نقد و بررسی

بررسی بازی Trials Rising

روح‌سوار!

برای طرفداران یوبی‌سافت، Trials نام آشنایی است. این سری از سال ۲۰۰۰ علاقه‌مندان به دنیای موتورسیکلت‌ها را با قرار دادن در مسیرهایی سخت، دعوت به چالش می‌کند و به لطف زاویه‌‌ی دوربین دو و نیم بعدی خود و دیگر ویژگی‌هایی که تبدیل به امضای این سری در گذر زمان شده‌اند، توانسته طیف قابل قبولی از مخاطبان را با خود همراه کند. حالا و برای دومین بار در نسل هشتم، این سری آمده تا گیمرها را با معنی سختی در یک بازی موتورسواری آشنا کند. Trials Rising درست به مانند انتظار یک بازی اعتیادآور است و اگرچه خالی از اشکال نیست، ولی می‌تواند برای ساعاتی متمادی شما را سرگرم کند.

بازی در حالی شروع می‌شود که شما باید آواتار خود را بسازید. در این قدم، شما می‌توانید ویژگی‌های مختلفی از آواتار خود را دستخوش تغییر کنید و به دلخواه، با مواردی مثل لباس‌های او و جزئیات این‌چنینی ور بروید. اگرچه عمق شخصی‌سازی آواتار در ترایلز رایزینگ اصلا زیاد نیست و خیلی هم نمی‌توانید به آن برای ساخت یک آواتار کاملا متمایز از بقیه اتکا کنید، ولی به هر حال شخصی‌سازی آواتار از این جهت اهمیت دارد که قبل از شروع بازی‌ها و در بخش آنلاین، آواتار شرکت‌کنندگان قابل مشاهده است و به هر حال اندکی تمایز از بقیه اصلا چیز بدی نیست.

تنظیمات شخصی‌سازی فقط به آواتار شما خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید موتورسیکلت‌های کم‌تعداد بازی را هم به دلخواه، شخصی‌سازی کنید. با ارتقای سطح، به شما لوت باکس‌هایی تعلق می‌گیرد که درون این لوت باکس‌ها، اجزای مورد نیاز برای ایجاد شخصی‌سازی در موتورها وجود دارد. از طرف دیگر، شما می‌توانید با پول درون بازی نیز اقدام به خرید آیتم‌های مرتبط با شخصی‌سازی کنید. از آن‌جایی که تعداد موتورها در بازی واقعا کم است، وجود این امکانات برای شخصی‌سازی بسیار موردنیاز بودند و تاثیر مثبت خود را هم می‌گذارند. حداقل به لطف این آیتم‌ها و این ویژگی شخصی‌سازی، دیگر همه‌ی موتورسیکلت‌ها شبیه به همدیگر نیستند و هر چند وقت یک بار هم می‌توانید تغییرات مدنظر خود را در آن‌ها اعمال کنید.

بررسی بازی Monster Energy Supercross 2
خواندن

از تمامی این موارد که گذر کنیم، به زمانی می‌رسیم که شما روی موتورسیکلت آماده‌اید تا مسابقه را آغاز کنید. بازی همان زاویه‌ی دوربین دو و نیم بعدی همیشگی‌اش را حفظ کرده و به همین علت از همان اولین لحظه‌ای که وارد بازی می‌شوید، با حسی آشنا روبرو می‌شوید که دلنشین هم است. هدایت موتورسیکلت به‌مانند گذشته در نگاه اول ساده و عاری از هرگونه‌ پیچیدگی‌ست. یک کلید برای برگرداندن بازی به آخرین چک‌پوینت تعبیه شده و یک کلید هم برای شروع مجدد مسابقه که باور کنید به هر دوتای آن‌ها در طول مسابقات بارها رجوع خواهید کرد! علی‌رغم کنترل ساده و دلچسب بازی، مسیرها رفته رفته سخت‌تر و سخت‌تر می‌شوند تا جایی که دیگر آمپر شما بالا می‌رود و از شدت سختی، ممکن است برای مدتی قید بازی را بزنید. به‌صورت کلی، حالت ایده‌ال این است که در بهترین زمان ممکن شما بتوانید از ابتدا تا انتهای مسیر را پشت سر بگذارید. هر بار استفاده از کلید مربوط به بازگرداندن بازی به چک‌پوینت قبلی، برای شما جریمه‌ای ۵ ثانیه‌ای به همراه دارد. این قضیه باعث می‌شود تا شما تلاش کنید به هیچ وجه از این قابلیت استفاده نکنید. با این که سیستم چک‌پوینت بازی عملکرد خوبی دارد و در جاهایی که نیاز بوده، یک چک پوینت گمارده شده است، ولی ذات به‌شدت رقابتی ترایلز رایزینگ باعث می‌شود تا همیشه شما تلاش کنید تا بهترین زمان را به ثبت برسانید و این روحیه‌ی رقابت‌طلبی، به کلی با قابلیت شروع مجدد از چک‌پوینت منافات دارد. شما انقدری مراحل را از اول شروع می‌کنید تا بتوانید بدون استفاده از هرگونه شروع مجدد از چک‌پوینت، بهترین زمان ممکن را به ثبت برسانید و مدال طلای هر مرحله را تصاحب کنید.

بررسی بازی Hellmut: The Badass from Hell
خواندن

طراحی مسیرها فوق‌العاده صورت گرفته است. بازی در نقاط مختلفی از دنیا جریان دارد و در هر نقطه‌، چندین و چند مسیر سخت آماده‌اند تا از شما پذیرایی کنند. هر کدام از مسیرها با توجه به اقلیم منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، یک تم خاص دارند و این قضیه باعث شده تا بازی هم از نظر بصری بسیار جذاب عمل کند و هم طراحی خود مسیرها رنگ و بوی بسیار مطبوعی به خود بگیرد. مسئله‌ای که وجود دارد، این است که بعضی اوقات این مسیرها زیادی شلوغ می‌شوند و ممکن است مخاطب این حس را دریافت کند که گیج شده و نمی‌داند که دقیقا باید در لحظه، چه کاری را انجام بدهد. اگرچه به‌صورت کلی ترایلز رایزینگ یعنی داشتن بهترین واکنش در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به موانع، ولی بعضی اوقات خصوصا در مراحل بالای بازی این روند جای خود را به آزمون و خطای بیهوده و زیادی سخت می‌دهد که مخاطب را زده می‌کند. گاهی در آن مراحل پایانی آن‌قدر از اول مسیر را شروع می‌کنید که گویی گرفتن مدال طلا در آن مسیر، یک رویای دست‌نیافتنی‌ست. اگرچه چالش‌برانگیز بودن بازی نقطه قوت آن است، ولی غالب شدن آزمون و خطا بر برخی مسیرها توجیه خاصی ندارد.

همان‌طور که گفتیم، بازی از نظر بصری جذابیت‌های خاص خود را دارد. محیط‌های رنگارنگ و اتفاقات جالبی که در برخی مسیرها رخ می‌دهد مثل انفجار و مواردی از این دست، حسابی بازی را از لحاظ گرافیکی جذاب کرده‌اند. با این حال، بازی از نظر فنی یک مشکل بزرگ دارد و آن هم افت فریم‌های اعصاب‌خرد‌کن‌اش است که می‌تواند گاها به قیمت عقب افتادن شما از کورس یا بر هم خوردن تعادل‌تان تمام شود. این افت‌ فریم‌ها خصوصا در هنگامی که اتفاقاتی چون انفجار در مسیرها رخ می‌دهد، می‌توانند به تنهایی تبدیل به یک نقطه ضعف بزرگ برای ترایلز رایزینگ شوند. از لحاظ صوتی هم بازی عملکرد خوبی دارد. آهنگ‌هایی که برای بازی انتخاب شده‌اند به‌شدت با حال و هوای آن هم‌خوانی دارند و این مسئله خیلی رضایت بخش است، ولی وقتی که می‌بینید تعداد آهنگ‌های لایسنس شده بسیار کم هستند و مدام و مدام باید به آن‌ّها گوش دهید، دیگر حتی معجزه‌ی موتورهد و آهنگ Victory Or Die هم که در بازی وجود دارد، نمی‌تواند اعصاب‌تان را آرام کند.

بررسی بازی Nine Monkeys of Shaolin
خواندن

در مجموع، اگر دلتان یک بازی چالش‌برانگیز می‌خواهد و آماده‌اید که برای ثبت بهترین رکورد، یک مسیر را بارها و بارها از اول طی کنید، حتی لحظه‌ای هم در خرید ترایلز رایزینگ درنگ نکنید.

Trials Rising
انتخاب سردبیر

در مجموع، اگر دلتان یک بازی چالش‌برانگیز می‌خواهد و آماده‌اید که برای ثبت بهترین رکورد، یک مسیر را بارها و بارها از اول طی کنید، حتی لحظه‌ای هم در خرید ترایلز رایزینگ درنگ نکنید.

گیم‌پلی جذاب و اعتیادآور
طراحی هوشمندانه مسیرها
امکانات مناسب برای شخصی‌سازی
محتوای مناسب با توجه به قیمت
تعداد کم موتورها
افت فریم
بعضی مسیرها گاها گیج‌کننده ظاهر می‌شوند

امتیاز بازی : 8.5 [عالی ]
این بازی ارزش زمان و هزینه شما را دارد. این بازی تغییری «پایه‌ای» در ژانر خود ایجاد نمی‌کند و تنها به تقویت پایه‌های گذاشته شده توسط بازی‌های بزرگ بسنده می‌کند. مطمئنا طرفداران ژانر بازی از آن لذت می‌برند. در این بین مشکلاتی نیز در بازی دیده می‌شود که البته بخاطر کیفیت دیگر بخش‌ها، تاثیر آن‌ها را به‌ندرت حس می‌کنیم. ممکن است در این بین مشکلاتی وجود داشته باشد اما به‌هیچ‌عنوان به تجربه اصلی بازی لطمه‌ای وارد نمی‌کند.
عالی
برچسب ها
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن