داستان بازی‌هامنتخب سردبیر

داستان بازی Control

جمع‌بندی و خلاصه داستان بازی Control

«کنترل» (Control) نام جدیدترین عنوان از استودیوی محبوب «رمدی» (Remedy) است که همواره در خلق داستان‌های عمیق و درخشان در بازی‌هایشان شهرت داشته‌اند؛ Quantum Break و Alan Wake دو بازی پیشین این استودیو محسوب می‌شوند که در هر یک از آن‌ها شاهد روایت داستانی منحصر بفرد و تاثیر گذاری بوده‌ایم؛ در بازی کنترل نیز بار دیگر شاهد هنر نمایی خالقین این استودیو بوده‌ایم. در این مقاله به ارائه‌ی داستان این بازی پرداخته‌ایم، پس ما را تا انتها همراهی کنید.

کنترل عنوانی بود که از ناکجا آمد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های سال شد! در این بازی شاهد کیفیت تصویری فوق العاده، یک گیم‌پلی بی‌نظیر، موسیقی‌ای حماسی و تکان دهنده و فضای پر تحرکی هستیم اما همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، ویژگی اصلی آثار استودیوی رمدی، بخش داستانی آن‌ها است که بازی کنترل نیز از این قضیه مستثنی نیست.

بازی کنترل در سبک اکشن سوم شخص و ماجراجویی ساخته شده و بازیکنان را به سفری با چاشنی وحشت روانی و اسرار فرا طبیعی می‌برد و همواره در تلاش است تا مخاطب خود را به بهترین شکل ممکن گیج کند! بسیاری از بازیکنان می‌گویند که در انتهای داستان این بازی به سوالات آن‌ها پاسخ داده نشده و برخی دیگر می‌گویند که در انتهای داستان بازی نه تنها پاسخی برای سوالات خود نیافته‌اند، بلکه حتی تعداد سوالات آن‌ها نیز افزایش یافته است! هر دو گروه حق دارند! شاید بر خلاف توقع ما که انتظار داریم در انتهای هر عنوان، به سوالاتی که در روند بازی ایجاد شده، پاسخی داده شود، اما در بازی کنترل، با یک پایان شگفت آور و اسرار آمیز روبرو هستیم! اما اگر بار دیگر به نام سازنده‌ی بازی نگاه کنیم، به ناگاه با خود خواهیم گفت که این بهترین و راضی کننده‌ترین پایانی است که یک بازی ساخته شده توسط رمدی می‌تواند داشته باشد! مگر تمام ساخته‌های این استودیو با پایان عجیب و پر رمز و رازی روبرو نیستند؟

داستان بازی کنترل دو محوریت اصلی دارد، شخصیت اصلی آن که «جسی فیدن» (Jesse Faden) نام دارد و Oldest House که نام ساختمان مرکزی «اداره‌ی کنترل فدرال» (Federal Bureau of Control یا به اختصار FBC) بوده و کلیه‌ی حوادث بازی در آنجا روی می‌دهند؛ داستان بازی با ورود جسی به Oldest House شروع شده و در ادامه شاهد اتفاقاتی خواهیم بود که در اینجا به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

Control Stroy 0

پیش از توضیح داستان بازی، اجازه دهید تا با شخصیت‌ها و برخی عباراتی که با آن‌ها مواجه خواهیم شد آشنا شویم:

جسی فیدن: شخصیت اصلی بازی که پس از حضور در ساختمان Oldest House، پس از رویداد حوادثی به عنوان رئیس اداره‌ی کنترل فدرال منصوب می‌شود. او به همراه بردارش «دیلن فیدن» (Dylan Faden) در شهر Ordinary زندگی می‌کرد تا آنکه در سن ۱۱ سالگی، به همراه برادرش ،یک «اسلاید پروژکتور» (Slide Projector) پیدا کرد که بوسیله‌ی اسلایدهای مختلف، درهایی را به دیگر بُعدها می‌گشود؛ در یکی از این بُعدها، آن‌ها با یک نیروی «رزونانس» (Resonance) به نام «پولاریس» (Polaris) آشنا شدند؛ بدلیل مشکلاتی که این پروژکتور برای آن‌ها ایجاد کرد، پولاریس به جسی و دیلن کمک کرد تا آن را غیر فعال و تمام اسلایدهایی (بجز اسلاید ۳۶) که به این دستگاه امکان باز کردن درهایی به دیگر بُعدها را می‌دهند بسوزانند. حوادث فرا طبیعی که بواسطه‌ی این پروژکتور ایجاد شدند، اداره‌ی کنترل فدرال را به آنجا کشاند و در نتیجه، اعضای گروه ارسالی اقدام به دستگیری و انتقال دیلن به ساختمان مرکزی خود نمودند. پس از رویداد این حوادث، جسی بصورت ذهنی به ارتباط خود با رزونانسی که با او آشنا شده بودند (پولاریس) ادامه داد.

با پیشروی در داستان بازی متوجه خواهیم شد که جسی «کاندید اصلی ۷» (Prime Candidate 7 یا به اختصار P7) جهت ریاست اداره‌ی کنترل فدرال بوده است. عبارت کاندید اصلی به افرادی داده می‌شود که بدلیل توانایی‌های فرا طبیعی آن‌ها، جهت ریاست اداره‌‌ی کنترل فدرال انتخاب می‌شوند.

دیلن فیدن: پس از حوادث ابتدایی بازی، توسط اداره‌ی کنترل فدرال دستگیر و به ساختمان مرکزی آن‌ها منتقل شد تا برروی توانایی‌های او آزمایشاتی صورت گیرد. پس از انجام آزمایشاتی برروی فیدن، او به عنوان کاندید اصلی ۶ (یا به اختصار P6) در نظر گرفته شد. با حمله‌ی یک رزونانس به نام «هیس» (Hiss)، او کنترل دیلن را در اختیار گرفت اما با پیشرفت داستان بازی، دیلن خود را به مامورین اداره‌ی کنترل فدرال تسلیم و پس از ۱۷ سال دوری از جسی، بالاخره با او که اکنون رئیس این اداره شده ملاقات می‌کند؛ با آنکه دیلن رفتار خوبی با جسی دارد اما به او در مورد پولاریس هشدار داده و از جسی می‌خواهد که به او اعتماد نکند.

نگاهی به روایت و روایتگری در بازی‌های ویدئویی
خواندن

با پیشرفت داستان بازی، هیس که کنترل دیلن را در دست گرفته، او را به Astral Plane (یک جهان میانی محسوب می‌شود. در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم.) می‌فرستد تا اختیار «بُرد» (Board که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم.) را در دست بگیرد اما با نابودی هیس از سوی جسی، دیلن متوقف شده و به کما می‌رود.

دکتر «کاسپر دارلینگ» (Casper Darling): رئیس اسبق بخش تحقیقات اداره‌ی کنترل فدرال که پس از دستگیری دیلن از سوی این سازمان، وظیفه‌ی انجام آزمایشات برروی او را برعهده داشت. دارلینگ همچنین وظیفه داشت که برروی یک موجود فرا بُعدی به نام «هدرون» (Hedron) مطالعاتی انجام دهد. پس از حمله‌ی هیس، دارلینگ از طریق هدرون، دست به ساخت «تقویت کننده‌های رزونانس هدرون» (Hedron Resonance Amplifiers یا به اختصار HRA) زد تا از مامورین اداره در برابر حملات هیس محافظت کنند. دارلینگ جزو گروهی بود که در زمان کشف اسلاید پروژکتور توسط برادر و خواهر فیدن، از سوی اداره‌ی کنترل فدرال به شهر Ordinary ارسال و به همراه خود، اسلاید پروژکتور و دیلن را به اداره بازگرداندند تا برروی آن‌ها پژوهش‌هایی را صورت دهند. دارلینگ پس از بازیابی اسلاید پروژکتور، از طریق اسلاید ۳۶ که تنها اسلاید باقی مانده‌ی این دستگاه بود، موجود فرا بُعدی‌ای به نام هدرون را به بُعد ما منتقل کرد تا تحقیقاتی را برروی او انجام دهد.

«زکریا ترنچ» (Zachariah Trench): پیش از آنکه ترنچ به سمت رئیس اداره‌ی کنترل فدرال منصوب شود، به عنوان یکی از مامورین آن مشغول به فعالیت بود؛ در آن زمان فردی به نام «نورثمور» (Northmoor) سُکان هدایت این اداره را در اختیار داشت. پس از چالش‌هایی که نورثمور و ترنچ بر سر ریاست اداره داشتند، در نهایت با قدرت گرفتن ترنچ، نورثمور ریاست سازمان را به ترنچ واگذار نمود. پس از پیدا شدن اسلاید پروژکتور توسط جسی و دیلن، ترنچ به همراه دارلینگ به شهر Ordinary رفت تا وضعیت را کنترل کنند. پس از دستگیری و انتقال دیلن، اسلاید پروژکتور و اسلاید ۳۶ (البته ترنچ یکی از اسلایدهای سوزانده شده را نیز بدون اطلاع سایرین از شهر Ordinary برداشت.) به اداره‌ی کنترل فدرال، ترنچ نسبت به موجود فرا بُعدی هدرون که توسط دارلینگ در بُعد مربوط به اسلاید ۳۶ پیدا و مورد پژوهش قرار گرفته بود، احساس بدی پیدا کرد؛ ترنچ احتمال داد که دارلینگ قصد دارد تا از طریق این موجود، کنترل اداره را از دستش خارج کند؛ پس از این ماجرا، ترنچ از طریق اسلاید پروژکتور به بُعدهای دیگر سفر کرد و در معرض یک رزونانس به نام هیس قرار گرفت و همین موضوع باعث شد که او نسبت به ماموران اداره‌ی خود، دید بدی پیدا کند؛ در نتیجه پس از دزدیدن اسلاید پروژکتور، نیروی رزونانسی که پیش از این با او برخورد کرده بود (یعنی هیس) را آزاد کرد. هیس پس از آزاد شدن، در تمام ساختمان Oldest House پخش شد و آن را تصاحب کرد؛ پس از این رویداد، ترنچ بوسیله‌ی «اسلحه‌ی خدمت» (Service Weapon) خودکشی می‌کند.

Control Strory 01

«امیلی پاپ» (Emily Pope): یکی از مامورین بخش تحقیقات اداره‌ی کنترل فدرال که از اولین متحدین جسی محسوب می‌شود؛ جسی در پایان بازی جهت تسریع امور مربوط به پاکسازی آثار بجا مانده از هیس، امیلی را به عنوان رئیس بخش تحقیقات اداره منصوب کرد.

«هلن مارشال» (Helen Marshall): رئیس فعلی بخش عملیات اداره‌ی کنترل فدرال که پس از حمله‌ی هیس تصمیم گرفت به همراه افراد خود، وظیفه‌ی حفاظت از تقویت کننده‌های رزونانس هدرون را برعهده بگیرد.

«فردریک لنگستون» (Frederick Langston): مسئول نگهداری از «اشیاء دارای قدرت» (Object of Power) و «آیتم‌های دگرگون شده» (Altered Item).

اشیاء دارای قدرت: این اشیاء به Astral Plane (بعداً به توضیح آن خواهیم پرداخت.) متصل هستند و برخی افراد قادرند که از قدرت آن‌ها استفاده کنند؛ اسلحه‌ی خدمت ترنچ که پس از مرگ او به جسی می‌رسد (این اسلحه در اختیار رئیس اداره‌ی کنترل فدرال قرار دارد و توانایی‌های خاصی به او می‌دهد.) جزو این اشیاء محسوب می‌شود.

آیتم‌های دگرگون شده: این آیتم‌ها بر اثر وقوع رویدادهای فرا طبیعی، خواصی را بدست آورده‌اند که به همین دلیل آن‌ها را دگرگون شده می‌نامند؛ خواص این آیتم‌ها در بیشتر موارد خطرناک هستند و به همین دلیل اداره‌ی کنترل فدرال اقدام به جمع آوری آن‌ها از سراسر جهان کرد تا ضمن حفاظت از مردم، برروی این آیتم‌ها تحقیقاتی انجام دهد.

«سایمون اریش» (Simon Arish): مسئول بخش امنیت ساختمان Oldest House.

«مالکوم رونی» (Malcolm Rooney): پیش از حمله‌ی هیس، مسئولیت بخش امنیت ساختمان Oldest House برعهده‌ی او بود.

داستان بازی Metro 2033
خواندن

«آتی» (Ahti): سرایدار ساختمان Oldest House که با وجود رفتار دو گانه و عجیب و غریبش، جسی احترام زیادی برای او قائل است چراکه در گذشته خود او نیز به عنوان نظافت‌چی مشغول به کار بوده و به آتی حق می‌دهد که وضعیت جسمانی و روحی بدی داشته باشد.

«آلبرتو توماسی» (Alberto Tomassi): پیش از حمله‌ی هیس، مسئولیت بخش ارتباطات اداره‌ی کنترل فدرال را برعهده داشت اما پس از حمله، توسط هیس تسخیر شده و در نهایت توسط جسی کشته می‌شود.

«فیلیپ» (Phillip): یکی از مامورین اداره‌ی کنترل فدرال که وظیفه‌ی مراقبت از آیتم دگرگون شده‌ای به نام Arctic Queen را برعهده دارد.

هدرون: یک موجود فرا بُعدی که توسط دارلینگ، در بُعد مربوط به اسلاید ۳۶ پیدا شد و جهت انجام تحقیقات بیشتر برروی آن، به اداره‌ی کنترل فدرال منتقل شد. پس از حمله‌ی هیس، دارلینگ تصمیم گرفت تا از طریق هدرون، تقویت کننده‌های رزونانس هدرونی را برای حفاظت از مامورین اداره در برابر حملات هیس تولید کند؛ از سوی دیگر، هدرون نیز که تقویت کننده‌ی پولاریس محسوب می‌شد و چون جسی نیز از سن ۱۱ سالگی بصورت ذهنی با پولاریس در ارتباط بود، از طریق پولاریس ارتباطی با جسی ایجاد کرده و او را به ساختمان Oldest House کشاند تا در برابر هیس بایستد. هدرون در نهایت توسط هیس نابود شد.

Control Stroy 03

رزونانس: نوعی نیروی فرا طبیعی و فرا بُعدی است که پس از استفاده از اسلاید پروژکتور توسط افراد مختلف، به بُعد ما پای گذاشتند و عامل اصلی در بوجود آمدن پدیده‌های غیر طبیعی محسوب می‌شوند؛ در دنیای بازی کنترل، دو رزونانس وجود دارند، پولاریس و هیس؛ پولاریس را می‌توان نیروی خیر و هیس را نیروی شر بازی دانست اما مشخص نیست که از نظر نیرو و توان، کدامیک از آن‌ها قدرتمندتر هستند. رزونانس‌ها برای فعالیت خود نیاز به یک تقویت کننده و منبع نیرو دارند (چیزی شبیه به «سیمبیوت‌ها» (Symbiotes) در فیلم Venom)؛ تقویت کننده‌ی پولاریس در ابتدا هدرون و سپس جسی، و تقویت کننده‌ی هیس، دیلن بود.

پولاریس: یک رزونانس که از طریق جسی و دیلن از بُعد مربوط به اسلاید ۳۶ به بُعد ما وارد شد و سپس به آن‌ها کمک کرد تا اسلاید پروژکتور را غیر فعال و تمام اسلایدهای آن (بجز اسلاید ۳۶) را بسوزانند و جانشان را نجات داد. پس از دستگیری دیلن توسط اداره‌ی کنترل فدرال، جسی همچنان ارتباط خود را با پولاریس حفظ کرد. در ادامه‌ی بازی، پولاریس به جسی کمک می‌کند تا هیس را متوقف و به او امکان می‌دهد تا آثار بجا مانده از هیس را از بین برده و همچنین در انجام برخی کارها به جسی کمک می‌کند.

با وجود کمک‌های شایان پولاریس، اما ماهیت (خیر یا شری) او دقیقاً مشخص نیست! شاید او می‌توانست مانع از دستگیری دیلن توسط اداره‌ی کنترل فدرال شود یا حتی پیش از حمله‌ی هیس، اقدامی انجام دهد! همچنین پس از رویارویی دیلن و جسی، دیلن که تحت کنترل هیس قرار دارد، به جسی در مورد پولاریس هشدار داد، البته ممکن است او این حرف را صرفاً در جهت تلاش برای بی اعتمادی جسی نسبت به پولاریس از سوی هیس زده باشد، چراکه مطمئناً اگر پولاریس نبود، سدی هم در برابر هیس وجود نداشت. در مورد پولاریس می‌توان دو تئوری زیر را مطرح کرد:

  1. همانطور که در عناوین مختلف (چه بازی چه فیلم) دیده‌ایم، جهان نیاز به تعادل دارد و در صورت وجود یک نیروی خیر (یا شرور)، نیرویی هم در مقابل آن وجود خواهد داشت (در بازی آلن ویک، این جمله را از او شنیدیم: «تا زمانی که تاریکی در جهان نباشد، نوری هم وجود نخواهد داشت.»)، بنابراین شاید پولاریس نیروی خیری باشد که بدلیل نیاز جهان بوجود یک نیروی شر، مقدمات حضور هیس در بُعد ما برآورده شده باشد.
  2. این تئوری هم دور از ذهن نیست که شاید پولاریس یک نیروی شر و به مراتب بدتر از هیس باشد که بدلیل اطلاع از آنکه در آینده جسی سُکان هدایت اداره‌ی کنترل فدرال را در اختیار خواهد گرفت، بطور مقطعی رابطه‌ی خوبی با او برقرار کرده و در نابودی هیس به جسی کمک کرده باشد و پس از نابودی کلیه‌ی رقبای خود، به ناگاه روی واقعی خود را نشان دهد!

هیس: رزونانس شرور بازی است که پس از شک و تردیدهای ترنچ به ماموران خود، از طریق ترنچ آزاد و تلاش می‌کند که کنترل کامل ساختمان Oldest House را در اختیار بگیرد؛ همزمان هدرون که خطر حضور هیس را احساس می‌کند، جسی را از طریق پولاریس به ساختمان Oldest House می‌کشاند؛ کمی پس از حضور جسی، ترنچ (رئیس اداره‌ی کنترل فدرال) بوسیله‌ی اسلحه‌ی خدمت خودکشی کرده و در نتیجه، جسی که به عنوان کاندید اصلی ۷ در نظر گرفته شده بود، کنترل اسلحه‌ی خدمت را در اختیار گرفته و سپس از طریق بُرد (چیزی شبیه به همان هیئت رئیسه یک سازمان که اعضای آن از طریق رای گیری، رئیس سازمان و هیئت مدیره را تعیین می‌کنند اما چون در این بازی معنی عمیق‌تری دارد، آن را همان بُرد نامیده و در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.) به عنوان رئیس اداره‌ی کنترل فدرال تعیین می‌شود؛ اسلحه‌ی خدمت قدرت‌های خاصی را در اختیار جسی قرار می‌دهد که او از طریق آن‌ها و همچنین پولاریس، به مقابله با هیس پرداخته و او را شکست می‌دهد؛ پیش از نابودی هیس، او هدرون را نابود کرد و بدلیل آنکه هدرون یکی از منابع تقویت نیروی پولاریس بود، پولاریس بطور موقت ضعیف و ارتباطش با بُعد ما از بین رفت اما با کمک جسی، مجدداً وارد بُعد ما شد.

داستان بازی Bloodborne
خواندن

Control Stroy 02

Astral Plane: بُعد و دنیایی متصل به ساختمان Oldest House که شبیه به دنیای میانی (زندگان و مردگان) بوده که اشیاء دارای قدرت و آیتم‌های دگرگون شده قدرت خود را از آن گرفته و بُرد نیز در آن حضور دارد.

بُرد: موجودیتی فرا بُعدی که در Astral Plane حضور داشته و به شکل یک هرم وارونه‌ی سیاه قابل مشاهده بوده و مسئولیت آن، انتخاب رئیس اداره‌ی کنترل فدرال است. بنظر می‌رسد که بُرد از طریق Foundation که در «معدن سنگ سیاه» (Black Rock Quarry) واقع شده، با ساختمان Oldest House در ارتباط است.

Foundation: در معدن سنگ سیاه واقع شده و همان فونداسیون (پایه و اساس) ساختمان Oldest House محسوب می‌شود.

معدن سنگ سیاه: یک «آستانه» (Threshold) در بخش تعمیرات و نگهداری ساختمان Oldest House است که اداره‌ی کنترل فدرال از آن جهت استخراج سنگ سیاه استفاده می‌کند. سنگ سیاه ماده‌ای است که می‌توان از آن در خنثی سازی اثرات پدیده‌‌های فرا طبیعی استفاده کرد.

آستانه: نقاط اتصال بُعدهای مختلف محسوب می‌شود.

ساختمان Oldest House: مکانی که حاوی نیروهای فرا طبیعی بوده و موقعیت آن در شهر نیویوک آمریکا واقع شده و ساختمان مرکزی اداره‌ی کنترل فدرال محسوب می‌شود. اگر به نمای Oldest House نگاه کنید، شاهد یک برج با معماری نه چندان جذاب خواهید بود اما وقتی به داخل آن بروید، شاهد فضای بزرگی بوده (همچون ساختمان وزارت جادوگری آمریکا در فیلم جانواران شگفت انگیز و زیستگاه آن‌ها!) که بطور مداوم در حال تغییر است و از هیچیک از قوانین طبیعی تبعیت نمی‌کند؛ در این ساختمان شاهد نقاط آستانه‌ی زیادی خواهید بود که مامورین اداره‌ی کنترل فدرال از آن‌ها برای تحقیقات خود استفاده می‌کنند. تمام حوادث بازی در این ساختمان روی می‌دهند.

اداره‌ی کنترل فدرال: این اداره وظیفه دارد تا به بررسی و مطالعه‌ی رویدادهای فرا طبیعی بپردازد؛ ساختمان Oldest House مقر اصلی این اداره محسوب می‌شود؛ یک موجودیت فرا بُعدی به نام بُرد، از طریق یکی از اشیاء قدرت که اسلحه‌ی خدمت نام دارد، رئیس این اداره را تعیین می‌کند؛ این اسلحه پس از خودکشی ترنچ، به جسی رسید و پس از منصوب شدن او به عنوان رئیس اداره‌ی کنترل فدرال، از این اسلحه و قدرت‌های آن، بر علیه هیس استفاده و او را متوقف کرد.

«رویدادهای جهانی دگرگونی» (Altered World Events): به رویدادهایی در جهان گفته می‌شوند که بر اثر پدیده‌های فرا طبیعی رخداده و آثار فرا طبیعی‌ای بر جای می‌گذارند، مثلاً منجر به ایجاد نقاط آستانه و در نتیجه ارتباط بُعدهای مختلف با یکدیگر شده و یا اشیاء دارای قدرت و آیتم‌های دگرگون شده‌ای را ایجاد می‌کنند.

حال که با نکات کلیدی بازی آشنا شدید و دید اولیه‌ای نسبت به آن پیدا کردید، به توضیح داستان آن می‌پردازیم:

به ساختمان Oldest House خوش آمدید!

در ابتدی بازی شاهد ورود جسی فیدن به عنوان شخصیت اصلی بازی کنترل به ساختمان Oldest House به عنوان مقر اصلی اداره‌ی کنترل فدرال خواهیم بود تا بدنبال برادر جوان‌ترش به نام دیلن بگردد. اداره‌ی کنترل فدرال وظیفه دارد تا به کشف، مهار و مطالعه‌ی پدیده‌های فرا طبیعی در جهان بپردازد؛ ۱۷ سال پیش از ماجراهای بازی، مامورین این اداره، دیلن را پس از رویداد مجموعه حوادثی غیر طبیعی، دستگیر کرد و از آن زمان، جسی همواره بدنبال او بوده است.

ساختمان Oldest House در مرکز شهر نیویورک آمریکا واقع شده و نمای بیرونی آن از معماری شوم «بروتالیست» (Brutalist: این اسم در سال ۱۹۵۴ برروی معماری ساختمان‌هایی گذاشته شد که نمای آن‌ها فاقد هرگونه المان و آیتم‌های تزئینی بوده و در نمای آن‌ها صرفاً شاهد بتن صاف نشده و بدون وجود هیچگونه روکشی هستیم.) برخوردار بوده و این موضوع می‌تواند نشان‌گر اسرار آمیز بودن این ساختمان باشد؛ جسی نیز بدلیل معماری جذاب این ساختمان، وارد Oldest House نمی‌شود، بلکه رزونانسی به نام پولاریس که با ضمیر ناخودآگاه او در ارتباط است، جسی را به این ساختمان کشانده؛ در ادامه‌ی بازی، شاهد نقش بسیار مهم پولاریس برروی حوادث و رویدادهای آینده و همچنین گذشته‌ی جسی خواهید بود.

تام کلنسی کیست و داستان برندینگ نام او در بازی‌ها چیست؟
خواندن

پس از ورود جسی به ساختمان Oldest House، و با استقبال گرمی روبرو نمی‌شود! چراکه اصلا کسی در آنجا حضور ندارد که با جسی صحبت کند! به همین دلیل او تصمیم می‌گیرد که از طریق راهروهای موجود، در ساختمان پیشروی کرده و علت متروک بودن ساختمان را در یابد. پس از مدتی، جسی نظافت‌چی‌ای به نام آتی را پیدا می‌کند؛ آتی که فکر می‌کند جسی برای استخدام به عنوان یک نظافت‌چی به آنجا آمده، به او می‌گوید که ابتدا بایستی به اتاق مصاحبه برود و برای اینکار باید از آسانسور استفاده کند؛ بدلیل آنکه جسی در گذشته به عنوان نظافت‌چی مشغول به کار بوده، به آتی حق می‌دهد که از وضعیت جسمانی بدی برخوردار باشد و در نتیجه به او سخت نمی‌گیرد و به مسیر خود ادامه می‌دهد. مدت اندکی پس از استفاده از آسانسور و پیشروی در طبقه‌ی جدیدی که جسی در آن قرار گرفته، ناگهان صدای شلیک گلوله‌ای را می‌شنود؛ او برای بررسی این موضوع وارد دفتر ریاست اداره شده و با جسد بی جان زکریا ترنچ (رئیس اداره) روبرو می‌شود که پیش از این، او و لحظه‌ی خودکشی‌اش را در تصوراتی که در ابتدای بازی پخش شدند دیده بودیم؛ جسی برای بررسی جسد به او نزدیک شده و اسلحه‌ای را در کنار او پیدا می‌کند و بنا به درخواست پولاریس آن را بر می‌دارد؛ این اسلحه، اسلحه‌ی خدمت نام داشته و دارای قدرت‌های فرا طبیعی است و به رئیس اداره‌ی کنترل فدرال تعلق دارد.

به محض آنکه جسی اسلحه را لمس می‌کند، به بُعد Astral Plane منتقل شده و در مقابل بُرد (هرم وارون سیاهی که مشاهده می‌شود.) قرار می‌گیرد؛ هویت بُرد دقیقاً مشخص نیست اما مشخصاً ارتباط قدرتمندی با اداره‌ی کنترل فدرال و ساختمان Oldest House دارد. بُرد به جسی اعلام می‌کند که او را به عنوان کاندید ریاست جدید اداره‌ی کنترل فدرال در نظر گرفته و در صورت قبول شدن در چالشی که برای او تعیین شده، به جسی اجازه‌ی استفاده از اسلحه‌ی خدمت داده خواهد شد؛ همزمان شاهد پخش ویدیویی مربوط به کاسپر دارلینگ خواهید بود که در آنجا توضیحاتی را در مورد اشیا دارای قدرت (که اسلحه‌ی خدمت نیز یکی از آن‌ها است.) ارائه می‌دهد؛ براساس توضیحات دارلینگ، اشیاء دارای قدرت بر اثر یک پدیده‌ی فرا طبیعی ایجاد می‌شوند و اسلحه‌ی خدمت، یکی از قدرتمندترین اشیا دارای قدرت محسوب شده و اهمیت زیادی در برنامه‌ی کاندیداهای اصلی ریاست اداره‌ی کنترل فدرال دارد. سپس جسی در محیطی قرار می‌گیرد که پس از پشت سر گذاشتن آن و رسیدن به اسلحه‌ای مشابه با اسلحه‌ی خدمت، بُرد او را به عنوان رئیس جدید اداره‌ی کنترل فدرال تعیین کرده و به او اجازه می‌دهد تا از این اسلحه استفاده کند؛ سپس شاهد تصوراتی از ترنچ خواهید بود که اعلام می‌دارد آن‌ها تحت حمله‌ای قرار گرفته‌اند و اکنون این وظیفه‌ی رئیس اداره (یعنی جسی) است که از آن محافظت کند؛ حرف‌هایی که در این تصور از سوی ترنچ می‌شنویم، در واقع حرف‌های بُرد به جسی هستند که از او می‌خواهد تا از ساختمان Oldest House در برابر تهدیدی که در مقابل آن قرار گرفته محافظت کند.

پس از پایان تصورات و بازگشت به ساختمان Oldest House، جسی تصمیم می‌گیرد تا به همراه پولاریس، به درخواست بُرد عمل کند؛ جهت تکمیل ماموریتی که به جسی داده شده، او باید به نقاط مختلفی از ساختمان رفته و ضمن کاوش در آنجا، با تهدیدهای مختلفی که بر سر راه او قرار می‌گیرند مبارزه کند. تهدیدهایی (در واقع دشمنان) که در این بازی با آن‌ها روبرو خواهید شد، توسط رزونانس دیگری به نام هیس (رزونانسی شبیه به پولاریس) هدایت می‌شوند؛ بر خلاف پولاریس که دارای ظاهری آرام است، هیس بصورت یک توده‌ی بیمارگونه و تهدید آمیز ظاهر می‌شود. هیس همچون ویروسی در کل اداره‌ی کنترل فدرال پخش شده و قسمت‌های بیشماری از ساختمان Oldest House را نابود کرده است؛ هیس همچنین مغز بسیاری از افراد این اداره را تحت کنترل خود درآورده، افرادی که بصورت یک دشمن به جسی حمله می‌کنند (با شناور شدن در هوا، ایجاد تله‌هایی برای او و …) و تنها تعدادی از افراد از شر هیس در امان مانده‌اند که یکی از آن‌ها، آتی نظافت‌چی ساختمان است.

۹ ژانری که در دهه اخیر صنعت بازی را تعریف کردند
خواندن

در بخش‌هایی از بازی هیس تلاش می‌کند تا به ذهن جسی نیز حمله کرده و کنترل او را در اختیار بگیرد اما بدلیل توانایی‌های جسی و همچنین ارتباط او با پولاریس، این حمله‌ها بی نتیجه باقی می‌مانند. توانایی‌هایی که از سوی پولاریس به جسی داده شده‌اند به او اجازه می‌دهند تا بخش‌هایی از ساختمان که توسط هیس آلوده شده‌اند را پاکسازی کرده و حس امنیت را به آن نقط بازگرداند. پس از پاکسازی اولین نقطه، جسی با امیلی پاپ ملاقات می‌کند؛ امیلی جزو محققین اداره‌ی کنترل فدرال بوده و جزو اولین همراهان و متحدین جسی محسوب می‌شود. پاپ یکی از کسانی است که از طریق تقویت کننده‌های رزونانس هدرون، در برابر حمله‌ی هیس در امان مانده است؛ این تقویت کننده‌ها توسط دکتر کاسپر دارلینگ به عنوان رئیس بخش تحقیقات اداره‌ی کنترل فدرال ساخته شده‌اند که در حال حاضر از موقعیت او خبری در دست نیست.

Control Stroy 2

جستجوی Oldest House جهت پیدا کردن دیلن

تحقیقات جسی و امیلی نشان می‌دهد تمام افرادی که در حال حاضر توسط هیس تسخیر شده‌اند، افراد مرده به حساب می‌آیند چراکه مغز آن‌ها به هیس متصل است و به محض نابودی منبع نیروی آن‌ها (هیس)، مغز آن‌ها نیز از کار افتاده و منجر به مرگشان می‌شود؛ با وجود کشف جدید جسی و امیلی، آن‌ها بر تصمیم خود مبنی بر پاکسازی ساختمان و نابودی هیس استوار هستند.

جسی در ادامه با کمک امیلی، به پیشرفت خود در داستان بازی ادامه داده و بخش‌های بیشتری از ساختمان را کاوش کرده و همچنین اشیا و مکان‌های دارای قدرت بیشتری را پیدا می‌کند. در ادامه با تلفنی به نام «The Hotline» روبرو خواهید شد که به جسی اجازه می‌دهد تا بصورت مستقیم با بُرد ارتباط برقرار کند، همچنین با مکانی به نام «متل با منظره‌ی اقیانوس» (Oceanview Motel) آشنا خواهید شد که یک آستانه بوده و به جسی اجازه می‌دهد تا به نقاط مختلفی از Oldest House برود. در این بازی با اشیاء دارای قدرت دیگری نیز روبرو خواهید شد که توانایی‌هایی (در نبرد یا جهت نقل و مکان به جاهای مختلف) را در اختیار جسی قرار می‌دهند.

پس از مدتی، آتی از جسی می‌خواهد تا به عنوان دستیارش کاری را برای او انجام دهد! آتی از جسی می‌خواهد تا برای بازگرداندن «نیرو» (Power)، اقدام به پاکساری NSC Power Plant نماید؛ برای انجام وظیفه‌ای که آتی به جسی داده، او مجبور خواهد شد تا از توانایی‌های خود جهت پاکسازی بخش‌های دیگری از ساختمان استفاده کرده و در مسیر پیشروی خود، با بازماندگان بیشتری ملاقات کند. جسی متوجه می‌شود که برای تکمیل ماموریتش باید به جستجوی دکتر دارلینگ بپردازد که از زمان شروع حمله‌ی هیس، کسی از موقعیت اختفای او آگاهی ندارد؛ جسی همچنین متوجه می‌شود که برادرش (دیلن) در مرکزی به نام Panopticon تحت مراقبت قرار دارد.

با رسیدن به سلول دیلن، جسی متوجه می‌شود که او فرار کرده اما پس از مدتی، دیلن خود را بصورت داوطلبانه به مامورین اداره‌ی کنترل فدرال تسلیم و در انتظار بازگشت جسی می‌ماند. با آنکه هیس به دیلن حمله و او را تسخیر کرد، اما برخلاف سایرین، دیلن کنترل مغز و بدن خود را در از دست نداد، گرچه دقیقاً مشخص نیست که پیش از حمله‌ی هیس، میزان هوش و نحوه‌ی رفتار دیلن چگونه بوده که بتوان با وضعیت فعلی او مقایسه کرد! در هر صورت بنظر می‌رسد که میان دیلن و هیس رفتار دوستانه‌ای برقرار است.

با ملاقات دیلن و جسی، بنظر می‌رسد که دیلن به خواهر بزرگ‌تر خود اعتماد دارد اما از پولاریس متنفر است و به جسی می‌گوید که به او اعتماد نداشته باشد.

دیلن بدلیل تنفری که از دکتر دارلینگ و ترنچ داشت (بخاطر آزمایشات مختلفی که برروی او انجام دادند.)، با هیس ارتباط برقرار کرد و از قدرتی که هیس در اختیار او قرار داد، جهت فرار از سلولش استفاده کرد. در باقی قسمت‌های بازی، دیلن به عنوان نماینده‌ی هیس ظاهر شده و به مخالفت با جسی و پولاریس می‌پردازد.

پس از پایان صحبت‌های جسی و دیلن، جسی تصمیم می‌گیرد که به بررسی برنامه‌ی کاندیداهای اصلی اداره پرداخته و ببیند که پس از جدایی او و بردادرش (در ۱۷ سال پیش)، چه اتفاقاتی برای دیلن افتاده است.

Control Stroy 3

مروری بر گذشته

۱۷ سال پیش از حوادث بازی، اداره‌ی کنترل فدرال، دیلن را دستگیر و به ساختمان مرکزی خود منتقل کرد تا همزمان با انجام آزمایشاتی، او را به عنوان کاندیدای اصلی ۶ بزرگ کند، جسی نیز در همان شهر خود رها شد تا توسط گروهی از محققین اداره‌ی کنترل فدرال تحت نظر گرفته شود و به عنوان کاندیدای اصل ۷ انتخاب شد؛ با پی بردن به این موضوع، جسی تصمیم می‌گیرد تا بررسی‌های دقیق‌تری در Oldest House صورت داده و از اسرار بیشتری در مورد حوادثی که در دوران کودکیشان رخداده‌اند آگاهی یابد؛ با پیشروی در داستان بازی، جسی موفق می‌شود به فایل‌هایی در مورد پدیده‌ی فرا طبیعی روی داده در شهر Ordinary (زادگاه جسی و دیلن) دست یابد.

اتاق خبر ۱۰# - مروری بر مهمترین اخبار هفته گذشته
خواندن

۱۷ سال پیش، زمانیکه جسی و دیلن بچه بودند، در زباله دانی شهر Ordinary یک شیع دارای قدرت پیدا کردند؛ آن دو یک اسلاید پروژکتور یافتند که از طریق اسلایدهای مختلف، قابلیت باز کردن درهایی به دیگر بُعدها را داشت؛ در حالیکه جسی و دیلن بواسطه‌ی حس کنجکاوی کودکانه‌ی خود در حال بررسی ابعاد دیگر بودند، با چیزهای عجیب و وحشتناکی روبرو شدند، اما در اسلاید ۳۶، آن‌ها رزونانسی به نام پولاریس را یافتند؛ در همین حین، گروهی از بچه‌ها اقدام به دزدیدن پروژکتور کردند اما این بچه‌ها توسط موجود دیگری به نام Not Mother که در اسلاید دیگری قرار داشت، تسخیر شدند (در واقع این موجود علت اصلی ناپدید شدن گروه کثیری از مردم شهر Ordinary بود.). جسی با دیدن این حوادث وحشتناک، تصمیم گرفت تا تمام اسلایدها (بجز اسلاید ۳۶) را بسوزاند اما بدلیل قدرت اسلاید پروژکتور، او و دیلن قابلیت نابودی آن را نداشتند، به همین دلیل پولاریس به کمکشان آمد و امکان خاموش کردن آن را برای این خواهر و برادر فراهم کرد، اما تا زمان خاموش شدن این پروژکتور، آسیب بسیاری به شهر وارد شده بود و تنها ۱۷ نفر از مردم این شهر جان سالم بدر برده بودند! پس از مشاهده‌ی این رویداد فرا طبیعی، اداره‌ی کنترل فدرال تیمی به رهبری دکتر دارلینگ و ترنچ را به شهر Ordinary اعزام کرد و آن‌ها تصمیم به دستگیری و انتقال دیلن به ساختمان Oldest House گرفتند.

بجز دیلن، پروژکتور و همچنین تنها اسلاید باقی مانده از آن یعنی اسلاید ۳۶ نیز توسط اداره‌ی کنترل فدرال ضبط شدند، گرچه ترنچ که در آن زمان تنها یک مامور بود، یکی از اسلایدهای سوخته شده را نیز برداشت و نزد خود نگهداشت؛ پس از این حوادث، دیلن به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست بعدی اداره‌ی کنترل فدرال بزرگ شد و همچنین از توانایی‌های او جهت بررسی و انجام آزمایشاتی برروی اسلاید ۳۶ استفاده شد. با گذشت زمان و آماده شدن دیلن، او بدلیل گسترش بیش از حد نیرویش، ناگهان از حالت تعادل خارج شده و در نتیجه، به سلولی در Panopticon منتقل شد تا تحت نگهداری و مراقبت قرار بگیرد.

از سوی دیگر، دکتر دارلینگ که مسئول بررسی اسلاید ۳۶ بود، موفق شد موجودی فرا بُعدی به نام هدرون را در آنجا پیدا کند که ظاهراً با پولاریس در ارتباط بود. پس از انتقال هدرون به ساختمان Oldest House، پولاریس نیز توانست از هدرون به عنوان یک تقویت کننده استفاده و به بُعد ما وارد شود، در آن زمان اینطور گمان می‌شد که پولاریس و هدرون در واقع یکی هستند.

ارتباط دارلینگ با هدرون منجر به تغییر رفتار او شده و این موضوع، ترنچ را که اکنون رئیس اداره‌ی کنترل فدرال شده بود را نگران کرد؛ پیش از آنکه نگرانی ترنچ کار دست اداره بدهد، هدرون در مورد امکان حمله‌ی هیس به دارلینگ هشدار و به او اجازه داد تا از طریق هدرون، دست به خلق تقویت کننده‌های رزونانس هدرون بزند تا با اینکار، جان تعداد کمی از افراد اداره را نجات دهد.

Control Stroy 4

پایان

پس از آنکه جسی از رویداد گذشته آگاه شد، تصمیم گرفت تا به مرکز تحقیقات بُعدهای مختلف اداره‌ی کنترل فدرال رفته و اسلاید پروژکتور را در آنجا پیدا کند؛ برای رسیدن به بخش مورد نظر، جسی باید از Foundation عبور کند که بگونه‌ای پایه و اساس ساختمان Oldest House محسوب می‌شود؛ پس از مدتی، جسی با آتی روبرو شده و او کاست پلیر خود را به جسی می‌دهد که به او در عبور از مارپیچ Ashtray و رسیدن به بخش تحقیقات بُعد‌های مختلف اداره کمک می‌کند؛ پس از این رویداد، بنظر می‌رسد که آتی چیزی فراتر و قدرتمندتر از یک نظافت‌چی ساده است! شاید او یک موجود فرا بُعدی دیگر باشد!

در بخش تحقیقات بُعدهای مختلف، جسی به محلی که دکتر دارلینگ آخرین بار در آن دیده شده می‌رسد، یعنی «آزمایشگاه رزونانس هدرون» (Hedron Resonance Lab)؛ در اینجا جسی بطور سهوی به هیس اجازه می‌دهد تا وارد اتاق هدرون شده و او را نابود کند؛ مرگ هدرون که به عنوان تقویت کننده‌ی پولاریس امکان حضور او را در بُعد ما فراهم می‌کرد، باعث تزلزل قدرت پولاریس شده و ارتباط او با بُعد ما قطع می‌شود، گرچه جسی فکر می‌کند که کشته شدن هدرون و ناپدید شدن پولاریس، به معنی نابودی او (پولاریس) بوده است. با از سر راه برداشته شدن تنها مانع هیس (یعنی پولاریس)، او بالاخره قابلیت دست یافتن به بُرد و نفوذ به مغز جسی را پیدا می‌کند؛ با تسخیر شدن مغز جسی از سوی هیس، شاهد پایان بازی و تیتراژ پایانی آن خواهیم بود!

داستان بازی Outlast
خواندن

امیدواریم تا بدینجای بازی از آن لذت برده و پایان عجیب آن، شما را شوکه نکرده باشد! چراکه پس از چند ثانیه از شروع تیتراز پایانی، شاهد محو شدن آن و حضور مجدد در دنیای بازی خواهید بود!

جسی را مشاهده می‌کنید که در ابتدا لباس نظافت‌چی اداره‌ی کنترل فدرال را پوشیده و پس از مدتی و بارگذاری بازی، مجدداً او را خواهید دید که این بار به عنوان یکی از مامورین اداره‌ی کنترل فدرال به ایفای نقش می‌پردازد و باید وظایف مختلفی که کارکنان به او می‌دهند را انجام دهد و در نهایت، شاهد نشستن جسی برروی صندلی ریاست اداره بوده و دیلن را خواهید دید که اسلحه‌ی خدمت را به سمت او هدف گرفته و شلیک می‌کند! این‌ها تصوراتی هستند که توسط هیس در مغز جسی ایجاد می‌شوند. جسی مجدداً تصوراتی می‌بیند؛ این بار او اسلحه‌ی خدمت را برداشته و پس از کشتن ترنچ که برروی صندلی رئیس اداره نشسته، خود برروی صندلی می‌نشیند! در همین زمان تلفن زنگ زده و دارلینگ که ظاهرا در Astral Plane و بُرد قرار دارد، پیام محرمانه‌ای به جسی می‌دهد؛ دارلینگ به جسی می‌گوید که هدرون نابود شده اما او صرفاً یک تقویت کننده (برای پولاریس) بوده و نه یک منبع قدرت (در واقع می‌گوید که این ذهنیت جسی که نابودی هدرون به معنی نابودی پولاریس بوده، اشتباه و پولاریس هنوز زنده است و برای بازگشت به بُعد ما، نیاز به یک منبع قدرت دارد.) و در نهایت از جسی می‌خواهد که به اتاق او (دارلینگ) رفته تا به پایان بازی برسد.

پس از شنیدن پیام دارلینگ، جسی قابلیت مقاومت در برابر هیس و تصوراتی که او برای جسی ایجاد کرده را پیدا و به عنوان رئیس واقعی اداره‌ی کنترل فدرال، پولاریس را در Oceanview Motel پیدا و تبدیل به منبع نیروی او جهت ارتباط مجددش با بُعدمان می‌شود. در ادامه‌ی داستان بازی متوجه می‌شویم که ترنچ از اسلاید سوخته‌ای که آن را ۱۷ سال پیش در شهر Ordinary پیدا کرده بود استفاده و هیس را به بُعد ما آورده است.

Control Stroy 5

براساس اطلاعات جدیدی که بدست می‌آیند، ترنچ تحت تاثیر هیس، به دکتر دارلینگ و هدرون بد گمان شده و فکر می‌کند که آن‌ها با کمک یکدیگر قصد دارند که کنترل اداره را از دست او خارج کنند. زمانی که هدرون متوجه‌ی حضور هیس می‌شود، به دارلینگ هشدار داده و او نیز تقویت کننده‌های رزونانس هدرون را جهت محافظت از مامورین اداره می‌سازد، اما آن‌ها با این کار خود، عملاً به بدبینی‌های ترنچ دامن زده و در نتیجه، ترنچ اسلاید سوزانده شده را در اسلاید پروژکتور قرار داده و به هیس اجازه‌ی حضور در بُعد ما را می‌دهد و او نیز بلافاصله کنترل کل ساختمان را در اختیار می‌گیرد.

جسی که مجدداً بوسیله‌ی پولاریس قدرت‌های خود را بدست آورده، قابلیت خاموش کردن اسلاید پروژکتور را پیدا کرده و ورودی بُعدی که هیس از آن آمده را می‌بندد و سپس به سمت دیلن رفته تا ارتباط ذهنی او را با هیس قطع کند؛ پس از قطع ارتباط دیلن و هیس، دیلن که به عنوان منبع قدرت او در این بُعد حضور داشت، باید همچون سایرین کشته می‌شد اما به لطف ارتباطی که در زمان کودکی با پولاریس برقرار کرده بود، زنده ماند اما به کمای عمیقی فرو رفت. با خلاصی از دست هیس، جسی بطور رسمی به عنوان رئیس جدید اداره‌ی کنترل فدرال منصوب شده و تصمیم می‌گیرد که تا پیش از پاکسازی کلیه‌ی آثار بجا مانده از هیس، ساختمان Oldest House همچنان در حالت قرنطینه مانده و ورود و خروجی به آن صورت نگیرد، چراکه اگر هیس بتواند به هر نحوی از طریق آثار بجا مانده‌اش (پیش از پاکسازی یا نابودی همه‌‌ی آن‌ها) مجدداً به بُعد ما وارد شود، می‌تواند کل جهان را با خطر روبرو کند.

در همینجا داستان بازی کنترل که هم اکنون برای پلتفرم‌های رایانه‌ی شخصی، پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان در دسترس قرار دارد، پایان می‌یابد؛ امیدواریم از خواندن داستان این بازی لذت برده باشید.

عضویت
اطلاع از
guest
3 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
آرش
آرش
2 سال قبل

مرسی ?????

مهدی
مهدی
2 سال قبل

داستان مجموعه fallout هم بزار❤️?

david
david
2 سال قبل

سایتتون عالیه مرسی از زحماتتون

دکمه بازگشت به بالا
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
بستن
بستن
بستن