نقد و بررسی

بررسی بازی Dragon Ball Z: Kakarot

بازی لایق طرفداران سری

بازی Dragon Ball Z: Kakarot کار بسیار دشواری را ممکن ساخته و آن هم قرار دادن ۲۹۱ اپیزود از انیمه Dragon Ball Z در یک بازی است. قرار دادن چنین حجمی از محتوا در یک بازی ۴۰ ساعته کار بسیار سختی است. با این وجود اکثر عناوینی که براساس انیمه‌ها ساخته می‌شوند دارای داستان و روایت خوبی هستند، Dragon Ball Z: Kakarot نیز از این قضیه مستثنی نبوده و داستان قابل قبولی دارد؛ اما همانند دیگری عناوین انیمه‌ای، تنها ویژگی خوبش همین است و در بحث گیم‌پلی شاهد همان مکانیزم‌های همیشگی و بازیافتی دیگر بازی‌ها هستیم. حال بیایید نگاه دقیق‌تری به Dragon Ball Z: Kakarot داشته باشیم. با نقد و بررسی همراه ما شوید.

Dragon Ball Z Kakarot1

داستان

همانطور که از اسم بازی بر‌می‌آید، Dragon Ball Z: Kakarot داستان Kakarot را بیان می‌کند! بازی درواقع مهم‌ترین وقایع و اتفاقات سری انیمه Dragon Ball Z را یکجا جمع کرده و به‌شما اجازه می‌دهد تا آن را تجربه کنید. شخصیت اصلی بازی Goku است اما گاها به شما اجازه داده می‌شود کنترل دیگر شخصیت‌های مهم را نیز داشته باشید. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد Dragon Ball Z: Kakarot در روایت داستان خود فوق‌العاده عمل کرده و خرده‌ای نمی‌توان به آن گرفت. صداگذاری، دنیای بازی و نحوه گفتار حتی مبارزه با غول‌آخرها طوری طراحی شده که شما را به‌یاد دنیای دوست‌داشتنی Dragon Ball Z می‌اندازد. نوع طراحی شخصیت‌ها و تبدیل آن‌ها به سه‌بعدی نیز بسیار خوب انجام شده و شبیه به فاجعه‌ای چون Jump Force نیست!

نکته دیگر این است که اکثر بازی‌های انیمه‌ای چیزی چون صداگذاری را حذف می‌کنند و شما طول بازی تنها زیرنویس صحبت‌های شخصیت‌ها را شاهد هستید اما Dragon Ball Z: Kakarot متفاوت از دیگر بازی‌های انیمه‌ای رفتار کرده و شاهد صداگذاری کامل شخصیت‌ها در دو زبان انگلیسی و ژاپنی هستیم. صداگذاری به‌هیچ‌عنوان بد نبوده و اکثر شخصیت‌های اصلی بار دیگر نقش خود را در بازی نیز ایفا کرده‌اند. мфо срочный займ

بررسی بازی Elden Ring
خواندن

Dragon Ball Z Kakarot 2

به این نکته اشاره شد که بازی ۲۹۱ اپیزود از سریال را وارد بازی کرده،‌ Dragon Ball Z: Kakarot حدود ۴۰ ساعت گیم‌پلی با داستان اصلی دارد اما برای آن‌هایی که می‌خواهند بازی را کامل تجربه کنند و تک‌تک موارد سریال را بازی کنند، Dragon Ball Z: Kakarot با ماموریت‌های فرعی چیزی  حدود ۸۰ ساعت گیم‌پلی دارد! در ضمن هیچگونه نمایشی از سریال انیمه نیز در بازی نیست و تک‌تک اتفاقات باری دیگر در گیم‌پلی سه‌بعدی بازی پیاده شده.

در پایان بخش داستان باید گفت که Dragon Ball Z: Kakarot نمره کاملی را از این بخش دریافت می‌کند و به‌خوبی توانسته روح‌دنیای Dragon Ball Z را وارد بازی نماید.


گیم‌پلی

به‌نوعی می‌توان گفت که Dragon Ball Z: Kakarot دارای گیم‌پلی بازسازی شده نسبت به دیگر عناوین این سری است. خصوصا زمانی که بازی را با Dragon Ball Xenoverse مقایسه می‌کنیم، شاهد هستیم که گیم‌پلی Dragon Ball Z: Kakarot یک قدم بالاتر از آن است. درواقع سازنده از اشکالات عنوان قبلی سری درس گرفته و سعی کرده آن را حل کند.

با این وجود که گیم‌پلی بازی نسبت به نسخه‌های قبلی بهتر است اما نسبت به دیگر بازی‌ها همچنان ساده و عقب است. نبردها به فشردن چند دکمه و کومبوهای ساده محدود می‌شوند، به‌همین دلیل یادگیری دکمه‌ها ساده بوده و واقعا خلاقیتی درآن دیده نمی‌شود. هوش‌مصنوعی دشمنان نیز ضعیف است، آن‌ها صرفا حمله‌های پشت سر هم و اسپم شکل انجام می‌دهند و پس از مدتی شما حرکت بعدی آن‌ها را کاملا از حفظ هستید. با این وجود Dragon Ball Z: Kakarot تلاش کرده با اضافه کردن امکان تغییر شخصیت، کمی تنوع به گیم‌پلی اضافه کند. بازی دارای چندین مینی‌گیم بوده که متاسفانه بعد از مدتی تکراری می‌شوند. ماهیگیری که بسیار خسته‌کننده و تکراری است و مسابقه ماشین که ساده و بدون چالش ایجاد شده، اگرچه جوایز رضایت بخشی دارد.

بازی Dragon Ball Z: Kakarot دارای المان‌های نقش آفرینی است. مواردی مثل لول آپ شدن و درخت‌ مهارت‌ها در بازی قرار داده شده. همچین بازی تا حدودی جهان‌باز است، شما می‌توانید در مناطق مختلفی گشت و گذار کنید و ماموریت‌های فرعی را به ‌انجام برسانید اما متاسفانه این درخت مهارت‌ها محدود به داستان بازی است. یعنی مهم نیست چقدر امتیاز ارتقا دارید، شما باید به تقطه خاصی از داستان برسید تا بتوانید این ارتفا را باز کنید. این مورد به‌ نظر کمی ناهماهنگ با دیگر بازی‌های نقش آفرینی می‌آید! یکی از ویژگی‌های بازی‌های نقش آفرینی همین است که شما می‌توانید در ماموریت فرعی و دنیای بازی نیز قدرتمند شوید چیزی که در Dragon Ball Z: Kakarot امکانش وجود ندارد با این وجود از نظر داستانی انجام چنین کاری منطقی است، خیلی از حرکت‌های ویژه در سریال به‌مرور باز شده یا داستانی پشت آن است و خب نمی‌شود از همان اول این ویژگی‌ها را داشت اما کمی دلیل وجود درخت‌ مهارت‌ها را زیر سوال می‌برد؛ اگر قرار بود به این شکل درخت‌ مهارت‌ها در بازی قرار داده شود، بهتر نبود که پس از پایان بردن هر بخش داستانی، حرکت جدید را برای بازیکنان باز کنند؟

بررسی بازی Ritual: Crown of Horns
خواندن

Dragon Ball Z Kakarot 4

در پایان باید گفت که Dragon Ball Z: Kakarot برای طرفداران سری خوشایند است. اگر شما به‌دنبال روایت و داستان هستید و از طرفداران دوآتشه انیمه دراگون بالز می‌باشید، این بازی برای شما است! تمامی اتفاقات جذاب و داستان‌های دوست داشتنی دنیای این انیمه در یک پکیج روبه‌روی شما قرار می‌گیرد پس منتظر چه هستید! چه طرفداران قدیمی سری باشید و چه از طرفداران جدید، Dragon Ball Z: Kakarot چیزی برای شما خواهد داشت. با این وجود افراد دیگر باید در تجربه این بازی بررسی‌های بیشتری انجام دهند. متاسفانه المان‌های نقش آفرینی به‌کار رفته در بازی ضعیف بوده و گیم‌پلی بازی نیز بیش از حد ساده است و پس از مدتی تکراری می‌شود.

در پایان باید گفت که Dragon Ball Z: Kakarot نامه عاشقانه‌ای از سمت سازندگان برای طرفداران این انیمه خارق‌العاده است.

بررسی بازی Dragon Ball Z: Kakarot

در پایان باید گفت که Dragon Ball Z: Kakarot برای طرفداران سری خوشایند است. اگر شما به‌دنبال روایت و داستان هستید و از طرفداران دوآتشه انیمه دراگون بالز می‌باشید، این بازی برای شما است! تمامی اتفاقات جذاب و داستان‌های دوست داشتنی دنیای این انیمه در یک پکیج روبه‌روی شما قرار می‌گیرد پس منتظر چه هستید! چه طرفداران قدیمی سری باشید و چه از طرفداران جدید، Dragon Ball Z: Kakarot چیزی برای شما خواهد داشت. با این وجود افراد دیگر باید در تجربه این بازی بررسی‌های بیشتری انجام دهند. متاسفانه المان‌های نقش آفرینی به‌کار رفته در بازی ضعیف بوده و گیم‌پلی بازی نیز بیش از حد ساده است و پس از مدتی تکراری می‌شود.  در پایان باید گفت که Dragon Ball Z: Kakarot نامه عاشقانه‌ای از سمت سازندگان برای طرفداران این انیمه خارق‌العاده است. 

- روایت و داستان بازی جذاب است
- پرواز کردن
- صداگذاری تمامی شخصیت‌ها و میان‌پرده‌ها
- برای افراد تازه وارد نیز داستان بازی قابل فهم بیان شده
- گیم‌پلی نبردها ساده است
- مینی‌گیم‌ها تکراری و ساده هستند
- المان‌های نقش‌آفرینی ناقص است

امتیاز بازی : 7 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x