نقد و بررسی

بررسی بازی Lost Judgement

عدالت گمشده

وقتی در مورد فرنچایزهای قدیمی که نسخه‌های زیادی دارند صحبت می‌کنیم، معمولا یکی از نگرانی‌های گیمرها برای تجربه مجموعه‌هایی نقطه آشنایی با آن‌هاست. یکی از این فرنچایزها که حتی نگارنده تا سال‌های سال جرئت نزدیک شدن به آن را نداشت، Yakuza است. این مجموعه به علت داشتن نسخه‌های فراوان، همیشه برایم مثل یک غول به نظر می‌آمد. به خاطر همین استرس، خیلی دیر با این مجموعه آشنا شدم. سال ۲۰۱۸ اما عنوانی به نام Judgement عرضه شد که در حقیقت نقش اسپین‌آف مجموعه یاکوزا را ایفا می‌کند. این بازی یک نقطه آشنایی مناسب برای گیمرها با فرنچایز Yakuza بود تا اصلا ببینند که تا چه حد می‌توانند با سبک و سیاق این فرنچایز ارتباط برقرار کنند. در کنار این، بازی هویت مستقل خود را نیز داشت و یک داستان جنایی جذاب را روایت می‌کرد. این بازی که با استقبال خوبی مواجه شد، حالا صاحب یک دنباله شده که Lost Judgement نام دارد. با پیکسل آرتس و بررسی بازی Lost Judgement همراه باشید تا ببینیم چرا این بازی یک دنباله ارزشمند برای پدر خود به شمار می‌رود.

با اینکه Judgement یک اسپین آف برای Yakuza به شمار می‌رود، ولی در کنار شباهت‌های مختلف به آن، تفاوت‌های زیادی هم با آن داشت. مثلا، پروتاگونیست بازی کاراگاهی خصوصی به نام «یاگامی» بود که قصد داشت پرده از اسرار یک پرونده عجیب قتل‌های زنجیره‌ای بردارد. در Lost Judgement هم ما مجددا کنترل یاگامی را برعهده می‌گیریم. این بار، ماجرا حتی از قبل هم پیچیده‌تر است. یک افسر پلیس که به خاطر تعرض به یک خانم در مترو، با محکومیت قضایی مواجه شده و ویدیویی که به عنوان مدرک تهیه شده به سرعت در ژاپن پخش شده و موجب نگرانی عمومی شده است، قبل از پلیس پرده از یک قتل مخوف در یوکوهاما برمی‌دارد. حالا، یاگامی که خود در کنار کایتو، دوست و همکارش، برای کار روی یک پرونده قلدری در مدرسه به یوکوهاما رفته‌اند تا به دوستانشان که در آن شهر یک دفتر خصوصی کاراگاهی تاسیس کرده‌اند کمک کنند، می‌بایست روی آن پرونده قتل که گفتیم نیز کار کنند. این دو پرونده علی‌رغم ظاهر به شدت متفاوت‌شان، کاملا با یکدیگر مربوطند و از همین جا، داستان بازی خیلی پیچیده و جالب می‌شود.

بررسی بازی Far Cry 6
خواندن

lostjudgement cast

درست به مانند سری Yakuza و همچنین Judgement، در Lost Judgement هم با یک داستان جنایی و جذاب طرف هستیم. همچنان رگه‌های کمدی هم در بازی وجود دارد و چه در خلال خط داستانی اصلی بازی و چه در هنگامی که داستان اصلی را دنبال نمی‌کنید، شاهد لحظات بامزه زیادی خواهید بود. اما، جریان کلی داستان بازی یک قصه جنایی تاریک است و تم‌های جدی زیادی در آن وجود دارد. از ناکارامدی سیستم قضایی ژاپن گرفته تا قلدری در مدرسه و وصل شدن این قلدری‌ها به جرایم بزرگ‌تر، هیچ‌کدام از سوزن انتقاد Lost Judgement جا نمانده‌اند و به نوعی، می‌توان گفت که این بازی رفرنس‌های زیادی به موضوعات اجتماعی می‌زند. تلفیق رگه‌های جنایی و کمدی همیشگی سری Yakuza با موضوعاتی اجتماعی نظیر قلدری در مدارس (که قبلا در بازی‌هایی چون Bully شاهد پرداختن به آن‌ها بوده‌ایم)، باعث شده تا Lost Judgement معجونی جذاب از تم‌های متفاوت باشد که هر کدام از اجزای آن، به مقدار کافی مصرف شده. بنابراین، هیچ‌وقت بازی یک‌نواخت به نظر نمی‌رسد و از طرف دیگر، هیچ‌کدام از اجزای آن لوث نمی‌شود.

همین جا لازم است به بحث صداگذاری بازی هم اشاره کنیم. در Lost Judgement از همین ابتدای عرضه شاهد دوبله انگلیسی در کنار دوبله ژاپنی اصلی هستیم. در دوبله ژاپنی، بازیگران یاگامی و کایتو برای ایفای نقش مجدد کاراکترهای خود بازگشته‌اند و به صورت کلی، کیفیت کار بسیار بالاست. دوبله انگلیسی بازی هم مناسب است و صداپیشگان و تیم بومی‌سازی، تمام تلاش خود را کرده‌اند تا نتیجه خوبی از کار حاصل شود؛ اما، متاسفانه بازی فاقد لیپ‌سینک انگلیسی بوده و همین قضیه، باعث می‌شود تا با انتخاب دوبله انگلیسی، حس عجیبی پیدا کنید چرا که لیپ‌سینک‌ها مختص نسخه ژاپنی است. البته اگر شما هم از آن دسته از گیمرها هستید که از صداگذاری نشدن دیالوگ‌های بازی‌های ژاپنی خوشتان نمی‌آید؛ برایتان خبر خوبی داریم، چرا که در Lost Judgement اکثر دیالوگ‌ها صداگذاری شده است! از لحاظ موسیقی هم با بازی خوبی طرف هستیم و موسیقی‌ها، با حس و حال بازی تطابق خوبی دارند.

بررسی بازی Mafia II: Definitive Edition
خواندن

 

LostJudgmentFeatImage VER2گیم‌پلی Lost Judgement را می‌توان نسخه به‌روز شده و پیشرفته نسخه قبلی دانست. همچنان از همان فرمول ترکیب المان‌های کاراگاهی با اکشن همیشگی سری Yakuza‌ (البته به جز نسخه Like A Dragon) استفاده شده که مشکلی هم با این فرمول نیست. اتفاقا، درست به مانند داستان که سازندگان توانسته‌اند توازن خوبی میان تم‌های مختلف در آن ایجاد کنند، گیم‌پلی بازی هم متوازن است و روی آن خط باریک میان یک اکشن تمام عیار و یک بازی کاراگاهی در سبک ماجرایی، به خوبی راه می‌رود. شما نه حس می‌کنید که Lost Judgement یک Yakuza جدید با نامی متفاوت است، نه حس می‌کنید که نسخه جدید Sherlock Holmes جلوی‌تان قرار گرفته است.

با این حال، پیاده‌سازی المان‌های کوچک بازی که در کنار هم شاکله کلی گیم‌پلی را تشکیل داده‌اند، آن‌قدرها هم تمیز از آب درنیامده. سازندگان تلاش کرده‌اند نقاط ضعف نسخه قبلی را با پیشرفته‌تر کردن آن مکانیزم‌های مورد نقد، بپوشانند. مثلا، اینجا بحث مخفی‌کاری کمی بهتر از نسخه قبلی از آب درآمده ولی کماکان، تعقیب کردن مظنونین به شدت خسته‌کننده و حتی گاها آزاردهنده است. آزاردهنده از این جهت که هوش مصنوعی بازی عملکرد عجیبی دارد. گاهی وقتی باید شناسایی شوید، مظنون متوجه حضور شما نمی‌شود و گاهی هم معلوم نیست چگونه شما را پیدا می‌کند و ماموریت نقش بر آب می‌شود!

یا مثلا یکی دیگر از مکانیک‌های جدید بازی، بحث پارکور است. المان‌های سکوبازی (پلتفرمینگ) در این نسخه به بازی اضافه شده و گاهی اوقات برای پیشبرد مرحله، باید دست به دامن مهارت‌های پارکور یاگامی شوید. این بخش‌ها هم فوق‌العاده کسل‌کننده‌اند و عدم تجربه کافی سازندگان در پیاده‌سازی چنین مکانیکی به وضوح مشهود است.

بررسی بازی DiRT Rally 2.0
خواندن

LostJudgmentFeatImage VER2

یا مثلا گجت‌ جدیدی برای استراق سمع به بازی اضافه شده ولی مراحل وابسته به آن هم بیشتر روی اعصاب می‌روند تا اینکه جالب باشند. به صورت کلی المان‌های کاراگاهی به شکلی گسترده‌تر در Lost Judgement جاسازی شده‌اند، اما، هنوز هم نواقص مختلفی در این زمینه به چشم می‌خورد. با اینکه بازی از بعد کاراگاهی بی‌نقص نیست، ولی به لطف جزئیات داستانی خوب، همین بخش‌های گاها ضعیف و گاها خسته‌کننده معمولا به اتفاقات داستانی جالبی ختم می‌شوند که باعث می‌شود شما بازی را با اشتیاق ادامه دهید.

از لحاظ مبارزات، بازی به همان نسخه قبلی و به زبان دیگر، به شاکله کلی سری Yakuza تا قبل از Like a Dragon شبیه است. بازی در هنگام مبارزات بیشتر حالت Beat’em Up پیدا می‌کند و شما باید با استفاده از استایل‌های مبارزه مختلف یاگامی، به دشمنان غلبه کنید. تغییر بین این استایل‌ها برای از بین بردن دشمنان مختلف، جذاب است و تعدد فنون قابل اجرا از سوی یاگامی، باعث شده تا مبارزات بازی هیچوقت خسته‌کننده نشود. از سوی دیگر بازی روی کنسول‌های نسل نهمی با نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌شود و افت خاصی هم در زمینه نرخ فریم وجود ندارد. به همین علت، مبارزات به شدت سیال و روان‌اند.

بد نیست به این مسئله اشاره کنیم که بازی هم در کاموروچو جریان دارد و هم در یوکوهاما. بنابراین، هم شاهد ستینگ نسخه قبلی این مجموعه هستیم و هم ستینگ به کار رفته در آخرین نسخه عرضه شده از Yakuza. دنیای بازی پر از محتواست و همواره از لحاظ تعداد فعالیت‌های قابل انجام، شما را شگفت‌زده می‌کند. برای تردد در شهر، سازندگان یک اسکیت‌بورد به بازی اضافه کرده‌اند که در کنار تم‌های مربوط به قلدری که در بازی به کار رفته، شما را بیش از پیش به یاد Bully می‌اندازد. متاسفانه این اسکیت‌بوردسواری آن‌قدرها هم جذاب نیست. هم کنترل این اسکیت‌بورد عجیب است و از لحاظ تجربه کاربری تنه به همان محصول سال ۲۰۰۶ راکستار گیمز می‌زند، هم اینکه نمی‌توان در پیاده‌روها از آن استفاده کرد! به همین خاطر یاگامی خیلی اوقات به شکل ناگهانی اسکیت‌بورد را کنار می‌گذارد چرا که بازی فکر کرده شما در حال رفتن به سمت پیاده‌رو هستید! این مشکلات، باعث شد تا عمدتا با تاکسی در شهر جابجا شوم و قید زرق و برق مناطق جذاب بازی را بزنم.

بررسی بازی Cloudpunk
خواندن

XhdWDrpZuwbUrfdY6hxwZV

ماموریت‌های فرعی بسیار جذابی هم در بازی تعبیه شده است. ماموریت‌های جانبی که در مدرسه وجود دارند، از نمونه این ماموریت‌های جذاب هستند که گاهی اوقات حتی از ماموریت‌های اصلی بازی هم بهتر به نظر می‌رسند. این مسئله باعث می‌شود تا Lost Judgement بتواند ساعات متمادی گیمر را به خود جذب کند. غرق شدن در دنیای این بازی آسان است و علی‌رغم تمامی مشکلات، می‌توان از آن لذت برد.

از لحاظ بصری، بازی عملکرد خوبی دارد. طبیعتا با بهترین بازی عرضه شده روی کنسول‌های نسل نهم طرف نیستیم و حتی آیکون بازی هم عبارت «بهینه‌سازی شده برای ایکس باکس سری ایکس و اس» را ندارد و احتمالا همان نسخه ایکس باکس وان با فریم ریت و رزولوشن بهتر روی کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت اجرا می‌شود، ولی کماکان با بازی زیبایی طرف هستیم که قطعا مشکل بصری خاصی ندارد. اجرا با نرخ فریم ۶۰ مهم‌ترین نکته از لحاظ بصری است که به بازی حس روان بودن خاصی می‌دهد.

باید گفت که Lost Judgement یک بازی خیلی خوب برای گیمرهاییست که به دنبال یک داستان جنایی پرپیچ‌ و خم و درگیرکننده می‌گردند. رفرنس زدن بازی به موضوعات اجتماعی اقدامی شجاعانه و تحسین‌برانگیز است و به لطف کات‌سین‌های باکیفیت، صداگذاری شدن اکثر دیالوگ‌ها و عملکرد خوب صداپیشگان، داستان و روایت بازی دلچسب از آب درآمده است. گیم‌پلی به زعم تمامی مشکلاتش، می‌تواند شما را تا پایان بازی با خود همراه کند و از لحاظ بصری هم با یک بازی قابل‌قبول طرفیم که خیلی خوب و روان اجرا می‌شود. اگر نسخه قبلی را تجربه کرده‌اید و آن را دوست داشته‌اید، به هیچ وجه از تجربه Lost Judgement غافل نشوید.

بررسی بازی Lost Judgement

باید گفت که Lost Judgement یک بازی خیلی خوب برای گیمرهاییست که به دنبال یک داستان جنایی پرپیچ‌ و خم و درگیرکننده می‌گردند.

داستان و روایت جذاب
عملکرد عالی صداپیشگان و صداگذاری شدن اکثر دیالوگ‌ها
محتوای فرعی متعدد و متنوع
اجرای خوب بازی با نرخ فریم شصت
برخی مکانیک‌های جدید مثل پارکور زیادی مصنوعی‌اند
سیستم اسکیت‌بوردسواری
عدم وجود لیپ‌سینک مرتبط با نسخه انگلیسی

امتیاز بازی : 8.5 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
برچسب ها
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x