راهنمای بازی

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition | نکاتی برای تازه‌واردان

نکاتی که در ماجراجویی‌های پیش روی فرمانده شپرد، به شما کمک خواهند کرد

یکی از افرادی هستید که تازه با فرانچایز Mass Effect آشنا شده‌اید یا یکی از طرفداران قدیمی آن؟ پاسخ شما فرقی به حال مجموعه بازی Mass Effect Legendary Edition نخواهد داشت، چراکه این مجموعه شامل هر سه عنوان محبوب ابتدایی این فرانچایز می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا به ماجراجویی‌های فرمانده «شپرد» (Shepard) و گروه تحت رهبری او بپیوندید؛ اگر جزو افرادی هستید که تازه با فرانچایز Mass Effect آشنا شده‌اند، در “راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition” تلاش کرده‌ایم نکات مهمی را با شما به اشتراک بگذاریم تا مراحل مختلف عناوین این مجموعه را به ساده‌ترین حالت ممکن پشت‌سر بگذارید.

پیش از هر چیز باید بگوییم که جهت اجرای دومین و سومین بازی Mass Effect (از مجموعه Mass Effect Legendary Edition)، ابتدا باید اولین عنوان آن را پشت‌سر بگذارید. در این راهنما به شما کمک خواهیم کرد تا ابتدا شخصیت مورد نظر خود را ساخته و سپس به تقویت ویژگی‌های منحصر بفرد او بپردازید تا بتوانید در نبردهای مختف، پیروز شوید.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: فهرست مطالب این مقاله

 • گذشته خود را بسازید.
 • یک کلاس انتخاب کنید.
 • مهارت‌های جدیدی را بدست آورید.
 • دیالوگ‌ها چطور کار می‌کنند؟
 • نحوه عملکرد PARAGON و RENEGADE
 • گروه خود را رهبری کنید.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 1

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: گذشته‌ای برای فرمانده شپرد بسازید

زمانی که اولین بازی Mass Effect را اجرا کنید، از شما خواسته می‌شود که شخصیت مورد نظر خود (فرمانده شپرد) را بسازید؛ در زمان ساخت شخصیت، می‌توانید جنسیت او (مرد یا زن) و همچنین ویژگی‌های دیگری را انتخاب نمایید که روی شخصیت فرمانده شپرد تاثیرگذار خواهند بود و با توجه به آنکه بخش اعظمی از داستان بازی‌های Mass Effect در زمان دیالوگ‌های آن‌ها سپری می‌شود، بنابراین شخصیتی که اینجا برای شپرد در نظر می‌گیرید، تاثیر زیادی روی دیالوگ‌ها و نحوه برخورد او با سایر شخصیت‌ها خواهد داشت.

هنگام ایجاد شخصیت شپرد، بایستی آپشن‌های موجود در دو گزینه Pre-service History و Psychological Profile را انتخاب نمایید که تاثیر بسیار زیادی روی دیالوگ‌ها خواهند داشت؛ هر یک از این دو گزینه، گذشته خاصی را برای شپرد ایجاد خواهد کرد و در نتیجه، او در هر موقعیت، واکنش خاصی را از خود نشان خواهد داد.

راهنمای بازی NBA 2K20 - بررسی نکات اساسی برای تازه‌واردان
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 2

گزینه Pre-service History به توضیح نحوه پیوستن شپرد به نیروهای نظامی می‌پردازد؛ این بخش شامل سه حالت Spacer ،Colonist و Earthborn می‌شود که عبارتند از:

 • Spacer: شپرد فردی بوده که با والدین نظامی خود، به ایستگاه‌های فضایی مختلفی سفر کرده است.
 • Colonist: شپرد فردی بوده که زندگی ساده او توسط مهاجمانی که خانواده‌اش را کشته‌اند، دگرگون شده است.
 • Earthborn: شپرد فردی بوده که در زمین بدنیا آمده و تصمیم گرفته است که بجای پرسه زدن در خیابان‌های شهر، به نیروهای نظامی پیوسته و به بشریت خدمت کند.

گزینه Psychological Profile به توضیح نحوه درک و پردازش موقعیت‌های مختلف می‌پردازد؛ این بخش شامل سه حالت Sole Survivor ،War Hero و Ruthless می‌شود که عبارتند از:

 • Sole Survivor: شپرد به عنوان یک بازمانده تنها، در معرض عذاب‌های جسمی و روحی بسیار زیادی قرار گرفته است که اگر سایر افراد در معرض آن‌ها قرار می‌گرفتند، چیزی جز نابودی در انتظار آن‌ها نبود.
 • War Hero: اگر تصمیم بگیرید که شپرد یک قهرمان جنگی باشد، بنابراین باید بدانید که چطور با احتمالات مختلف دست و پنجه نرم کنید تا بتوانید گروه تحت رهبری خود را از میادین نبرد خطرناک نجات دهید.
 • Ruthless: به شپرد به عنوان فردی نگاه می‌شود که همواره تمامی وظایف خود را به نحو احسنت به پایان رسانده و می‌رساند و اهمیتی ندارد که جهت تکمیل یک ماموریت، برخی افراد (حتی نزدیک‌ترین فرد به او) از دست شپرد ناراحت شوند.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: تخصص نظامی (کلاس‌ها)

درحالیکه شخصیت شپرد، روی نحوه تصمیم گیری او در دیالوگ‌های مختلف تاثیرگذار است، تخصص نظامی او، روی نحوه مبارزه‌اش تاثیرگذار خواهد بود؛ کلاس‌های متفاوتی در دنیای بازی Mass Effect وجود دارند که قدرت شما در سه دسته مختلف را به نمایش می‌گذارند.

 • کلاس‌هایی که به Biotic مربوط می‌شوند، به شما اجازه خواهند داد تا از حملات ویژه‌ای بر ضد دشمنان استفاده و آن‌ها را گیج و مبهم کنید؛ همچنین از طریق این کلاس‌ها قادر خواهید بود که از خود و افراد گروهتان محافظت کنید.
 • کلاس‌های مبتنی بر فناوری به شما اجازه خواهند داد تا سیستم‌های امنیتی را هک کرده، سلاح‌های دشمن را غیرفعال کنید و همچنین به اصلاح تجهیزات بپردازید.
 • کلاس‌هایی که به سلاح‌ها مربوط می‌شوند، قابلیت دستیابی به طیف گسترده‌ای از سلاح‌ها و همچنین تجهیزات مدرن‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورند.
راهنمای بازی Scavengers | نکاتی برای تازه‌واردان
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 3

در زمان تصمیم گیری در خصوص تخصص نظامی، مطمئن شوید که (براساس توضیحات بالا) با توجه به نحوه اجرای بازی‌هایتان، بهترین کلاس را برای خود انتخاب خواهید کرد.

 • Adept: تنها می‌تواند از ادوات نظامی سبک استفاده کرده و تخصص اصلی او، در استفاده از تپانچه خلاصه می‌شود؛ جهت جبران ضعف‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، طراحان بازی، قابلیت‌های منحصر بفردی را برای Adept در نظر گرفته‌اند؛ این کلاس به شما اجازه می‌دهد تا اشیا و تجهیزات مختلف موجود در محیط را به اطراف پرتاب کنید و در نتیجه، قادر خواهید بود که توازن قدرت را در میدان نبرد، به نفع خودتان تغییر دهید؛ با انتخاب این کلاس همچنین قادر خواهید بود که بخوبی از خود در برابر حملات دشمنان محافظت کنید، مخصوصاً در زمان‌هایی که امکان استفاده از سنگر یا عوامل محیطی وجود نداشته باشد.
 • Engineer: تنها می‌تواند از ادوات نظامی سبک استفاده کرده و تخصص اصلی او، در استفاده از تپانچه خلاصه می‌شود؛ افرادی که این کلاس را انتخاب می‌کنند، تخصص و مهارت زیادی را در فناوری بدست خواهند آورد؛ اگر این کلاس را انتخاب کنید، در میادین نبرد قادر خواهید بود که مشکلاتی را برای سلاح‌ها و سپرهای نیروهای دشمن ایجاد کنید و در نتیجه، می‌توانید به سادگی آن‌ها را نابود نمایید؛ از طریق این کلاس، همچنین قادر خواهید بود که با سرعت بیشتری به سیستم‌های امنیتی و همچنین درب‌های قفل، نفوذ کنید.
 • Infiltrator: ترکیبی از مهارت‌های مربوط به سلاح و فناوری را در دسترس شما قرار خواهد داد؛ این کلاس به شما اجازه می‌دهد تا دردسرهایی را از فاصله دور، برای دشمنان ایجاد کنید؛ همچنین از طریق این کلاس، به مهارت خاصی در سلاح تک تیرانداز دسترسی خواهید یافت.
 • Sentinel: ترکیبی از مهارت‌های مربوط به Biotic و فناوری را در دسترس شما قرار خواهد داد و می‌توانید از آن‌ها جهت کمک به متحدینتان استفاده کنید؛ این کلاس، آپشن‌های مختلفی را جهت آسیب‌رسانی به دشمنان در اختیار شما قرار خواهد داد، البته همزمان به شما اجازه می‌دهد از خود و همچنین افرادتان محافظت کنید؛ اگر این کلاس را انتخاب کردید، بایستی بخوبی از مهارت‌های ترکیبی خود استفاده نمایید، چراکه در این کلاس، هیچ نوع سلاحی بر سلاح دیگر برتری ندارد.
 • Soldier: اگر دوست دارید که تسلط زیادی روی تمام سلاح‌های موجود در این بازی داشته باشید، کلاس سرباز را انتخاب نمایید؛ افراد دارای این کلاس می‌توانند از ادوات و تجهیزات نظامی سنگین استفاده کنند و در نتیجه قادر خواهند بود که همچون یک طوفان، خود را به بدترین میادین نبرد رسانده و درحالیکه از بیشترین محافظت (بدلیل استفاده از ادوات نظامی سنگین) برخوردارند، به مبارزه با نیروهای دشمن بپردازند.
 • Vanguard: اگر این کلاس را انتخاب نمایید، قادر خواهید بود که از طریق توانایی‌های خود، به دشمنان نزدیک شوید و سپس آن‌ها را به روش‌های مختلفی از پای درآورید؛ این کلاس به شما اجازه می‌دهد تا بصورت همزمان به مهارت‌های مربوط به سلاح و Biotic دسترسی داشته باشید و از طریق آن‌ها، دفاع دشمنان را از بین برده و سپس از طریق سلاح شاتگان (تخصص این گروه در سلاح شاتگان است.)، آن‌ها را نابود کنید.
چگونه در Mortal Kombat 11 شخصیت Frost را آزاد کنیم؟
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: مهارت‌های جدیدی را بدست آورید

در حین پشت‌سر گذاشتن مراحل بازی Mass Effect امتیازاتی را بدست خواهید آورد که می‌توانید از آن‌ها جهت افزایش میزان مهارت‌های مختلف فرمانده شپرد استفاده کنید، بطور مثال در بخش Biotic، مهارتی به نام Throw وجود دارد که با افزایش میزان آن، قادر خواهید بود که آسیب بیشتری به دشمنان وارد کنید؛ افزایش میزان مهارت‌ها همچنین موجب فعال شدن (زمانی که میزان امتیازات شما به حد نصاب خاصی رسید.) مهارت‌های جدیدی خواهد شد؛ مهارت‌هایی که هنوز فعال نشده‌اند، بصورت تیره به شما نمایش داده خواهند شد و جهت فعال کردن آن‌ها، بایستی امتیازات مهارت بالاییشان را افزایش دهید.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 4

زمانی که امتیازات یک مهارت را تکمیل کنید، علامت + را (به معنی ارتقاء مهارت) مشاهده خواهید کرد، آن را انتخاب کنید تا مهارت پایینی که پیش از این غیرفعال بود، فعال شود. زمانی که تنظیمات بازی را برای اولین‌بار انجام می‌دهید، باید میزان امتیاز هر مهارت را یا بصورت دستی یا بصورت خودکار توسط بازی (برای فرمانده شپرد و همچنین گروه تحت رهبری او) تنظیم کنید؛ اگر تمایل دارید که خودتان روی افزایش مهارت‌های مختلف نظارت داشته باشید، بهتر است که تنظیمات را بصورت دستی اعمال کنید و از تنظیم آن بصورت خودکار جلوگیری نمایید؛ توجه داشته باشید که در صورت انتخاب گزینه تنظیم خودکار امتیازات، بازی، امتیازات بدست آمده را بصورت مساوی بین مهارت‌های مختلف پخش خواهد کرد که شاید منجر به هدر رفتن امتیازات شود، بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر بدنبال افزایش میزان امتیازات یک مهارت خاص هستید، حتماً این تنظیمات را بصورت دستی انجام دهید.

راهنمای بازی Hyper Scape
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: دیالوگ‌ها چگونه کار می‌کنند؟

صحبت با سایر شخصیت‌های موجود در دنیای بازی Mass Effect بخش اعظمی از گیم‌پلی این بازی را شامل می‌شود؛ گزینه‌های شخصیت‌سازیی که در ابتدای بازی، آن‌ها را انتخاب نمودید، روی برخی از دیالوگ‌های شما تاثیرگذار خواهند بود، گرچه بصورت کلی، تاثیر خاصی روی روند داستانی بازی ندارند و انتخاب دیالو‌گ‌های مختلف و تصمیماتی که در حین گفتگوها می‌گیرید، بیشتر روی حوادث و واکنش‌های همان لحظه شخصیت‌ها تاثیرگذار خواهند بود.

زمانیکه مکالمه‌ای را با فردی آغاز می‌کنید، دیالوگ‌های متفاوتی را روی صفحه نمایش مشاهده خواهید کرد، یکی از دیالوگ‌ها را جهت ادامه گفتگو انتخاب نمایید. در برخی موارد، با پایان یافتن مکالمه، شاهد یک اتفاق و یا بدست آوردن اطلاعاتی در مورد موضوعی که در حال صحبت کردن در خصوص آن بودید، خواهید بود.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 5

دیالوگ‌هایی که در سمت چپ قرار دارند، معمولاً موجب افزایش مدت زمان مکالمه خواهند شد؛ بصورت کلی، در دیالوگ‌ها شاهد گزینه‌های پرسشی و یا گزینه‌هایی جهت تحقیق بیشتر در مورد موضوعی خاص خواهید بود؛ این امکان وجود دارد که پس از انتخاب یک دیالوگ، دیالوگ‌های جدیدی برای شما ایجاد شوند و در نتیجه، قادر خواهید بود که اطلاعات بیشتری را در خصوص یک موضوع (و یا دنیای Mass Effect و حوادث روی داده در آن) بدست آورید.

دیالوگ‌هایی که در سمت راست قرار دارند، معمولاً گزینه‌هایی را در پیش‌روی شما قرار می‌دهند که مکالمه خود را پایان دهید؛ هیچگونه جریمه‌ای جهت پایان دادن (ّبصورت زودهنگام) به مکالمات در نظر گرفته نشده است، بنابراین در صورتیکه به مکالمات علاقه‌ای ندارید، وقت خود را با ادامه دادن آن‌ها تلف نکنید.

راهنمای بازی Two Point Hospital - نکاتی که تجربه شما را بهتر می‌کنند
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: نحوه عملکرد PARAGON و RENEGADE

بسته به نوع عملکرد شما در هر موقعیت، امتیازاتی را در خصوص Paragon و Renegade بدست خواهید آورد؛ عملکردهایی که روی Paragon شپرد تاثیرگذار هستند شامل مهربانی، همدلی و کمک‌رسانی به سایرین می‌شوند؛ عملکردهایی که روی Renegade شپرد تاثیرگذار هستند شامل بی‌رحمی، خطرناک بودن یا انتقام جویی می‌شوند.

در زیر مجموعه هر یک از دو وضعیت PARAGON و RENEGADE، شاهد دو مهارت Charm و Intimidate خواهید بود که با افزایش امتیازات آن‌ها، می‌توانید به گزینه‌های بیشتری در زمان مکالمات دسترسی یابید؛ این گزینه‌های بیشتر، ارتباط مستقیمی با دو وضعیت PARAGON یا RENEGADE داشته و می‌توانند بر مهربانی (آرامش) یا خشونت فرمانده شپرد تاثیر بگذارند.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 6

افزایش امتیازات دو مهارت Charm و Intimidate، تنها روی گزینه‌های مکالمات تاثیرگذار نبوده و در سایر قسمت‌های بازی نیز به شما کمک خواهند کرد، بطور مثال افزایش امتیازات Charm باعث می‌شود که تخفیف بیشتری از فروشگاه دریافت کنید، از طرف دیگر، افزایش امتیازات Intimidate موجب می‌شود که در زمان فروش آیتم‌های مختلف، اعتبار بیشتری بدست آورید.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition: گروه خود را رهبری کنید

در بازی Mass Effect این امکان به شما داده شده تا به گروه تحت رهبریتان دستوراتی نظیر حمله به یک فرد یا موقعیت، یا نقل و انتقال به موقعیت مد نظر خود را بدهید؛ همچنین شما می‌توانید توانایی‌های افراد خود را کنترل کرده و از آن‌ها بخواهید که در میادین نبرد، از سلاح یا مهارت خاصی استفاده نمایند.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 7

پنل دستورات این مجموعه بازی به شما کمک خواهد کرد تا در صورتیکه در موقعیت خاصی قرار گرفتید که نمی‌توانستید به تنهایی به ادامه مبارزه بپردازید، گروهتان را بخوبی هدایت کرده و بدون آنکه خودتان را در معرض خطر قرار دهید، آن‌ها را به سمت اهداف مورد نظرتان هدایت کنید و ماموریت را به اتمام برسانید؛ شما همچنین می‌توانید از طریق Power Wheel، به بررسی توانایی‌های افرادتان پرداخته و از آن‌ها بخواهید که در هر موقعیت، از توانایی خاصی استفاده کنند.

راهنمای بازی Metro Exodus – محل یافتن تمامی ارتقا دهنده‌ها
خواندن

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 8

در زمان فعال شدن Power Wheel، شاهد کُند شدن سرعت بازی خواهید بود که به شما اجازه می‌دهد تا بدون نگرانی و بصورت آزادانه به بررسی گزینه‌های رزمی و اهدافتان بپردازید؛ پس از انتخاب یک توانایی یا قابلیت از منوی Power Wheel، آن توانایی یا قابلیت برای مدت زمانی غیرفعال خواهد شد اما پس از گذشت مدتی، مجدداً در دسترستان قرار خواهد گرفت.

اگر گروهی متعادل (از نظر توانایی‌ها و تخصص‌ها) در اختیار داشته باشید، قادر خواهید بود که از توانایی‌های آن‌ها بصورت موثری استفاده کرده و پیروز میادین نبرد باشید، بطور مثال، وجود فردی در تیمتان با قابلیت‌های Biotic، به شما اجازه خواهد داد تا از افراد گروه در زمان حمله دشمنان محافظت کنید، همچنین حضور فردی با قابلیت‌های فناوری، به شما اجازه خواهد داد تا تجهیزات و سلاح‌های دشمن را غیرفعال کنید؛ حفاظت از اعضای تیم و غیرفعال کردن ادوات نظامی دشمن، به شما اجازه خواهد داد تا با آسودگی خیال در میدان نبرد حرکت کرده و حتی اگر دوست داشته باشید، با نیروهای دشمن عکس سلفی بگیرید!!!

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید (یا دوست نداشتید) که بصورت دستی، توانایی‌های افراد گروهتان را کنترل کنید، به Options و سپس Squad Power Usage بروید تا بازی بصورت خودکار، توانایی‌های افراد گروه شما را مدیریت کند.

راهنمای بازی Mass Effect Legendary Edition 9

برای آنکه از وجود توازن و تعادل در تیمتان (از نظر توانایی‌ها) اطمینان حاصل کنید، در زمان آغاز هر ماموریت به تخصص‌های اعضای گروهتان توجه کنید؛ همچون فرمانده شپرد، اعضای تیم شما نیز تخصص‌ها و توانایی‌های مختلفی دارند. هر زمان که ماموریتی شروع شد، شما بایستی اعضای گروه همراهتان را انتخاب کنید؛ زمانی که یکی از اعضای گروه را انتخاب نمایید، در پایین صفحه شاهد میزان توانایی‌های (و تخصص‌های) گروهی که انتخاب کرده‌اید خواهید بود؛ در زمان بررسی تخصص گروهتان، همواره تلاش کنید تا میزان تخصصی که شپرد در آن ضعف دارد، بیشتر باشد تا در میدان نبرد با مشکلی روبرو نشوید؛ اگر گروه کاملی (با حضور کلیه توانایی‌ها و تخصص‌ها) در اختیار داشته باشید، در صورتی که در ماموریتتان با خطر غیرقابل پیش‌بینیی مواجه شدید، قادر خواهید بود که بدون مشکلی از پس آن برآیید.

راهنمای بازی Bleeding Edge - نکاتی که قبل از شروع باید بدانید
خواندن

مجموعه بازی Mass Effect Legendary Edition هم اکنون برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد.

منبع
polygon
عضویت
اطلاع از
guest

2 Comments
بیشترین رای
جدیدترین دیدگاه‌ها قدیمی‌ترین دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
امیرمحمد
امیرمحمد
3 سال قبل

دمت گرم خیلی کمک کرد

Melika
Melika
2 روز قبل

سلام در اصل من نفهمیدم چطور امتیاز ابی را توی مس افکت ۱زیاد کنم هرکی می دونه بهم کمک کنه و توی اینستاگرامم melika23orپیام بده خواهشن

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x