نقد و بررسی

بررسی بازی Resident Evil 4 Remake

این بازی تمام‌نشدنی!

بدون هیچ بحثی، می‌توان گفت که Resident Evil 4 یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی تاریخ است که اثری همیشگی روی بسیاری از بازی‌های پس از خود گذاشته. این بازی که در سال ۲۰۰۵ به بازار آمد، طلایه‌دار زاویه دوربینی بود که بعدها در بسیاری از آثار سوم شخص مورد استفاده قرار گرفت. فارغ از این جنبه، بازی از هر لحاظ یک اثر فراموش‌نشدنی و فوق‌العاده بود و حتی همین امروز هم می‌توان این عنوان کلاسیک را تجربه و از آن لذت برد. شرکت ژاپنی کپکام (Capcom) که در سال ۲۰۱۹ با انتشار ریمیک بازی Resident Evil 2 – که خود یکی از شاخص‌ترین عناوین سبک وحشت بقا به شمار می‌آید – نشان داد که خوب بلد است عناوین کلاسیک خود را با استانداردهای امروزی در دسترس گیمرهای قدیمی و جدید قرار دهد تا قدیمی‌ترها با این عناوین تجدید میثاق کنند و بازیکنان جدید، بهتر در جریان دلایل محبوب بودن این عناوین قرار بگیرند. آسیاب به نوبت است و حالا نوبت به رزیدنت ایول ۴ رسیده، عنوانی که خیلی‌ها آن را پادشاه سبک وحشت بقا می‌نامند و ریمیک شدن آن در کنار ایجاد هیجان فراوان، خیلی‌ها را هم نگران کرده بود که مبادا خاطرات خوش با نسخه اورجینال به واسطه یک ریمیک ضعیف خدشه‌دار شود. با این حال، از همین ابتدا به شما این اطمینان را می‌دهیم که ریمیک رزیدنت ایول ۴ بیشتر از ریمیک نسخه سوم، به ریمیک رزیدنت ایول ۲ شبیه است و این یعنی با یک شاهکار طرف هستیم!

رزیدنت ایول ۴ ریمیک با سرلوحه قرار دادن تمامی آن المان‌هایی که نسخه اورجینال را تبدیل به یک شاهکار تمام‌نشدنی کرده بود، خودش را تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های چند سال اخیر کرده است. خبری از یک ریمیک یاغی نیست که بخواهد با جدا کردن خودش از نسخه اورجینال، نشان دهد که ارزش خرج چند ده دلار را دارد. درست به مانند رزیدنت ایول ۲ ریمیک، بازسازی نسخه چهارم از فرنچایز رزیدنت ایول را می‌توان یک اثر وفادار به منبع اقتباس دانست و این مسئله چه در داستان، چه در طراحی مراحل و چه در مکانیک‌ها و چارچوب کلی گیم‌پلی هویداست. باز هم قرار است لیان اس کندی (Leon S. Kennedy) راهی سفری خطیر برای نجات جان دختر رئیس جمهور شود و در دهکده‌ای در اروپا، متوجه اتفاقات عجیب و غریبی می‌شود که درست به مانند آن شب تیره و تار راکون سیتی، زندگی لیان را برای همیشه دست‌خوش تغییر قرار می‌دهد. در این بین، مدل‌سازی‌های ایده‌آل و کار عالی صداپیشگان کمک بیشتری به ماندگاری این داستان کلاسیک کرده و قطعا می‌توانید از داستان و روایت رزیدنت ایول ۴ لذت ببرید. حتی شخصیتی چون لوییس سرا در این ریمیک نسبت به بازی اصلی کاریزماتیک‌تر شده و از این حیث، شاهد پیشرفت بازی هستیم.

بررسی بازی One Piece: World Seeker
خواندن

Resident Evil 4 Remake screenshots 3

بازی با بیشترین وفاداری ممکن نسبت به داستان و روایت نسخه اورجینال، بار دیگر لیان را به حوالی اسپانیا می‌فرستد تا در یک ماجراجویی جدید، نشان دهد که همه‌چیز چقدر می‌تواند در لحظه بدتر و بدتر شود. در رزیدنت ایول ۴ ریمیک، اکثر اتفاقات و ماجراها به مانند نسخه اورجینال است. این یعنی اگر از کشمکش‌ها و تعقیب و گریزهای نسخه اورجینال لذت برده‌اید، حالا می‌توانید با ظاهری جدید دوباره آن‌ها را تجربه کنید و از آن‌ها لذت ببرید. لیان اس کندی ۶ سال پس از وقایع راکون سیتی، مامور می‌شود تا به یک روستا در اسپانیا برود و دختر رئیس جمهور را از دست یک کالت مذهبی به نام لوس ایلومینادوس نجات دهد. البته، این بار سفر لیان با RE Engine ساخته شده و گرافیک بازی بیش از هر چیز، شما را به یاد گرافیک فوتورئالیستی و زیبای رزیدنت ایول ۷ می‌اندازد. بنابراین، با زیباترین سفر ممکن به قلب اسپانیا طرف هستیم و اگر به کنسول‌های نسل نهم دسترسی دارید، می‌توانید با تنظیمات مختلف گرافیکی بازی کار کنید و نرخ فریم شصت یا گزینه‌هایی نظیر رزولوشن ۴K و ری‌تریسینگ و حتی موهای باکیفیت‌تر برای لیان (!) را فعال نمایید تا بهترین تجربه بصری را از این سفر دراز و هیجان‌انگیز داشته باشید. توصیه می‌شود که اگر به دنبال فریم ریت بالاتر هستید و به تلویزیونی که از VRR پشتیبانی کند دسترسی ندارید، بازی را روی حالت پرفورمنس و بدون فعال کردن ری‌تریسینگ و موی پرجزئیات تجربه کنید تا تجربه یکنواخت و ثابتی از فریم‌ ریت ۶۰ داشته باشید. بازی از لحاظ بصری آن حس مالیخولیایی و عجیب و در عین حال درگیرکننده نسخه اورجینال را به شما القا می‌کند و از سوی دیگر، حالا با نورپردازی بهتر و محیط‌های پرجزئیات‌تر، در بخش‌هایی نظیر قسمت مربوط به قلعه فراتر از همیشه می‌توانید در بازی غرق شوید.

بررسی بازی The Dark Pictures Anthology: Little Hope
خواندن

البته، تمامی نکات مثبت بازی را هم که کنار بگذاریم، باز باید به یک نکته منفی اشاره کرد و آن هم مشکلاتی در زمینه Texture Streaming است. متاسفانه در نسخه ارسالی از سوی سازنده که برای بررسی این بازی روی پلتفرم Xbox Series X از آن استفاده شده، در برخی مواقع خصوصا پس از باز و بسته کردن چمدان لیان (همان Inventory قدیمی و خاطره‌انگیز بازی) شاهد دیر لود شدن بافت‌ها هستیم که به استحکام کلی بازی از لحاظ فنی ضربه می‌زند. شاید این مشکل در زمان عرضه برطرف شود و وقتی که شما این بررسی را می‌خوانید، چنین مشکلی وجود نداشته باشد، اما به هر صورت ملاک برای این بررسی، نسخه تست شده است. فارغ از این بحث، از لحاظ گرافیکی با یک بازی مطلوب طرف هستیم و به خصوص با توجه به ثبات بازی روی حالت پرفورمنس در صورت فعال نبودن گزینه‌های مو و ری‌تریسینگ، می‌توان بازی را به خوبی با نرخ فریم ۶۰ تجربه کرد. البته هنوز هم خلا وجود گزینه قفل کردن نرخ فریم روی ۳۰ به چشم می‌خورد، چرا که اساسا حتی در حالت رزولوشن هم بازی به شکل Uncapped اجرا می‌شود و نرخ فریم چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ بسته به روشن بودن یا نبودن گزینه‌های گرافیکی است و این به هیچ وجه مطلوب نیست، خصوصا برای افرادی که به تلویزیون دارای VRR دسترسی ندارند. قفل بودن فریم ریت روی ۳۰ تجربه‌ای یکنواخت‌تر و باثبات‌تر را ارائه می‌دهد که قطعا بهتر از نوسان فراوان است. به هر حال، وجود قابلیت قفل کردن نرخ فریم روی ۳۰ را نیز به لیست آرزوهایمان برای آثار بعدی فرنچایز اضافه می‌کنیم و منتظر می‌مانیم.

بررسی بازی Hades
خواندن

Resident Evil 4 Remake new screenshots 2

گفتیم که رزیدنت ایول ۴ ریمیک با نهایت وفاداری نسبت به نسخه اورجینال ساخته شده است. در واقع، اگر نسخه اورجینال را بازی کرده باشید، احتمالا بسیاری از اتفاقات و لحظات بازی و روند کلی هر بخش از آن برای‌تان آشنا است. البته، در راستای تبدیل شدن بازی به یک اثر شایسته در نسل نهم کنسول‌ها، تغییراتی هم در مکانیک‌ها و روند کلی بازی ایجاد شده و شاهد یک ریمیک مو به مو نیستیم که البته، نکته بدی به حساب نمی‌آید. قبل از هر چیز، باید گفت که به سنت رزیدنت ایول‌های مدرن، در این ریمیک نیز شما می‌توانید هنگام نشانه‌گیری با اسلحه، حرکت کنید. این باعث شده تا نسبت به نسخه اصلی، به شدت قدرت مانور بیشتری داشته باشید و دشمنان متنوع و گوناگون و گاهی اوقات اعصاب‌خردکن این بازی را راحت‌تر از بین ببرید. از طرف دیگر، شما دیگر نمی‌توانید با خیال راحت و هر وقت که خواستید از چاقو استفاده کنید چرا که حالا چاقوی شما از بین می‌رود و در واقع، هر بار استفاده از آن، بیشتر آن را به سمت شکستن پیش می‌برد. البته، جای نگرانی نیست و علاوه‌بر امکان تعمیر چاقو نزد آن فروشنده مرموز و نوستالژیک، شما می‌توانید کاردهای دیگر را نیز در بازی به دست بیاورید و از آن‌ها استفاده کنید. اشلی بالاخره می‌تواند به مانند یک فرد بالغ از نردبان استفاده کند و حتی یک اسلحه جدید هم برای استفاده وجود دارد که نام آن Bolt Thrower است و شبیه به یک تیروکمان عمل می‌کند. حتی دیگر خبری از QTE هم در بازی نیست.

بررسی بازی Need For Speed Heat
خواندن

علی‌رغم این‌که در بسیاری از لحظات رزیدنت ایول ۴ ریمیک شما به یاد نسخه اصلی و ماجراهای آن خواهید افتاد، ولی هنوز هم تغییرات دیگری در روند کلی بازی و طراحی مراحل آن وجود دارد. به طور مثال، بخش دیگری که تغییرات محسوسی را به خود دیده پازل‌های بازی است که برخی از آن‌ها نسبت به نسخه اورجینال تغییر کرده‌اند. جزئیات داستانی هم در این نسخه تغییر کرده‌اند. مثلا، انگیزه شخصیت‌ها دست‌خوش تغییراتی شده یا تغییرات دیگری که اگر نسخه اورجینال را بازی کرده باشید و به سراغ رزیدنت ایول ۴ ریمیک بروید، خودتان متوجه آن‌ها خواهید شد و برای جلوگیری از جلوگیری، در این متن نمی‌توان زیاد به آن‌ها اشاره کرد. با این حال، در طی تجربه این بازی هیچ‌گاه حس عدم وفاداری به داستان نسخه اصلی را حس نخواهید کرد و تمامی این تغییرات ایجاد شده، در هر ابعادی که هستند، در نهایت به نفع بازی تمام شده‌اند و حالا با یک بازی صیقل‌یافته در سال ۲۰۲۳ طرف هستیم که همه‌چیز آن به استانداردهای مورد توقع از یک بازی طراز اول نزدیک است. ضرباهنگ بازی نسبت به قبل بهبود پیدا کرده و ریمیک رزیدنت ایول ۴ تبدیل به بهترین راه برای لذت بردن از داستان کلاسیک کشمکش‌های لیان اس کندی و لوس ایلومینادوس شده است.

Resident Evil 4 2023 03 02 23 001

یکی از جذابیت‌های رزیدنت ایول ۴ ریمیک، وجود محتوای جانبی بسیار در آن است. در حالی که خط اصلی داستانی این نسخه از لحاظ مدت زمان به هیچ وجه قابل قیاس با ریمیک‌های نسخه دوم و سوم مجموعه نیست و بسیار از آن‌ها طولانی‌تر است، وجود درخواست‌های ارائه شده از سوی فروشنده که به نوعی نقش ماموریت‌های فرعی بازی را ایفا می‌کنند. در این نسخه خبری از کمپین Separate Ways که نقش اصلی آن ایدا (Ada) بود نیست و این درخواست‌ها به نوعی آن کمبود را نیز پوشش می‌دهند. با قبول این درخواست‌ها شما باید کارهای مختلفی از جمله شکستن مدال‌های آبی‌رنگ که در نسخه اصلی هم وجود داشتند را انجام دهید. البته، همیشه درخواست‌ها به این سادگی نیستند و درخواست‌هایی نظیر از بین بردن یک دشمن قوی هم در بازی به چشم می‌خورد. این درخواست‌ها یا ماموریت‌های فرعی ترکیبی از چالش و اتفاقات بامزه هستند و می‌توانند سرگرمی خوبی باشند و در کنار این که دسترسی شما به نوعی الماس مخصوص را هموار می‌کنند که به کمک آن‌ها می‌توانید آیتم‌های ویژه‌ای را از فروشنده دریافت کنید، باعث می‌شود تا هر از گاهی از مسیر معمول فاصله گرفته و در محیط‌ها کاوش بیشتری کنید. چه کسی از پاکسازی یک محیط از شر موش‌های آزاردهنده پس از شکست دادن یک باس بدش می‌آید؟

بررسی بازی The Surge 2
خواندن

از طرف دیگر، اهمیت کاوش در محیط‌ها و حتی بازگشت به مناطقی که پیش از این بنا به دلایل مختلف در دسترس نبودند، باعث می‌شود تا شما به آیتم‌های بیشتری هم دسترسی پیدا کنید. با توجه به وجود امکان ساخت گلوله در این ریمیک، گشتن محیط‌ها و پیدا کردن منابع اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده و به بخشی جدانشدنی از بازی تبدیل شده است. بازی ذاتا یک اثر چالش‌برانگیز – حتی روی درجه سختی متوسط – به حساب می‌آید و اتخاذ تصمیمات درست در هر مبارزه بسیار ضروری است. با توجه به دشمنان جدید و خطرناکی که به بازی اضافه شده‌اند و حملات بی‌امان دشمنان به شما، بهتر است همیشه بخشی از مهمات خود را برای درگیری‌های غیرمنتظره نگه دارید. در حقیقت می‌توان گفت که در جای جای رزیدنت ایول ۴ ریمیک می‌توان چنین لحظاتی را مشاهده کرد که هر تصمیم، عواقب خود را دارد و می‌تواند به آسان‌تر یا سخت‌تر شدن کار شما در قسمت بعدی منجر شود. مثلا، در یک مبارزه ممکن است وسوسه شوید از یکی از اسلحه‌های قوی‌تر خود که گلوله‌های کمتری دارد استفاده کنید و آن وقت ممکن است در مبارزه بعدی، حسرت این را بخورید که چرا بهترین اسلحه‌تان گلوله‌ای ندارد.

17

رزیدنت ایول ۴ ریمیک یکی از بهترین آثار کپکام در سالیان اخیر است. با نگاهی به آثار کپکام در سالیان اخیر، می‌توان دریافت که آن‌ها خوب یاد گرفته‌اند که چگونه باید آثار کلاسیک خود را با استانداردهای روز تطبیق دهند و کاری کنند که نسل جدید گیمرها هم از آن‌ها لذت ببرند. با وفاداری به تمامی آن عناصری که از رزیدنت ایول ۴ یک بازی تاریخ‌ساز ساخته بود، ریمیک این بازی کلاسیک هم توانسته تبدیل به یک اثر ماندگار شود که می‌توان بارها آن را تجربه کرد و از آن لذت برد. اگر یک طرفدار قدیمی رزیدنت ایول هستید، این ریمیک آن‌قدر به مذاق‌تان خوش خواهد آمد که مروری بر خاطرات شیرین خود خواهید داشت و اگر هم با این مجموعه آشنایی زیادی ندارید، شاید در سال ۲۰۲۳ رزیدنت ایول ۴ یک اثر انقلابی نباشد، ولی آن‌قدر عالی ساخته شده که همه‌چیزش سر جایش است و به شما یادآوری می‌کند که تاج و تخت سبک وحشت بقا در حال حاضر در اختیار کدام فرنچایز است.

بررسی بازی Resident Evil 4 Remake

با وفاداری به تمامی آن عناصری که از رزیدنت ایول ۴ یک بازی تاریخ‌ساز ساخته بود، ریمیک این بازی کلاسیک هم توانسته تبدیل به یک اثر ماندگار شود که می‌توان بارها آن را تجربه کرد و از آن لذت برد. اگر یک طرفدار قدیمی رزیدنت ایول هستید، این ریمیک آن‌قدر به مذاق‌تان خوش خواهد آمد که مروری بر خاطرات شیرین خود خواهید داشت و اگر هم با این مجموعه آشنایی زیادی ندارید، شاید در سال ۲۰۲۳ رزیدنت ایول ۴ یک اثر انقلابی نباشد، ولی آن‌قدر عالی ساخته شده که همه‌چیزش سر جایش است و به شما یادآوری می‌کند که تاج و تخت سبک وحشت بقا در حال حاضر در اختیار کدام فرنچایز است. 

وفاداری به منبع اقتباس تا حد امکان
تغییرات مثبت در جهت نزدیک‌تر شدن به استانداردهای روز
وجود محتوای بسیار با قیمت ۶۰ دلار
مبارزات هیجان‌انگیز
عملکرد عالی از نظر صوتی
نرخ فریم ثابت در حالت پرفورمنس
برخی مشکلات فنی به خصوص در زمینه Texture Streaming

امتیاز بازی : 9.5 [فوق العاده ]
شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنیم این بازی را تجربه کنید. عناوینی با چنین نمره‌ای در طول بازی گاها ما را شگفت زده کردند، گیم‌پلی هوشمندانه یا روایتی خاص و حتی بخش چندنفره جذاب و تک‌نفره درگیر کننده، می‌تواند از دلایل آن باشد؛ این بازی از دیگر رقیبان ژانر خود یک سر و گردن بالاتر است حال چه یک برداشت تازه از یک ایده قدیمی باشد یا سیستمی نوین را به‌ گیم‌پلی و ژانر خود اضافه می‌کند.
فوق العاده
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x