راهنمای بازی

راهنمای بازی Days Gone

نکاتی که پیش از آغاز بازی Days Gone باید آن‌ها را بدانید

پس از به اتمام رساندن بازی Days Gone تصمیم گرفتیم تا ۱۰ نکته‌ی مهم را با شما در میان بگذاریم که در پیشروی در دنیای این بازی آخر الزمانی به شما کمک خواهند کرد. در ادامه با راهنمای بازی Days Gone همراه باشید.

پس از تاخیرات مکرر در زمان عرضه‌ی بازی Days Gone، بالاخره «اِس‌آی‌ای بند استودیو» (SIE Bend Studio) این عنوان آخر الزمانی که در انحصار پلتفرم پلی‌استیشن ۴ قرار دارد را روانه‌ی بازار کرد؛ اکنون و پس از یک دور تجربه‌ی این بازی که بیش از ۳۵ ساعت به طول انجامید، نکات ارزشمندی را در خصوص آن متوجه شدیم که نیاز هر تازه کاری بوده و می‌توانند شما را از شرایط بحرانی داستان بازی نجات دهند! در این راهنما ۱۰ نکته‌ی مهم را ارائه کرده‌ایم که در عبور از سد انبوهی از «فریکرها» (Freaker)، «ریپرها» (Ripper) و اردوگاه‌های «غارتگران» (Marauder) به شما کمک خواهند کرد.

۱- تا حد امکان مراحل بازی را در سکوت و اختفا پشت سر بگذارید!

اولین دیدی که پیش از اجرای بازی Days Gone در سر داشتیم، این بود که مراحل آن را همچون یک بازی اکشن پشت سر گذاشته و به محض دیدن فریکرها (زامبی‌های دنیای بازی) آن‌ها را با استفاده از سلاح‌های مختلف بی معطلی کشته و به آتش بکشیم! اما بعداً و به بهای گزافی فهمیدیم که چنین کاری آنقدر هم که در برخی از تریلر گیم‌پلی‌ها دیده بودیم، هوشمندانه نیست! در واقع اگر بخواهید مراحل این بازی را همچون یک رامبو پشت سر بگذارید، مشکلات زیادی را بر سر راه خود قرار داده و با دردسرهای بزرگی روبرو خواهید شد. طراحان این بازی قابلیت کاور گیری و شلیک به اهداف خاصی را برای آن در نظر نگرفته‌اند و از طرفی، گلوله و مهمات جزو اقلام نادر در این عنوان محسوب می‌شوند! در واقع اگر بدنبال غذا و آب باشید، آن‌ها را راحت‌تر از گلوله پیدا خواهید کرد! از سوی دیگر، سلاح‌های بازی به هیچ عنوان قدرتی که باید داشته باشند را ندارند و اگر برای کشتن دشمنانتان به نقاطی بجز سر آن‌ها شلیک کنید، تنها مهماتتان را هدر داده‌اید!

راهنمای بازی Valorant | راهنمای انتخاب بهترین قهرمان‌های بازی
خواندن

نکته‌ی دیگری که در سایر عناوینی (نظیر Resident Evil ،Walking dead و World War Z) که در آن‌ها شاهد حضور زامبی‌ها هستیم مشاهده کرده‌ایم، شلیک گلوله (و یا بصورت کلی ایجاد سر و صدا) راه مناسبی برای مطلع کردن زامبی‌های (در این بازی فریکرها) اطرافتان از حضور خودتان و حمله‌ی آن‌ها است. حرکت مخفیانه و با احتیاط، نه تنها بهترین روش برای پشت سر گذاشتن مراحل این بازی بوده، بلکه حتی بهترین راه برای حفظ مهمات گران بهایتان جهت استفاده در برابر افرادی است که همواره در تلاش‌اند تا به شما حمله کنند، افرادی که در بعضی موارد دارای سلاح گرم نیز هستند. فریکرها پاسخگویی بالایی در برابر شلیک گلوله دارند، پس اگر گلوله‌ای را به ناچار و یا حتی اتفاقی شلیک کردید، در انتظار حمله‌ی آن‌ها باشید.

همیشه برای من سوال بود که چرا در عناوینی که شاهد حضور زامبی‌ها در آن‌ها هستیم (مثلاً Resident Evil) سرعت حرکت آن‌ها بسیار آرام بوده و این موضوع امکان شلیک آسان به آن‌ها را ممکن می‌کرد، اما زامبی‌های Days Gone از نوع سریع آن‌ها محسوب می‌شوند و به محض مشاهده‌ی شما، با سرعت باور نکردنی‌ای به سوی‌تان حمله‌ور خواهند شد. بهترین کار در دنیای این بازی، آن است که کاملاً دزدکی به اطراف حرکت کرده و تا حد امکان، به فریکرها از پشت سر نزدیک شده و آن‌ها را با چاقوی خود بکشید، این کار را برای عدم هدر رفت گلوله و درگیری با تعداد بیشماری از زامبی‌ها صورت دهید.

اگر توجه فریکرها را به خود جلب کردید، پیش از استفاده از سلاح گرم و ایجاد سر و صدا، وضعیت را به شکل کامل بررسی کنید؛ اگر پس از بررسی موقعیت، شاهد تعداد کمی از فریکرها بودید، قابلیت کشتن آن‌ها را با استفاده از خنجر خود خواهید داشت، اما اگر با تعداد زیادی از آن‌ها مواجه بودید (منظور ما حالتی است که توسط آن‌ها محاصره شده و تقریباً راه فراری ندارید) از اسلحه‌ی خود استفاده کنید. در کلیه‌ی موقعیت‌ها، مخفی کاری باید در اولویت شما قرار داشته باشد؛ با اجرای بازی، خودتان متوجه خواهید شد که مخفی کاری تنها راه عبور از بسیاری از مراحل این بازی است و تیراندازی، هیچ کمکی در آن مراحل به شما نمی‌کند.

بهترین مادهای بازی Civilization VI
خواندن

چون استفاده از سلاح‌های گرم در برخی از موقعیت‌ها غیر قابل اجتناب است، بهتر بوده که از صدا خفه کن استفاده کنید؛ صدا خفه کن‌ها را می‌توانید در اردوگاه‌ها و از طریق تاجرین خریداری نمایید.

۲- از هر موقعیتی برای افزایش ذخیره‌ی سوخت و مهمات خود استفاده کنید.

در طول بازی Days Gone با اردوگاه‌های متعددی روبرو خواهید شد که از اصلی‌ترین نقاط تکمیل تجهیزاتتان محسوب می‌شوند. در این اردوگاه‌ها بصورت مکرر ماموریت‌هایی را دریافت خواهید کرد که در صورت تکمیل آن‌ها، با سخاوت و مهربانی مردم آن اردوگاه روبرو خواهید شد؛ بنابراین حضور در پشت دیوارهای این اردوگاه‌ها، موقعیت امنی را برای شما فراهم خواهد کرد؛ زمانی که در این اردوگاه‌ها حضور دارید، همواره سری به تاجران و مکانیک‌های حاضر در آن‌ها بزنید، تاجران قابلیت تکمیل مهمات سلاح اصلی و ثانویه‌ی شما را داشته و مکانیک‌ها قادرند که موتور سیکلت شما را تعمیر و باک سوخت آن را پر کنند.

در گوشه‌ی پایین و سمت راست، در کنار X شاهد حضور آیکن مربوط به میزان سوخت موتور سیکلتتان هستید. موتور شما در ابتدا سوخت زیادی مصرف می‌کند و در صورت برخورد با هر چیزی (حتی فریکرها) از مسیر منحرف شده و به آن خسارت وارد خواهد شد! مکانیک‌ها قادرند تا ضمن سوخت رسانی به موتور شما، آن را با کمترین هزینه‌ی ممکن تعمیر کنند؛ حتی اگر بنظرتان نیازی به مکانیک‌ها ندارید، باز هم پیش از حرکت و ترک اردوگاه سری به آن‌ها بزنید، در غیر اینصورت، شاید مجبور شوید تا برای تعمیر موتور یا تامین سوخت آن، در میانه‌ی راه و جاده بایستید؛ در چنین صورتی، برای تامین سوخت باید به سراغ محل‌هایی بروید که برروی نقشه مشخص شده‌اند و در صورت نیاز به تعمیر موتور، مجبور خواهید شد به سراغ ابزار و تجهیزات قراضه‌ای که در اطراف وجود دارند بروید.

راهنمای بازی No Man's Sky
خواندن

۳- موتور سیکلت خود را همواره ارتقا دهید.

سرعت موتور سیکلت «دیکن» (Deacon: شخصیت اصلی بازی) در ابتدای بازی به شکل آزار دهنده‌ای کُند است و برای رهایی از این مشکل، به محض ورود به اولین اردوگاه و تکمیل چند ماموریت و بدست آوردن اعتماد مردم آن، این قابلیت به شما داده خواهد داشت تا چند ابزار جدید برای موتور سیکلتتان خریداری و آن را ارتقا دهید و در نهایت، به تب مکانیک دسترسی پیدا کنید.

بهتر آن است که در اولین گام برای ارتقای موتور سیکلت دیکن، موتور آن را ارتقا دهید؛ پس از ارتقای موتور، بهتر است که باک سوخت آن را ارتقا دهید؛ تا اینجا مهمترین ارتقاها را صورت داده‌اید و از این پس، این که چه چیزی را ارتقا دهید به خود شما بستگی خواهد داشت؛ پس از دو ارتقای گفته شده، سرعت موتور سیکلت دیکن به شکل قابل توجهی افزایش یافته و همچنین، مصرف سوخت آن نیز کاهش می‌یابد که به شما اجازه‌ی پیمودن مسافت‌های طولانی‌تری را خواهد داد.

۴-بیشتر وقت‌ها از قابلیت «تمرکز» (Focus) خود استفاده کنید.

فشردن کلید R3 به شما اجازه‌ی استفاده از قابلیت تمرکز را خواهد داد؛ این قابلیت مکان و موقعیت آیتم‌های مختلفی را در محیط مشخص می‌کند، از ابزار و وسایل مورد نیاز برای تعمیر موتور گرفته تا پک‌های کمک‌های اولیه و همچنین مواد مورد نیاز جهت ساخت مواد منفجره؛ هر زمان که در اطراف ساختمانی قرار داشتید، از قابلیت تمرکز دیکن استفاده تا از غنیمت‌های موجود در طبیعت بهره‌مند شوید.

همچنین در موقعیت‌های مختلف، شاهد حضور انبوهی از ماشین‌ها خواهید بود که در صندوق عقب یا در زیر کاپوتشان، آیتم‌های گران بهایی قرار گرفته‌اند. با آنکه در بازی Days Gone شاهد قابلیت ذخیره سازی قابل توجهی نیستیم، اما شما باید به فکر درمان خود در زمان مناسب یا ساخت مواد منفجره باشید، بنابراین در ذخیره و استفاده از آیتم‌های موجود در طبیعت تعادلی را برقرار کنید.

راهنمای قدم به قدم Sekiro Shadows Die Twice - قسمت سوم
خواندن

در این بازی تنها قابلیت ذخیره سازی حداکثر ۱۰ آیتم قراضه را خواهید داشت که از آن‌ها می‌توان در تعمیر موتور سیکلتتان استفاده کنید. قابلیت تمرکز همچنین به شما کمک خواهد کرد تا در مبارزات، سرعت را کم کرده و هدف گیری بهتری داشته باشید و کمتر گلوله‌های گران بهایتان را هدر دهید.

۵- ارتقای مهارت‌ها

فراموش نکنید که از مهارت‌ها و توانایی‌های خود استفاده کنید؛ قابلیت بدست آوردن این مهارت‌ها از طریق شرکت در نبردها و تکمیل مراحل و ماموریت‌ها امکان‌پذیر است. هر مهارت در یکی از سه نوع Melee Combat ،Ranged Combat و Survival قرار گرفته و امکان ارتقای آن‌ها از طریق Skill Tree ممکن خواهد بود. بدلیل اهمیت بالای Melee Combat، توصیه می‌کنیم که تمرکز خود را برروی ارتقای مهارت‌های آن بگذارید؛ بطور مثال امکان فعال کردن مهارت Field Repairs در اوایل بازی وجود دارد که به شما اجازه خواهد داد تا از آیتم‌های قراضه‌ی موجود در طبیعت در تعمیر Melee Weapons استفاده کنید.

قابلیت پیدا کردن Melee Weapon متعددی را در دنیای بازی خواهید داشت اما بیشتر در پست‌های نگهبانی حصاری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید؛ البته یادتان نرود که این سلاح‌ها ابزار مناسبی برای مقابله و نابودی فریکرها نیستند. از بهترین سلاح‌هایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، تبر یا خنجر است که به علت تیزی قابل توجهی که دارند، می‌توانند کمک شایانی در برابر فریکرها باشند و با یک ضربه، به سادگی آن‌ها را از پا درآورند. باید این موضوع را هم خاطر نشان کنیم که در برخی موارد، تعمیر یک Melee Weapon می‌تواند بهای زیادی داشته باشد، مثلاً تعمیر یک تبر یا خنجر می‌تواند نیاز به خرج کردن یک آیتم قراضه‌ی با ارزش داشته باشد.

راهنمای انتخاب بهترین دروازه‌بان‌های FIFA 21
خواندن

۶- پاک کردن آلودگی‌ها

از همان اوایل بازی با لانه‌های فریکر آشنا خواهید شد که معمولاً داخل ساختمان‌ها و تونل‌ها قرار دارند. زمانی که به یک منطقه‌ی آلوده وارد شوید، تعداد لانه‌های موجود برروی صفحه به نمایش گذاشته خواهند شد؛ در حالیکه این آلودگی‌ها اهدافی اختیاری محسوب شده و نوع برخورد با آن‌ها به تصمیم شما بستگی دارد، اما باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید.

این آلودگی‌ها با قابلیت «سفر سریع» (Fast Travel) شما ارتباط مستقیمی دارند! برای استفاده از قابلیت سفر سریع، نیاز به مقدار مشخصی سوخت خواهید داشت اما این موضوع راه حل ساده‌ای دارد. آلودگی‌های فریکر شما را وادار خواهند کرد که به منطقه‌ی آلوده رفته و جهت بازیابی قابلیت سفر سریع، آلودگی را از بین ببرید؛ برای از بین بردن این آلودگی‌ها، باید از «مولوتوو» (Molotov) استفاده و آن‌ها را به آتش کشیده و بسوزانید، البته توجه داشته باشید که این امکان وجود دارد چند فریکر پس از به آتش کشیده شدن آلودگی‌ها به شما حمله کنند.

زمانی که به لانه‌های فریکرها نزدیک شوید، شاهد علامت گذاری آن‌ها برروی نقشه‌تان به رنگ قرمز خواهید بود، اما باز هم برای یافتن آن‌ها باید منطقه را بگردید. اگر به خارج از منطقه‌ی آلوده بروید، دیکن در این مورد جزئیاتی را مطرح خواهد کرد، بنابراین در مورد خروج از این منطقه مطلع خواهید شد و قادر خواهید بود تا دوباره به آن بازگردید.

۷- سر و سامان دادن به دارایی‌هایتان

پس از اضافه کردن آیتم جدیدی به ذخایر خود، وارد پنجره ذخیره‌هایتان شده و آن‌ها را بررسی کنید. تا حد امکان آیتم‌های کمک‌های اولیه و آیتم‌های مربوط به مواد منفجره را ذخیره کنید تا در صورت نیاز، بلافاصله از آن‌ها در برابر فریکرها استفاده نمایید تا با مشکلی مواجه نشوید؛ همچنین باید فضای ذخیره‌ای را برای برخی آیتم‌های خاص ایجاد کنید.

راهنمای نبردهای بازی Mortal Shell
خواندن

۸- تنها مراحلی که به رنگ زرد مشخص شده‌اند اجباری هستند.

با توجه به آنکه Days Gone یک بازی «جهان باز» (Open World) است، بنابراین با حجم زیادی از ماموریت‌ها روبرو خواهید بود که انجام بسیاری از آن‌ها اجباری نیست. هر ماموریت (چه اصلی و چه فرعی) بخشی از یک داستان را کامل می‌کند، بنابراین با تکمیل هر کدام، شاهد افزایش درصد پیشرفت مراحل داستانی خواهید بود. با وجود آنکه نیازی به تکمیل بسیاری از مراحل این بازی نیست، اما برای درک داستان، بهتر است که هم مراحل اجباری و هم مراحل اختیاری مربوط به هر داستان را پشت سر بگذارید.

ماموریت‌های اجباری این بازی با رنگ زرد و ماموریت‌های اختیاری با رنگ‌های قرمز، سفید یا خاکستری برروی نقشه‌ی بازی مشخص شده‌اند. برخی مواقع هیچ ماموریت زرد رنگی را برروی نقشه مشاهده نخواهید کرد، این موضوع به این معنی نیست که برای تکمیل داستان بازی (و مشخص شدن ماموریت زرد رنگ بعدی) نیاز به انجام مراحل اختیاری و فرعی خواهید داشت. در مواقعی که هیچ ماموریت زرد رنگی برای انجام وجود ندارد، با کمی انتظار، دیکن پیامی را دریافت و ماموریت اصلی جدیدی به شما محول خواهد شد.

۹- تا حد امکان از روبرو شدن با «هوردها» (Hordes) اجتناب کنید یا در زمان دیگری به سراغ آن‌ها بروید.

فریکرها را در نقاط مختلفی از بازی Days Gone خواهید یافت، البته باید اردوگاه‌ها را مستثنی دانست. برخی زمان‌ها با هوردها روبرو خواهید شد که مجموعه‌ای از صدها فریکر محسوب شده و اگر یکی از آن‌ها شما را ببیند، طولی نمی‌کشد که توسط کل دسته محاصره شوید.

ممکن است که در نقاط مختلفی از این بازی با هوردها روبرو شوید اما تا حد امکان از درگیری با آن‌ها خودداری کنید. اگر هوردها از موقعیت شما مطلع شدند، به سرعت سوار موتور سیکلتتان شده و از آنجا فرار کنید؛ قابلیت نابودی یک دسته هورد بسیار سخت است. در اواخر بازی مقابله با آن‌ها بخشی از ماموریت‌های اصلی محسوب شده و در آن زمان متوجه‌ی چالش برانگیز بودن نابودی آن‌ها و زمان با ارزشی که باید صرف نابودی آن‌ها کنید خواهید شد! بهتر است که تا حد امکان از هوردها پرهیز کرده و از بازی لذت ببرید! چون همانطور که گفته شد، سازندگان در مورد مواجه شدن با هوردها برنامه‌هایی برای شما در نظر گرفته‌اند، پس اگر در بخشی از یک ماموریت با آن‌ها روبرو شدید، فقط از آن‌ها چشم پوشی کنید، چرا که در آینده مجبور خواهید شد در مقابل آن‌ها قرار بگیرید!

راهنمای قدم به قدم بازی Resident Evil 6 - مراحل ایدا (قسمت ششم)
خواندن

۱۰- جستجو و یافتن چک‌پوینت‌های «نرو» (Nero) و استفاده از قابلیت‌های ارتقای آن‌ها

از همان اوایل بازی با چک‌پوینت‌های نرو آشنا خواهید شد. در ابتدای بازی به یکی از این چک‌پوینت‌ها می‌رسید که برای دسترسی به آن، باید وارد یک ساختمان شوید و این کار نیاز به صرف زمانی خواهد داشت اما مطمئن باشید که سپری کردن این زمان بیهوده نخواهد بود! برای دسترسی به این نرو، نیاز به یافتن سوخت و به راه انداختن مجدد ژنراتوری را خواهید داشت تا انرژی مورد نیاز جهت باز کردن درها بدست آید، سپس باید سیم‌های مربوط به اسپیکرهای بالای ساختمان را قطع کنید تا توجه فریکرها به سمت شما جلب نشود.

به محض ورود به ساختمان مورد نظر و پیدا کردن جعبه‌ی نرو، به سراغ آن رفته و از نرو انژکتور در ارتقای سلامتی، قدرت تمرکز یا نیروی دیکن استفاده کنید؛ قابلیت پیدا کردن جعبه‌های انژکتور نرو را در هر مکانی خواهید داشت، بنابراین در کنار سپری کردن ماموریت‌های اصلی، گوشه چشمی هم به این جعبه‌ها داشته باشید.

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن