نقد و بررسی

بررسی بازی Breathedge

مرغ نامیرا در فضا

بازی Breathedge عنوان عجیبی است. موقعیت‌های فراوانی برای لذت بردن از بازی جدید RedRuins Software وجود دارد. افتتاحیه‌ی Breathedge پر است از لحظات بامزه و سرگرم‌کننده. اما متأسفانه این بازی از لحظات کسل کننده و خسته‌کننده بی نصیب نیست.

cc270cc689649a89c0327dd25cb2c9ac1236c670

بازی Breathedge شروع خوبی دارد. طرفداران Subnautica حتماً ارتباط خوبی با این بازی خواهند گرفت. اما باید به محیط‌های بزرگ این بازی عادت کنند. به مانند بازی مذکور در Breathedge سفینه‌ی شما دچار سانحه می‌شود و سقوط می‌کند. و شما خود را در بین بقایای سفینه در نزدیکی یک کمربند سیارکی بزرگ خواهید دید. خوشبختانه پس از سقوط وسایل ساخت‌وساز آسیب ندیده‌اند و شما راهی یافتن مواد مورد نیاز برای بقا و تحقیقات درباره‌ی علت سقوط سفینه خواهید شد.

با این‌که فضای Breathedge آمیخته با شوخی و لحظات بامزه است، اما گیم پلی بازی اصلاً شوخی ندارد. به عنوان مثال مرحله‌ی اول بازی حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامد. شما در این مرحله مأموریت دارید که نقاط مختلف را برای یافتن وسائل مورد نیاز جستجو کنید؛ در حالی که مخزن اکسیژن لباس شما تنها ۷۵ ثانیه دوام خواهد آورد. در نگاه اول که بزرگی محیط را می‌نگرید به نظر اتمام مراحل با این حجم از اکسیژن محال است. این محدودیت در مخزن اکسیژن موجب پدید آمدن لحظات تنش‌زایی در گیم پلی شده است که شاید برای عده‌ای دلچسب نباشد.

البته رفته رفته با پیش‌روی در بازی قطعات جدیدی پیدا خواهید کرد و می‌توانید تجهیزات بهتری را برای خود بسازید. ایستگاه‌های اکسیژن و لباس فضانوردی جدید یکی از پیشرفت‌های خوب بازیست. با این وجود نباید به کاوش بیش‌ از حد روی آورید. چرا که کوچک‌ترین بی احتیاطی مجازات سختی در پی خواهد داشت. بازی Breathedge از آن دست عناوینی است که می‌تواند خیلی بامزه یا خیلی بی معنی به نظر آید. بستگی به ذائقه‌ی کمدی شما دارد که با شوخی‌های بازی ارتباط برقرار کنید یا خیر. به نوعی این بازی ترکیبی از Borderlands و Portal می‌باشد. زاویه‌ی دوربین Breathedge اول شخص است و عناصر بقا به خوبی در آن ادغام شده‌اند. با پیش‌روی در این بازی همه‌چیز بهتر و در دسترس‌تر می‌شود. پیدا کردن آذوقه برای بقا هدف شماست و در اقدام بعدی باید تجهیزات خود را ارتقاء دهید. هر چیزی که به آن نیاز دارید در فضا رها شده است. تنها کاری که باید انجام دهید یافتن آن است.

هدف شما در بازی مشخص شده است ولی نحوه‌ی رسیدن به آن مشخص نیست. هوش مصنوعی بامزه‌ی بازی در این بین اندکی به کمک شما خواهد آمد اما بیش‌تر کارها را خودتان باید انجام دهید. احتمالاً پیچیدگی بازی برای تازه‌واردان سبک بقا چندان جذاب نباشد.

Breathedge 2

در بخش گرافیک Breathedge عنوان چشم‌نوازی است. کیفیت بصری بازی فوق‌العاده است و طراحی محیط‌ها در سطح خوبی قرار دارند. نورپردازی بازی نیز کیفیت قابل قبولی دارد. سبک بصری بازی دهه‌ی ۵۰ میلادی را تداعی می‌کند و از این نظر طراحان کار خود را به خوبی انجام داده‌اند. صداگذاری و موسیقی Breathedge قابل قبول است و موسیقی‌های جاز داخل سفینه کاملاً سلیقه‌ای هستند و نمی‌شود در خصوص آن‌ها اظهارنظر دقیقی کرد. صداگذاری هوش مصنوعی اما جای حرفی باقی نمی‌گذارد و خیلی بامزه صورت گرفته است. بازی Breathedge برای تازه‌واردان این سبک اندکی سخت است. با این حال اگر فرصت کافی به بازی بدهید و اندکی تحمل خود را بالا ببرید با عنوان لذت‌بخشی طرف خواهید شد. قطعاً بعد از تجربه‌ی ۶ مرحله‌ی بازی و به پایان رساندن آن، آرزو خواهید کرد که کاش بازی گیم پلی بیش‌تری ارائه می‌داد.

نکته‌ی جالب در خصوص بازی Breathedge این است که شباهت بسیاری به فیلم “جاذبه” دارد. با این تفاوت که عناصر شوخ طبعی و کنایه‌های سیاسی به آن اضافه شده است. اگر به بازی‌های سبک بقا همچون Subnautica و عناوین علمی‌تخیلی با چاشنی طنز علاقه دارید، Breathedge مناسب شماست.

در پایان از شما دعوت می‌شود تا دیگر مطالب تیم ساویس‌گیم را نیز مطالعه کنید.

بازی Ratchet and Clank Rift Apart دنباله‌ی کدام نسخه است؟

۸ نکته‌ی جالب درباره‌ی The Witcher 3 که نمی‌دانستید

۳۵ حفره‌ی داستانی در The Last of Us Part 2 که نمی‌دانستید

بررسی بازی Breathedge

بازی Breathedge برای تازه‌واردان این سبک اندکی سخت است. با این حال اگر فرصت کافی به بازی بدهید و اندکی تحمل خود را بالا ببرید با عنوان لذت‌بخشی طرف خواهید شد. قطعاً بعد از تجربه‌ی 6 مرحله‌ی بازی و به پایان رساندن آن، آرزو خواهید کرد که کاش بازی گیم پلی بیش‌تری ارائه می‌داد.

+ گرافیک و طراحی چشم‌نواز
+ شوخی‌های بامزه و کنایه‌های جذاب
+ صداگذاری و موسیقی قابل قبول
+ محدودیت شدید مخزن اکسیژن در ابتدای بازی
+ باگ‌های جزئی
+ تغییر ناگهانی گیم پلی در نیمه‌ی دوم بازی

امتیاز بازی : 7 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x