راهنمای بازی رومیزی

راهنمای بازی جالیز (Bohnanza)

داستان مزرعه من

بردگیم جالیز یکی از بازی‌های رقابتی فوق العاده پرطرفدار است که از روی بردگیم Bohnanza فارسی سازی شده است. یک بازی استراتژیک است که همه افراد می‌توانند به راحتی آن را فراگرفته و در کنار هم می‌توانند آن را تجربه کنند. برای آشنایی بیشتر با بازی جالیز، با پیکسل آرتس همراه باشید.

اطلاعات کلی بازی

در این قسمت اطلاعات کلی بازی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم.

 • تعداد نفرات: ۳ تا ۷ نفره (بهترین حالت ۴ تا ۵ نفره)
 • مدت زمان بازی: ۴۵ تا ۶۰ دقیقه
 • سختی بازی: ۱.۶۷ از ۵
 • درجه سنی: بالای ۹ سال
 • سبک بازی: خانوادگی
 • طبقه بندی: بازی کارتی – معامله – کشاورزی

اجزا بازی :

 • ۱۷۶ کارت بازی
 • ۳۵ توکن
 • ۱۴ صفحه‌ی بازی
 • دفترچه قوانین بازی

photo 2021 03 20 09 05 32

اطلاعات کلی و راهنمای بازی جالیز

جالیز یک بازی اقتصادی است که در آن باید با کاشت و برداشت محصول سود خوبی به دست بیاورید و در کنار کشاورزی با دیگر بازیکنان محصولات خود را معامله کنید تا در نهایت بتوانید به سرعت به اهداف خود برسید. بازیکن‌ها در جالیز باید با مدیریت و گسترش جالیزهای خود و همین طور خرید کود و تراکتور بهترین و گران‌ ترین محصولات را کاشته و با فروختن آن‌ها سود کنند.

برای موفقیت جالیز باید سخت‌ کوش باشید، تلاش کنید، حواستان جمع حساب و کتاب جالیزتان باشد و کمی هم شانس داشته باشید. شما باید بهترین محصول را کاشته و به موقع محصولات خود را برداشت کنید.

photo 2021 03 20 09 05 40

آموزش و راهنمای بازی جالیز

در بازی جالیز باید کشاورزی کرد و محصولات را به فروش رساند یا آن را با بازیکنان دیگر معامله کرد. به منظور بررسی راهنمای بازی جالیز باید گفت که این بازی در سه راند انجام می‌شود و هر بازیکن در نوبت خود سه کار را به ترتیب انجام می‌دهد. سه عمل اصلی هر بازیکن شامل موارد زیر می‌شود:

 1. کاشت در جالیز (کاشت)
 2. رو کردن کارت و فروش آن (بازار)
 3. برداشتن کارت و اضافه کردن به دست (دریافت محصول)
آموزش و راهنمای بازی مونوپولی
خواندن

نکته‌ای که باید بدانید این است که در هنگام انجام نوبت هر بازیکن، سایر بازیکنان می‌توانند با هم معامله کنند و در حقیقت سیستم معامله بازی جالیز هیچ وقت متوقف نمی‌شود.

کاشت در جالیز: کار اولی که بازیکن باید انجام بدهد این است که تا دو تا کارت را توی جالیزهای خود بکارد نکته مهم این است که بازیکن باید حداقل یک کارت را بکارد.

رو کردن کارت و فروش آن: کار دوم که بازیکن باید در نوبت خودش حتما آن را انجام دهد این است که دو تا کارت از دسته کارت‌های وسط بازی باید رو کند. حالا همه بازیکنان باید با هم بر سر دو تا کارت رو شده رقابت کنند و در بازار این دو تا کارت را بخرند. نکته مهم این است که کارت‌های رو شده، اگر توسط بازیکنی خریداری شود، باید حتما در داخل جالیز قرار بگیرد.

برداشتن کارت و اضافه کردن به دست: کار سوم بازیکن در انتها نوبت خود این است که با اضافه کردن دو کارت به دستش خودش (در بازی ۳ تا ۵ نفره)، کارت‌های داخل دست خود را بیشتر کند تا بتواند در نوبت بعدی محصول بیشتری در زمین بکارد.

photo 2021 03 20 09 05 36

موارد گفته شده مکانیزم اصلی بازی جالیز هستند اما قوانین مهمی وجود دارد که بخش استراتژیک بازی به حساب می‌آید. اولین نکته این است که بازیکنان در ابتدا بازی تنها ۲ جالیز دارند و این یعنی تنها می‌توان ۲ نوع محصول کاشت و در صورتی که بازیکنی در دست خود محصولی که در ۲ جالیز خودش وجود دارد را نداشته باشد، مجبور است تا محصولات یک جالیز را به صورت کامل بفروشد تا جای خالی برای کاشت داشته باشد.

راهنمای بازی دژ (Citadels)
خواندن

نکته دیگری که باید بدانید این است که در مرحله بازار، بازیکنی که نوبت آن است، می‌تواند کارت‌های رو شده را به راحتی اگر مشابه محصولات جالیز خود باشد، به آن اضافه کند و سپس مرحله فروش کارت‌ها پیش می‌آید. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای بازی بالای ۵ نفره هم در مرحله دریافت محصول باید ۳ کارت برداشته شود.

قوانین فروش محصولات

بازیکنان می‌توانند در هر لحظه از بازی جالیز و بردگیم Bohnanza اقدام به فروش محصولات خود و کسب سکه کنند. فروش محصولات قوانین مخصوص به خود را دارد که در این بخش آن را توضیح می‌دهیم. مراحل فروش محصول به شرح زیر است:

 1. دسته محصولی که قصد فروش آن را دارید از داخل جالیز برداشته و تعداد کارت‌ها را بشمارید.
 2. در پایین هر محصول نوشته شده که به ازاء هر چند کارت، چه تعداد سکه می‌توانید دریافت کنید. مثلا در بازی به ازاء ۳ کارت هندوانه، ۱ سکه می‌توانید دریافت کنید.
 3. سکه‌ها در واقع پشت کارت‌های جالیز هستند و در حقیقت با برگرداندن محصولات، شما می‌توانید از علامت سکه پشت این کارت‌ها استفاده کنید.

قوانین خرید تجهیزات

علاوه بر فروش محصولات، شما می‌توانید در بازی جالیز هر زمان که علاقه مند بودید، اقدام به خرید تجهیزات برای زمین خود کنید. تجهیزات بازی جالیز شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. کود
 2. تراکتور
 3. جالیز سوم

کود: هر کدو را می‌توان با پرداخت ۲ سکه خریداری کرد. شما پس از خرید کود می‌توانید آن را بر روی یکی از جالیزهای خود بگذارید. این کود باعث می‌شود تا در زمان فروش، دسته کارت‌های محصولات آن جالیز به علاوه ۱ شوند.

راهنمای بازی King of Tokyo
خواندن

تراکتور: هر تراکتور هم با خرید ۲ سکه قابل خریداری هستند. تراکتور به شما اجازه می‌دهد که در مرحله کاشت به جای ۱ یا ۲ کارت، بتوانید ۳ کارت در جالیز خود بکارید.

جالیز سوم: قیمت این جالیز ۳ سکه است و به شما یک فضای اضافه برای کاشت محصول می‌دهد.

اتمام بازی

در بازی ممکن است که کارت‌های محصولات تمام شود، در این صورت دسته کارت‌های سوخته باید بر بخورد و دسته محصولات جدید تشکیل شود. پس از سومین بار که دسته کارت‌های سوخته تبدیل به دسته محصولات شد، آن دور، آخرین دور بازی است و پس از آن باید امتیاز شماری کرد.

برای امتیاز شماری باید سکه‌ها را شمرد. به ازاء تراکتور یک امتیاز بازیکن دریافت می‌کند. به ازاء جالیز سوم هم دو امتیاز به بازیکن داده می‌شود. نکته مهم این است که کود در انتها بازی هیچ ارزشی ندارد. در انتها بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده است. در صورت تساوی بازیکن با بیشترین تجهیزات برنده است. در صورت تساوی بازیکنانی که بیشترین امتیاز را دارند با هم برنده بازی می‌شوند.

کجا بازی کنیم؟

اگر از دوست دارید تا بازی جالیز را تجربه کنید، می‌توانید به روش‌های مختلف به سراغ این بازی بروید.

خرید نسخه اورجینال

نسخه اورجینال بازی جالیز، بردگیم Bohnanza نام دارد. این بازی به نسبت نسخه فارسی شده تصویر سازی قدیمی تری داشته و همچنین شاهد اضافه شدن المان‌های جدید به نسخه جالیز هستیم. با این وجود شما می‌توانید با خرید بردگیم Bohnanza، این گیم پلی را به شکل دیگری تجربه کنید.

راهنمای بازی زیرخاکی (Dead Man's Draw)
خواندن

photo 2021 03 20 09 05 11

خرید نسخه فارسی

اگر بازی جالیز را دوست داشتید، می‌توانید به راحتی این بازی را خریداری کرده و آن را تجربه کنید.

photo 2021 03 20 09 05 28

نسخه کامپیوترهای شخصی

نسخه دو نفره بازی Bohnanza که قوانین خاص خودش را دارد، برای کامپیوترهای شخصی از طریق استیم قابل دانلود و تجربه است.

photo 2021 03 20 09 05 23

نسخه گوشی‌های هوشمند

شما می‌توانید بازی دو نفره بردگیم Bohnanza را هم برای گوشی‌های هوشمند اندروید و آیفون دانلود کرده و آن را تجربه کنید.

photo 2021 03 20 09 05 43

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به راهنمای بازی جالیز انداخته و این نسخه فارسی شده بردگیم Bohnanza، یعنی بازی جالیز را به شما معرفی کردیم. اگر این بازی را تجربه کرده اید و یا علاقه مند هستید تا آن را تجربه کنید، می‌توانید نظرات خود را در مورد این بازی با ما به اشتراک گذاشته و در بخش کامنت‌ها در مورد این بازی صحبت کنید.

عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x