داستان بازی‌هامنتخب سردبیر

داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

جمع‌بندی و خلاصه داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

شرکت الکترونیک آرتز رویکرد تاره و منحصر بفردی را در ساخت بازی Star Wars Jedi: Fallen Order در پیش گرفت؛ عنوانی که بدور از هرگونه پرداخت درون برنامه‌ای و لوت، تجربه‌ی شگفت انگیزی از یک بازی تک نفره را در دنیای جنگ ستارگان به ارمغان آورد؛ در این مقاله به جمع‌بندی و ارائه‌ی خلاصه‌ای از داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order می‌پردازیم.

رویکرد سازندگان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order تحول قابل توجهی را در مورد این مجموعه به ارمغان آورد؛ برخورداری این عنوان از مبارزات درخشان و بی نقص و داستانی منحصر بفرد و شگفت انگیز، تجربه‌ی یک بازی تک نفره‌ی فوق العاده را برای بازیکنان و طرفداران فرانچایز «جنگ ستارگان» (Star Wars) به وجود آورد؛ اصلی‌ترین نکته‌ای که در مورد این بازی وجود دارد، رویکرد متفاوت الکترونیک آرتز نسبت به بازی Battlefront 2 بوده است.

بر خلاف بازی Battlefront 2 که تمرکز اصلی آن بر روی حالت چند نفره و قابلیت‌های لوت و «پرداخت‌های درون برنامه‌ای» (Microtransactions) معطوف بود، داستان Star Wars Jedi: Fallen Order در خط مقدم حوادث دنیای جنگ ستارگان روی می‌دهد؛ داستان این بازی در سیاره‌ی «براکا» (Bracca) و پیرامون جوانی به نام «کل کستیس» (Cal Kestis) رخ داده است.

سیاره‌ی براکا

داستان بازی پنج سال پس از اجرای دستور ۶۶ و شکل گیری امپراطوری اتفاق می‌افتد؛ کل کستیس به همراه دوست خود «پراف» (Prauf) در سیاره‌ی براکا وظیفه‌ی تامین امنیت یک «نابودگر ستاره‌ای» (Star Destroyer) را بر عهده دارند که قطعات آن جهت ساخت یک کشتی جدید امپراطوری در حال جدا سازی است. در ابتدا شاهد حوادثی خواهید بود که نتیجه‌ی آن‌ها رقم خوردن سرنوشت پراف و اجبار کل جهت استفاده از توانایی‌های مخفی «جدای» (Jedi) خود برای در امان ماندن جان خود و دوستانش از دست سربازان امپراطوری است.

پس از آنکه «خواهر دوم» (Second Sister) به عنوان رهبر «مفتشان» (Inquisitor) پراف را بدلیل سخرانی‌اش بر ضد امپراطوری می‌کشد، کل به ناگاه «شمشیر نوری» (Lightsaber) خود را بیرون آورده و در برابر «خواهر نهم» (Ninth Sister) ارز اندام می‌کند! اما پس از کمی مقاومت، در نهایت از صخره‌ای به پایین پرت شده و برروی یک قطار سریع السیر فرود می‌آید که مملو از سربازان امپراطوری است؛ در اینجا بازیکنان ضمن یادگیری ترفندهای بازی، راه خود را از میان سربازان باز کرده و در نهایت شاهد ملاقات کل و «سیر جوندا» (Cere Junda) خواهند بود؛ پس از یک مبارزه‌ی کوتاه مدت با خواهر دوم، فرار کل و سیر بوسیله‌ی کشتی فضایی سیر و خلبانش به نام «گریز دریتوس» (Greez Dritus) از سیاره‌ی براکا را می‌بینید.

سیاره‌ی «بوگانو» (Bogano)

پس از فرار از سیاره‌ی براکا، کل خود را بصورت رسمی به سیر معرفی می‌کند، سیر نیز اعلام می‌دارد که او یکی از اعضای پیشین «محفل جدای» (Jedi Order) بوده اما بدلایلی که آن‌ها را اعلام نمی‌کند، ارتباط او با «فورس» (Force) (منبع انرژی که جدای‌ها نیرو و توان خود را از آن می‌گیرند.) قطع شده است؛ گریز نیز خود را به عنوان خلبان کشتی فضایی «منتیس» (Mantis) معرفی می‌کند که وظیفه‌ی انتقال بازیکنان از سیاره‌ای به سیاره‌ای دیگر را خواهد داشت؛ در مدت حضور این سه نفر در کشتی فضایی، کل گیتاری را برداشته و اقدام به نواختن موسیقی Force Echo می‌نماید و در اینجا متوجه خواهیم شد که او قادر است از طریق فورس، گذشته‌ی اشیاء را دیده و از آن‌ها مطلع شود.

اولین توقف شما پس از فرار از براکا، یک سیاره‌ی کوچک و ناشناخته به نام بوگانو است؛ کل در آنجا با یک دروید کوچک به نام BD-1 آشنا می‌شوید که جدای جوان (از نظر فنی باید گفت «پدوان» (Padawan) یا شاگرد: به کسی گفته می‌شود که تحت آموزش یک استاد جدای قرار داشته و پس از گذراندن دوران آموزش، به یک جدای تبدیل می‌شود.) را در رسیدن به کارگاهی متعلق به جدایی به نام «انو کوردووا» (Eno Cordova) (استاد پیشین سیر) یاری می‌کند. پس از پشت سر گذاشتن چند پازل و پیدا کردن چند سرنخ در مورد کوردووا، جدای جوان یعنی کل یک Force Echo پیدا یافته که نتیجه‌ی آن به یاد آوردن خاطره‌ای از دوران آموزش کل توسط استاد او به نام «جارو تاپال» (Jaro Tapal) (صاحب اصلی شمشیر نوری فعلی کل) است.

هر آنچه که از X019 باید بدانید
خواندن

با پایان یافتن خاطره‌ی کل، او توانایی را بخاطر می‌آورد که به او اجازه‌ی حرکت بر روی دیوار جهت دستیابی به نقاطی را می‌دهد که پیش از این قابلیت دسترسی به آن‌ها را نداشت. کل از طریق توانایی جدید خود به معبدی باستانی دست می‌یابد که توسط گروهی به نام «زفو» (Zeffo) که مدت‌ها پیش از جدای‌ها حضور داشته‌اند، ساخته شده است. در معبد زفو، دروید همراه کل یعنی BD-1 یک پیام ضبط شده از انو کوردووا (سازنده‌ی BD-1) پخش می‌کند که براساس آن، این دروید به کسی که او را همراهی می‌کند (کسی که خود دروید تصمیم به همراهی با او را گرفته باشد.) کمک خواهد کرد تا به جستجو در معابد زفو و Crypts دست زده و بتواند یک «هولوکرون» (Holocron) که توسط کوردووا مخفی شده است را پیدا کند؛ این هولوکرون حاوی یک لیست از بچه‌هایی بوده که قابلیت ارتباط برقرار کردن با فورس را دارند.

سیاره‌ی زفو

اولین نقطه‌ی مشخص شده از سوی انو کوردووا، ماجراجویان بازی را به زادگاه مردم زفو یعنی سیاره‌ی زفو هدایت می‌کند؛ در این سیاره شاهد حضور سربازان امپراطوری بیشتری خواهید بود که سد راه کل جهت رسیدن به اولین معبد زفو یعنی معبد Eilram می‌باشند؛ همزمان با نابودی سربازان امپراطوری و پیشروی، کل در می‌یابد که دلیل حضور نیروهای امپراطوری برروی این سیاره، پروژه‌ای معلق شده به نام Project Auger است که مربوط به حفر معادنی جهت دستیابی به آثار باستانی زفو بوده است. پروژه‌ی Auger بدلیل ایجاد تداخلات قوی مغناطیسی در معادن متوقف شده!

با گذر از معادن متروک، کل به معبد Eilram رسیده و بوسیله‌ی Force Echo خاطره‌ای دیگر از استاد خود یعنی جارو را بخاطر می‌آورد؛ در این خاطره‌ی جدید، کل می‌آموزد که چطور از توانایی Force Push استفاده کرده و بوسیله‌ی آن، آخرین پازل موجود در معبد را حل و به مرکز آن برسد. با رسیدن به مرکز معبد، BD-1 پیام ضبط شده‌ی دیگری را از انو کوردووا پخش می‌کند؛ کل از طریق پیام جدید BD-1 در می‌یابد که باید به سیاره‌ی مردم «ووکی» (Wookie) یعنی «کشیییک» (Kashyyyk) سفر کند. پس از اجرای این بازی در خواهید یافت که سیاره‌ی کشیییک یکی از بهترین نقاط آن محسوب می‌شود.

سیاره‌ی کشیییک

پیش از رسیدن به سیاره‌ی مردم ووکی، شاهد فاش شدن قسمتی از داستان زندگی سیر از سوی او و نحوه‌ی جداییش از پدوان تحت آموزشش به نام «تریلا سودوری» (Trilla Suduri) خواهید بود؛ به گفته‌ی سیر پس از اجرای دستور ۶۶، ارتباط او با فورس و گروهی از پدوان‌های زیر دستش که شامل تریلا نیز می‌بوده، قطع شده است. تعریف داستان بالا از سوی سیر فشار زیادی به او وارد می‌کند اما او مشخصاً هنوز از تعریف بخش‌هایی از داستان زندگی خود اجتناب می‌نماید.

به محض رسیدن به سیاره‌ی کشیییک، اعضای گروه بلافاصله متوجه نبردی که بر علیه نیروهای امپراطوری در جریان است می‌شوند. در جو این سیاره شاهد حضور کشتی‌های فصایی نابودگران ستاره‌ای و و برروی زمین شاهد حضور نیروهای پیاده امپراطوری خواهید بود. گریز قادر است تا سفینه‌ی فضایی منتیس را از میان کشتی‌های امپراطوری عبور دهد اما بدلیل نبردی که برروی سطح زمین در جریان است، نمی‌تواند آن را برروی زمین بنشاند. یکی از رهبران ووکی که در نبرد با نیروهای امپراطوری حضور داشته، «تارفول» (Tarfful) نام دارد، اسمی که پیش از این در یکی از پیام‌های ضبط شده‌ی BD-1 از سوی انو کوردووا شنیده بودیم، بنابراین کل تصمیم می‌گیرد تا با تارفول ارتباط برقرار کرده و از او جهت رسیدن به مقصد خود کمک بگیرد.

راهنمای بازی Greedfall - نکاتی برای تازه‌کاران
خواندن

با اتخاذ تصمیم عدم پرواز از میان جنگنده‌های سنگین امپراطوری، کل داوطلب می‌شود تا در منطقه‌ای نزدیک به نبرد اصلی سیاره، از کشتی به درون آب بیرون پریده و از خط مقدم عبور کند. به محض شیرجه زدن کل به درون آب، فکری به سر او خطور کرده و با دزدیدن یک AT-AT (یک ماشین نظامی قدرتمند امپراطوری)، از آن بر ضد نیروهای امپراطوری استفاده و از خط مقدم عبور می‌کند؛ کل در نهایت با جنگجوی افسانه‌ای «شورشیان» (Rebels) به نام «ساو گرِرا» (Saw Gerrera) ملاقات می‌نماید. (پیش از این شاهد حضور ساو گرِرا در فیلم Rogue One: A Star Wars Story بودیم.)

پس از ملاقات با ساو، کل متوجه می‌شود که نیروهای امپراطوری تارفول را دستگیر کرده و تصمیم می‌گیرد تا به گروه مبارزان چریکی پیوسته و به آن‌ها در آزادسازی رهبر اسیر شده‌ی ووکی‌ها کمک کند؛ در این راه مجبور خواهید شد تا با گروه‌های مختلف سربازان امپراطوری یعنی Stromtrooperها، Purge Trooperها و مفتشان مبارزه کنید. کل در نهایت به زندانی مملو از ووکی اسیر شده می‌رسد، گرچه ظاهراً تارفول در میان آن‌ها حضور ندارد؛ ساو از تلاش‌های کل تشکر کرده و از او می‌خواهد تا در آنجا مانده و به آن‌ها در مبارزاتشان کمک کند اما سیر بلافاصله اعلام می‌نماید که نیروهای امپراطوری به معبد دیگری در زفو دست یافته‌اند و کل تصمیم می‌گیرد تا به تکمیل ماموریت خود پرداخته و وظیفه‌ی حفاظت از سیاره‌ی کشیییک را به ساو و پارتیزان‌های تحت امر او واگذار کند.

بازگشت به سیاره‌ی زفو

با بازگشت کل به زفو، او تلاش می‌کند تا پیش از نیروهای امپراطوری به اسرار معبد تازه کشف شده‌ی Miktrull دست یابد؛ در همین حین خواهر دوم بار دیگر بر سر راه کل قرار گرفته و مانع پیشروی او می‌شود، اما این بار نیز کل با کمک BD-1 از مخمصه فرار می‌کند؛ پیش از فرار کل، خواهر دوم هویت خود را فاش کرده و جدای جوان متوجه می‌شود که او در واقع همان تریلا، شاگرد جوان سیر است که به گفته‌ی او بایستی مرده باشد!

در ادامه‌ی صحبت‌های تریلا، قسمت‌هایی از داستان سیر که پیش از این توسط او سر به مهر مانده بودند فاش می‌شوند؛ براساس اطلاعات جدیدی که بدست می‌آوریم، ظاهراً سیر بر اثر شکنجه‌های امپراطوری محل اختفای تریلا را لو داده و در نتیجه تریلا توسط نیروهای امپراطوری دستگیر و تبدیل به یکی از مفتشان می‌شود؛ تریلا همچنین ادعا می‌کند که پس از مشاهده‌ی حوادث پیش آمده برای او از سوی سیر، او از قدرت «دارک ساید» (Dark Side) (دارک ساید نیروی شیطانی لردهای سیت است که در نقطه‌ی مقابل نیروی فورس جدای‌ها قرار دارد.) استفاده کرده و فرار می‌نماید.

در ادامه ماجراجویی کل در سیاره‌ی زفو، شاهد هک شدن شبکه ارتباطی او از سوی تریلا بوده و در نتیجه ارتباط کل با اعضای خدمه‌ی کشتی منتیس قطع می‌شود. در نهایت کل به معبد Miktrull دست یافته و Force Echo دیگری را پیدا می‌کند؛ با پیدا شدن Force Echo جدید، شاهد خاطره‌ی تازه‌ای از استاد کل یعنی جارو بوده و او توانایی استفاده از Force Pull را بدست می‌آورد؛ همچنین با کاوش بیشتر در معبد، وی به پیام ضبط شده‌ی دیگری از انو کوردووا دست می‌یابد که اطلاعاتی در مورد یک شیء باستانی به نام Zeffo Astrium به او می‌دهد که ظاهراً در نقطه‌ای در کهکشان مخفی شده است.

در همین لحظه تریلا تله‌ای را برای به دام انداختن کل تدارک می‌بیند اما جدای جوان از این تله نیز فرار کرده و به سرعت به سمت منتیس و نزد خدمه‌ی کشتی خود باز می‌گردد تا اطلاعات جدید بدست آمده را با سیر به اشتراک بگذارد اما پیش از رسیدن به منتیس، توسط یک Bounty Hunter متوقف می‌شود. کل که پس از مواجه شدن با یک Bounty Hunter بیهوش شده، در یک سلول ناآشنا بهوش می‌آید اما هیچ اثری از شمشیر نوری و BD-1 نمی‌بیند.

چرا باید NieR: Automata را تجربه کنید؟
خواندن

زندان Axion Brood

کل خود را درون زندانی می‌یابد که توسط Axion Brood اداره شده و تحت نظارت Sorc Tormo قرار دارد؛ اگر پیش از این به داستان بازی دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد که این اسم به نبردهایی مربوط می‌شود که گریز بصورت معمول برروی آن‌ها شرطبندی می‌کند. پس از آنکه کل موفق می‌شود از سلول خود فرار کند و بار دیگر به BD-1 برسد، خود را در نبردی با حضور هیولاهایی از سراسر کهکشان حاضر می‌بیند؛ نبرد کل مدتی پس از شکست همان Bounty Hunter که او را دستگیر کرده بود، با حضور گریز و نجات جدای جوان خاتمه می‌یابد.

لحظه ناخوشایند در منتیس

پس از بازگشت کل به منتیس، او فاش می‌کند که تریلا زنده است و پیش از کشانده شدن او به سمت دارک ساید، مسئولیت او برگردن سیر (چون پیش از این شاگرد سیر بوده) بوده است؛ در ادامه سیر اعتراف می‌کند که پس از مطلع شدن از وضعیت تریلا، ارتباط خود را با فورس قطع کرده و از طریق نیروهای دارک ساید، کلیه‌ی افرادی که در نابودی تریلا دست داشته‌اند را پیش از فرار از قلعه‌ی مفتشان نابود کرده است.

اگر با دنیای جنگ ستارگان و تفاوت نیروهای فورس و دارک ساید آشنایی ندارید، لازم است توضیح دهیم که نیروهای دارک ساید و فورس از نظر قدرت تقریباً با یکدیگر برابر هستند اما نیروهای دارک ساید فرد استفاده کننده را به سمت کشتن و نابودی افراد و دنیا سوق می‌دهند (بنابراین ویرانگر و خطرناک‌تر هستند.) اما نیروهای فورس فرد را به صلح و تعادل در جهان سوق می‌دهند و مگر در مواقع خطر و مورد حمله قرار گرفتن از سوی دیگران که چون مبارزه‌ی آن‌ها جنبه‌ی دفاعی پیدا می‌کند، قابلیت نابودی حمله کننده یا تهدید کننده را خواهند داشت.

با آنکه کل  عمیقاً سیر را بابت دروغی که در مورد تریلا گفته است نمی‌بخشد، اما تصمیم می‌گیرد تا زمان تکمیل ماموریت خود که اهمیت زیادی برای کهکشان دارد، در کنار سیر مانده و از کمک‌های او بهره ببرد؛ همچنین گریز بدلیل مشکلاتی که از طریق او و Axion Brood Bounty Hunter برای کل پیش آمده عذرخواهی می‌کند؛ به گفته‌ی گریز، او مقصر مشکل پیش آمده برای کل بوده و این امکان وجود دارد که در زمان تماشای مسابقات و شرطبندی از سوی گریز، امکان هک شدن سیستم‌های سفینه ممکن شده و در نتیجه حوادث زندان Axion Brood روی داده‌اند.

بازگشت به سیاره‌ی کشیییک

پس از فرار از زندان Axion Brood، سیر پیامی از سیاره‌ی کشیییک دریافت می‌کند که اعلام می‌دارد تارفول در Shadowlands مخفی شده و می‌خواهد که با کل ملاقاتی داشته باشد؛ حضور پیشین خدمه‌ی کشتی شما در کشیییک و عدم دست یافتن به هدفشان، آن‌ها را مجاب کرد که به محتوای پیام پاسخ مثبت دهند، گرچه چاره‌ی دیگری هم نداشتند چون تارفول یکی از بهترین سرنخ‌های آن‌ها برای ادامه‌ی ماموریتشان بود. زمانی که کشتی فضایی منتیس به کشیییک می‌رسد، آن‌ها مشاهده می‌کنند که سربازان امپراطوری کنترل سیاره را در دست گرفته و ساو گرِرا، آنجا و ووکی‌ها را ترک کرده است.

پارتیزان‌های باقی مانده در این سیاره به کل کمک کرده تا تارفول را پیدا و با او ملاقاتی داشته باشد؛ تارفول به کل می‌گوید آخرین باری که انو کوردووا در سیاره‌ی آن‌ها حضور داشته، به بالای «درخت اُریجین» (Origin Tree) رفته است. مسافتی که برای رسیدن به درخت اُریجین باید پیموده شود، شامل مسیرهای آبی خواهد بود، بنابراین کل باید مدتی را در زیر آب بماند، به همین دلیل تارفول و Partisan Mari وسیله‌ای را برای این منظور به او می‌دهند. در مسیر رفتن به درخت اُریجین، بار دیگر با خواهر نهم روبرو خواهید شد؛ کل به لطف Shyyyo Bird از دست خواهر نهم نجات می‌یابد اما Shyyyo زخمی شده و کل به کمک او می‌رود.

نگاهی به بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس وان و مسیری که تیم ایکس‌باکس انتخاب کرده‌ است
خواندن

کل پس از پیدا کردن Shyyyo به او کمک کرده و بخش‌هایی از کشتی فضایی خواهر نهم که به درون بال او رفته است را خارج و جراحتش را بوسیله‌ی قابلیت درمانی BD-1 درمان می‌کند؛ در نتیجه، Shyyyo به کل پیشنهاد می‌دهد تا او را به بالای درخت اُریجین ببرد. کل در مقصد خود Force Echo جدیدی را پیدا می‌کند و در نتیجه، خاطره‌ی دیگری را از استادش جارو به یاد می‌آورد و در نهایت می‌آموزد که چگونه از توانایی Force Jump استفاده کند. Force Jump به جدای جوان کمک می‌کند تا پرش دیگری را پس از پرش اولیه انجام دهد که کمک شایانی در پیمودن بسیاری از مسیرها و همچنین پیروزی در مبارزات است. در بالای درخت اُریجین، کل مجدداً با خواهر نهم روبرو می‌شود و پس از یک مبارزه‌ی سخت، جدای جوان موفق شده که بر این مفتش غلبه یافته و او را شکست دهد.

در بالای درخت اُریجین، BD-1 پیام ضبط شده‌ی دیگری را از انو کوردووا پخش می‌کند که از کل می‌خواهد تا به سیاره‌ی «داثومیر» (Dathomir) رفته و Zeffo Astrium را پیدا و آخرین گام برای باز کردن هولوکرون را بردارد. کل به منتیس بازگشته و در حالیکه از شکست دادن خواهر نهم به خود می‌بالد، از خدمه می‌خواهد تا به سیاره‌ی داثومیر بروند.

سیاره‌ی داثومیر

کل به سمت سیاره‌ی داثومیر می‌رود تا کاری که به عنوان آخرین گام برای دست یافتن به هولوکرون و آغاز احیای مجدد محفل جدای شمرده می‌شود را انجام دهد. به محض ورود به سیاره، کل با یک «خواهر شب» (Nightsister) به نام «مرین» (Merrin) به عنوان یکی از «جادوگران فورس» (Force Witches) سیاره‌ی داثومیر ملاقات می‌کند. مرین از کل می‌خواهد که آن سیاره را سریعاً ترک کند و همزمان چند «برادر شب» (Nightbrothers) را برای کشتن او ارسال می‌کند؛ کل بدون توجه به اخطاری که دریافت کرده، راه خود را در سیاره‌ی داثومیر ادامه داده و به شهر برادران شب می‌رسد اما با افتادن در گودالی که برادران شب از آن برای سنجش مردمشان جهت تبدیل شدن به یک جنگجو استفاده می‌کنند، سرعت پیشروی او در رسیدن به هدفش کمتر می‌شود.

حین پیمودن مسیری که کل به اجبار در آن قرار گرفته، او با موجودی پرنده به نام Gorgara روبرو می‌شود؛ Gorgara موجودی بزرگ و خفاش مانند است که جنگجویان جدید برادران شب برای تکمیل تمریناتشان باید با او مبارزه کنند. پس از یک مبارزه‌ی طولانی مدت با این موجود پرنده، کل او را شکست داده و به ادامه‌ی مسیر خود در سیاره‌ی داثومیر می‌پردازد، گرچه در راه رسیدن به معبد زفو، باید با برادران شب بیشماری مبارزه کند. در مسیر رسیدن به معبد زفو، بار دیگر مرین بر سر راه او قرار گرفته و چند خواهر شب دیگر را به جان کل می‌اندازد!

پس از رسیدن به معبد زفو، شاهد خاطره‌ی دیگری از دوران آموزش کل خواهید بود که همزمان با تصویب و ابلاغ دستور ۶۶ به کلون‌ها (بعداً سربازان امپراطوری شدند.) و سقوط و نابودی محفل جدای‌ها صورت پذیرفته است؛ در این خاطره شاهد خواهید بود که کل پس از پایان موفقیت آمیز تمریناتش نزد استاد خود می‌رود، اما در همان زمان دستور ۶۶ از سوی امپراطور به کلون نزدیک آن‌ها مخابره شده، اما پیش از آنکه سرباز کلون موفق به نابودی جارو (استاد کل) شود، او سرباز را کشته و از کل می‌خواهد که از آن ایستگاه آموزشی فرار و به سیاره‌ی براکا برود، جارو خود نیز مانده تا با سرگرم کردن سربازان کلون، به کل در فرارش یاری برساند؛ کل نیز با وجود تعداد بیشماری از سربازان کلون، از آن ایستگاه فرار می‌کند اما استاد او همچون کل خوش شانس نبوده و از پس تعداد بیشمار کلون‌ها بر نیامده و در حین مبارزه با آن‌ها زخمی می‌شود؛ کل و جارو به درون محفظه‌ی فراری رفته و از ایستگاه فضایی فرار می‌کنند اما در نهایت شاهد مردن جارو خواهیم بود. با فرار کل از ایستگاه فضایی که در آن قرار داشته، ادامه‌ی ماجرای زندگی او را پنج سال بعد و با آغاز حوادث بازی شاهد بوده‌ایم.

هر آنچه در کنفرانس Blizzcon 2019 گذشت
خواندن

پس از مشاهده‌ی خاطره‌ی بالا، کل با تصوری از جارو تاپال روبرو می‌شود که به سمت او آمده و با کل به مبارزه می‌پردازد و او را مقصر مرگش می‌خواند؛ در نتیجه‌ی مبارزه‌ی کل با استاد خود، او ناخودآگاه شمشیر نوریش را فشرده و نابود می‌کند؛ پس از آنکه کل در به پایان رساندن ماموریت خود با شکست روبرو می‌شود، معبد را در یاس و ناامیدی به قصد رفتن به کشتی فضایی منتیس ترک می‌کند.

به محض خروج از معبد، کل بار دیگر با مردی روبرو شده که پیش از این نیز بر سر راه او قرار گرفته بود؛ این فرد خود را «مالیکوس» (Malicos) معرفی می‌کند که پیش از اعمال دستور ۶۶ عضو محفل جدای بوده اما پس از این دستور، سفینه‌ی او در سیاره‌ی داثومیر دچار حادثه شده و از همان زمان (سقوط) کنترل برادران شب را در دست گرفته و مرین را متقاعد می‌کند تا به عنوان پادشاه داثومیر به زندگی خود ادامه دهد. مالیکوس مزاحمتی جهت حرکت کل و ادامه‌ی مسیر خود ایجاد نمی‌کند اما به او پیشنهاد می‌دهد که به دارک ساید پیوسته و به او (مالیکوس) ملحق شود.

کل پیشنهاد مالیکوس را رد کرده و تصمیم می‌گیرد که به سفینه برگردد اما ناگهان مرین ظهور کرده و ارتشی از خواهران شب زنده شده از مرگ را در مقابل کل و مالیکوس قرار می‌دهد! کل نیز که هیچ وسیله‌ای برای دفاع از خود نداشته و از موقعیت پیش آمده ترسیده، فرار را به قرار ترجیح داده و به سمت منتیس می‌گریزد. در حین بازگشت به سفینه، او با سیر تماس گرفته و از او می‌خواهد که آماده پرواز شوند و به محض رسیدن به کشتی، گریز پرواز کرده و از دست زامبی‌های خواهران شب می‌گریزند!

خدمه کشتی، سیاره داثومیر را بدون هیچ نقشه‌ی دومی ترک می‌کنند و از طرفی دیگر، کل نیز اعتماد به نفس خود را بطور کامل از دست داده است. سیر برای بهبود وضعیت کل، حوادثی که برای او و تارفول روی داده را بازگو می‌کند و از کل می‌خواهد که شمشیر نوری جدیدی برای خود بسازد.

سیاره‌ی «ایلوم» (Ilum)

در حالیکه خدمه کشتی هیچ نظری در مورد مقصد بعدی خود ندارند، سیر پیشنهاد می‌دهد تا به سیاره‌ی ایلوم که منبع «کریستال‌های کایبر» (Kyber Crystal) است (این کریستال‌ها در شمشیرهای نوری استفاده می‌شوند و بدون آن‌ها، این شمشیرها بی فایده هستند) بروند تا کل بتواند شمشیر نوری جدیدی برای خود بسازد؛ گرچه کل در ابتدا روی خوشی به پیشنهاد سیر نشان نمی‌دهد اما در نهایت آن‌ها به پیشنهاد او عمل کرده و به سیاره‌ی ایلوم می‌روند. به محض رسیدن به ایلوم، سیر شمشیر نوری خود را به کل می‌دهد تا از آن در ماجراجویی که در پیش دارد استفاده کند.

پس از پیمودن اندک مسافتی، کل به معبد جدای رسیده و مجبور می‌شود تا برای ادامه‌ی مسیر خود چندین معما و پازل را حل کند؛ او در نهایت به موقعیتی می‌رسد که متوجه می‌شود یک کریستال در حال صدا کردن او است (کل به BD-1 توضیح می‌دهد که یک جدای نمی‌تواند از هر کریستالی برای شمشیر خود استفاده کند و یک کریستال باید او را برگزیند.). پس از عبور از مسیرها و تونل‌های مختلف، کل بالاخره به کریستال منتخب خود می‌رسد اما به ناگاه زمین زیر پای او خالی شده و به درون آب می‌افتد و درست پیش از خفه شدن، تصویری از خود جوانیش را می‌بیند که از بیرون آب به او زل زده و از کل می‌خواهد که دستش را گرفته و از آب بیرون آید؛ پس از بیرون آمدن از آب، او کریستال منتخب خود را در مقابل می‌بیند و آن را بر می‌دارد اما به ناگاه کریستال به دو نیم تقسیم می‌شود! در همین زمان BD-1 کل را پیدا کرده و پیام ضبط شده‌ی دیگری را از انو کوردووا به نمایش می‌گذارد که براساس آن، انو کوردووا از BD-1 می‌خواهد تا فردی شجاع و قابل اعتمادی را پیدا کرده و او را به سمت محل اختفای هولوکرون هدایت کند.

بررسی وضعیت گذشته، حال و آینده بازی Scalebound
خواندن

کل با دیدن جدیدترین پیام BD-1 بار دیگر امید خود را بدست آورده و تصمیم می‌گیرد تا با هر تکه‌ی کریستال یک شمشیر نوری دو طرفه که قابلیت جداسازی و استفاده به عنوان دو شمشیر مجزا را خواهد داشت درست کند. پس از ساخت شمشیر نوری، کل به سمت منتیس باز می‌گردد اما در مسیر برگشت خود با گروهی از سربازان امپراطوری برخورد و با آن‌ها مبارزه می‌نماید. پس از بازگشت به سفینه، کل تصمیم می‌گیرد تا به سیاره‌ی داثومیر برگشته و با ترس خود مقابله کند!

بازگشت به سیاره‌ی داثومیر

پس از بازگشت به سیاره‌ی داثومیر و حرکت بسوی معبد زفو، باز هم شاهد برادران شب و خواهران شب زامبی خواهید بود که بر سر راه کل سبز شده و مانع پیشروی او خواهند شد؛ گرچه چون برای رسیدن به معبد مورد نظر دیگر نیازی به عبور از دهکده‌ی برادران شب نخواهد بود، کل سفر کوتاهی را در پیش روی خود دارد. زمانی که کل به معبد زفو می‌رسد، بار دیگر با تصوری از استاد خود یعنی جارو تاپال روبرو می‌شود اما اینبار تصمیم می‌گیرد بجای آنکه با او به مقابله بپردازد، حقیقت را نسبت به اتفاقی که پنج سال قبل افتاده (زمان اجرای دستور ۶۶ و فرار کل و استادش از ایستگاه آموزشی)، بپذیرد. پس از آنکه کل با تاریکی درون خود کنار می‌آید، ورودی معبد Kujet باز شده و او اجازه می‌یابد تا وارد معبد شود.

زمانی که کل به درون معبد می‌رود، بار دیگر با مرین روبرو می‌شود، کسی که بدلیل کشته شدن خواهران شب توسط یک جدای، از تمام جدای‌ها متنفر شده، اما کل او را متقاعد می‌کند که دست از تنفر خود بردارد و اینگونه موفق می‌شود که از او گذر کرده و به راه خود ادامه دهد؛ در نهایت مرین و کل با کمک یکدیگر مالیکوس را شکست داده و سیاره‌ی داثومیر را از شر او خلاص می‌کنند. با کشته شدن مالیکوس، کل فرصت می‌یابد تا به پیشروی خود در معبد ادامه داده و به Zeffo Astrium دست یابد.

پس از دست یافتن به Astrium، کل تصمیم می‌گیرد تا به سیاره‌ی بوگانو بازگشته و هولوکرون را پیدا کند، اما پیش از آن، کل مرین را متقاعد می‌کند تا به جمع خدمه‌ی کشتی منتیس پیوسته و سپس، برای تکمیل ماموریت خود به سمت بوگانو راهی می‌شوند. در حین سفر، سوالی توسط مرین مطرح می‌شود که آیا کودکانی که توانایی استفاده از فورس را داشته و اسم آن‌ها در لیست هولوکرون قرار دارد، در محفل جدید جدای در امان خواهند بود یا خیر؟

بازگشت به سیاره‌ی بوگانو

پس از بازگشت به بوگانو، کل به سادگی به معبد زفو (جاییکه برای اولین بار پیام‌های ضبط شده‌ی انو کوردووا را دید.) برگشته و از Zeffo Astrium برای دستیابی به هولوکرون استفاده می‌کند؛ کل از طریق آیینه‌ای که در معبد مخفی شده، تصورات دیگری را می‌بیند که به او سرنوشت محفل جدید جدای را نشان می‌دهد؛ براساس تصوراتی که کل مشاهده می‌کند، محفل جدید جدای با حضور پدوان‌های جدید تاسیس خواهد شد اما این محفل توسط امپراطوری پیدا و سپس کلیه‌ی پدوان‌ها یکی یکی کشته شده و در نهایت کل نیز به دارک ساید ملحق خواهد شد.

پس از دیدن تصورات بالا، بار دیگر تریلا ظاهر شده و با کل به مبارزه می‌پردازد و در نهایت، تریلا به شکل غیر منتظرانه‌ای این نبرد را برده و هولوکرون را بر می‌دارد، کل نیز که شمشیر نوری تریلا را در اختیار گرفته، شاهد خاطراتی از گذشته‌ی او و نحوه‌ی پیوستنش به دارک ساید خواهد بود؛ پس از پایان مشاهده‌ی خاطرات تریلا از سوی کل، او هوشیار شده و می‌بیند که تریلا به همراه هولوکرون فرار کرده و سربازانی را برای حفاظت از ورودی معبد زفو باقی گذاشته است.

راهنمای بازی Dauntless - نکاتی که باید در ابتدای بازی بدانید
خواندن

پس از بازگشت کل به منتیس، او خدمه‌ی سفینه را از دست یافتن تریلا به هولوکرون مطلع کرده و همچنین از سیر بابت قضاوتی که در مورد عملکردش در مقابل تریلا داشته عذرخواهی می‌کند. سیر که احتمال می‌دهد تریلا هولوکرون را به قلعه‌ی مفتشان برده باشد، کل را به آنجا می‌برد اما پیش از آن، سیر کل را یک «شوالیه جدای» (Jedi Knight) نامیده و سپس به سمت محل اختفای هولوکرون حرکت می‌کنند.

آخرین مقصد: قلعه‌ی مفتشان

در آخرین مرحله از بازی Fallen Order، شاهد حضور کل در قلعه‌ی مفتشان خواهیم بود، جاییکه امپراطور، جدای‌ها و پدوان‌های سابق را به مفتش تبدیل می‌کند. این مرحله با پریدن کل به درون دریا و نفوذ او به قلعه از طریق نقاط ارتباطی زیر آب آغاز می‌شود. به محض ورود به قلعه، او مبارزات خود را جهت پیشروی در قلعه آغاز می‌کند، سیر نیز از طریق بخش دیگری از قلعه به پیشروی خود در قلعه ادامه داده و کل را راهنمایی می‌نماید.

پس از مبارزه با دسته‌های مختلفی از سربازان امپراطوری، کل وارد اتاقی می‌شود که مشابه اتاق شکنجه‌ای است که تریلا در آن شکنجه می‌شد؛ تریلا نیز در حالیکه هولوکرون را در اختیار دارد، خود را به کل نشان داده و او را دعوت به یک مبارزه‌ی نهایی می‌کند. پس از یک مبارزه‌ی سخت، در نهایت کل پیروز شده و هولوکرون را پس می‌گیرد.

پس از شکست تریلا، سیر تلاش نموده که او را متقاعد کند تا بار دیگر به فورس و محفل جدای بازگردد اما تلاش او با حضور غافلگیرانه‌ی یکی از قدرتمندترین لردهای سیت بی نتیجه می‌ماند؛ در حالیکه سیر تقریباً تریلا را متقاعد کرده بود که دست از دارک ساید بکشد، ناگهان «دارت ویدر» (Darth Vader) برروی صحنه حاضر شده و پس از کشتن تریلا، به سراغ کل می‌رود و پس از یک مبارزه‌ی کوتاه، در نهایت کل موفق می‌شود که بصورت موقت از چنگ لرد ویدر فرار کند.

در انتها کل و ویدر در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و چاره‌ای جز مبارزه با ویدر برای او باقی نمی‌ماند، اما در همین زمان سیر از راه رسیده و با کمک دارک ساید، موفق می‌شود تا ویدر را متوقف کند اما کل از او می‌خواهد که دیگر از دارک ساید استفاده نکند و همزمان دیوار تونلی که در آن قرار دارند را نابود می‌کند و در نتیجه، آب با فشار بسیار زیاد به درون تونل وارد می‌شود؛ در حالیکه لرد ویدر مجبور می‌شود از تمام توان خود جهت جلوگیری از ورود و پیشروی آب استفاده کند، کل و سیر از طریق آب دریا فرار نموده اما پیش از رسیدن به سطح آب، قابلیت شنا کردن را از دست می‌دهند (بدلیل کمبود اکسیژن)، در همان زمان که دیگر امیدی برای نجات آن‌ها وجود ندارد، مرین به درون آب پریده و آن‌ها را نجات می‌دهد.

زمانیکه کل و سیر به همراه هولوکرون و لیست کودکانی که قابلیت برقراری ارتباط با فورس را داشته و قادرند که به ایجاد محفل جدید جدای به آن‌ها کمک کنند، وارد سفینه می‌شوند، تردیدی در دل آن‌ها ایجاد می‌شود که اکنون با این لیست که برای بدست آوردنش ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته‌اند چه کنند؟ پس از کمی مشورت، کل هولوکرون را نابود کرده و اعلام می‌کند که فورس تصمیم می‌گیرد که چه اتفاقی برای آن بچه‌ها بیفتد.

در همینجا داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order که هم اکنون برای پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی، پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان در دسترس قرار دارد پایان می‌یابد؛ امیدواریم از خواندن داستان این بازی لذت برده باشید.

عضویت
اطلاع از
guest
2 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
مهرزاد علیزاده
مهرزاد علیزاده
1 سال قبل

از مطالعه داستان های بازی ها با اینکه متوجه میشم در بازی چی شده لذت میبرم چون یه سری نکات که از زیر دستم در رفته رو اینجا میبینم و متوجه میشم و در ذهنم لینک میشه به اتفاقات دیگه
ممنونم از زحماتی که می کشید کار خوبتون رو ادامه بدید

david
david
1 سال قبل

اقا کارتون حرف نداره ممنون که همیچین سایت با این اطلاعات رو پیش روی ما میزارید

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن