نقد و بررسی

بررسی بازی Lies of P

دروغ‌ها و مکافات

اگر بنا باشد روزی کتابی با عنوان «تاثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی تاریخ» نوشته شود، قطعا باید بخش مهمی از آن به استودیوی FromSoftware و بازی‌های موفق این استودیو اختصاص پیدا کند. فرام سافت‌ور با Dark Souls برای همیشه نام خود را در تاریخ بازی‌های ویدیویی حک کرده و این مجموعه، دست‌مایه الگوبرداری بسیاری از سازندگان شده است. در مورد اضافه شدن یک مکانیک جدید به یک سبک صحبت نمی‌کنیم، بلکه حال و هوا، درجه سختی، استانداردهای طراحی و حتی داستانی و روایی جدیدی به واسطه بازی‌های فرام سافت‌ور خلق شده که باعث گردیده تا علاوه‌بر دیدن بازی‌هایی نو از سوی همین استودیو با فرمولی قدیمی اما جواب پس‌ داده، شاهد بازی‌هایی باشیم که به نوعی کلون بازی‌های فرام سافت‌ور به حساب می‌آیند و هر کدام برداشتی خاص از اصول و قواعد خلق شده از سوی این استودیوی ژاپنی دارند. بازی Lies of P اثر استودیوی NeoWiz یکی از این بازی‌هاست، یک استودیوی نه چندان جدید که در کشور کره جنوبی قرار دارد و بازی جدید آن‌ها نشان می‌دهد در آینده بیشتر از نئوویز خواهیم شنید.

2023 11 11 01.27.12

از همان ابتدا که وارد لایز آو پی می‌شوید، متوجه شباهت عجیب و غیرقابل‌انکار آن با شاهکار فرام سافت‌ور یعنی Bloodborne خواهید شد. البته، این جا با یک پینوکیو طرف هستیم و نه یک شکارچی و از سمت دیگر، خبری از یارنام نیست و شهر کرات (Krat) است که آبستن حوادث مختلفی شده. همه‌چیز در این شهر عجیب و مرموز به نظر می‌رسد و وقتی که پینوکیو از خواب برمی‌خیزد، متوجه می‌شود که باید به سمت یک هتل حرکت کند. البته، در راه رسیدن به هتل او با عروسک‌های رباتی دیگری مواجه می‌شود که البته آن‌ها متخاصم به شمار می‌آیند. با رسیدن به هتل، پینوکیو کمی بیشتر در مورد اتفاقاتی که رخ داده اطلاعات به دست می‌آورد و با ملاقات چند چهره که قصد کشتن‌اش را ندارند، کمی برای بیرون آمدن از این مخمصه مصمم‌تر می‌شود. حالا، پینوکیو باید به سراغ پیدا کردن ژپتو برود تا این اوضاع دیوانه‌وار کمی سامان پیدا کند.

بررسی بازی Little Nightmares II
خواندن

داستان مرموز و عجیب لایز آو پی که به طور مشخص از بلادبورن الهام گرفته، در کنار بعضی کاستی‌ها می‌تواند شما را تا پایان بازی سرگرم کند. کیفیت دیالوگ‌نویسی‌ها آن‌قدر خوب نیست و برخی شخصیت‌ها پرداخت مناسبی ندارند، اما اگر تمامی این موارد به بهترین شکل ممکن پیاده شده بود که با یک بازی از فرام سافت‌ور طرف بودیم! اتمسفر گیرای شهر کرات و فضای مرموز بازی جزو ارکان اصلی روایی آن به شمار می‌آید و از این حیث، استودیوی سازنده به خوبی کار خود را انجام داده است.

2023 11 11 01.27.08

الگوبرداری لایز آو پی از بلادبورن و دیگر آثار فرام سافت‌ور به همین مورد داستان و روایت خلاصه نمی‌شود و در گیم‌پلی، شاهد بیشترین شباهت این بازی به آثار ذکر شده هستیم. اول از هر چیز، باید گفت که با یک بازی اکشن – نقش‌آفرینی بسیار سخت طرف هستیم که این درجه سختی بازی زیاد هم متوازن نیست. در واقع، این جزو معدود مشکلات بازی است و به خوبی تجربه کمتر سازندگان در به عمل آوردن یک بازی در این سبک را نشان می‌دهد. به هر صورت، شما در نقش پینوکیو با دشمنان مختلفی روبرو می‌شوید که هر کدام پتانسیل تبدیل شدن به کابوس شبانه شما را دارند. بهترین دوست شما در مبارزات، اسلحه شما (شمشیر، تبر یا …) و البته دست مکانیکی پینوکیو است. بله، اگر این به گوش شما آشنا است، باید گفت که مکانیزم تقریبا مشابهی را در Sekiro نیز شاهد بودیم و لایز آو پی هم از همان بازی الهام گرفته است. این دست مکانیکی می‌تواند به ابزارهای مختلفی مثل آتش‌افروز و … مجهز شود که هر کدام به نوعی شما را در جریان مبارزات یاری می‌دهد.

بررسی بازی Dying Light 2: Stay Human
خواندن

2023 11 11 01.27.04

اساسا مبارزات بازی بسیار سریع هستند و بازی شما را به خاطر ریسک‌پذیری و سبک مبارزه هجومی، بسیار تشویق می‌کند. در واقع، بر خلاف مبارزات کند دارک سولز و حتی مبارزات سریع‌تر بلادبورن، لایز آو پی یک بازی بسیار سریع به حساب می‌آید و از این حیث شاید فقط سکیرو از میان آثار فرام سافت‌ور با این بازی قابل قیاس باشد. این سرعت بالای مبارزات به بازی حس و حال منحصر به فرد و جالبی داده و می‌توان ساعت‌های متمادی با لایز آو پی سرگرم شد. ارتقا دادن تجهیزات و اسلحه‌ها و همچنین ترکیب کردن آن‌ها با یکدیگر برای رسیدن به یک فرمول موفق، واقعا لذت بخش است. درست به مانند بازی‌های فرام سافت‌ور، با هر بار استراحت دشمنان اطراف شما دوباره زنده خواهند شد و از طرف دیگر، با هر بار مردن اندوخته‌های شما برای ارتقای شخصیت هم از بین می‌رود، بنابراین آماده بودن برای نبردها با یک زرادخانه همه فن حریف بسیار اساسی است.

یکی از مکانیک‌های جالب این بازی، وجود قابلیت انتخاب بین راست یا دروغ گفتن است که مستقیما از دل داستان پینوکیو بیرون آمده. این تصمیماتی که شما در طی بازی اتخاذ می‌کنید، روی پایان‌بندی بازی هم تاثیر دارد و جزو عناصر جالب این بازی به شمار می‌آید که ارزش تکرار آن را هم به شدت بالا برده. از طراحی خوب دشمنان و البته باس‌های بازی هم باید تعریف کرد، باس‌های جالبی که در کنار سختی، هر کدام مشخصات منحصر به فرد خود را دارند.

2023 11 11 01.27.01

لایز آو پی از لحاظ فنی یک بازی درجه یک است. گرافیک بازی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و این در ترکیب با ذوق هنری بالای طراحان، منتج به یک بازی خوش رنگ و لعاب شده که ذهن‌تان را مدام برای گشت و گذار در آن قلقلک می‌دهد. بازی روی کنسول‌های نسل نهمی دو حالت گرافیکی مختلف دارد که در هر دو حالت، با تجربه‌ای خوب از لحاظ نرخ فریم و رزولوشن طرف خواهید بود. موسیقی‌های بازی دیگر رکن مهم آن است که در خلق یک اتمسفر گیرا و جذاب نقشی بسیار حیاتی داشته. اگرچه در جای جای بازی شاهد الهام گرفتن این اثر از بلادبورن و برخی دیگر از بازی‌های فرام سافت‌ور هستیم، ولی بدون شک با توجه به موفقیت این بازی، در آینده می‌توانیم انتظار وجود نوآوری‌های بیشتری را نیز در بازی‌های نئوویز داشته باشیم.

بررسی بازی Trek to Yomi
خواندن

لایز‌ آو پی یکی از نمونه‌های موفق در الگوبرداری از بازی‌های فرام سافت‌ور است. این بازی ویژگی‌های پررنگی از عناوین دوست‌داشتنی فرام سافت‌ور وام می‌گیرد و با ترکیب آن‌ها با یک سری نوآوری جالب آن هم در دل یک داستان کلاسیک و آشنا که برای ما خاطره‌انگیز است ولی هیچ‌وقت آن را به شکلی که لایز آو پی به تصویر می‌کشد ندیده‌ایم، به فرمولی دست پیدا می‌کند که ضامن موفقیت آن است. اگر از طرفداران بازی‌های فرام سافت‌ور هستید یا به صورت کلی، یک بازی اکشن نقش‌آفرینی سخت و چالش‌برانگیز اما مهیج و باکیفیت می‌خواهید، نباید لایز آو پی را از دست دهید!

بررسی بازی Lies of P

لایز‌ آو پی یکی از نمونه‌های موفق در الگوبرداری از بازی‌های فرام سافت‌ور است. این بازی ویژگی‌های پررنگی از عناوین دوست‌داشتنی فرام سافت‌ور وام می‌گیرد و با ترکیب آن‌ها با یک سری نوآوری جالب آن هم در دل یک داستان کلاسیک و آشنا که برای ما خاطره‌انگیز است ولی هیچ‌وقت آن را به شکلی که لایز آو پی به تصویر می‌کشد ندیده‌ایم، به فرمولی دست پیدا می‌کند که ضامن موفقیت آن است. اگر از طرفداران بازی‌های فرام سافت‌ور هستید یا به صورت کلی، یک بازی اکشن نقش‌آفرینی سخت و چالش‌برانگیز اما مهیج و باکیفیت می‌خواهید، نباید لایز آو پی را از دست دهید!

داستانی کلاسیک و آشنا اما بسیار متفاوت با چیزی که انتظار دارید
اتمسفر و فضاسازی گیرا و جذاب
طراحی خوب لوکیشن‌ها، دشمنان و باس‌ها
وضعیت فنی خوب
سختی نامتوازن بخش‌های مختلف بازی
الگوبرداری‌ها از بلادبورن گاهی زیادی گل‌درشت می‌شود!

امتیاز بازی : 8.5 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x