نقد و بررسی

بررسی بازی Mafia II: Definitive Edition

بازگشت به Empire Bay - پیشنهادی که نمی‌توانید رد کنید!

“در طول زندگیم، هیچ چیزی به شکوه و خارق العادگی شهر Empire Bay ندیده‌ بودم، واقعا زیبا بود! ولی از طرف دیگر، تا به حال هیچ چیز کثیف و نفرت‌انگیزی به اندازه‌ی آپارتمان تهوع آورمان هم ندیده بودم. رویای آمریکایی… البته بیشتر شبیه به کابوس بود.

اسم من ویتو اسکالتا است. من در سال ۱۹۲۵ در سیسیلی به دنیا آمدم. چیز زیادی از کشور سابقم به یاد نمی‌آورم، فقط یادم است که زندگی در آن جا بسیار سخت بود. تا اینکه یک روز پدرم به این نتیجه رسید که زمان نقل مکان است. دور از سیسیلی… آن سوی اقیانوس… شروع یک زندگی جدید… در آمریکا…”

Mafia II DE 1

ده سال پیش، بازی Mafia II به ما پیشنهادی داد که نمی‌توانستیم آن را رد کنیم؛ وعده‌ی شروع یک زندگی جدید در یک زمان و مکان تاریک و رویایی؛ در دنیایی که شهرهای آمریکایی مملوء از جنایات سازمان یافته‌ای بودند که زیر نظر خانواده‌های بزرگ مافیایی با قوانین و نظم و انضباط مخصوص به خودشان انجام می‌شدند. درواقع در مورد دنیایی صحبت می‌کنیم که انسان‌های بانفوذ سرنوشت شما را می‌سازند؛ با آن‌ها مشارکت کنید و به دستوراتشان عمل کنید و زندگی شما از این رو به آن رو می‌شود. با آن‌ها بد طی کنید و صبح روز بعد، جسدتان در کوچه‌های شهر پیدا می‌شود! بازی Mafia II وعده‌ی یک زندگی مافیایی موقت بود که “تا حدودی” به واقعیت پیوست.

حال پس از گذشت ۱۰ سال، این بازی توسط استودیوی D3T Limited و Hangar 13 برای کنسول‌های نسل هشت، رایانه‌های خانگی و همچنین پلتفرم استریمینگ Google Stadia بازسازی شده است و برای باری دیگر، فرصت سفر مجدد به شهر Empire Bay و تجربه‌ی ماجراهای “ویتو اسکالتا” (Vito Scaletta) و “جو باربارو” (Joe Barbaro) برای گیمرها فراهم شده است. اما پرسش مهم این است که آیا این سفر همچنان هم جذاب و زیباست؟ آیا این سفر ارزش هزینه کردن پول و زمان را دارد؟ برای دریافت پاسخ این پرسش، تا ادامه‌ی نقد و بررسی با ما همراه باشید!

Mafia II DE 2

داستان بازی Mafia II قصه‌ی زندگی شخصیت ویتو اسکالتا، یک ایتالیا تبار مقیم آمریکا است که با جو باربارو، رفیق همیشگی خود، وارد دنیای گنگسترها می‌شود. ویتو همیشه در تلاش است تا اشتباهات پدرش را تکرار نکند و به هر قیمتی که شده، به آن “رویای آمریکایی” که همه وعده‌اش را می‌دادند، دست یابد. خب از آن‌جایی که رسیدن به این هدف از راه‌های قانونی چندان امکان پذیر نیست، آن‌ها راهی جز وارد شدن به خانواده‌های قدرتمند Empire Bay ندارند. زندگی گنگستری نوید بخش است اما هرگز راحت و آسوده نیست! ویتو و جو همواره با چالش‌ها و خطرات متفاوتی دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها نه تنها همیشه در تلاش برای بقا و زنده‌ماندن هستند، بلکه باید نسبت به وظایف خود به عنوان اعضای خانواده نیز کاملا مسئولیت‌پذیر و وفادار باشند. درواقع زمانی که وارد خانواده می‌شوید، دیگر نه به خانواده‌ی شخصی خود تعلق دارید، نه به دوستانتان و نه به کشورتان. شما متعلق به خانواده هستید و هرچیزی که از طرف خانواده به شما گفته می‌شود را باید اطاعت کنید.

بازی Mafia II انواع و اقسام فعالیت‌های خانواده‌های مافیایی دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی را به پرده می‌کشد؛ دزدی اجسام و کالاهای مختلف، کشتن هر انسانی که رئیستان با انگشت اشاره می‌کند، خرید و فروش مواد مخدر، بیگاری کشیدن از قشر کارگر، قتل عام‌های گنگستری، فروش غیر قانونی کالاهای مختلف، خیانت اعضا و دست و پنجه نرم کردن با جاسوس‌ها، و غیره. بازی Mafia II در نمایش این مسائل بی‌نظیر است و به راحتی می‌توان گفت که مشابهش در صنعت بازی وجود ندارد.

Mafia II DE 3

یکی از نکات جالب درمورد داستان بازی این است که Mafia II  صرفا یک بلاک باستر هالیوودی نیست که شما را در دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ بیندازد تا صرفا در نقش یک گنگستر تفریح کنید؛ بلکه نویسندگان بازی سعی داشته‌اند که حقیقت آن دهه‌ها را به نمایش بگذارند. بازی Mafia II رویای زندگی آرمانی در زیر سایه‌ی خانواده‌های مافیایی را به نمایش نمی‌گذارد، بلکه استرس همیشگی و بدبختی‌های پشت سر هم را به صفحه‌های تلویزیون و مانیتور گیمرها می‌آورد. Mafia II نشان می‌دهد که چگونه تمام زحمات متحمل شده در طی ماموریت‌های پرخطر چندین هفته، تنها در طول یک شب در آتش می‌سوزند؛ چگونه افراد نزدیک و عزیزان به راحتی کشته می‌شوند، و یا چگونه جوانانی که پس از گذراندن مدت زمانی در سینما برای ورود به دنیای گنگسترها هیجان زده هستند، در یک پارکینگ سیاه و تاریک سلاخی می‌شوند…

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که Mafia II صرفا درمورد خانواده‌های مافیایی نیست، بلکه نویسندگان بازی درمورد کل آمریکای ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۱ صحبت می‌کنند. مسائل سیاسی و اجتماعی آمریکا در دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی، هرچند که از موارد مورد تمرکز اصلی Mafia II نیستند، همچنان جایگاه قابل توجهی در بازی دارند. نمایش وضعیت اسفناک و خشونت‌آمیز زندان‌ها، وضعیت وخیم زندگی شهروندان معمولی شهر و شرایط کاری سخت کارگرها تنها برخی از این مسائل هستند.

Mafia II DE 4

این مسئله زمانی با ارزش‌تر می‌شود که متوجه می‌شویم برخلاف فیلم‌های امروزی که شدیدا جانبدارانه و تعصبی هستند، بازی Mafia II چه در حواشی و چه نکات اصلی داستان، هیچ جبهه‌ای ندارد. Mafia II فقط نمایش می‌دهد. نه از شهروندان آمریکایی-آفریقایی بت می‌سازد، نه جنسیت مونث را مورد مدح و ستایش قرار می‌دهد، و نه از هم جنس‌گرایان دفاع می‌کند! حتی در رابطه با جنگ جهانی دوم که کاملا مصادف با بخش اول بازی است و یکی از مراحل بازی در آن جریان دارد نیز محتوای جانبدارانه‌ای ندارد؛ به گونه‌ای که نه از آلمان نازی و نظام موسیلی ایتالیا هیولا ساخته می‌شود و نه آمریکا که کشور اصلی بازی است به عنوان ناجی جهان معرفی می‌شود. بلکه برعکس! تبلیغات ایالات متحده‌ی آمریکا برای تحت تاثیر گذاشتن ذهن‌ها و جذب مردم به میدان جنگ، در سراسر شهر Empire Bay روی بنرهای تبلیغاتی قابل مشاهده است.

علاوه بر کلیت داستان و حواشی آن، بازی Mafia II همچنان یکی از بی‌نظیرترین آثار در زمینه‌ی روایت داستانی است. پیوند بین اتفاقات و رویدادهای مختلف بازی بسیار باکیفیت کار شده و فراز و نشیب‌های زندگی ویتو اسکالتا با نظم و پیوستگی خاصی نمایش داده می‌شوند. داستان بازی با صحنه‌ای از ویتو اسکالتا شروع شده که مشغول تعریف قصه‌ی زندگی خود است و سپس بازیکن به داخل قصه سفر کرده و داستان بازی در قالب تعدادی چپتر روایت می‌شود. داستان بازی جذاب و درگیرکننده است اما عاملی که هیجان را در بازیکن زنده نگه می‌داد و وی را تا آخرین سکانس بازی بر جای خود میخکوب می‌کند، روایت پیوسته‌ی بازی است.  روایت قوی داستان Mafia II زمانی ارزشمندتر و جذاب‌تر می‌شود که کارگردانی و موسیقی بازی نیز به همان اندازه و یا حتی بیشتر، باکیفیت کار شده‌اند!

Mafia II DE 6

یک بار دیگر بازی Mafia II را تجربه کنید و این بار سعی نمایید که روی کات‌سین‌ها دقت بیشتری داشته باشید؛ نحوه قرارگیری دوربین، زاویه‌ی انتخابی برای نمایش صحنه‌ها، رنگ‌بندی و یا حتی میزان زوم دوربین همگی در بهترین و بی‌نقص‌ترین حالت ممکن وجود دارند، به گونه‌ای که اگر واقعا با دقت به کات‌سین‌ها نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها دقیقا همانند صحنه‌های فیلم‌های باکیفیتی هستند که با محوریت خانواده‌های مافیایی قرن بیستم آمریکا ساخته می‌شوند.

و اما موسیقی؛ در کنار آهنگ‌های لایسنس شده‌ای که تاثیر شگفت‌انگیزی در فضاسازی جهان بازی و ایجاد حس دوست‌داشتنی دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی آمریکا داشته‌اند، موسیقی متن Mafia II یک اثر بی‌نظیر است. موسیقی‌های متن بازی در القای حسی متناسب با ماهیت مراحل مورد نظر عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. به عنوان مثال، موسیقی‌هایی که برای یک مرحله‌ی تعقیب و گریز و یا یک مرحله‌ی اکشن ساخته شده‌اند، کاملا با حس و حال آن مرحله در تناسب هستند. اما از همه مهم‌تر، موسیقی متن تم اصلی بازی، یک شاهکار از دو آهنگساز Matus Siroky و Adam Kuruc می‌باشد که همیشه مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته است.

علاوه بر این‌ها، شخصیت‌های منحصر به فرد و به یاد ماندنی با ویژگی‌های شخصیتی متفاوت از دیگر نقاط قوت Mafia II هستند. ماهیت داستان بازی و نحوه‌ی روایت آن باعث شده تا در طول بازی شاهد تغییرات به خصوصی در کرکترهای بازی نباشیم و تقریبا اکثر افراد بازی، شخصیت ثابتی داشته باشند اما جدا از این موضوع، پردازش بازی به هر یک از شخصیت‌ها و صفات و ویژگی‌های آن‌ها بسیار خوب کار شده است.

Mafia II DE 7

بازی Mafia II در زمینه‌ی طراحی مراحل از تنوع بسیار خوبی برخوردار است؛ به گونه‌ای که شاید بتوان گفت حتی نسبت به بسیاری از بازی‌های روز، دارای تنوع بیشتری در مراحل اصلی خود می‌باشد. در طول مراحل بازی، گاهی اوقات باید اشخاص خاصی را تعقیب کنید، بعضی وقت‌ها هم باید صرفا به آن‌ها یک درسی بیاموزید، ولی در بسیاری از مواقع، چاره‌ای جز خونریزی نیست. البته با وجود اینکه لول دیزاین بازی متنوع است، بسیاری از مراحل در زمینه‌ی عملکرد نهایی در سطح پایین‌تری نسبت به استانداردهای روز قرار دارند. به عنوان مثال، در Mafia II نمی‌توانید با بیش از یک شخص در آن واحد مبارزه کنید و همین مورد کیفیت مراحلی که با محوریت مبارزات تن به تن طراحی شده‌اند را کاهش می‌دهد. یا مثلا مراحل تعقیب و گریز از ۱۰ سال گذشته تا کنون، بهبودهای به خصوصی به خود دیده‌اند.

یکی از نقاط قوت مراحل Mafia II آزادی عملی است که در انجام بسیاری از مراحل به بازیکن داده می‌شود. درحالی که امروزه پس از گذشت ۱۰ سال، همچنان بسیاری از بازی‌های روز با این مسئله تقلا می‌کنند و طراحی مراحل کاملا خطی و یکنواختی دارند، بازی Mafia II تقریبا در اکثر مراحل تنوع و آزادی عمل بسیار خوبی را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، در یکی از مراحل که باید از یک شرکت دزدی کنید، چندین روش مختلف برای اتمام مرحله وجود دارد. شما هم می‌توانید محتاطانه و هوشمندانه، بدون اینکه ماموران امنیتی متوجه شوند، سرقت را به اتمام برسانید و هم می‌توانید هیچ اهمیتی به هشدارها نداده و همراه با حمله ماموران امنیتی و آژیر شرکت مرحله را به اتمام برسانید. حتی در مبارزات هم شما می‌توانید با هوش و خلاقیت خود، دشمنان را راحت‌تر شکست دهید.

Mafia II DE 11

جهان Mafia II به معنای واقعی کلمه زیباست؛ و جلا و شکوه در سرتاسر شهر Empire Bay هویداست! ؛ فرقی نمی‌کند که در زمستان ۱۹۴۵ آن را تماشا کنید و یا در بهار سال ۱۹۵۱ به اعماق شهر سفر کنید؛ چرا که در نهایت طراحی‌ها، اتمسفر و گرافیک هنری بازی، شما را به دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی می‌برد. نما و معماری ساختمان‌ها، دیزاین رستوران‌ها و بارها، مدل و شماره‌ی اسلحه‌ها، صدای شلیک شدن گلوله‌ها، مدل ماشین‌ها، موسیقی و آهنگ‌هایی که از رادیو پخش می‌شوند، بنرهای تبلیغاتی خیابان‌ها، لهجه‌ی ایتالیایی اعضای خانواده‌های مافیایی، و حتی مجله‌ها! همگی متعلق به آن سال‌ها هستند و شما هر بار با اجرای بازی، درواقع یک بلیت رفت و برگشت به شهر Empire Bay در سال ۱۹۴۵ و ۱۹۵۱ تهیه می‌کنید. درحالی که کلمات در وصف اتمسفر Mafia II ناتوان هستند، نزدیک‌ترین کلمه‌ای که به ذهن می‌آید، کلمه‌ی بی‌نظیر است!

علی‌رغم وجود دو فصل در بازی، آب و هوای بازی در هر فصل نیز بسیار متنوع است؛ که با در نظر گرفتن ابعاد و وسعت بازی، حتی می‌توان آن را شگفت انگیز هم توصیف کرد! در فصل زمستان، بعضی از روزها ممکن است که با هوایی کاملا صاف و تاحدودی آفتابی مواجه شوید درحالی که برف سنگین روزهای دیگر، استخوان‌هایتان را منجمد خواهد کرد! جالب است بدانید که طبق گفته‌ی اخبار داخل بازی، زمستان ۱۹۴۵ یکی از سردترین زمستان‌هایی است که شهر Empire Bay به خود دیده است. از طرف دیگر در فصل بهار نیز بعضی از روزها آفتابی، برخی از روزها بارانی، و بعضی دیگر ملایم با باد بهاری هستند. در بازی ساعت وجود ندارد و شما نمی‌توانید ساعت دقیق را مشاهده کنید اما با گذر زمان و رسیدن به موقعیت‌های خاصی از روز مثل طلوع و یا غروب خورشید، رنگ و اتمسفر شهر نیز تغییر می‌کند.

Mafia II DE 10

گیم‌پلی بازی تا حدودی قدیمی شده و بسیاری از مکانیزم‌های بازی به خصوص در زمینه گان‌پلی و یا مبارزات تن به تن تاریخ مصرف گذشته هستند که خب این مسائل از یک بازسازی معمولی (ریمستر ساده) و با در نظر گرفتن قیمت محصول، کاملا قابل انتظار است. با این وجود، سیستم مبارزات بازی همچنان جذاب است و در درجات سختی بالا می‌تواند بسیار چالش برانگیز هم باشد. از طرف دیگر، رانندگی در سطح شهر Empire Bay هنوز هم بسیار لذت بخش است و شرایط آب و هوایی تاثیر قابل توجهی روی رانندگی می‌گذارد. شخصی‌سازی ماشین‌ها نیز بسیار دوست داشتنی است و تغییراتی که روی موتور اتوموبیل خود اعمال می‌کنید، تاثیر مستقیم و محسوسی روی عملکرد ماشینتان می‌گذارند. نکته قابل توجه دیگری که باید اشاره کنیم این است که عنوان Mafia II به عنوان محصولی که با استانداردهای سال ۲۰۱۰ ساخته شده، تخریب‌پذیری و انیمیشن‌های بسیار خوب و باکیفیتی دارد.

البته به لطف وجود افزونه‌ها، یکی از بزرگ‌ترین ایرادات بازی تقریبا قابل چشم پوشی است: مشکل عدم وجود آزادی در شهر. کمپین Mafia II به شدت داستان محور است و بازی همواره شما را با روایت خود پیش می‌برد. علاوه بر این، عدم وجود ذخیره سازی دستی باعث شده تا در میان مراحل نیز نتوانید وقت چندانی را به گشت و گذار بپردازید چرا که در صورت کشته شدن، تمام فعالیت‌هایی که بعد از اتمام آخرین ماموریت انجام داده باشید، حذف خواهند شد! اما اکنون با توجه به وجود سه افزونه‌ی بازی، هر زمانی که دوست داشته باشید می‌توانید از کمپین و خط داستانی اصلی بازی خارج شده و یکی از افزونه‌ها را اجرا کرده و به گشت و گذار در شهر بازی بپردازید. چرا که هم در افزونه‌های Jimmy و هم جو باربارو، قابلیت ذخیره سازی دستی افزوده شده و شهر بازی مملوء از ماموریت‌های متنوع ریز و درشت است.

Mafia II DE 8

برخی از جزئیات بازی همچنان شگفت انگیز هستند و مشابه آن را هنوز که هنوزه در هیچ بازی ویدئویی دیگر ندیده‌ایم. ماشین‌های بازی واقعا با بنزین کار می‌کنند؛ پس از مدتی رانندگی، بنزین ماشینتان تمام می‌شود و شما باید به نزدیک‌ترین پمپ بنزین رفته و مجددا باک بنزین اتوموبیل خود را پر کنید. در بازی می‌توانید از مغازه‌های لباس فروشی، اسلحه‌فروشی و یا بارها و رستوران‌ها سرقت کنید. اگر در طی سرقت، فروشنده‌ی مغازه را بکشید، آن مغازه برای مدتی تعطیل خواهد شد و دیگر قادر به مراجعه و خرید از آن مغازه نیستید. اما اگر صاحب مغازه را زنده نگه دارید و پس از مدتی به مغازه بازگردید، مشاهده می‌کنید که دو مامور پلیس درحال صحبت با صاحب مغازه هستند تا جزئیات بیشتری در رابطه با سارق مغازه، یعنی شما، بدست آورند. ماشین‌های بازی کثیف می‌شوند و شما برای تمیز کردن آن‌ها باید به کارواش بروید. پلیس‌ها شما را برای بی ملاحظگی بیش از حد در رانندگی جریمه می‌کنند. در صورت انجام جرم‌های کوچک مانند درگیری در خیابان‌ها و یا حمل مشخص اسلحه، پلیس‌ها شما را دستگیر می‌کنند که در این صورت با پرداخت رشوه به ماموران پلیس، می‌توانید از مخمصه خارج شوید. در صورت ارتکاب خلاف‌های متعدد و بزرگ، تصویر و یا حتی پلاک ماشین شما توسط پلیس برداشته می‌شوند و در صورت دیدار مجدد، سریعا شما را شناسایی می‌کنند. در این مواقع، می‌توانید از طریق نزدیک‌ترین باجه‌ی تلفن به یکی از افرادی که داخل ایستگاه‌های پلیس دارید تماس گرفته و با پیشنهاد رشوه خودتان را از ردیابی پلیس نجات دهید. البته همیشه می‌توانید با خرج پول کمتر، لباس و پلاک ماشین خود را تغییر دهید! شما می‌توانید ماشین‌های لوکس را به Derek بفروشید تا صادر کند و ماشین‌های کم ارزش‌تر را نزد Bruski برده تا آن‌ها را اوراق کند.

Mafia II DE 16

و اما بسته‌های الحاقی! بازی Mafia II: Definitive دارای سه افزونه‌ی داستانی و چهار بسته‌ی جانبی  که شامل لباس و ماشین می‌شوند می‌باشد. دو افزونه‌ی داستانی اول بازی درمورد ماجراهای شخصیت “جیمی” (Jimmy) است که علی‌رغم اینکه در شهر Empire Bay رخ می‌دهد، هیچ ارتباطی به خانواده‌های موجود در شهر و یا داستان اصلی Mafia II ندارد. داستان جیمی نسبت به جهان سری بازی‌های Mafia کاملا خیالی است و هیچ ارتباطی با آن ندارد. این دو افزونه درحالی که در زمینه‌ی داستان و مراحل هیچ جذابیت خاصی نداشته، برای گشت و گذار در شهر Empire Bay یک فرصت ایده‌آل هستند. ظاهر و صدای جیمی مثل یک گنگستر مافیایی حرفه‌ای است و در این دو افزونه، می‌توانید به معنای واقعی حس یک خلافکار واقعی را بچشید.

افزونه‌ی سوم داستانی در رابطه با ماجراجویی‌های شخصیت جو باربارو در طی سال‌هایی است که ویتو در زندان به سر می‌برد. این افزونه از لحاظ داستانی تا حدودی جالب است و کیفیت مراحل آن در حد متوسط قرار دارد. سازندگان در این افزونه سعی کرده‌اند تا مکانیک‌ها و مراحل جدیدی را به بازی اضافه کنند اما متاسفانه نتیجه‌ی نهایی چندان قابل قبول نیست. همچنین با توجه به کیفیت مراحل و کمبود شدید کات‌سین‌ها، مشخص است که این افزونه هم با بودجه‌ی کمی ساخته شده و تجربه‌ی نهایی بازی چندان درگیرکننده نیست. اما در نهایت، افزونه Joe’s Adventure نیز راه بسیار خوبی برای گشت و گذار آزادانه در شهر Empire Bay می‌باشد.

Mafia II DE 19

درحالی که بازی اصلی همچنان از لحاظ گرافیکی و جلوه‌های بصری در کیفیت قابل قبول و حتی خوبی قرار دارد، نسخه‌ی بازسازی شده بهبودهای قابل توجهی را در دنیای بازی اعمال کرده است که البته به هیچ عنوان بی‌نقص نیستند! در ادامه، جزئیات بیشتری در رابطه با تغییرات نسخه بازسازی شده مطالعه خواهید کرد:

مزایا و پیشرفت‌های نسخه‌ی بازسازی شده

کیفیت تکسچرها به طرز قابل توجهی بهبود یافته است. فقط کافیست که پس از تجربه‌ی Mafia II: Definitive Edition یک بار دیگر نسخه‌ی اصلی را روی PC و یا نسخه بکوارد بازی را روی Xbox One اجرا کنید تا متوجه پیشرفت‌های گرافیکی بازی شوید.

بازی روی کنسول‌های میان نسلی با رزولوشن ۴K اجرا می‌شود.

نورپردازی و سایه‌زنی‌ها در بازی بهبود یافته‌اند.

انیمیشن‌های صورت بازسازی شده‌اند. (که البته این مورد ممکن است مورد پسند بسیاری از طرفداران قدیمی واقع نشود)

مشکلات نسخه‌ی بازسازی

بازی مملوء از مشکلات فنی از جمله فریز شدن صفحه می‌باشد.

در برخی از نقاط Empire Bay افت فریم قابل محسوسی وجود دارد.

درحالی که نسخه‌ی بکوارد Mafia II تقریبا بدون هیچ مشکل و باگی در کنسول Xbox One اجرا می‌شود، نسخه‌ی بازسازی شده‌ی این بازی با انواع و اقسام باگ‌ها و گلیچ‌های جدید همراه است!

چندین مشکل عجیب و غریب به بخش موسیقی بازی اضافه شده است! گاهی اوقات پس از تماشای یک کات‌سین، زمانی که به گیم‌پلی بازی باز می‌گردید، موسیقی آن کات‌سین همچنان و پشت سر هم پخش می‌شود! در چنین شرایطی، معمولا سوار یک ماشین شدن و گوش دادن به یک آهنگ جدید باعث برطرف شدن آن باگ خواهد شد.

گاهی اوقات بازی در طول یک مرحله ذخیره سازی نمی‌شود و در صورت خارج شدن از بازی، آن چپتر را باید از ابتدا بازی کنید.

برخی از قسمت‌ها (صفحات دریافت مرحله) از افزونه‌های مختص شخصیت “جیمی” (Jimmy) سانسور شده‌اند.

Mafia II DE 20

بررسی بازی Mafia II: Definitive Edition
انتخاب سردبیر

عنوان Mafia II یک سفر به شهر زیبا و دوست داشتنی Empire Bay در دهه‌ی 40 و 50 میلادی است؛ سفری که بازیکنان را به خانواده‌های قدرتمند آن دوران می‌برد و قصه‌ی گنگسترهای قدیم را تعریف می‌کند. درحالی که بسیاری از مکانیزم‌های بازی فرسوده شده‌اند و نسخه‌ی بازسازی بازی مملوء از مشکلات فنی و باگ‌های متعدد است، داستان درگیرکننده، روایت بی‌نظیر، اتمسفر شگفت‌انگیز و موسیقی‌های به یادماندنی Mafia II همچنان ارزش تجربه‌ی یک سفر مجدد به شهر Empire Bay را دارند!

داستان درگیرکننده با روایت قوی
کارگردانی فوق‌العاده‌ی صحنه‌ها
موسیقی متن تاثیرگذار و به‌یادماندنی
شخصیت‌پردازی خوب
اتمسفر خارق‌العاده و متناسب با دهه 40 و 50 میلادی
باگ‌های و مشکلات فنی فراوان در نسخه بازسازی شده

امتیاز بازی : 9 [فوق العاده ]
شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنیم این بازی را تجربه کنید. عناوینی با چنین نمره‌ای در طول بازی گاها ما را شگفت زده کردند، گیم‌پلی هوشمندانه یا روایتی خاص و حتی بخش چندنفره جذاب و تک‌نفره درگیر کننده، می‌تواند از دلایل آن باشد؛ این بازی از دیگر رقیبان ژانر خود یک سر و گردن بالاتر است حال چه یک برداشت تازه از یک ایده قدیمی باشد یا سیستمی نوین را به‌ گیم‌پلی و ژانر خود اضافه می‌کند.
فوق العاده
عضویت
اطلاع از
guest

4 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
مهدی نیک نژاد
مهدی نیک نژاد
3 سال قبل

بهترین بازی بود که من تا حالا تو عمرم بازی کردم.

Blest TV
Blest TV
3 سال قبل

جالبه که امتیاز نه به بازی دادین !!!!بازی برای افرادی که نسخه قدیمی رو بازی نکردن ممکنه خوب باشه تازه اگر ایرادهای فنی بازی که یکی دوتا هم نیست براشون مهم نباشه…مثل گان پلی سطحی و بیخود بازی جوری که ده بار ممکنه طرف و هدشات کنی و نشه یا اینکه رنج شات گان از هفت تیر بیشتره :)))مبارزات تک به تک در حد فشار دادن یه کلید.. حذف کردن بعضی مراحل نسخه اصلی.. اینقد اون بازی چالش داشت شما از یاد نمیبردی بازی رو اسون کردن بعضی بازی ها اشتباهه.. این نسخه رو که بازی کنی اسم تامی آنجلو… ادامه مطلب »

Erfan
Erfan
4 سال قبل

♥️❌?یکی از بهترین مافیا ها !
ولی ای کاش مثل ۱ ریمیک می شد.
من خودم دو دولم بازی بخرم یا نه چون هیچ تعقیری نسبت به نسخه اصلی نکرده؟

دکمه بازگشت به بالا
4
0
Would love your thoughts, please comment.x