راهنمای بازی

راهنمای بازی Disco Elysium – نکاتی برای تازه‌کاران

چگونه این ماجراجویی گیج‌کننده را درک کنیم

بازی Disco Elysium یک معمای قتل گیج کننده بوده که چند ساعتی زمان می‌برد تا داستانش به صورتی واضح نمایان شود. شروع ابهام‌آور بازی ممکن است تعدادی از بازیکنان را گیج کند خصوصا وقتی بخواهند همزمان از داستان و سیستم‌های بازی سر در بیاورند.

در این راهنمای تازه‌کاران ما این ماجراجویی گیج کننده را کمی روشن‌تر می‌نماییم، تا شما بتوانید مدت زمان بیشتری را صرف به یاد آوردن خاطرات خود کرده و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید یک پلیس آخر‌الزمانی شده یا یک ستاره راک باشید. در ادامه ما به بررسی مهمترین نکات در ساعت‌های آغازین Disco Elysium خواهیم پرداخت.

توانایی و مهارت‌ها

بازی Disco Elysium شما را در نقش شخصیتی می‌گذارد که حافظه خود را از دست داده است. در کنار به یاد آوردن هویت خود، وی باید معمای یک قتل را نیز حل کند. برای رسیدن به این مهم، شما باید از ۴ دسته توانایی که تعامل شخصیت شما با محیط را تعیین می‌کنند، استفاده نمایید.

با شروع بازی Disco Elysium شما می‌توانید از میان سه Build مختلف – متفکر، حساس و فیزیکی – انتخاب کرده، که ۱۲ امتیاز را میان چهار توانایی‌ زیر تقسیم می‌نمایند:

  • عقل (Intellect) تعیین کننده سطح هوشمندی شما است. سطوح مختلف این توانایی بیانگر میزان درک شما از محیط پیرامونتان خواهند بود.
  • روان (Psyche) مقیاسی برای حساسیت و هوش احساسی شما می‌باشد. این شاخص کنترل کننده میزان تاثیر‌گذاری شما بر روی خودتان و سایر شخصیت‌ها است.
  • جسه فیزیکی (Physique) تعریف کننده قدرت و استحکام شما می‌باشد. این شاخص تعیین کننده ساختار بدنی درونی و بیرونی شما خواهد بود.
  • مهارت‌های حرکتی (Motorics) نیز حس‌های اصلی شما را تعریف می‌نمایند. این شاخص همچنین کنترل کننده چابکی فیزیکی و ذهنی شما می‌باشد.

Build مخصوص خود را بسازید

شما همچنین می‌توانید با قرار دادن حداکثر تا ۶ امتیاز در هر شاخص، Build مخصوص خود را بسازید (هرچند شما هنوز محدود به تنها ۱۲ امتیاز در ابتدای بازی خواهید بود).

پس از ساخت شخصیت خود، شما باید یک مهارت کلیدی (Signature Skill) برای او انتخاب کنید. هر یک از ۴ توانایی شما بر روی ۶ مهارت تاثیر خواهند گذاشت. سطح هر توانایی تعیین کننده سطح هر یک از آن ۶ مهارت در ابتدای بازی خواهد بود. انتخاب یک مهارت کلیدی سطح آن را یک بار بالاتر برده و حداکثر سطح قابل یادگیری برای آن دسته از مهارت‌ها را افزایش خواهد داد. با بالا رفتن سطح شخصیتتان، شما می‌توانید امتیازهای بیشتری به این مهارت‌ها اضافه کنید.

در مورد کارایی هر مهارت مطالعه نمایید زیرا آن‌ها بر روی گزینه‌های دیالوگ شخصیت شما در طول بازی اثر خواهند گذاشت. به این ۲۴ مهارت به چشم اعضای گروه شما در یک بازی نقش‌آفرینی نگاه کنید. هر چه سطح آن‌ها بالاتر باشد، احتمال آنکه بتوانند به شما در مکالمه‌ها، پیدا کردن رازهایی در مورد هویتتان و درک دلیل قتل کمک کنند نیز بیشتر خواهد بود.

حتما سربرگ‌های بررسی اجمالی (Overview) و اطلاعات (Info) هر مهارت را مطالعه نموده، تا از عملکرد هر یک مطلع شوید. به هنگام انتخاب مهارت کلیدی، در صورت تغییر تصمیمتان شما می‌توانید توانایی‌های پایه‌ای شخصیت خود را نیز در این بخش مجددا تنظیم کنید.

در ابتدای بازی سیو کنید

این توصیه‌ای ساده و سریع است: درست به هنگام در اختیار گرفتن کنترل شخصیتتان بازی را سیو کنید. شما می‌توانید با فشار دادن دکمه Escape و سپس انتخاب گزینه Save این کار را انجام دهید.

بدون آنکه بخواهیم نحوه اتفاق افتادن آن را لو بدهیم، در صورت گرفتن تصمیمات اشتباه، ممکن است شما در همان ابتدای کار در اتاق هتل بهم ریخته خود کشته شوید. خصوصا اگر شما برای ساخت شخصیت خود وقت گذاشته باشید، شاید نخواهید فقط بخاطر آنکه در ۵ دقیقه اول بازی جان خود را از دست دادید، مجددا تمامی آن کارها را تکرار کنید.

با نگه داشتن دکمه Tab اشیا را برجسته نمایید

Disco Elysium حس عناوین اشاره و کلیک قدیمی را داشته، که در آن اشیا مهم در سراسر هر صحنه پخش شده‌اند. بجای آنکه بخواهید وحشیانه در همه جای تصویر کلیک کرده تا ببینید چه اشیایی قابل تعامل هستند، دکمه Tab بر روی صفحه کلید خود را نگه داشته تا اشیای قابل تعامل و شخصیت‌های قابل صحبت کردن در هر صحنه برای شما برجسته شوند.

با نگه داشتن این دکمه اشیا و شخصیت‌های قابل تعامل در محیط سبز خواهند شد. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، نمی‌توان با همه شخصیت‌ها صحبت کرد. برجسته‌سازی نشان می‌دهد که کدام شخصیت‌ها مظنون بوده و کدامیک ارتباطی به شما ندارند.

نگه داشتن دکمه Tab همچنین بهترین راه بوده تا مطمئن شوید که سرنخ‌های مهم یا آیتم‌های پنهان شده در محیط را از دست نداده‌اید.

چگونه شخصیتتان را درمان کنید

برعکس سایر بازی‌های نقش‌آفرینی که ممکن است در آن‌ها در مبارزات فیزیکی آسیب ببینید، اکثر آسیب وارده به شما در Disco Elysium شفاهی خواهد بود. هیچ مبارزه سنتی در این عنوان وجود ندارد. بجای آن، رویارویی‌های شدید به هنگام تبادل افکار، سوالات، توهین‌ها و موارد دیگر اتفاق می‌افتند. بحث‌ها می‌توانند به بدن و ذهن شما آسیب بزنند.

در حالی که شما هنوز می‌توانید با لگد زدن به قوطی‌های زباله یا نشستن بر روی صندلی‌های آزار دهنده انرژی از دست بدهید، اخلاقیات شما نیز ممکن است آسیب ببینند. بسته به نحوه توسعه شخصیتتان، شما ممکن است انرژی بیشتری نسبت به امتیاز اخلاقیات داشته باشید (یا برعکس). داشتن انرژی بیشتر به این معنا بوده که شما می‌توانید ریسک‌های بیشتری به جان خریده و درها را با شدت باز کنید، یا بعضی مکالمات دشوار را با نیروی فیزیکی به نفع خود تغییر دهید. اخلاقیات به شما استحکام کافی را داده تا جلوی نیشه و کنایه‌های لفظی یا دادن سوتی‌های شرم‌آور در مکالمات دوام بیاورید.

برای درمان شخصیتتان شما باید از داروخانه‌ای با نام عجیب Frittte، که در کنار هتلی که بازی را در آن شروع کردید قرار گرفته است، دارو بخرید.

هیچ صفحه مدیریت آیتم سنتی در این عنوان وجود نداشته که بخواهید از آنجا این آیتم‌ها را مصرف کنید. بجای آن، رابط کاربری در پایین و سمت چپ صفحه به شما نشان می‌دهد که چند آیتم درمانی برای هر شاخص خود دارید. خط‌های انرژی هر کدام نشان دهنده میزان حالات مختلف انرژی شما، هم فیزیکی و هم روانی، بوده و اعداد کناری آن‌ها بیانگر تعداد آیتم‌های درمانی برای هر یک می‌باشند. بر روی اعداد کلیک کرده تا هر خط انرژی را پر کنید.

انجام دوباره بررسی‌های سفید

همانند یک بازی نقش‌آفرینی سنتی، Disco Elysium براساس ۲۴ مهارت شما در سناریوهای مختلف بررسی‌هایی انجام خواهد داد.

گزینه‌های دیالوگ یا راه‌های تعامل شما با دنیای بازی، گاهی اوقات به مهارت‌های شما بستگی داشته که تعیین می‌کنند آیا شما می‌توانید کاری را انجام دهید یا نه. سطح مهارت‌های شما، کشفیاتی که انجام داده‌اید، یا حتی دیالوگ‌های گفته شده پیشین شما بر روی این بررسی‌ها اثر خواهند گذاشت. با آوردن نشانگر خود بر روی هر گزینه دیالوگ، شما احتمال موفقیت خود و مهارت استفاده شده در آن گزینه را مشاهده می‌نمایید.

وقتی از شما خواسته می‌شود تا یک بررسی انجام دهید، بازی تاس‌های نامرئی انداخته و با استفاده از سطح مهارت‌هایتان و دیگر شاخص‌ها سعی در عبور از یک عدد نامعلوم می‌کند. اگر شما در این بررسی موفق شوید، شانس گفتن یا انجام عملی را خواهید داشت که به صورت طبیعی برای شما امکان‌پذیر نبوده است. این سیستم داستان بازی را کمی روان‌تر کرده، زیرا مهارت‌های خاص شما و کارهایی که در طول بازی انجام داده‌اید، بر روی اعمال قابل انجام شما تاثیر خواهند گذاشت.

اگر بازی به شما بگوید که بررسی انجام شده یک بررسی سفید (White Check) است، بدین معنی بوده که حتی اگر در انجام آن ناموفق باشید، می‌توانید بعدا دوباره آن را انجام دهید. بررسی‌ها شانس موفقیت بیشتری داشته اگر شما در مهارت مورد نیاز آن بررسی سطح بالایی داشته باشید یا آنکه عوامل دیگری کشف نموده‌اید که شانس موفقیت آن‌ها را بالا می‌برند.

از سوی دیگر بررسی‌های قرمز را فقط یکبار می‌توانید انجام دهید، پس در این زمینه دقت کنید. اگر شانس موفقیت این نوع بررسی پایین بوده، سعی کنید مهارت مورد نیاز برای آن را بالاتر ببرید یا آنکه چیزهایی را کشف نمایید که شانس موفقیتش را بالاتر می‌برند.

نحوه استفاده از کابین تفکر

پس از هر بار افزایش سطح، شما گزینه آن را بدست آورده که تا یک امتیاز دیگر را به مهارتتان اضافه کنید. هرچند، این تنها راه برای افزایش آمار شخصیت شما نیست.

از آنجایی که شخصیت شما هویت خود را کاملا از دست داده، بعضی مکالمات ایده‌هایی در ذهن او ایجاد می‌کنند. این تفکرات جدید در کابین تفکر (Thought Cabinet) قرار می‌گیرند. ایده‌های موجود در کابین تفکر به تنهایی کاری انجام نمی‌دهند. هر چند اگر با استفاده از امتیاز مهارت یک اسلات برای کابین تفکر باز کنید، می‌توانید به صورتی عمیق‌تر در این ایده‌ها بی‌اندیشید.

هر تفکر جدید ابتدا به عنوان یک مشکل (Problem) آغاز خواهد شد. وقتی یک تفکر هنوز یک مشکل است، شما می‌توانید آن را درون اسلات قرار داده تا در مورد آن درون اندیشی کنید. وقتی این پروسه آغاز شود، هر تفکر شمارش معکوس مخصوص خود را داشته و برتری یا ضرر خاص خود را بر روی توانایی‌های شما خواهد گذاشت.

شمارش معکوس از زمان درون بازی استفاده کرده تا به شما نشان دهد که هر درون اندیشی چقدر طول خواهد کشید، که معمولا چندین ساعت درون بازی می‌باشد. پس از درون‌سازی یک تفکر، شما راه‌حل (Solution) آن را بدست می‌آورید. این راه‌حل‌ها برتری دائمی برای یک یا چندین مهارت از میان ۴ دسته توانایی‌های موجود در بازی ارائه خواهند داد.

ایده‌های درون‌سازی شده در کابین تفکر، نهایتا نسخه‌ای مخصوص و ویژه از احساسات درونی شخصیت اصلی بازی ایجاد کرده که مختص شما می‌باشد. این تفکرات ممکن است تغییراتی در دیالوگ‌های گفته شده توسط شخصیت شما ایجاد کنند، و برتری‌ها مهارت‌های شما را بیش از پیش بهبود بخشیده، که می‌توانند بر روی دانش یا گفته‌های شخصیت شما اثر بگذارند.

خیر، شما بازی را قفل نکرده‌اید

ضررهای بدست آمده از کابین تفکر یا آیتم‌های استفاده شده توسط شما می‌توانند باعث کاهش بعضی شاخص‌های شخصیتتان شوند. یک اثر که به صورت غافلگیرانه‌ای هیچگاه کامل توضیح داده نمی‌شود، این حقیقت بوده که شما می‌توانید آمار شخصیت خود را به صفر برسانید. یکی از بزرگترین تاثیرات این موضوع بر روی شاخص ادراک (Perception) می‌باشد.

اگر ادراک شما بخاطر درون‌سازی یک ایده در کابین تفکر یا آیتم استفاده شده توسط شما به صفر برسد، شخصیت شما دیگر نمی‌تواند اشیای قابل تعامل در محیط را تشخیص دهد.

در حقیقت، اگر ادراک شما به صفر برسد، ممکن است شما بتوانید از طریق یک در وارد یک اتاق شوید، اما بعد شخصیتتان نتواند همان در را شناسایی کرده تا از اتاق خارج شوید – در نتیجه در اتاق گیر بیفتید. حتی اگر دکمه Tab را نگه دارید، بعضی اشیا و درها برجسته نمی‌شوند زیرا ادراک شما بسیار پایین است.

اگر شما متوجه شدید که این اتفاق برای شخصیتتان در حال رخ دادن می‌باشد، شاید لازم شود لباسی که پوشیده‌اید را عوض کنید یا آنکه یکی از تفکراتی که باعث کاهش ادراک شما شده است را از حالت درون‌سازی در بیاورید. البته به یاد داشته باشید که فراموش کردن یک تفکر، یک امتیاز مهارت هزینه خواهد داشت.

ماموریت‌های فرعی انجام دهید

بسته به نحوه تخصیص امتیاز مهارت‌ها بر روی شخصیتتان، ممکن است در ابتدای بازی اصلا نتوانید جسد شخص کشته شده که داستان اصلی بازی پیرامون آن جریان دارد را بررسی کنید. خوشبختانه Disco Elysium ده‌ها ماموریت فرعی برای انجام دادن داشته، که بسیاری از آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا سطح خود را افزایش دهید، ایده‌های جدید برای کابین تفکر بدست آورید، و شاید حتی تعدادی از آن‌ها شما را به درک کردن بهتر اتفاقات اصلی بازی یاری برسانند.

از انجام ماموریت‌های فرعی دوری نکنید زیرا آن‌ها موقعیت خوبی برای سفر در سراسر نقشه، کسب اطلاعات در مورد دنیای بازی، و کشف سرنخ‌های کلیدی برای حل پرونده به وجود می‌آورند. خوشبختانه مقتول شما هیچ‌ جا نرفته و شما چندین روز درون بازی برای حل این معمای قتل فرصت دارید.

در حالی که مشخص نیست دقیقا کدام ماموریت‌های فرعی به قتل اصلی بازی ارتباط دارند، تعداد زیادی از آن‌ها زمینه مورد نیاز برای این قتل که یک پروند ساده به نظر می‌رسد را فراهم می‌کنند. با همه در مورد همه چیز صحبت کنید. پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرونده، بازگشته و با اشخاصی که پیش از این با آن‌ها صحبت کرده‌اید دوباره وارد مکالمه شوید، ببینید آیا اطلاعات و دانش تازه بدست آمده شما گزینه‌های دیالوگ جدیدی برای شما باز کرده‌اند یا خیر.

منبع
Polygon
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن