راهنمای بازی رومیزی

آموزش و راهنمای بازی مونوپولی

آشنایی با نحوه چیدن، اجرا و نکات بازی مونوپولی

«مونوپولی» (Monopoly) یک بازی کلاسیک رومیزی متناسب با کلیه‌ی سنین محسوب می‌شود اما آشنایی با نحوه‌ی اجرای آن کمی سخت است! این بازی از قوانین پیچیده‌ای برخوردار است و بسیاری از افراد دست به ایجاد تغییراتی در قوانین این بازی می‌زنند که در مجموعه قوانین رسمی آن ذکر نشده‌اند و منجر به پیچیده‌تر شدن و حتی سخت‌تر شدن این بازی می‌شوند. آشنایی با نحوه‌ی چیدمان صفحه‌ی بازی، قوانین رسمی آن و پایان دادن به بازی در یک زمان معقول، به شما کمک می‌کنند تا عاشق مونوپولی شده و از آن لذت ببرید.

در این مقاله قصد داریم تا جزئیاتی کاربردی‌ را در مورد بازی مونوپولی ارائه کنیم تا در اجرای آن با مشکلی روبرو نشده و متوجه شوید که بر خلاف عقیده‌ی بسیاری از افراد، این بازی نه تنها سخت و کسل کننده نیست، بلکه بسیار آسان و جذاب است.

گام اول: چیدمان بازی

1

پیدا کردن ۲ تا ۸ بازیکن: قابلیت اجرای بازی مونوپولی با دو تا هشت نفر امکان‌پذیر است؛ تعداد بازیکنان بیشتر و کمتر، هم مزایا و هم معایبی به همراه دارد، بنابراین بهتر است که پیش از تصمیم در مورد تعداد بازیکنان، این مزایا و معایب را بشناسید:

 • با توجه به ماهیت و مکانیک بازی، اجرای آن توسط دو نفر توصیه نمی‌شود. در شروع بازی، هر دو بازیکن اشتراکات زیادی با هم خواهند داشت، این موضوع منجر به طولانی شدن مدت زمان بازی خواهد شد؛ به محض آنکه یکی از دو بازیکن، خوش شانسی آورده یا حرکت فوق العاده‌ای انجام دهد، پیروز بازی خواهد بود و هیچ فرصتی برای نفر دوم باقی نمی‌ماند؛ اگر تعداد شما برای اجرای این بازی دو نفر است، اجازه ندهید توضیحاتی که در این قسمت دادیم شما را از اجرای آن منصرف کند، زیرا با این وجود، اجرای دو نفره‌ی بازی همچنان تجربه‌ی سرگرم کننده‌ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • ۳ تا ۵ نفر بهترین تعداد برای اجرای این بازی محسوب می‌شوند، چراکه تعادلی میان عدالت و لذت برقرار خواهد شد؛ در این حالت، اگر توانایی بازیکنان با یکدیگر برابر باشد، مدت زمان اجرای بازی حدود دو ساعت و کمی بیشتر از آن خواهد بود. اگر در این حالت بنظر برسد که کسی در حال برنده شدن است، سایر بازیکنان همچنان شانسی جهت تغییر وضعیت خواهند داشت.
 • بازی‌هایی که با ۶ تا ۸ نفر اجرا می‌شوند سرگرم کننده هستند اما می‌توانند با مشکلاتی همراه باشند. از آنجایی که در این بازی تنها یک برنده وجود دارد، بنابراین تعداد بازیکنان بیشتر به معنی بیشتر بودن تعداد بازندگان نیز خواهد بود؛ فارغ از این موضوع، هر بازیکن باید مدت زمان بیشتری را جهت فرا رسیدن نوبتش منتظر بماند، گرچه این یک مشکل بزرگ محسوب نمی‌شود زیرا مونوپولی آپشن‌های جالبی را برای افرادی که نوبت آن‌ها فرا نرسیده در نظر گرفته است.
 • توصیه می‌شود که مونوپولی توسط افراد هشت سال به بالا اجرا شود؛ همچنین این امکان وجود دارد که بازیکنان تازه کار و جوان‌تر نتوانند از این بازی لذت ببرند چراکه اگر بدنبال پیروزی در مونوپولی هستید، باید استراتژی‌ را برای بازی خود در نظر گرفته باشید، در غیر اینصورت، یکی از بازندگان آن خواهید بود. پیشنهاد می‌شود که افراد حرفه‌ای و آشنا با مونوپولی، به بازیکنان تازه کار آن کمک کرده و ضمن به اشتراک گذاری ترفندها و نکات مورد نیاز این بازی، جهت بدست آوردن یک استایل مناسب و آشنایی با نحوه‌ی اجرای بازی با آن‌ها همکاری کنند.
بهترین بازی‌های رومیزی سال ۲۰۲۱
خواندن

فردی را به عنوان بانکدار انتخاب کنید: این فرد مسئول تمام پول‌ها، دارایی‌ها، خانه‌ها و هتل‌هایی است که همچنان به بانک تعلق دارند. با وجود مسئولیت بانکدار، او همچنان قابلیت اجرای بازی را خواهد داشت اما او باید پول خود را از پول بانک جدا کند؛ شاید راه حل ساده برای پیشگیری از هر مشکلی این باشد که بانکدار یک جعبه را در اختیار بازیکنان قرار دهد و آن‌ها از این جعبه (زمانی که اجازه داشتند) برای مدیریت پول‌ها، خانه‌‌ها و دارایی‌هایشان استفاده کنند.

2 1

تنظیم صفحه‌ی بازی مونوپولی: صفحه‌ی مونوپولی را باز کرده و آن را روی سطحی صاف قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که هر بازیکن از فضای کافی برای نگهداری پول‌ها و انجام کارهایش برخوردار است؛ همچنین باید کارت‌های Chance و Community Chest را روی صفحه‌ی مونوپولی قرار دهید، جایگاه این دو کارت روی تصویر بالا مشخص شده است.

انتخاب مهره‌ی بازی: هر بازیکن باید برای حرکت در خانه‌های صفحه‌ی مونوپولی یکی از مهره‌های بازی را انتخاب کند؛ مهره‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند که هیچ اهمیت و تاثیری در روند بازی نخواهند داشت، زیرا هدف همه‌ی آن‌ها یکسان است و هیچکدام بر دیگری مزیتی ندارد.

3 1

به هر بازیکن ۱۵۰۰ دلار داده شود: پیش از شروع بازی، بانکدار پولی را تحت عنوان پول آغازین به هر بازیکن می‌دهد، بهتر است که بجز این پول، ۱۵۰۰ دلار دیگر به بازیکنان داده شود، چراکه بیشتر آن‌ها علاقه دارند که پول‌های آغازین را به شکل یک خط در مقابل خود نگهدارند، گرچه نحوه‌ی ذخیره‌سازی و ترتیب پول به خود افراد بستگی دارد؛ بازیکنان همچنین قادرند که پول خود را با اسکناس‌های دیگری با همان ارزش تعویض کنند، بطور مثال شما قادرید که ۵۰۰ دلاری به بانکدار بدهید و بجای آن ۵ تا ۱۰۰ دلاری بگیرید. در جدول زیر معادل پول‌هایی که بازیکنان قابلیت دریافت آن‌ها را در دو نسخه‌ی آمریکایی و انگلیسی بازی مونوپولی دارند را مشاهده می‌کنید:

نسخه‌ی آمریکایی نسخه‌ی انگلیسی
دو عدد ۵۰۰ دلاری دو عدد ۵۰۰ دلاری
دو عدد ۱۰۰ دلاری چهار عدد ۱۰۰ دلاری
دو عدد ۵۰ دلاری یک عدد ۵۰ دلاری
شش عدد ۲۰ دلاری یک عدد ۲۰ دلاری
پنج عدد ۱۰ دلاری دو عدد ۱۰ دلاری
پنج عدد ۵ دلاری یک عدد ۵ دلاری
پنج عدد ۱ دلاری پنج عدد ۱ دلاری

از تاس برای تعیین نوبت افراد استفاده کنید: پس از پرتاب تاس، هر بازیکنی که بیشترین مقدار تاس را بدست آورد شروع کننده‌ی بازی خواهد بود و سپس نوبت افراد در جهت حرکت عقربه‌های ساعت تعیین شده و بازی را ادامه خواهند داد. امکان استفاده از یک یا دو تاس وجود دارد و این موضوع به خود شما بستگی دارد. در ابتدای بازی بجای آنکه تاس نوبت افراد را تعیین کند، می‌توان به بازیکنان جوان و تاره‌کار اجازه داد تا بازی را شروع و اولین حرکت‌ها را صورت دهند و با این کار، مزیتی (با آن که مزیت بسیار کوچکی است) را برای آن‌ها قائل شد؛ در صورتی که به تازه‌کاران اجازه دهید که اولین حرکت را صورت دهند، پس از دست اول، دست‌های بعدی را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ادامه دهید.

گام دوم: اجرای بازی

4 1

تاس را چرخانده و مهره‌ی بازی خود را حرکت دهید: هر بازیکن باید تاس بازی را چرخانده و پس از پرتاب کردن آن، مهره‌ی خود را براساس رقم مشخص شده توسط تاس، به جلو حرکت دهد.

راهنمای بازی پادشاهان دومینو (Kingdomino)
خواندن

5 1

به خانه‌ای که مهره‌ی شما روی آن قرار می‌گیرد نگاه کنید: خانه‌های مختلفی در بازی مونوپولی وجود دارند که اکثر آن‌ها دارای ویژگی‌ هستند و می‌توانید نسبت به خرید یا پرداخت اجاره‌ی آن‌ها اقدام کنید، اما بعضی از آن‌ها از شما می‌خواهند که کارت‌های موجود در بازی را برداشته، پولی را بدست آورید یا حتی به زندان بروید. در زمان خرید یکی از خانه‌ها، به رنگی که در حاشیه‌ی آن قرار دارد دقت کنید تا بتوانید یک ناحیه‌ی انحصاری ایجاد کنید، توضیحات مربوط به ناحیه‌ی انحصاری در ادامه آمده است.

زمانی که مهره‌ی شما روی خانه‌ای با ویژگی خاصی قرار گرفت که مالیکت آن را نه شما در اختیار دارید و نه سایر بازیکنان در اختیار دارند، دست به خرید آن بزنید: اگر اولین نفری هستید که مهره‌ی شما روی خانه‌ای قرار می‌گیرد که دارای ویژگی خاصی است، با پرداختن پول (مقدار آن روی کارت‌های بازی مشخص شده است) اقدام به خرید خانه‌ی مورد نظر نمایید؛ بانکدار نیز وظیفه دارد که مالیکت آن خانه را به خریدار بدهد. برخی از بازیکنان توصیه می‌کنند که تمام خانه‌های دارای ویژگی‌ که به آن‌ها می‌رسید را خریداری کنید زیرا در غیر اینصورت، سایر بازیکنان فرصت خواهند داشت که مالکیت آن را به قیمت ارزان‌تری بدست آورند.

6 1

حراج هر ملک فروخته نشده: اگر مهره‌ی شما روی خانه‌ی دارای ویژگی قرار گرفت که فاقد مالکیت بود و تصمیمی برای خرید آن نداشتید، این خانه به حراج گذاشته شده و بازیکنی که بیشترین پیشنهاد را بدهد، مالک این خانه خواهد شد؛ قانون گفته شده جزء قوانین رسمی بازی مونوپولی است اما بسیاری از افراد آن را اجرا نمی‌کنند.

 • زمانی که مهره‌ی یکی از بازیکنان روی خانه‌ی دارای ویژگی فاقد مالکیت قرار گرفت که او تمایلی برای خرید آن نداشت، بانکدار وظیفه دارد که کنترل را در دست گرفته و به سرعت این خانه را به حراج بگذارد. بازیکنی که در ابتدا تمایلی برای خرید این خانه نداشت، قابلیت حضور در حراجی را خواهد داشت، توجه داشته باشید که این بازیکن، زمانی که مهره‌ی او روی خانه‌ی مورد نظر قرار گرفت، باید آن را به قیمت اعلام شده‌ی روی کارت بازی خریداری کند اما در حراجی، قابلیت خرید آن را به قیمت پایین‌تری خواهد داشت، گرچه این موضوع می‌تواند یک استراتژی برای خرید ارزان‌تر ملک مورد نظر باشد اما از طرف دیگر، خطرناک نیز بوده و این امکان وجود دارد که سایر بازیکنان کنترل این ملک را در اختیار بگیرند؛ پیشنهادات حراجی از یک دلار شروع خواهند شد و تا زمان ارائه‌ی بیشترین پیشنهاد، این مقدار افزایش خواهد یافت. اگر هیچ یک از بازیکنان تمایلی به خرید این ملک نداشته باشند، مالکیت آن به بانک برگشت داده شده و بازی ادامه خواهد یافت.

جمع آوری اجاره: اگر مهره‌ی شما روی خانه‌ی دارای ویژگی‌ قرار گرفت که مالکیت آن در اختیار بازیکن دیگری قرار دارد، باید اجاره‌ی مشخص شده روی کارت بازی را پرداخت کنید (مگر آنکه ملک مورد نظر جهت دریافت وام (از سوی مالک آن) در گروی بانک قرار داشته باشد). مقدار اجاره بها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که در دستورالعمل بازی مشخص شده‌اند.

7 1

برای بدست آوردن حق انحصار، مالکیت تمام خانه‌هایی که از یک رنگ هستند را بدست آورید: اگر مالکیت خانه‌های موجود از یک رنگ را در اختیار داشته باشید، حق انحصار را بدست خواهید آورد که یکی از اهداف بازی محسوب می‌شود و بوسیله‌ی آن قادرید که سایر بازیکنان را براحتی ورشکسته کنید. بازیکنانی که از حق انحصار برخوردار باشند، قادرند تا حق اجاره‌ی بیشتری را بابت خانه‌هایی که مالک آن هستند طلب کنند، البته منظور خانه‌های رنگی است که انحصار آن را بدست آورده‌اند، نه خانه‌های رنگ دیگر! مثلاً اگر شما انحصار خانه‌های قرمز رنگ را در اختیار داشته باشید و در کنار آن، مالکیت چند خانه‌ی زرد رنگ را بدست آورده باشید، تنها می‌توانید حق اجاره‌ی خانه‌های قرمز رنگ را به دو برابر قیمت واقعی دریافت کنید و اجاره‌ی خانه‌های زرد رنگ (که انحصار آن‌ها را در اختیار ندارید) که مالک آن‌ها هستید، همچون قبل محاسبه می‌شود. حق انحصار بازی مونوپولی (معنی لغوی مونوپولی همان انحصار است) همچون زندگی واقعی است، اگر شما صاحب کسب و کاری باشید که در آن هیچ رقیبی وجود نداشته باشد، بنابراین دلیلی ندارد که کالا یا خدمات خود را با قیمت کمتری ارائه کنید.

راهنمای بازی رکب (Condottiere)
خواندن

8 1

در مناطق تحت انحصارتان ساختمان سازی کنید: اگر حق انحصار را بدست آورده باشید، قادرید که در هر یک از خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان اقدام به ساختمان سازی کنید و با این کار، حق اجاره‌ی بیشتری را از بازیکنان طلب نمایید. براساس قوانین بازی، در ناحیه‌ی تحت انحصارتان (در هر خانه‌ی موجود در آن) تنها مجازید که چهار ساختمان بسازید.

 • ساختمان‌ها منجر به افزایش چشم گیر حق اجاره خواهند شد، بطور مثال جق اجاره‌ی اولین خانه‌ی دارای مالکیت (Mediterranean Avenue)، دو دلار است (بدون آنکه در آنجا ساختمانی ساخته شده باشد)، به محض آنکه در آنجا اقدام به ساخت چهار ساختمان نمایید (حداکثر تعداد ساختمانی که براساس قوانین بازی می‌توان ساخت)، هزینه‌ی اجاره به ۱۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.
 • ساختمان‌های خود را باید بصورت مساوی در خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان بسازید! شما نمی‌توانید تنها در یکی از خانه‌های ناحیه‌ی گفته شده اقدام به ساختمان سازی کنید و باید در تمام آن‌ها بطور مساوی ساختمان بسازید، یعنی وقتی در خانه‌ای یک ساختمان ساختید، دیگر اجازه ندارید تعداد آن را به دو ارتقا دهید، مگر آنکه در هر یک از خانه‌های دیگر ناحیه‌ی تحت انحصارتان اقدام به ساخت یک ساختمان کرده باشید، در این صورت قادرید که ساختمان دیگری را در یکی از خانه‌ها ارتقا دهید، این موضوع در مورد ساخت ساختمان‌های بیشتر در یک خانه نیز صدق می‌کند، یعنی وقتی می‌توانید در یکی از خانه‌های گفته شده اقدام به ساخت چهارمین ساختمان نمایید که در تمامی خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان سه ساختمان ساخته باشید.

9 1

پس از ساخت چهار ساختمان، اقدام به ساخت یک هتل نمایید: پردرآمدترین ساختمانی که می‌توانید در خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان بسازید، هتل‌ها هستند؛ پس از آنکه اقدام به ساخت چهار ساختمان در یکی از خانه‌های ناحیه‌ی گفته شده نمودید، قادر خواهید بود تا از بانک یک هتل خریداری کنید و آن را جایگزین چهار ساختمان نمایید. هتل‌ها تقریباً معادل پنج ساختمان محسوب می‌شوند، این در حالی است که حداکثر تعداد مجاز ساختمان در هر یک از خانه‌ها، به عدد چهار محدود شده است؛ اما توجه داشته باشید که اگر بخواهید محدودیت تعداد ساختمان را برای سایر بازیکنان ایجاد کنید، بهتر است که کاری به چهار ساختمان موجود در خانه‌ی خود نداشته باشید و هتلی را جایگزین آن نکنید، بنابراین سایر بازیکنان با کمبود خانه مواجه خواهند شد اما اگر چهار ساختمان را کنار گذاشته و هتلی را احداث کنید، عملاً آن‌ها را در اختیار بازیکنان دیگر قرار داده‌اید، پس براساس استراتژی و وضعیت خود، در این مورد تصمیم گیری کنید.

راهنمای بازی جالیز (Bohnanza)
خواندن

زمانی که از خانه‌ی GO گذشتید، ۲۰۰ دلار دریافت کنید: هر زمان که بازیکنی روی خانه‌ی GO فرود آمد یا حتی از آن عبور کرد، باید ۲۰۰ دلار دریافت کند، این روشی عالی برای افزایش ذخیره‌ی پولی‌تان است.

 • براساس قوانین رسمی بازی، با عبور یا قرار گرفتن در خانه‌ی GO، باید ۲۰۰ دلار دریافت کنید اما برخی از بازیکنان این قانون را دستکاری کرده و تنها وقتی مهره روی خانه‌ی GO قرار گرفت این ۲۰۰ دلار را اهداء خواهند کرد و زمانی که از این خانه صرفاً عبور کنید، جایزه‌ای را برای شما در نظر نخواهند گرفت. بصورت کلی بنظر می‌رسد که این قانون باید حذف شود چراکه منجر به افزایش مدت زمان بازی خواهد شد.

کارت‌های Chance یا Community Chest را بردارید: اگر مهره‌ی شما روی خانه‌ای قرار گرفت که علامت کارت‌های Chance یا Community Chest روی آن کشیده شده بود، باید کارت مورد نظر را بردارید؛ این کارت‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و می‌توانند منجر به کسب یا از دست دادن پول شده، شما را به خانه‌ی دیگری هدایت کنند یا حتی شما را به زندان بیندازند؛ یکی از محبوبترین کارت‌های Chance یا Community Chest، کارت «آزادی از زندان» (Get Out of Jail Free) محسوب می‌شود که منجر به آزادی بازیکنان از زندان خواهد شد.

به زندان برو: زندان مانع از ادامه‌ی حرکت شما در مونوپولی شده و باید تا زمان آزاد شدن از زندان منتظر بمانید، اما زندان مانع از دریافت اجاره، خرید خانه، شرکت در حراجی‌ها و تجارت با سایر بازیکنان نخواهد شد. در این بازی به سه شکل زیر به زندان خواهید رفت:

 • قرار گرفتن مهره‌ی بازیکن روی خانه‌ای که روی آن عبارت «رفتن به زندان» (Go to Jail) نوشته شده باشد، معمول‌ترین روشی است که امکان قرار گرفتن بازیکنان در زندان را منجر می‌شود. مهره‌ی بازیکنانی که باید به زندان بروند، بصورت مورب در سرتاسر صفحه‌ی بازی حرکت کرده و از نقطه‌ی GO عبور نمی‌کند و نوبت حرکت آن‌ها نیز به سرعت تمام می‌شود.
 • اگر شما کارتی را بردارید که روی آن عبارت «رفتن به زندان» نوشته شده باشد، نوبت شما بلافاصله پایان یافته و مهره‌تان مستقیم به خانه‌ی «زندان» (In jail) می‌رود و اگر در مسیر حرکتتان از خانه‌ی GO عبور کنید، هیچ ۲۰۰ دلاری را دریافت نخواهید کرد.
 • بدست آوردن سه تاس دبل متوالی منجر به زندانی شدن شما می‌شود!
 • اگر پس از انداختن تاس و حرکت مهره‌تان در خانه‌ی زندان قرار گرفتید، باید مهره‌ی خود را روی خانه‌ی «Just Visiting» قرار دهید؛ در این حالت هیچگونه محدودیتی برای شما اعمال نشده و نوبت‌های بازی به روال گذشته ادامه خواهند یافت.
 • امکان خروج از زندان با پرداخت ۵۰ دلار، برداشتن کارت «آزادی از زندان» و یا بدست آوردن یک تاس دبل در دست بعد را خواهید داشت. اگر با بدست آوردن یک تاس دبل از زندان آزاد شوید، مجازید که از تعداد خانه‌های پیش رویتان براساس تاس عبور کنید. زندان را باید در سومین دست از نوبتتان ترک کنید، اگر اینطور نشود، در دست سوم باید ۵۰ دلار را الزاماً پرداخت نمایید.

تجارت با سایر بازیکنان: تجارت با سایر بازیکنان یکی از نکات اصلی و اساسی هر بازی مونوپولی محسوب می‌شود و از طریق آن قادر خواهید بود تا در مناطق تحت انحصارتان اقدام به ساخت ساختمان و هتل نمایید. برخی از بازیکنان همچنین قوانینی را وضع می‌کنند که براساس آن‌ها، برای عبور برخی بازیکنان از ناحیه‌ی تحت انحصارشان مصونیت‌هایی را در نظر می‌گیرند یا به بازیکن دیگر پولی را قرض می‌دهند یا بدون گرو گذاشتن ملکی، از بانک وام می‌گیرند!

 • پیشنهاد می‌شود که در بازی اولتان از هیچ یک از قوانینی که توسط بازیکنان وضع می‌شوند پیروی نکنید، چراکه امکان لذت بردن از بازی را از بین خواهند برد یا آنکه مدت زمان آن را به شکل نامطلوبی افزایش خواهند داد.
راهنمای بازی دژ (Citadels)
خواندن

گام سوم: پایان بازی

10 1

بابت قرار گرفتن در خانه‌ی «پارکینگ آزاد» (Free Parking) جایزه تعیین نکنید: بسیاری از افراد بجای تبعیت کردن از قوانین معمول بازی و دریافت مالیات پول یا بازگرداندن پول به بانک، قوانین اضافه‌ای را جهت دادن پول بیشتر به بازیکنان وضع می‌کنند که یکی از آن‌ها، دادن پول به بازیکنی است که مهره‌ی خود را در خانه‌ی پارکینگ آزاد قرار می‌دهد؛ با آنکه اضافه کردن قابلیتی جهت بدست آوردن پول بیشتر، منجر به سرگرم کننده‌تر شدن بازی می‌شود، اما از سوی دیگر باعث طولانی‌تر شدن زمان اجرای بازی نیز می‌شود که به دل‌زدگی افراد منجر خواهد شد. زمان استاندارد برای اجرای بازی مونوپولی، حدود دو ساعت است.

گرو گذاشتن ملک جهت دریافت وام از بانک: اگر قابلیت پرداخت اجاره‌ی ملکی را در زمان قرار گرفتن مهره‌تان در آن را ندارید، قادر خواهید بود تا با گرو گذاشتن یکی از املاکتان، از بانک وام بگیرید؛ همچنین می‌توانید برای خرید املاک دیگر، خانه یا هتل، ملکی را نزد بانک گرو بگذارید. توجه داشته باشید که اگر ملکی را گرو بگذارید، دیگر قادر نخواهید بود تا زمان آزادسازی ملک مورد نظر، از بازیکنان اجاره‌ای بابت آن دریافت کنید. برای آزادسازی ملک مورد نظر، باید علاوه‌بر پول اصلی، ۱۰ درصد از پولی که گرفته‌اید را به عنوان بهره پرداخت کنید و اگر عدد مورد نظر اعشاری بود، همیشه آن را به بالا رُند کنید.

 • گرو گذاری املاک هم مزایا و هم معایبی دارد. زمانی املاک خود را گرو بگذارید که از یک ورشکستگی جلوگیری کرده و یا پول خود را برای خرید یک ملک دیگر یا جهت تجارت با سایر بازیکنان، به سرعت افزایش دهید؛ همچنین قادرید که امتیاز وام دریافتی از بانک را به بازیکنان دیگر واگذار کنید و اگر آن‌ها بخواهند که از آن ملک اجاره‌ای دریافت کنند، باید پول دریافت شده از بانک را بازگردانند. یادتان باشد که پرداخت بهره‌ی ۱۰ درصد بانک، بهتر از ضرر ۵۰ درصدی جهت فروش ساختمان است.

ورشکستگی: اگر تمام پول دریافتی از بانک را نتوانید برگردانید، ورشکسته تلقی شده و از بازی خارج خواهید شد. در قوانین رسمی بازی، پول و املاک شما پس از ورشکستگی به بازیکنی داده می‌شوند که منجر به ورشکستگی شما شده است؛ بنابراین ورشکستگی یکی از بازیکنان، می‌تواند منجر به پیروزی مطلق بازیکن دیگری شود، زیرا او به یک مرتبه حجم بزرگی از امتیازات را به خود اختصاص خواهد داد که تعادل و مساوات را در بازی برهم خواهد زد؛ برای پرهیز از این موضوع، معمولاً توصیه می‌شود که پس از ورشکستگی یکی از بازیکنان، تمام دارایی‌های او بجای ارائه به یک نفر و ایجاد یک نابرابری در بازی، به حراج گذاشته شده و در دسترس تمام بازیکنان قرار گیرند تا همچنان شاهد تعادلی در بازی باشیم.

راهنمای بازی استوژیت
خواندن

11 1

جهت تعیین برنده، محدودیت زمانی در نظر بگیرید (اختیاری): اگر دوست دارید که بازی شما سریعتر انجام شود، مدت زمان یک تا دو ساعته را در نظر بگیرید و وقتی که این مدت به پایان رسید، هر بازیکن باید مجموع پول‌ها، قیمت‌های چاپ شده روی کارت اموالی که در گرو بانک گذاشته نشده‌اند، نصف قیمت چاپ شده روی کارت اموالی که در گرو بانک گذاشته شده‌اند و قیمت‌های چاپ شده روی کارت تمام خانه‌ها و هتل‌های خود را حساب کند و کسی که بیشترین پول را داشته باشد و در میان بازیکنان ثروتمندترین باشد، به عنوان برنده‌ی بازی اعلام خواهد شد.

 • اگر تصمیم بگیرید که بازی خود را با محدودیت زمانی اجرا کنید، استراتژی بازیکنان کمی تغییر خواهد کرد؛ توجه داشته باشید که در بازی‌های معمولی مونوپولی، این امکان وجود دارد که پیروز نهایی بازی، کار خود را بسیار بد شروع کرده و در اوایل بازی، عملکرد بدی داشته باشد، اما این موضوع به ندرت در بازی‌های دارای محدودیت زمانی پیش می‌آید.
 • در بازی‌هایی که دارای محدودیت زمانی هستند، می‌توانید بجای آنکه ثروتمندترین فرد را به عنوان برنده تعیین نمایید، کسی که در طول بازی بهترین تصمیمات را گرفته (به تشخیص سایر بازیکنان) به عنوان برنده اعلام کنید.

استراتژی‌های بازی مونوپولی

 • آشنایی با کارت‌های بازی: در این بازی ۱۶ کارت Chance و ۱۶ کارت Community Chest وجود دارند که همه‌ی آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که کاری را انجام دهید؛ با انواع این کارت‌ها آشنا شوید تا زمانی که در هنگام بازی با یکی از آن‌ها روبرو شدید، شگفت‌زده نشوید.
 • آموختن احتمالات: براساس احتمالات، احتمال آوردن عدد ۷ از طریق تاس‌ها، ۱۶.۶۷ درصد است و پس از آن، احتمال آوردن دو عدد ۶ و ۸ امکان‌پذیرتر است؛ با دانستن این احتمالات قادر خواهید بود که اگر فرضاً یکی از رقبا ۷ پله تا خانه‌ای فاصله دارد که شما مالک آن هستید، با ارتقا دادن آن (بوسیله‌ی ساخت ساختمان)، حق شارژ بیشتری را از او دریافت کنید.
 • خریداری املاک در سریعترین زمان ممکن: در ابتدای بازی تلاش کنید که بیشترین املاک ممکن را بخرید تا بدین شکل، بیشترین اجاره‌ی ممکن را در طول بازی بدست آورید. خرید اولیه منجر به کاهش قابل توجه پول شما خواهد شد اما با قرار گرفتن مهره‌ی بازیکنان روی خانه‌ای که در تملک شما قرار دارد، قادر خواهید بود که پول اجاره‌ی خوبی از آن‌ها گرفته و سرمایه گذاری ابتدایی را جبران کنید.
 • در اختیار گرفتن مناطق انحصاری: اگر قادر بودید، تمام املاک مربوط به یک رنگ را خریداری کنید تا در نتیجه به منطقه‌ی انحصاری دسترسی پیدا کرده و بتوانید از رقیبان خود حق اجاره‌ی دو برابری دریافت کنید؛ همچنین با ساخت ساختمان و هتل در آن ناحیه، قادر خواهید بود تا میزان حق اجاره را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.
 • تلاش برای مسدود کردن رقبا: برنامه‌ریزی دقیقی در مورد خریدهایتان در سر داشته باشید و به بازیکنان دیگر اجازه ندهید که به مناطق انحصاری دست پیدا کنند و آن‌ها را مسدود کند. کار خود را با مناطقی نظیر Mediterranean و Baltic شروع کنید که هزینه‌ی خرید پایینی دارند. با در ختیار گرفتن حداقل یک ملک از هر رنگ، شانس خود را برای مسدود کردن رقبا و پیروزی در بازی افزایش خواهید داد، مخصوصاً آنکه بتوانید خودتان به مناطق انحصاری دسترسی پیدا کنید.
 • عدم خریداری شرکت‌های خدماتی: The Water Works و Electric Company تاثیری روی مناطق انحصاری ندارند و تنها دو خانه از بازی را به خود اختصاص داده‌اند که این یعنی احتمال حضور بازیکنان در هر یک از آن‌ها ۱ به ۳۶ خواهد بود، بنابراین تاثیر قابل توجهی روی شارژ دریافتی از سوی بازیکنان نخواهند داشت؛ با توجه به این توضیحات، وقت و پول با ارزش خود را برای تصاحب این دو خانه هدر ندهید.
 • همواره پول کمی را در اختیار داشته باشید: زمانی که استراتژی خریدهای خود را در بازی پیاده می‌کنید، همواره تلاش نمایید که حداقل ۳۰۰ دلار پول برای خود باقی گذاشته باشید تا در زمان‌های حساس مثل رفتن به زندان، پولی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بدون مشکلی به بازی خود ادامه دهید، در غیر اینصورت (عدم وجود پول نقد کافی) مجبور خواهید شد تا با گرو گذاشتن یکی از املاکتان نزد بانک، وامی را دریافت کنید که اگر موفق به بازگرداندن آن نشوید، ورشکسته اعلام شده و از بازی اخراج خواهید شد!
آموزش بازی تخته نرد | نحوه چیدن تخته نرد
خواندن

12 1

نکاتی در مورد بازی مونوپولی

 • اگر در حال باختن بازی هستید و اندک امیدی به بازگشت و پیروزی در آن دارید، وقت خود را تلف نکنید، در آینده باز هم می‌توانید به اجرای این بازی بپردازید.
 • اگر در این بازی تازه‌کار هستید، هرگز با اعمال قوانین ساختگی و جدا از قوانین رسمی بازی موافقت نکنید، زیرا ضرر آن‌ها بیشتر از منفعتشان است.
 • در نسخه‌های مختلف بازی مونوپولی با تغییر آثار هنری روبرو خواهید شد اما قواعد کلی آن تغییری نخواهند کرد؛ پیش از شروع بازی، اطمینان حاصل کنید که قوانین مونوپولی‌ که در اختیار دارید، از قوانین رسمی بازی تبعیت می‌کنند و اگر با قوانین پیشرفته‌تری روبرو شدید، از اجرای آن بازی پرهیز کنید.
 • بازی‌های مونوپولی به همراه یک راهنمای قوانین به فروش می‌رسند، آن را در هنگام بازی در کنار خود نگه دارید تا اگر قانونی را فراموش کردید، به سرعت از آن استفاده کنید.
 • اگر همچنان در رابطه با نحوه‌ی اجرای بازی مونوپولی ابهام دارید، با یکی از دوستانتان در مورد قوانین آن صحبت کنید یا آنکه به تماشای بازی دیگران پرداخته و ببینید که آن‌ها چگونه این بازی را اجرا می‌کنند.
 • پیش از شروع بازی مونوپولی، مروری بر استراتژی‌های آن داشته باشید تا در زمان اجرای بازی با دیگران، بتوانید از استراتژی‌ها استفاده کنید، اما اجازه ندهید که آن‌ها منجر به گیج شدن شما در زمان اجرای بازی شده یا آن که مانع از سرگرم شدنتان شوند، با آن که پیروزی در بازی حس خوبی به همه‌ی ما می‌دهد، اما هدف اصلی از شرکت در آن‌ها، سرگرم شدن برای مدت زمانی است.
 • اگر مدت زمان اجرای بازی بیش از پیش بینی شما بود، به بازیکنان پیشنهاد یک استراحت داده و در زمان دیگری (حتی روز دیگری) دور هم جمع شده و به بازی خود ادامه دهید.
 • اگر یکی از قوانین را فراموش کردید یا کار اشتباهی را صورت دادید، نگران آن نباشید و به بازی خود ادامه دهید.
 • اگر یکی از مهره‌های بازی را گم کردید یا مهره‌ای دچار آسیب شد، نگران نباشید، هر چیز دیگری را می‌توانید جایگزین آن کنید.

امیدواریم که راهنمای قرار داده شده در بالا به شما در اجرای بازی مونوپولی در کنار خانواده، دوستان و … کمک کرده و تجربه‌ی خوب و سرگرم کننده‌ای از این بازی گروهی داشته باشید.

عضویت
اطلاع از
guest

17 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
AMIR
AMIR
4 سال قبل

سلام این اموزشی کع دادید مربوط به کدوم نسخه مونوپولی و کمپانیه اگه راهنمایی کنید ممنون میشمم.

پارسا
پارسا
4 سال قبل

سلام عالی بود

ایلمان فرضی
ایلمان فرضی
3 سال قبل

سلام میشه در مورد خرید خانه ها بیشتر توضیح بدین.مثلا بابت ساخت خانه ها آیا پولی باید پرداخت کنیم؟

ادمینی که ادمین نیست
ادمینی که ادمین نیست
Reply to  ایلمان فرضی
11 ماه قبل

بله زیر کارت ها نوشته شده که چقد باید پرداخت کنین

علی
علی
Reply to  ادمینی که ادمین نیست
8 ماه قبل

سلام ببخشید این خانه هایی که میفرمایید سند هم براشون صادر میشه ،کلاهبرداری نباشه پولمون برداره بره،بخدا توی این دوره زمونه پول در اوردن خیلی سخته ما با هزار زحمت این پول بدست اوردیم وطلاهامون وفروختیم ووام گرفتیم ،میشه یکمی بیشتر توضیح بدید که این زمینها کدام شهر هستند و جای پیشرفت دارند ؟

Arya
Arya
2 سال قبل

خیلی عالی بود ممنون فرشاد عزیز

داود
داود
2 سال قبل

در پارکینگ باید چکار کرد

سید یوسف قیومی
سید یوسف قیومی
Reply to  داود
2 سال قبل

از نظر من هیچکار

Arya
Arya
Reply to  داود
2 سال قبل

در پارکینگ میشه رایگان وایساد و اگه نوبتت بشه میتونید تاس نندازید همین

سید یوسف قیومی
سید یوسف قیومی
2 سال قبل

سلام ممنون از توضیحاتتون
من یک سوال دارم چطور باید در یک خیابان ۴ خانه بسازیم؟

مهدی یار
مهدی یار
1 سال قبل

سلام، خیلی کامل و خوب بود

منصوره
منصوره
10 ماه قبل

سلام، بسیار عالی بود. فقط یک سوال، برای اینکه زمینی رو در رهن بانک بذاریم، لازم نیست حتما تمام زمین های اون رنگ رو داشته باشیم؟

دیاکو
دیاکو
Reply to  منصوره
10 ماه قبل

سلام ببخشید شما اگه بازی مونوپولی رو دارید میشه تعداد پول های مونوپولی و عکس اون و عکس تمام کارت شانس ها و سند هارو برام بفرستی تو شاد یا روبیکا یا ایتا

میلاد
میلاد
8 ماه قبل

سلام، چطور باید مشخص کنیم که مالکیت یه خیابون متعلق به کیه؟ همه باید یادشون بمونه کی کدوم خیابون خریده؟! انگار هیچ مهره ای برای مشخص کردن مالک نیست

حسین
حسین
3 سال قبل

بچه ها این بازی بده

علیرضا
علیرضا
Reply to  حسین
3 سال قبل

اگر کلا بردگیم رو میگی مخالفم باهات
وگرنه مونوپولی در نوع خودش خیلی ابتداییه و
بردگیم های خیلی جذاب تر و بالانس تری هستن که به سلیقه های مختلف هم میخورن

حسین
حسین
Reply to  علیرضا
2 سال قبل

سلام داداش بیزحمت چندتا بردگیم خوب معرفی میکنی
مرسی

دکمه بازگشت به بالا
17
0
Would love your thoughts, please comment.x