند نسخه‌ قبلی این عنوان، One Piece: Pirate Warriors 4 نیز علاوه بر بخش داستانی، دارای محتویات جانبی دیگری بوده که می‌توانند ساعت‌ها شما را مشغول خود نگه دارند. پس از اتمام هر مرحله در بخش داستانی، شما می‌توانید آن مرحله را در Free Log با شخصیت‌های دیگر و بدون توجه به داستان بازی تکرار کنید، که می‌تواند تنوع خوبی برای تکرار مراحل باشد. همچنین بازی دارای یک بخش فرعی دیگر به نام Treasure Log بوده که شما را در سناریو‌های مختلف به نقشه‌های متفاوت بازی برده و اجازه استفاده از تمامی شخصیت‌های باز شده را برایتان فراهم می‌آورد. همانطور که بالاتر به این موضوع اشاره داشتم، One Piece: Pirate Warriors 4 دارای بخش کو‌آپ آنلاین بوده از این رو شما می‌توانید مراحل Treasure Log را در کنار دوستان خود تجربه کرده و بیش از پیش از این مراحل لذت ببرید.

بررسی بازی Ben 10: Power Trip
خواندن
تخریب‌پذیری در بازی لذت مبارزات را چندین برابر می‌کند

همچنین با پایان بخش داستانی درجه سختی جدید و دشوارتر از Hard برایتان فعال می‌شود، که چالش خوبی برای بازیکنانی بوده که دوست دارند توانایی‌های خود و دوستانشان را محک بزنند.

از دیگر بخش‌های فرعی و جالب بازی باید به وجود یک بخش گالری اشاره داشت، که مخزنی از اطلاعات و نکات مربوط به دنیای وان‌پیس است. شما در این بخش قابلیت مشاهده دوباره کات‌سین‌های بخش داستانی، مطالعه گذشته شخصیت‌ها، دیدن مدل آن‌ها، مشاهده سکه‌ها و موارد بیشتری را خواهید داشت. یکی از بهترین ویژگی‌های این بخش قابلیت گوش دادن به موسیقی‌های بازی بوده، که بدون شک یکی از نکات مثبت این عنوان هستند. با وجود آنکه One Piece: Pirate Warriors 4 از موسیقی‌های تولید شده برای انیمه وان‌پیس بهره نمی‌برد، ترک‌های ساخته شده برای این بازی به صورت بی‌نظیری با جو هر مرحله هماهنگ بوده و شما را کاملاً در خود غرق می‌کنند. این موضوع که شما می‌توانید بسته به سلیقه خود موسیقی هر مرحله را انتخاب کنید نیز بیش از پیش مبارزه در مراحل و نابود کردن هزاران دشمن را لذت‌بخش نموده است.

پس از اتمام هر مرحله بسته به عملکردتان سکه و پول دریافت خواهید کرد

کلام آخر

با وجود اقتباس‌گیری‌های عجیب و حذف شدن بخش‌هایی از داستان و تعدادی از شخصیت‌ها، One Piece: Pirate Warriors 4 بدون شک یکی از بهترین عناوین اقتباسی از مجموعه وان‌پیس و یکی از جذاب‌ترین موسوهای منتشر شده در سال‌های اخیر است. شخصیت‌های گوناگون، موسیقی‌های جذاب، مراحل پر جزئیات، تمرکز روی مبارزات هوایی و تغییرات ایجاد شده در شخصیت‌ها و مهارت‌های آنان، بدون شک عنوانی را به شما ارائه می‌دهد که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم نگه دارد. اگر از هواداران مجموعه وان‌پیس بوده یا از بازی‌های موسو لذت می‌برید یا حتی اگر فقط به دنبال بازی اکشن جذاب و متنوعی می‌گردید، توصیه می‌کنم One Piece: Pirate Warriors 4 را از دست ندهید.

بررسی بازی One Piece: Pirate Warriors 4

با وجود اقتباس‌گیری‌های عجیب و حذف شدن بخش‌هایی از داستان و تعدادی از شخصیت‌ها، One Piece: Pirate Warriors 4 بدون شک یکی از بهترین عناوین اقتباسی از مجموعه وان‌پیس و یکی از جذاب‌ترین موسوهای منتشر شده در سال‌های اخیر است. شخصیت‌های گوناگون، موسیقی‌های جذاب، مراحل پر جزئیات، تمرکز روی مبارزات هوایی و تغییرات ایجاد شده در شخصیت‌ها و مهارت‌های آنان، بدون شک عنوانی را به شما ارائه می‌دهد که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم نگه دارد. اگر از هواداران مجموعه وان‌پیس بوده یا از بازی‌های موسو لذت می‌برید یا حتی اگر فقط به دنبال بازی اکشن جذاب و متنوعی می‌گردید، توصیه می‌کنم One Piece: Pirate Warriors 4 را از دست ندهید.

+ تنوع شخصیت‌ها
+ تغییرات مثبت گیم‌پلی و سیستم‌های جذاب جدید
+ طراحی مراحل پر جزئیات برای این سبک
+ تخریب‌پذیری محیط
+ موسیقی‌های گوش نواز و مناسب
+ محتویات فرعی سرگرم‌کننده
- پایین بودن تعداد آرک‌های اقتباسی
- ایجاد تغییرات در آرک‌های فعلی و حذف تعدادی از شخصیت‌های مهم آن‌ها
- جای خالی Kizuna Rush حس می‌شود

امتیاز بازی : 8 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن