نقد و بررسی

بررسی بازی Monster Train

جهنم را سوزان کن!

بازی Monster Train عنوانی در سبک استراتژی و Roguelike است که برروی ساخت بهترین دسته‌کارت برای پیروزی در نبردهای مختلف تمرکز دارد. در ادامه با بررسی این بازی همراه با پیکسل‌آرتس باشید.

جهنم یخ زده و شما تنها Pyre باقی‌مانده را دارید تا دوباره جهنم را سوزان کنید! در این بین دشمن شما نیروهای بهشتی هستند که نمی‌خواهند این اتفاق بیوفند! این داستان Monster Train است. همانطور که از اسم بازی برمی‌آید، شما کنترل قطاری را بر عهده دارید که هدف آن رسیدن به آخرین طبقه جهنم است تا دوباره جهنم را سوزان کنید. در این بین با گذر از هر طبقه یخ‌زدگی طبقات را از بین می‌برید و جوایزی هم دریافت می‌کنید.

Monster Train بازی است که از عنوان Slay the Spire الهام گرفته اما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را یک کپی یا کلون دانست. پس از عرضه Slay the Spire، بازی‌های زیادی سعی کردند سبک بازی Roguelike و RPG بازی را کپی کنند. کلون‌های مختلفی هم بدون کوچک‌ترین خلاقیتی به بازار آمدند که هیچکدام نتوانستند ذره‌ای بهتر از Slay the Spire کار کنند؛ اما موضوع Monster Train فرق می‌کند. بازی Monster Train نه‌تنها یک کپی نیست بلکه سبک بازی Roguelike را یک قدم روبه‌جلو می‌برد. این بازی ترکیبی از استراتژی نوبتی، سبک کارت بازی هارت‌استون و حس Roguelike بازی Slay the Spire است، در بین ویژگی‌های تازه و خلاقیت جذاب سازندگان هم به آن اضافه شده است.

در Monster Train حدود ۲۲۰ کارت وجود دارد که این کارت‌ها بین ۵ کلن مختلف پخش شده است. هر کلن دارای یک قهرمان مخصوص به خود بوده که دارای نیرو و ویژگی‌های خاص است. از طرفی هر قهرمان هم دارای سه ویژگی مختلف است که در ابتدای بازی آن را انتخاب می‌کنید. قهرمان شما قابل ارتفا و تا سه بار می‌توانید او را ارتقا دهید تا نیروهای تازه‌ای دریافت کند و یا نیروهای کنونی او قوی‌تر شوند. ۲۲۰ کارت موجود در بازی همان ابتدای کار در دسترس نیست، سیستم سطح‌بندی در بازی وجود دارد که با هر بار بازی و شکست دادن دشمنان، تجربه (XP) دریافت می‌کنید که بالا رفتن سطح شما کارت‌های تازه باز می‌شوند. تمامی ۲۲۰ کارت بازی قابل ارتقا هستند و با ترکیب‌های مختلف در حین بازی قوی‌تر می‌شوند.

با شروع بازی، شما می‌توانید دو کلن (Clan) را انتخاب کنید که دسته‌کارت‌های شما براساس آن‌ها شکل می‌گیرد. کلن اصلی که آن را انتخاب کنید، کلنی است که قهرمان شما هم از همان کلن است و کلن دوم درواقع نقش پشتیبان را دارد. یک دسته کارت تصادفی براساس کلن‌های انتخاب شده به شما داده می‌شود. باید گفت که هر کلن استراتژی مخصوص خود را دارد و با تغییر کلن‌ها کل تجربه بازی متفاوت می‌شود و این فوق‌العاده است. آیتم‌هایی تحت‌عنوان Artifacts نیز وجود دارد که قدرت‌ها و ویژگی‌های خاصی به شما می‌دهد. با استراتژی مناسب شما می‌توانید کارت‌ها را با Artifacts مکمل کنید، برای مثال شما کارتی دارید که ۶ انرژی هزینه دارد و از طرفی هر راند تنها با ۳ انرژی شروع می‌شود که پس از پایان هر راند انرژی ریست می‌شود، داشتن Artifactای که از ریست جلوگیری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد انرژی خود را ذخیره کنید بسیار کارآمد است. با ورود به صفحه نبرد شما در قطارتان حضور دارید که دارای چهار طبقه است. سه طبقه در دسترس شما بوده و می‌توانید از کارت‌های خود در آن‌ها استفاده کنید و طبقه چهارم جایی است که قلب سوزان جهنم یعنی آخرین Pyre وجود دارد. دشمنان از طبقه پایینی شروع به بالا آمدن می‌کنند و درصورت ناتوانی در شکست‌ آن‌ها، با Pyre شما درگیر شده و آن را نابود می‌کنند. با نابود شدن Pyre بازی تمام شده و باید از ابتدا شروع کنید.

بررسی بازی AeternoBlade 2: Director's Rewind
خواندن

هر طبقه از قطار شما دارای ۵ جای خالی است. کارت‌های شما به دو بخش طلسم‌ها (Spells) و نیروها (Units) تقسیم می‌شود. کارت‌های Unit شما از جاهای خالی (Slots) استفاده می‌کنند. بستگی به قدرت Unit جایی که می‌گیرند متفاوت است، برای مثال بعضی Unitها ۲ جای‌خالی می‌گیرند و بعضی نیز تا ۴ جای خالی نیاز دارند با این وجود کارت‌های Unit قابل ارتفا است و شما می‌توانید جای‌خالی اشغال شده توسط آن‌ها را کم و زیاد کنید. در اینجا استراتژی شما اهمیت زیادی دارد. در حین بازی و بعد از به‌پایان رساندن هر غول‌آخر تعدادی کارت جدید به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید یک کارت را از بین‌شان انتخاب کنید. برنامه‌ریزی برای کارت انتخاب شده اهمیت دارد و گاهی حتی انتخاب نکردن کارتی و Skip آن به‌نفع شما است. یافتن ترکیب‌های (Combos) تازه در بازی دقیقا چیزی است که از تکراری شدن این بازی جلوگیری می‌کند چراکه دشمنان بازی بعد چند بازی مختلف تکراری می‌شوند؛ اگرچه سازندگان با اضافه کردن ویژگی Bonus به اول هر راند سعی کردند تا حدودی بازی را از تکراری بودن دربیاورند؛ در ابتدای هر راند به شما امکان می‌دهد که جوایز بیشتری از اتمام کردن این راند به‌خصوص بدست آورید اما برای بدست آوردن آن باید چالشی را به اتمام برسانید. این چالش‌ها ممکن است از قوی‌تر شدن دشمنان تا ظاهر شدن دشمنان در سه طبقه مختلف باشد. بعد از پایان رساندن هر مرحله، درنقشه بازی وارد یک دو راهی می‌شوید. هر سمت یک دو راهی دارای ویژگی‌های خاص خود است که باید با توجه به دسته‌کارت‌های خود مسیر مورد نظر را انتخاب نمایید.

بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire
خواندن
بخش چندنفره بازی با‌عنوان Hell Rush از جمله خلاقیت‌های سازندگان بوده و جذابیت‌های خود را دارد.

با این وجود پس از حدود ۸ ساعت بازی و تجربه با کلن‌های مختلف و رساندن بعضی از کلن‌های به سطح آخرشان، بازی شروع به تکراری شدن می‌کند. اینطور نیست که Monster Train شما را چالش نکشد اما بعضی از Comboهای بازی نقش ترکیب برتر را بازی می‌کنند یعنی به‌نوعی پیروزی با این ترکیب راحت‌تر است. Monster Train دارای بخش چندنفره‌ای بوده، این بخش اینطور نیست که PvP باشد و شما را روبه‌روی دیگر بازیکنان قرار دهد بلکه شما و دیگر بازیکنان به‌صورت همزمان یک بازی را شروع می‌کنید و هرکه زودتر بازی را تمام کند برنده است. درواقع بخش چند نفره هیچکس از ترکیب تازه کارت‌ها استفاده نمی‌کند و همه از همان‌ترکیب‌های به اصطلاح Broken و پیروزی بخش استفاده می‌کنند.

بازی Monster Train عنوانی به‌شدت اعتیادآور، دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده است. اگر طرفدار بازی‌های هم‌سبک Slay the Spire هستید مطمئنا عاشق Monster Train خواهید شد. بازی پس از مدتی تکراری می‌شود اما دو نکته حائز اهمیت است، نخست آن‌که توسعه‌دهندگان بروزرسانی‌های پی‌در‌پی‌ای روانه بازی می‌کنند که کارت‌ها، دشمنان و کلن‌های تازه به بازی اضافه می‌کند و از طرفی قیمت بازی ارزش همان چند ساعت گیم‌پلی دوست‌داشتنی آن را دارد.

بررسی بازی Monster Train

بازی Monster Train عنوانی به‌شدت اعتیادآور، دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده است. اگر طرفدار بازی‌های هم‌سبک Slay the Spire هستید مطمئنا عاشق Monster Train خواهید شد.

+ ترکیب کارت‌ها به‌شدت لذت بخش است
+ تنوع کارت‌ها و Artifacts بالاست در نتیجه Comboهای مختلفی می‌توان در بازی ساخت
ـ بازی بعد از گذشت چند ساعت تکراری می‌شود
- وجود یک‌سری ترکیب‌های Broken و بیش از حد قوی که استفاده از ترکیب‌های جدید را بی‌دلیل می‌کند

امتیاز بازی : 8 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
برچسب ها
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن