نقد و بررسی

بررسی بازی Madden NFL 24

فوتبال از نوع آمریکایی!

بازی‌های ورزشی هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. در واقع، بازی‌های ورزشی جزو دسته‌ای خاص از بازی‌ها هستند که فارغ از گیمرها، حتی می‌توانند نظر افرادی که وقت چندانی را صرف بازی‌های ویدیویی نمی‌کنند نیز به خود جلب کنند و در میان مردم غیرگیمر نیز هواداران فراوانی دارند. فوتبال با توجه به ماهیت پرطرفدار خود احتمالا در اکثر کشورهای جهان پرفروش‌ترین بازی ویدیویی ورزشی را به خود اختصاص می‌دهد که پرچمدار آن حوزه FIFA بود. حالا فیفا نام خود را به EA Sports FC تغییر داده و شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts یا EA) با چالش‌های خاصی در اولین سال از تولد این فرنچایز جدید روبرو خواهد بود. دیگر فرنچایز محبوب این شرکت اما چنین شرایطی ندارد و با همان نام و لیبل همیشگی به بازار آمده است. در مورد Madden NFL حرف می‌زنیم که جدیدترین نسخه آن یعنی Madden NFL 24 مدتی‌ است عرضه شده و باز هم لیگ ملی فوتبال آمریکایی یا همان NFL را به شکلی کامل پوشش داده و شبیه‌ساز کامل این لیگ و این ورزش به حساب می‌آید. با بررسی مدن ان‌اف‌ال ۲۴ همراه پیکسل آرتس باشید.

m24 firstlookscreens justinjefferson.png.adapt .crop16x9.818p

فوتبال آمریکایی در کشور ما طرفداران زیادی ندارد. به همین خاطر، احتمالا رویکردی که مناسب یک بررسی فارسی از نسخه جدید مدن ان‌اف‌ال است، بیشتر باید روی این نکته تمرکز کند که آیا این بازی عنوان مناسبی برای جذب طرفداران جدید به بازی است یا خیر. در واقع، شاید یک بررسی از سوی رسانه‌ای آمریکایی روی محوریت ویژگی‌های جدید این نسخه در مقایسه با نسخه‌های پیش حرکت کند که البته در این بررسی هم به این نکات اشاره خواهد شد، اما، در نهایت این بررسی باید به این سوال جواب دهد که برای یک گیمر ایرانی که احتمالا قبلا به سراغ این مجموعه نیامده، مدن ان‌اف‌ال ۲۴ چه چیزی در چنته دارد. به این سوال هم در ادامه پاسخ خواهیم داد.

بررسی بازی Tunic
خواندن

آشنایی با قوانین فوتبال‌ آمریکایی اولین گام برای لذت بردن از تجربه مدن ان‌اف‌ال ۲۴ است. بر خلاف برخی دیگر از فرنچایزهای EA Sports نظیر فیفا، در مدن ما شاهد پیاده‌سازی دقیق قوانین و حال و هوای حاکم بر ورزش هستیم و به جای آن که با یک بازی آرکید طرف باشیم، بدون شک با یک شبیه‌ساز مناسب طرف هستیم که البته می‌داند چگونه هم حرفه‌ای‌ها را با خود درگیر کند و هم تازه‌واردها را. وقتی وارد بازی می‌شوید، احتمالا تعدد بالای تاکتیک‌هایی که می‌توانید از آن‌ها در هر نوبت از دفاع و حمله استفاده کنید شما را غافلگیر خواهد کرد و اگر قبلا با این مجموعه آشنایی نداشته‌اید، مدتی زمان خواهد برد تا بتوانید آن‌ها را از هم تشخیص دهید و از بهترین تاکتیک ممکن برای هر موقعیت استفاده کنید. با این حال، همین عمق بالای گیم‌پلی بازی باعث شده تا بتوان گفت که مدن ان‌اف‌ال جزو پرجزئیات‌ترین بازی‌های ورزشی از لحاظ گیم‌پلی است و نسخه ۲۴ هم از این قاعده مستثنی نیست.

m24 firstlook jairecelly.png.adapt .crop16x9.818p

با این حال، قبل از این که به تاکتیک‌ها و به صورت کلی گیم‌پلی بازی برسید، بازی سوال جالبی از شما می‌پرسد و یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های خود را در همان ابتدا مشخص می‌کند: سیستم پاس‌کاری جدید بازی که می‌تواند به سه حالت کلی تقسیم شود: جای‌گیری و دقت – جای‌گیری و سرعت – سیستم پاس‌کاری قدیمی یا کلاسیک. مورد سوم که تکلیف‌اش مشخص است، همان سیستم همیشگی پاس‌کاری که در نسخه‌های قبلی هم شاهد آن بوده‌ایم و خود شامل چندین مدل از پاس‌های مختلف می‌شود که باید از هر کدام در شرایط خاصی بهره بگیرید تا توپ را بتوانید به درستی به یار خودی برسانید. در دو روش دیگر، همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، مضاف بر جای‌گیری بازیکن هدف پاس در لحظه‌ای که توپ پرتاب می‌شود، قدرت توپ یا دقت پرتاب نیز اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.

بررسی بازی Destiny 2: Shadowkeep
خواندن

مدن ان‌اف‌ال ۲۴ از همان ابتدا هر سه شیوه‌ پاس‌کاری را برای امتحان در اختیار شما قرار می‌دهد و هر زمانی هم که خواستید می‌توانید بین آن‌ها جابجا شوید و سیستم پاس‌کاری مدنظر خود را به کار بگیرید. این بازی می‌تواند نقطه شروع خوبی برای افرادی باشد که با فرنچایز آشنا نیستند، چرا که همین تازگی سیستم پاس‌کاری می‌تواند علاوه‌بر سرگرم کردن قدیمی‌ها، باعث شود تا تازه‌واردها هم زودتر بتوانند با این سیستم آشنا شوند و از آن استفاده کنند. البته، کماکان برای شروع بازی پیشنهاد ما استفاده از سیستم پاس‌کاری کلاسیک مدن ان‌اف‌ال است و پس از مدتی، احتمالا اعتماد به نفس کافی برای انتخاب سیستم‌های پاس‌کاری جدید را نیز خواهید داشت.

با این حال فقط پاس‌کاری نیست که دچار تغییرات فراوان شده. حالا و به لطف اضافه شدن هزاران انیمیشن جدید، گیم‌پلی و فیزیک بازی حس بسیار پیشرفته‌تری نسبت به گذشته می‌دهد و واقعا می‌توانید هیجان فوتبال‌ آمریکایی را در مدن جدید تجربه کنید. انیمیشن‌های منحصر به فرد تعبیه شده برای ورزشکاران محبوب و درجه یک ان‌اف‌ال مثل جاش الن (ستاره‌ای که عکس او روی کاور این نسخه هم درج شده) باعث شده تا هر بازی بسیار واقعی‌تر به نظر بیاید و البته به صورت کلی در بحث کنترل بازیکن‌ها نیز به لطف انیمیشن‌های جدید برای دویدن و حرکت، حالا از همیشه بهتر می‌توانید بازیکن را در زمین جابجا کنید.

m24 firstlook hurtspocket wm.png.adapt .crop16x9.818p

در مدن ان‌اف‌ال ۲۴ مودهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تجربه کنید. به جز مسابقات عادی در حالت‌های مختلف از جمله تک‌نفره، دونفره و آنلاین، شما می‌توانید به سراغ مودهای جانبی بازی هم بروید و با آن‌ها مشغول شوید. حالت Ultimate Team که از فیفا پای خود را به بقیه بازی‌های ورزشی EA Sports باز کرده در این بازی حضور دارد و خیال‌تان هم راحت، برای ساختن تیم موردعلاقه‌تان نسبت به فیفا مسیر ساده‌تری خواهید داشت! مودهای دیگر نیز مانند Franchise که بعد از سال‌ها باز هم شامل اسکیل گیم‌ها یا همان بازی‌های مهارتی می‌شود، آماده‌اند تا شما را سرگرم کنند. البته، مود Superstar هنوز هم آن قدری که باید سرگرم‌کننده نیست و حتی اضافات این مودها هنوز در حدی نیست که بتواند طرفداران مدن را راضی کند. این یکی از نقاط ضعف مدن ان‌اف‌ال ۲۴ به حساب می‌آید و شاید حتی تمایل سازندگان به ترغیب بازیکنان برای تجربه آلتیمیت تیم تا حدی در آن اثرگذار باشد، ولی به هر صورت EA Sports در این زمینه باید بهبودهایی را ایجاد کند و مودهای متنوع بازی را جذاب‌تر و عمیق‌تر از قبل کند. این چیزی است که طرفداران مدن سال‌هاست مورد درخواست قرار داده‌اند.

بررسی بازی Armored Core 6: Fires of Rubicon
خواندن

بازی از دو حالت گرافیکی مختلف استفاده کرده که ممکن است کمی عجیب به نظر بیاید. در حالت پرفورمنس همه‌چیز فدای داشتن یک نرخ فریم ثابت شده و به صورت کلی در برخی زمینه‌ها مثل سایه‌ها و رزولوشن کلی، بازی اندکی ضعیف‌تر از حالت کوالیتی اجرا می‌شود. در حالت کوالیتی اما شما رزولوشن بسیار بالایی را تجربه خواهید کرد و همه تنظیمات در بهترین حد ممکن قرار دارند، ولی فریم ریت بازی می‌تواند برای شما اخلال ایجاد کند. در کل، می‌توان گفت که با بازی خوبی طرف هستیم که از نظر بصری با استانداردهای روز همگام است و حتی بر روی حالت گرافیکی پرفورمنس هم می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند. البته، بازی یک مشکل عجیب دارد و آن هم لگ عجیب در هنگام جابجایی در منوهاست. اگر از طرفداران آلتیمیت تیم باشید می‌دانید که این مود در بازی‌های ورزشی EA همیشه با منوهای فراوانی سر و کار دارد و این لگ عجیب در مدن ۲۴ واقعا می‌تواند مخل تجربه باشد. البته، شاید در ادامه سازندگان این مشکل را با به‌روزرسانی‌های بعدی مرتفع سازند.

m24 firstlookscreens allegiantstadium.png.adapt .crop16x9.818p

از لحاظ موسیقی باز هم با یک بازی سطح بالا از طرف EA Sports طرف هستیم و انتخاب موسیقی‌ها کاملا به حال و هوای بازی می‌خورد. طبیعتا بر خلاف فیفا به عنوان بازی مربوط به یک ورزش کاملا بین‌المللی، در مدن ان‌اف‌ال بیشتر شاهد استفاده از آهنگ‌های آمریکایی هستیم که البته با بازی هم‌خوانی کامل دارد. در زمینه گزارشگر بازی اگرچه عملکردش چندان بد نیست، ولی هنوز هم با دیگر بازی‌های ورزشی EA Sports قابل قیاس نیست و شاید اضافه شدن یک گزاشگر دیگر به پنل گزارشگران بتواند در نسخه‌های بعدی تا حدی این مشکل را برطرف کند.

بررسی بازی Sniper Ghost Warrior Contracts
خواندن

مدن ان‌اف‌ال ۲۴ یک شبیه‌ساز جذاب فوتبال آمریکایی است و اگرچه مشکلاتی را در خود دارد، ولی هم برای طرفداران قدیمی و هم برای تازه‌واردها می‌تواند حکم یک بازی مطلوب و جذاب را داشته باشد. عدم پیشرفت بازی از لحاظ مودهای جانبی قطعا ناامیدکننده است ولی وقتی پای بازیکنان به زمین بازی می‌رسد، همه‌چیز مثل یک معجزه کامل عمل کرده و گیم‌پلی بازی شما را کاملا در خود غرق می‌کند.

بررسی بازی Madden NFL 24

مدن ان‌اف‌ال ۲۴ یک شبیه‌ساز جذاب فوتبال آمریکایی است و اگرچه مشکلاتی را در خود دارد، ولی هم برای طرفداران قدیمی و هم برای تازه‌واردها می‌تواند حکم یک بازی مطلوب و جذاب را داشته باشد. عدم پیشرفت بازی از لحاظ مودهای جانبی قطعا ناامیدکننده است ولی وقتی پای بازیکنان به زمین بازی می‌رسد، همه‌چیز مثل یک معجزه کامل عمل کرده و گیم‌پلی بازی شما را کاملا در خود غرق می‌کند.

گیم‌پلی عالی
اضافه شدن انیمیشن‌های جدید و بهبود فیزیک
جلوه‌های بصری مناسب
انتخاب بسیار خوب موسیقی‌ها
عدم پیشرفت قابل‌توجه مودهای جانبی
سطح کیفی معمولی گزارش‌ها و عدم پیشرفت نسبت به گذشته
لگ عجیب در منوها!

امتیاز بازی : 7.5 [خوب ]
تجربه یک بازی «خوب» حداقل انتظاری است که باید از یک بازی داشته باشیم، غیر از این است؟ دلایل مختلفی برای گرفتن این امتیاز وجود دارد. ممکن است بازی هیچگونه ایده تازه‌ای نداشته و تنها ایده‌های دیگر بازی‌ها را، هرچند خوب، باز استفاده می‌کند، گیم‌پلی تکراری و یا مشکلات فنی نیز می‌تواند از گونه مشکلاتی انگشت شماری باشد که این بازی با آن سر و کله می‌زند با این وجود بازی مخاطب خاص خود را خواهد داشت و در گوشه کنار دنیای خود چیز جذابی برای عرضه دارد/ به‌‌صورت کلی تجربه آن مفرح است.
خوب
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x