نقد و بررسی

بررسی بازی EA Sports WRC

تخته گاز روی گل و لای

بازی‌های ورزشی همیشه طرفداران زیادی را در سراسر دنیا در اختیار داشته و دارند. بازی‌هایی که با محوریت ورزش‌های گوناگون تولید و عرضه می‌شوند و هر کدام هم مخاطبان خاص خود را دارند. یکی از زیرژانرهایی که همیشه مورد توجه توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی بوده و هست، گونه‌ی اتومبیل‌رانی است که خودش به تنهایی تنوع بسیار بالایی را در اختیار دارد. یکی از این دسته‌ها، سری مسابقات رالی است که در کنار هیجان بالا، همیشه چالش‌های خاص و منحصربه‌فردی را برای مخاطبان خود در اختیار دارد.

در این مقاله قصد داریم نگاهی به یکی از همین بازی‌ها داشته باشیم که به تازگی توسط بخش ورزشی شرکت الکترونیک آرتز به بازار عرضه شده است و محوریت آن مسابقات رالی است. با نقد و بررسی بازی EA Sports WRC همراه پیکسل آرتس باشید.

زمانی که یک بازی ورزشی از راه می‌رسد و داعیه‌ی شبیه‌ساز بودن آن ورزش خاص را فریاد می‌زند، توجه به جزئیات از هر پارامتر دیگری مهم‌تر می‌شود. توسعه‌دهندگان بازی EA Sports WRC به خوبی از اهمیت این موضوع باخبر بودند و انرژی و زمان زیادی را برای طراحی دقیق و پرجزئیات بازی خود صرف کرده‌اند؛ اجازه بدهید تا برخی از این موارد را برای شما شرح بدهم. اولین نکته‌ای که در هنگام تجربه‌ی بازی باید به آن اهتمام داشته باشید، آگاهی از درجه سختی بازی است. در جریان باشید که بازی EA Sports WRC اصلا و ابدا بازی ساده‌ای نیست و در تمام بخش‌های آن باید دقت زیادی به خرج دهید و چیزی که این دقت را طلب می‌کند، همان جزئیاتی است که پیش‌تر به آن اشاره کردم. شما در همان ابتدا و شروع بازی می‌توانید به بخشی آموزشی دسترسی داشته باشید که قوانین بازی و نحوه‌ی تجربه‌ی آن را برایتان شرح می‌دهد. مثلا به شما یاد می‌دهد که در کنار نگاه کردن به تصویر، باید حسابی به صحبت‌های نقشه‌خوان گوش دهید. در جدیدترین نسخه‌ی منتشر شده از سری WRC خبری از نقشه‌ی کوچک کنار صفحه نیست و برای دانستن جهت و شدت پیچ یا پیچ‌های بعدی باید به صحبت‌‌های نقشه‌خوان گوش دهید تا در مواجهه با سختی‌های مسیر غافلگیر نشوید و بتوانید کنترل اتومبیل خود را حفظ کنید.مثلا باید بدانید که انجام هرگونه خطایی در حین مسابقه مثل حرکت زودهنگام و پیش از اعلام شروع، چیزی جز جریمه را نصیب شما نخواهد کرد؛ اتفاقی که در صورت عدم توقف به موقع در انتهای مسیر هم می‌تواند برای بازیکن تکرار شود. جزئیات اینچنینی در بازی و به خصوص در حین انجام مسابقات زیاد است و بازیکن به مرور زمان و با تمرین به ریزه‌کاری‌ها و جزئیات آن مسلط خواهد شد. اما باید بدانید که این جزئیات به پیست‌های مسابقه ختم نمی‌شوند و بیرون از آن‌ها نیز باید چیزهای زیادی را برای موفقیت در بازی در نظر بگیرید.

بررسی بازی The Ascent
خواندن

ss c82aed10a5e3fb649c2fb21660988ccba8ea95e3.1920x1080

بازی WRC برای بازیکنان بخش تک‌نفره‌ی مفصلی را تدارک دیده که با نام Career شناخته می‌شود و در کنار همه‌ی بخش‌های متنوعی که برای بازیکن طراحی شده، احتمالا مهم‌ترین بخش آن است. در این بخش شما می‌توانید تیم خود را بسازید و به رقابت در رویدادهای مختلف بازی بپردازید. جایی که گوشه‌ی دیگری از جزئیات جذاب بازی خودش را نمایان می‌کند.برای ساخت تیمی موفق برای شرکت در مسابقات باید مثل واقعیت، اعضای متفاوتی را به استخدام تیم در بیاورید. استخدام مهندس‌هایی که کار تعمیر و ارتقای خودروها را انجام دهند، مهم‌ترین مورد است. حتی باید برای این مهندسین، یک مهندس ارشد هم استخدام کنید تا همه چیز به خوبی کار کند. همچنین می‌توانید رانندگان دیگری را نیز برای تیم خود استخدام کنید تا در مسابقات دست بالاتری را نسبت به رقبا داشته باشید. بعد از این کار باید به سراغ تهیه خودروهای مناسبی بروید تا بتوانید در رویدادهای هفتگی بازی شرکت کنید. در بازی دو روش برای تهیه خودرو تعبیه شده. اولین مورد همان روش کلاسیک بازی‌های مسابقه‌ای است. شما با لیستی از خودروهای موجود را مقابل خود می‌بینید و به سراغ خریدن خودرویی مناسب بودجه و رقابت‌های پیش‌رو می‌روید. اما روش دوم، روشی بسیار جذاب‌تر است. در بازی WRC سیستمی برای طراحی و ساخت خودرو وجود دارد که شما در آن می‌توانید با توجه به نیاز و صدالبته که بودجه تیم خود، خودروی دلخواه خود را از پایه بسازید. بخشی که به خوبی اجرا شده و هر بازیکنی می‌تواند در آن خودروی مطلوب خود را ساخته و با آن وارد مسابقات بازی شود.

بررسی بازی Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
خواندن

بعد از انجام تمام این موارد بالاخره به جایی می‌رسیم که باید رویداد مورد نظر خود را انتخاب کرده و مسابقه دادن را آغاز کنید. در اینجا با تقویمی مواجه می‌شوید که روزها و رویدادهای متفاوت را به شکل هفتگی دسته‌بندی کرده است. شما در هر هفته گزینه‌های متفاوتی در اختیار دارید و می‌توانید بسته به نیاز و اولویت‌های تیم خود، رویداد مشخصی را انتخاب کنید. در اینجا باید دقت کنید که هرگز نمی‌توانید تمام گزینه‌های موجود در یک هفته را تجربه کنید.  به طور مثال اگر متوجه شدید که اعضای تیم شما مدت زیادی است که درگیر مسابقات هستند و استراحت خوبی نداشته‌اند، می‌توانید آن هفته را به استراحت تیم اختصاص دهید. فقط باید دقت داشته باشید که با این کار تمام رویدادهای دیگر آن هفته را از دست خواهید داد. یا مثلا می‌توانید قید مسابقات یک هفته را بزنید و آن زمان را به استخدام نیروی انسانی مناسب برای تیم خود اختصاص دهید. در زمان این انتخاب‌ها باید توجه داشته باشید تا رویداد خاصی را از دست ندهید. مثلا ممکن است چند هفته قبل رویدادی را آغاز کنید و سهوا در هفته‌ای که قرار است مسابقه‌ی نهایی همان رویداد خاص برگزار شود، تیم را به استراحت بفرستید و به همین راحتی مهم‌ترین بخش یک رویداد را از دست بدهید.

photo 2023 12 19 16 21 41

نوشتن از جزئیات شبیه به موارد بالا کار سختی است. بازی به قدری پر شده از ریزه‌کاری‌های مرتبط با مسابقات رالی که به سختی می‌توان همه‌ی آن‌ها را در مقاله‌ای گنجاند. جزئیات مثل نیاز به تعمیر خودرو بین هر مسابقه با توجه به زمان بین هر دو رقابت، تفاوت بسیار زیاد رانندگی در محیط‌های متفاوت یا تفاوت بین روز و شب که به شکل بی‌رحمانه‌ای بر سختی بازی تاثیر می‌گذارد و…در بازی WRC می‌توانید به سادگی راننده و یا خودروهای خود و هم‌تیمی‌هایتان را شخصی‌سازی کنید. موردی که در کنار پیست‌های مختلف بازی می‌توانند به تنوع بصری بازی کمک زیادی بکنند.  در همین راستا بد نیست به تعداد خودروهای بازی اشاره کنیم که به عدد ۸۱ می‌رسد و شما می‌توانید لذت رانندگی با این خودروها را در بیش از ۲۰۰ استیج بازی داشته باشید که در ۱۸ کشور مختلف واقع شده‌اند.

بررسی بازی UFC 5
خواندن

بازی WRC در بخش صداگذاری هم نمره‌ی بسیار خوبی می‌گیرد. صداگذاری خودروهای متفاوت در محیط‌ها و شرایط آب و هوایی متفاوت بسیار خوب به گوش می‌رسد. ولی یکی از مشکلات فنی بازی در همین نقطه خودش را نمایان می‌کند. گاهی اوقات ممکن است صدای نقشه‌خوان در میانه‌ی رساندن اطلاعات به بازیکن قطع شود و اطلاعات کامل را دریافت نکنید. اتفاقی که می‌تواند در شرایط خاص، کار را خیلی سخت کند.در بخش بصری هم با بازی بسیار باکیفیتی طرف هستیم که خودروهای بسیار پرجزئیاتی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد و پیست‌هایی را در اختیار دارد که به لحاظ بصری به خوبی طراحی شده‌اند و هر کدام زیبایی‌های گرافیکی خاص خود را دارند. اما بازی با تمام زیبایی‌هایی که برای چشم‌های مخاطبانش تدارک دیده، از برخی مشکلات فنی رنج می‌برد و هنوز به ثبات کامل نرسیده است. البته تیم توسعه‌دهنده‌ی بازی در تلاش است تا با انتشار به‌روزرسانی‌های متوالی، این مشکلات را حل کند.

wrc ford puma rally1 hybrid 02

در نهایت می‌توان با خیال راحت، EA Sports WRC را بهترین بازی شبیه‌ساز رالی در بازار فعلی دانست. عنوانی که پر شده از جزئیات جذاب و چالش‌برانگیز که می‌توانند برای علاقه‌مندان به مسابقات رالی سرگرمی‌های زیادی را ایجاد کنند. بازی تنوع زیادی دارد و از نظر بصری شرایط مطلوبی را سپری می‌کند. فقط ای کاش همین مشکلات ریز و درشت فنی گریبان بازی را نمی‌گرفت تا چیزی برای خراب کردن لذت رانندگی در مسیرهای ناهموار و پر از گل و لای بازی وجود نداشته باشد. اگر به مسابقات رالی و یا به طور کلی‌تر، مسابقات اتومبیل‌رانی علاقه دارید، تجربه‌ی جدید‌ترین نسخه‌ی WRC را از دست ندهید.

بررسی بازی EA Sports WRC

در نهایت می‌توان با خیال راحت، EA Sports WRC را بهترین بازی شبیه‌ساز رالی در بازار فعلی دانست. عنوانی که پر شده از جزئیات جذاب و چالش‌برانگیز که می‌توانند برای علاقه‌مندان به مسابقات رالی سرگرمی‌های زیادی را ایجاد کنند. بازی تنوع زیادی دارد و از نظر بصری شرایط مطلوبی را سپری می‌کند. فقط ای کاش همین مشکلات ریز و درشت فنی گریبان بازی را نمی‌گرفت تا چیزی برای خراب کردن لذت رانندگی در مسیرهای ناهموار و پر از گل و لای بازی وجود نداشته باشد. اگر به مسابقات رالی و یا به طور کلی‌تر، مسابقات اتومبیل‌رانی علاقه دارید، تجربه‌ی جدید‌ترین نسخه‌ی WRC را از دست ندهید.

جزئيات بسیار زیاد و جذاب
تنوع خوب خودروها و مسیرها
کیفیت بصری بالا
صداگذاری‌های دقیق
مشکلات بسیار کوچک ولی مخرب صدای نقشه‌خوان
ایرادات مختلف فنی

امتیاز بازی : 8.5 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
عضویت
اطلاع از
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x