راهنمای بازی رومیزی

راهنما و آموزش بازی رومیزی Coup (کودتا)

کودتا در پادآرمانشهر

دنیای بردگیم، دنیای وسیع و جذابی است. در حال حاضر هر ساله شاهد تولید هزاران بردگیم جدید در سراسر دنیا هستیم. برخی از بردگیم‌ها دارای پیچیدگی‌های خاصی هستند و یاد گرفتن آن‌ها زمان طولانی نیاز دارد اما برخی با مکانیزم و گیم پلی ساده خود به نحوی هستند که می‌توانید به سرعت آن‌ها را یاد گرفته و ساعت‌ها این عناوین را تجربه کنید. در این مطلب قصد داریم تا به سراغ یک بردگیم ساده ولی در عین حال پر از بلوف و فریب برویم و شما را با Coup آشنا کنیم، پس با پیکسل آرتس همراه باشید.

2 3

اطلاعات کلی بازی

در بخش اول اطلاعات کلی بازی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم.

 • تعداد نفرات: ۲ تا ۶ نفره (بهترین حالت ۵ نفره)
 • مدت زمان بازی: ۱۵ دقیقه
 • سختی بازی: ۱.۴۱ از ۵
 • درجه سنی: بالای ۱۳ سال
 • سبک بازی: پارتی گیم

اجزا بازی:

 • ۱۵ کارت شخصیت (سه کارت دوک ، سه کارت آدمکش ، سه کارت کاپیتان ، سه کارت سفیر ، سه کارت کنتس)
 • ۶ کارت خلاصه قوانین
 • ۵۰ سکه
 • دفترچه قوانین

3 3

داستان بازی:

بازی در آینده روایت می‌شود و شما بخشی از سیستم حکومت شهری هستید که توسط یک دولت ضعیف و فاسد اداره می‌شود. شما باید راه خود را برای رسیدن به قدرت باید بلوف بزنید، دشمنان خود را از بازی حذف کنید، رشوه دهید و در نهایت برای رسیدن به قدرت دست به هر کاری بزنید. هدف شما این است که نفوذ همه بازیکنان دیگر را از بین ببرید و با کودتا آن‌ها را حذف کنید تا در نهایت فقط یک نفر زنده بماند و قدرت را در دست بگیرد.

راهنمای بازی جالیز (Bohnanza)
خواندن

راهنمای بازی

هدف در بازی Coup این است که باید تلاش کنید تا آخرین بازیکنی در بازی باشید که زنده می‌ماند و با استفاده از قدرت شخصیت‌های موجود در بازی، سایر بازیکنان را حذف کنید.

هر بازیکن بازی را با دو سکه و دو کارت شروع می‌کند. هر بازیکن دو کارت شخصیت را به شکلی دریافت می‌کند که فقط خودش بتواند آن‌ها را ببیند. پس از تقسیم کارت‌ها بین بازیکنان، بقیه کارت‌ها در مرکز و به پشت قرار می‌گیرند.

هر یک از کارت‌های شخصیت‌های داخل بازی کودتا قدرت خاصی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • دوک: ۱) از خزانه سه سکه بردارید. ۲) جلوی دریافت کمک خارجی بازیکن دیگر را بگیرید (در رابطه با آن در بخش بعدی توضیح می‌دهیم).
 • آدمکش: سه سکه به خزانه پرداخت کنید و یکی از کارت‌های بازیکن دیگر را ترور کنید.
 • کنتس: جلوی ترور آدمکش بر علیه خودش را می‌گیرد.
 • کاپیتان: دو سکه از یک بازیکن دیگر بگیرید یا جلوی سرقت سکه از خودتان را بگیرید.
 • سفیر: ۱) دو کارت شخصیت از دسته کارت‌های وسط بازی بکشید و سپس از بین ۴ کارت در دست خود، ۲ عدد را برای خودتان انتخاب کنید و ۲ کارت دیگر را به دسته کارت‌های وسط برگردانید. ۲) جلوی سرقت سکه از خودتان را بگیرید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که شما برای استفاده از قدرت یک کارت لازم نیست تا حتما آن کارت را داشته باشید، بلکه می‌توانید بلوف بزنید و به دروغ بگویید که صاحب آن کارت هستید!

5 2

حالا که با قدرت شخصیت‌ها آشنا شدید بهتر است تا روند بازی را بررسی کنیم.

راهنمای بازی رومیزی Catan
خواندن

در بازی Coup یک نفر به عنوان شروع کننده بازی انتخاب شده و بازی شروع می‌شود. هر بازیکن در نوبت خود می‌تواند یکی از اقداماتی که در ادامه بیان می‌کنیم را انجام دهد. برای انجام هر یک از اقدامات زیر نیازی به شرایط خاصی ندارید و هر بازیکنی می‌تواند یکی از سه کار زیر را در نوبت خود انجام دهد.

 • کسب درآمد: یک سکه از خزانه بگیرید.
 • کمک خارجی: دو سکه از خزانه بردارید.
 • کودتا: هفت سکه بپردازید و علیه یک بازیکن کودتا کنید. آن بازیکن مجبور می‌شود تا یکی از کارت‌های خود را بسوزاند. (اگر ده سکه یا بیشتر دارید، باید حتما کودتا کنید.)
 • استفاده از قدرت شخصیت ها: شما می‌توانید با توجه به قدرت شخصیت‌ها یک کار جدید را انجام دهید. (همان طور که اشاره کردیم شما می‌توانید به دروغ بگویید که صاحب یک کارت هستید و از قدرت آن شخصیت استفاده کنید.)

اگر شما از قدرت یکی از شخصیت‌ها بخواهید استفاده کنید، آن را اعلام می‌کنیم. پس از اعلام شما به صورت ساعتگرد بازیکنان یک به یک می‌توانند به شما اجازه بدهند که از قدرت شخصیت استفاده کنید یا شما را به چالش بکشند. در صورتی که هیچ یک از بازیکنان شما را به چالش نکشند، شما می‌توانید از قدرت شخصیتی که اعلام کردید استفاده کنید، اما اگر به چالش کشیده شوید، باید کارت شخصیت انتخابی تان را از دست خود نشان دهید. اگر دروغ گفته باشید باید یک کارت خود را بسوزانید اما اگر راست گفته باشید، بازیکنی که شما را به چالش کشیده است باید یک کارت خود را بسوزاند.

بهترین بازی‌های رومیزی سال ۲۰۲۱
خواندن

نکته مهم: اگر شما راست گفته باشید، از قدرت شخصیت تان استفاده می‌کنید، سپس کارت آن شخصیت را که به همه نشان دادید به کارت‌های وسط بازی اضافه می‌کنید و دسته کارت‌ها را بر می‌زنید، سپس یک کارت بر می‌دارید تا تعداد کارت‌های دست تان همچنان ۲ باشد.

در آخرین بازیکنی برنده است که کارت تمام بازیکنان را بسوزاند.

کجا بازی کنیم؟

اگر از بازی کودتا خوشتان آمد، می‌توانید این بردگیم جذاب را به چند طریق بازی کنیم. در ادامه روش‌های انجام بازی Coup را به شما آموزش می‌دهیم.

خرید نسخه اورجینال

شما می‌توانید از سایت‌های فروش بردگیم‌های اورجینال، نسخه اصلی بازی Coup را خریداری کرده و آن را با دوستان تان تجربه کنید. نسخه اورجینال این بازی ۱۷.۹۹ یورو قیمت دارد.

خرید نسخه فارسی

خوشبختانه این بردگیم با اسم بازی کودتا فارسی شده و شما می‌توانید با مبلغ بسیار کمتری نسبت به نسخه اورجینال این بازی را خریداری کرده و آن را تجربه کنید.

7 2

دانلود نسخه گوشی‌های هوشمند

بازی Coup برای گوشی‌های اندرویدی و iOS عرضه شده است و می‌توانید این بازی را دانلود کرده و نسخه دیجیتال آن را تجربه کنید.

4 2

بازی آنلاین

سایت Board Game Arena یکی از وب سایت‌های مشهوری است که می‌توانید بردگیم‌های مختلف را در آن به صورت آنلاین تجربه کنید. شما می‌توانید بازی Coup را از این طریق نیز تجربه کنید.

6

نسخه چاپ کن و بازی کن

در صنعت بردگیم شاهد ارائه نسخه‌ای از بازی‌ها به اسم Print & Play یا به فارسی چاپ کن و بازی کن هستیم. شما می‌توانید نسخه Print & Play بازی‌هایی که اجزا زیادی ندارند را دانلود کرده و آن‌ها را با استفاده از پرینتر چاپ کرده و تجربه کنید. با جستجوی Coup Print and Play می‌توانید به راحتی نسخه چاپی این بازی را دانلود کرده و آن را تجربه کنید.

آموزش بازی تخته نرد | نحوه چیدن تخته نرد
خواندن

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به بازی کودتا انداخته و این بردگیم جذاب را به شما معرفی کردیم. اگر این بردگیم جذاب را تجربه کردید، می‌توانید نظرات خود را در مورد این بازی با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
عباس
عباس
1 سال قبل

مرس

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x