نقد و بررسی

بررسی بازی EA Sports FC 24

باز آمد بوی ماه فوتبال!

ماه مهر به جز بحث شروع کلاس‌های درس مدارس و دانشگاه‌ها، مصادف با یک اتفاق مهم دیگر برای گیمرهاست و آن چیزی جز عرضه نسخه جدید سری فوتبالی FIFA نیست. البته، به دنبال قطع همکاری EA Sports و فیفا، دیگر خبری از نسخه جدید بازی فوتبالی EA Sports با این نام نیست و از این پس با سری EA Sports FC سر و کار داریم و بازی فوتبالی امسال الکترونیک آرتس، EA Sports FC 24 نام دارد که از این پس به اختصار آن را FC 24 یا اف‌سی ۲۴ می‌نامیم. جدا شدن راه فیفا و الکترونیک آرتس فرصت خوبی را مهیا کرده بود تا این شرکت راه را برای مجموعه فوتبالی خود هموار کند و بتواند تغییراتی را که مدنظر گیمرها بود، ایجاد کرده و به یک‌باره نشان دهد این تغییر به نفع‌شان بوده است. اما آیا در عمل چنین بوده یا باز هم با یک نسخه معمولی دیگر در فرنچایزی سالانه طرف هستیم؟ جواب این سوال را در بررسی بازی EA Sports FC 24 پیکسل آرتس خواهید خواند.

2023 09 29 23.48.12

حجم تغییرات ظاهری بازی به قدری بالاست که از همان ابتدا شگفت‌زده خواهید شد. رابط کاربری بازی به قدری تغییر کرده که تعجب شما را برمی‌انگیزد. منوها اکنون کاملا با گذشته تفاوت کرده‌اند و البته متاسفانه مقداری هم گیج‌کننده شده‌اند. در بخش آلتیمیت تیم هم باز با تغییر گسترده منوها روبرو هستیم و حتی طرفداران آلتیمیت تیم هم فقط با گذر زمان می‌توانند با این حجم از تغییرات کنار بیایند. اگر از گیج‌کننده بودن منوها بگذریم، می‌توانیم به مودهای مختلف بازی بپردازیم که هر کدام با تغییرات کوچک یا کوچک‌تری روبرو بوده‌اند.

بررسی بازی Desperados III
خواندن

امسال هم بازی کماکان از موتور فراست‌بایت و تکنولوژی هایپرموشن، البته نسل جدید آن، استفاده کرده و به همین جهت از لحاظ بصری بازی خیلی با قبل فرقی نکرده است. البته، صادقانه باید گفت که انیمیشن‌های این نسخه روی پلتفرم‌های نسل نهمی با بهبودهایی روبرو شده و با توجه به تعدد انیمیشن‌ها، مثلا واکنش دروازه‌بان‌ها یا عکس‌العمل بازیکنان در هنگام برخوردها نزدیک‌تر به واقعیت است؛ مثلا امسال حتی شاهد برخورد بازیکنان با بیلبوردهای تبلیغاتی کنار زمین هستیم که تغییر کوچک اما جالبی است و نشان از توجه سازندگان به جزئیات دارد. با این حال، استفاده مجدد از موتور فراست‌بایت یعنی همان مشکلات همیشگی با فیزیک و هوش مصنوعی بازی! کماکان باگ‌های مختلفی در فیزیک بازی وجود دارد که در هر لحظه امکان دارد با آن‌ها برخورد داشته باشید و مسئله بدتر، هوش مصنوعی بازیکنان است که با طور مثال هنوز هم با آن باگ معروف بی‌توجهی یاران شما بلافاصله پس از به ثمر رساندن گل هستیم که حریف این امکان را دارد تا بلافاصله پس از شروع بازی به سمت دروازه شما بیاید و اگر حتی لحظه‌ای غفلت کنید، هوش مصنوعی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. هوش مصنوعی بازیکنان در حالت حمله بسیار بهتر از حالت دفاع است و به همین خاطر در اف‌سی ۲۴ دفاع کردن بسیار دستی و بدون اتکا به هوش مصنوعی شده.

2023 09 29 23.48.03

داوری یکی دیگر از مسائل مهم در ارتباط با هوش مصنوعی است. هنوز هم داوران رفتارهای دوگانه‌ای را از خود بروز می‌دهند و مثلا در حالی که اخراج بازیکن مدافع وقتی مرتکب خطای پنالتی شده در دنیای واقعی بسیار بسیار محدود گردیده، با یک خطای ساده در محوطه جریمه ممکن است علاوه‌بر پنالتی شاهد اخراج بازیکن خودتان باشید. اگر با این مشکلات در هوش مصنوعی کنار بیایید، آن وقت کم کم متوجه پیشرفت‌های گیم‌پلی خواهید شد. از جمله این پیشرفت‌ها اهمیت پاس‌کاری درست است. نمرات دریافتی توسط بازیکنان در بخش پاس واقعا در بازی تاثیر دارند. مثلا، بازیکنی که دید خوبی ندارد، محال است که پاس مناسبی را برای بازیکنی که در فاصله‌ای دور قرار دارد ارسال کند. از طرف دیگر، داشتن بازیکنی که در زمینه سانتر نمره خوبی دریافت کرده یعنی هر کدام از سانترهای شما می‌تواند خطرناک باشد و منجر به گل شود. پاس در دنیای فوتبال اهمیت زیادی دارد و حالا در اف‌سی ۲۴ هم شاهد توجه خوبی به این مقوله مهم هستیم.

بررسی بازی Monster Jam Steel Titans
خواندن

گلزنی هم حالا تفاوت‌هایی با قبل کرده است. در حالی که سال گذشته شوت‌زنی با پای غیرتخصصی خیلی فرقی با پای تخصصی نداشت، امسال باز هم این تفاوت معنادار شده و می‌تواند در گل شدن یا نشدن توپ‌های شما تاثیر به سزایی داشته باشد. از طرف دیگر، زاویه شوت، محل قرارگیری بازیکن و دروازه‌بان، تحت فشار بودن بازیکن و وضعیت شوت‌زنی بازیکن با توجه به نمراتی که در بخش شوت دریافت کرده بسیار پراهمیت‌اند. می‌توان گفت که گل‌زنی در اف‌سی ۲۴ نسبت به سال پیش کمی سخت‌تر شده اما اگر با قلق‌های بازی آشنا شوید، آن‌وقت بهتر از موقعیت‌های خود استفاده خواهید کرد.

2023 09 29 23.48.16

در بخش دریبل‌زنی هم بازی تفاوت‌های زیادی با قبل کرده است. اولا، یک سری دریبل از بخش ولتا یا همان فوتبال خیابانی به بخش اصلی بازی اضافه شده که البته اجرای آن‌ها فقط توسط تعداد بسیار اندکی از بازیکنان که در دنیای واقعی هم قابلیت اجرای چنین دریبل‌هایی را دارند، ممکن است. این دریبل‌ها می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد موقعیت‌های بسیار خوبی برای شما شوند پس یادگیری آن‌ها خوب است. از سمت دیگر، با نسل جدید هایپرموشن و اضافه شدن انیمیشن‌های جدید، فضا برای انجام حرکات انفرادی هم ایجاد شده و می‌توان گفت که اف‌سی ۲۴ بالاخره توانسته به آن چیزی که سازندگان سال‌ها به دنبال‌اش بودند، برسد.

از لحاظ صوتی، هنوز هم با یک بازی سطح بالا طرف هستیم. موسیقی‌های انتخاب شده برای اف‌سی ۲۴ فوق‌العاده‌اند و این سنت حسنه که سال‌ها در نسخه فیفا وجود داشت، حتی با تغییر نام فرنچایز هم حفظ شده است. تیم گزاشگری درک ری و استوارت رابسون کماکان عملکرد بسیار خوبی دارند اما، تیم گزارشگری دوم که تازه به بازی افزوده شده و متشکل از یک گزارشگر آقا و یک گزارشگر خانم است، به شدت ناامیدکننده عمل کرده‌اند. به وضوح تعداد خطوطی که برای گزارش این دو نفر آماده شده کم است و به همین خاطر خیلی اوقات یا جملات تکراری می‌شنوید یا حتی سکوت محض را شاهد خواهید بود. خوشبختانه امکان غیرفعال‌ کردن آن گزارش وجود دارد ولی کماکان در بخش آلتیمیت تیم شخصا شاهد گزارش مجدد این زوج بودم؛ هرچند که شاید این مسئله نوعی گلیچ بوده باشد.

بررسی بازی Lost Judgement
خواندن

2023 09 29 23.47.55

در مودهایی نظیر سیزن تغییر خاصی ایجاد نشده و ولتا هم هنوز به اندازه یک بازی مستقل فوتبال خیابانی نتوانسته جایگاه خود را مستحکم کند. امسال فیزیک بخش ولتا نسبت به قبل بهتر شده و بهتر حس و حال یک مود جدا را منتقل می‌کند، ولی هنوز هم گاهی اوقات حس می‌کنید که همان مکانیک‌های بازی در زمین چمن صد متری برای ولتا که در زمین‌های ده متری جریان دارد، با همان تنظیمات پیاده‌سازی شده که کمی توی ذوق می‌زند. هر چقدر هم سازندگان سعی کنند این بخش را با اضافه کردن المان‌های داستانی یا گسترده‌تر کردن گزینه‌های شخصی‌سازی جذاب‌تر کنند، مادامی که هسته اصلی گیم‌پلی نتواند راه خودش را از بازی اصلی که در مستطیل سبز جریان دارد جدا کند، همیشه یک جای کار خواهد لنگید.

پروکلابز با هدف نزدیک‌تر کردن بازیکن‌ها، حالا Clubs نام گرفته و مثل همیشه شما می‌توانید به باشگاه مدنظر خود بپیوندید یا در کنار دوستان‌تان، باشگاهی که دوست دارید را بسازید. امکانات شخصی‌سازی بازیکن در سطح خوبی قرار دارد و می‌توانید خوشحال باشید که حالا این مود هم از کراس‌پلی پشتیبانی می‌کند! بله، بازیکنان ایکس‌باکس و پلی‌استیشن حالا می‌توانند در پروکلابز هم با هم بازی کنند که تغییر به شدت خوب و مثبتی است. در بخش کریر مود هم به جز یک سری تغییر کوچک در راستای پرزرق و برق‌تر شدن، شاهد اضافه شدن موارد زیادی در قیاس با سال‌های پیش نیستیم و طرفداران کریر مود احتمالا باز هم اف‌سی ۲۴ را یک بازی آرام و ناامیدکننده دیگر در این زمینه خطاب خواهند کرد.

بررسی بازی Cogen: Sword of Rewind
خواندن

2023 09 29 23.48.08

آلتیمیت تیم به عنوان مهم‌ترین و پرطرفدارترین مود فیفا، حالا در اف‌سی ۲۴ هم با ظاهری جدید به لطف همان تغییرات رابط کاربری که صحبت‌شان را کردیم، در بازی حاضر است. در مورد این بخش می‌توان مثل همیشه در زمینه‌هایی مثل ضعف در سیستم مچ‌میکینگ یا ناعادلانه بودن بازی غر زد، ولی در بحث تغییرات، شاید بتوان گفت بخش Evolution که در آن می‌توانید بازیکنان مورد علاقه خود را تحت شرایطی خاص ارتقا دهید، یکی از مهم‌ترین تغییرات است که المان‌های نقش‌آفرینی این بخش را از گذشته بیشتر کرده. حالا بازیکنان فوتبال بانوان هم در آلتیمیت تیم در کنار مردان حضور دارند و در واقع می‌توان تیمی متشکل از هم بازیکنان مرد و هم بازیکنان زن ایجاد کرد. این تغییر هم مثبت ارزیابی می‌شود و حسابی دست شما را برای رسیدن به تیم مدنظرتان بازتر می‌کند. انتقادات زیادی قبل از عرضه بازی در این زمینه وجود داشت و همه می‌دانیم که اکثر آن‌ها از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد، ولی تا جایی که به بازی و گیم‌پلی آن مربوط می‌شود، نمی‌توان از این مسئله ایرادی گرفت. بله، مثلا دروازه‌بانان یا مدافعین فوتبال بانوان عموما از لحاظ فیزیکی و قد و قامت قابل قیاس با بازیکنان فوتبال مردان نیستند، اما به هر حال در هر پست این تصمیم شماست که از چه بازیکنی استفاده کنید. از لحاظ فیزیک هم بازیکنان خانم استت‌هایی برابر با چیزی که واقعا در فوتبال بانوان دارند دریافت کرده‌اند و به همین خاطر توازن بازی در این زمینه برهم نخورده است.

اگر انتظار داشتید تا با تغییر نام فرنچایز، EA Sports FC 24 انقلابی به پا کند، باید گفت که چنین نشده است. بازی تغییرات کوچکی با قبل کرده و در زمین مسابقه خیلی از چیزها درست و برخی چیزها غلط به نظر می‌رسند. با این وجود، اگر از طرفداران فوتبال هستید، بازی بهتری با محوریت این ورزش محبوب وجود ندارد و EA Sports FC 24 بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

بررسی بازی EA Sports FC 24

اگر انتظار داشتید تا با تغییر نام فرنچایز، EA Sports FC 24 انقلابی به پا کند، باید گفت که چنین نشده است. بازی تغییرات کوچکی با قبل کرده و در زمین مسابقه خیلی از چیزها درست و برخی چیزها غلط به نظر می‌رسند. با این وجود، اگر از طرفداران فوتبال هستید، بازی بهتری با محوریت این ورزش محبوب وجود ندارد و EA Sports FC 24 بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

انیمیشن‌های جدید به لطف استفاده از نسخه جدید Hypermotion
اضافه شدن بخش‌های جدید مثل Evolution به آلتیمیت تیم
کراس‌پلی بودن بخش Clubs
موسیقی‌های جذاب
هوش مصنوعی بحث‌برانگیز
اضافه نشدن ویژگی‌های چشم‌گیر جدید به بسیاری از مودها از جمله کریر مود
عملکرد ضعیف تیم گزارشگری جدید

امتیاز بازی : 7.5 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x