راهنمای بازی

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3

نکات و ترفندها

نسخه عرضه زودهنگام (Early Access) بازی Baldur’s Gate 3 منتشر شده است تا جای خالی مجموعه عناوین Divinity: Original Sin را برای علاقمندان به سبک بازی‌های نقش آفرینی کلاسیک پر کند. برای کمک کردن به درک بهتر این عنوان و داشتن تجربه‌ای جذاب‌تر با آن، ما در این راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 بهترین نکات و ترفندهای لازم را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. در ادامه با ما در پیکسل آرتس همراه باشید.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – نکات و ترفندها

اگر این اولین باری است که نسخه‌ای از سری Bladur’s Gate را تجربه می‌کنید یا اولین عنوان شما از مجموعه بازی‌های استودیوی Larian است، راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 نکاتی حیاتی را به شما خواهد گفت که با پیشروی در بازی به کار شما خواهند آمد.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – نسخه پنجم Dungeons & Dragons

همانطوری که هواداران این مجموعه بدون شک از این موضوع آگاه هستند، سری Baldur’s Gate براساس سری کتاب‌ها/بازی‌های نقش آفرینی رومیزی Dungeons & Dragons ساخته شده است. برگه جزئیات شخصیت‌ها، انداختن تاس و ارباب سیاه‌چال (Dungeon Master – میزبان یک کمپین D&D که دنیای بازی، دشمنان و مأموریت‌ها را برای سایر بازیکنان طراحی می‌کند) همگی بخشی از موتور این بازی هستند. تنها کافیست تا روی آیتم‌ها و شخصیت‌های دنیای بازی کلیک کنید تا اطلاعات لازم را بدست آورید.

در مجموعه D&D تعاملات شما با دنیای بازی براساس توانایی‌ها، مهارت‌ها، آمار و ارقام و عدد بدست آمده از انداختن تاس می‌باشد. در ادامه راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 به بررسی تک تک این موارد خواهیم پرداخت.

توانایی‌ها و مهارت‌ها

توانایی‌ها با اعدادی میان ۱ تا ۲۰ نشان داده می‌شوند. اگر یکی از توانایی‌های شما ۱ امتیاز داشته باشد، بدین معنی است که در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. امتیاز ۱۰ حد وسط بوده و در صورت داشتن امتیاز ۲۰ یک ابرانسان به حساب خواهید آمد. در ادامه می‌توانید لیستی از توانایی‌های مختلف موجود در بازی را مشاهده کنید:

  • Strength (قدرت) – توانایی‌های فیزیکی
  • Dexterity (چالاکی) – زیرکی و زبردستی
  • Constitution (فطرت) – انضباط نفس و بخشندگی
  • Intelligence (هوش) – ذکاوت
  • Wisdom (خرد) – غریزه و هوش لحظه‌ای
  • Charisma (کاریزما) – ارزش شخصیت

توانایی‌های شما ارتباط مستقیمی با مهارت‌هایتان دارند. هر چه سطح توانایی‌های شما بالاتر باشد، شما در مهارت‌های مرتبط با آن‌ها نیز عملکرد بهتری خواهید داشت.

تخصص (Proficiency)

تخصص موردی بوده که به عنوان یک پاداش به اعمالی که در آن‌ها عملکرد خوبی دارید، افزوده می‌شود. به عنوان مثال هنگام استفاده از یک چکش‌جنگی به عنوان یک شخصیت Gold Dwarf، شما پاداش تخصص دریافت خواهید کرد.

در بازی Baldur’s Gate 3 زمانی که تلاش می‌کنید تا کاری را انجام دهید، یک تاس خواهید انداخت (بسته به عملی که قصد انجام آن را دارید، از تاس مختلفی استفاده می‌شود) و سپس اصلاح‌کننده‌های مهارت و توانایی را به آن افزوده، و اگر دارای تخصص نیز هستید، آن را هم می‌افزایید و سپس بررسی می‌کنید که آیا موفق به انجام این کار شده‌اید یا خیر. البته شایان ذکر بوده که نیازی نیست شما این اعمال را به صورت دستی انجام دهید. در عمل شما فقط تاس را می‌اندازید و بازی اصلاح‌کننده‌ها و تخصص شما را به صورت خودکار روی عدد حاصل از تاس‌تان اعمال می‌کند.

گیم‌پلی

بگذارید در این بخش از راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 کمی در مورد گیم‌پلی این عنوان توضیح دهیم. گیم‌پلی این عنوان ترکیبی از سبک نوبتی و اکشن رئال تایم است. اکثر کارهای شما از جمله جابجایی در محیط و تعامل با اشیاء و شخصیت‌های موجود در آن را با کلیک موس انجام خواهید داد.

جابجایی در نقشه و حرکت در محیط به صورت رئال تایم و آنی رخ می‌دهد. شما اعضای گروه خود (یا شخصی که می‌خواهید آن را حرکت دهید) را انتخاب نموده و سپس با کلیک کردن روی یک مکان، آن‌ها را به آنجا می‌برید. در مبارزات شرایط کمی فرق کرده و بازی از حالت رئال تایم خارج می‌شود. همانند سری D&D، مبارزات در بازی Baldur’s Gate 3 نیز نوبتی می‌باشند. شما می‌توانید ترتیب نوبت شخصیت‌ها را در بالا و سمت چپ صفحه مشاهده کنید.

هر نوبت در طول مبارزات معادل ۶ ثانیه از زمان واقعی (در دنیای بازی) است و در هر نوبت شما اجازه انجام سه کار را خواهید داشت:

Move: شما اجازه جابجایی در محیط را دارید، هرچند حرکت کردن در طول نبرد دارای محدودیت بوده و در هر دور تنها می‌توان تا حداکثر ۳۰ فوت در محیط جابجا شد. این میزان می‌تواند بسته به شخصیت شما و توانایی‌های وی کاهش یا افزایش یابد.

Action: که در واقع همان حمله کردن به دشمنان است.

Bonus Action: اقدامات کوچکی مانند پریدن، هل دادن و پنهان شدن هستند.

هنگام کنترل شخصیت خود در حالت نوبتی، می‌توانید بسته به نیازتان هر یک از گزینه‌های بالا را در طول یک دور انتخاب کنید. شایان ذکر است که برخلاف سری Divinity Original Sin که شما در آن تعدادی Action Points داشتید و هر اقدام شما آن‌ها را مصرف می‌کرد، در بازی Baldur’s Gate 3 سه عمل بالا از یکدیگر مجزا بوده و می‌توانید در یک دور به صورت مستقل هر سه عمل ذکر شده را انجام دهید.

بدین صورت در یک دور می‌توانید: به سمت یک دشمن حرکت کنید، با استفاده از یک Action طلسم آتش استفاده کرده و او را به آتش بکشید، و با استفاده از Bonus Action خود این دشمن را به عقب هل دلیل تا روی جعبه روغن یا سایر دشمنان افتاده و آن‌ها را نیز بسوزاند.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – زیاد نگران شخصیت اولیه خود نباشید

از آنجایی که بازی به صورت عرضه زودهنگام منتشر شده و تمامی گزینه‌ها و ویژگی‌ها هنوز در بازی قرار ندارند، لازم نیست آنچنان نگران شخصیت اولیه خود باشید. چیزی که به نظرتان خوب است را انتخاب کرده و خوش بگذرانید.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – همه چیز را لوت کنید

شما در جای جای بازی Bladur’s Gate 3 لوت‌های مختلفی پیدا خواهید کرد. حتی ساده‌ترین آیتم‌ها نیز می‌توانند به صورت غیرقابل باوری برای شما کاربردی و مفید واقع شوند. پس عجله نکرده و با دقت تمام آیتم‌های موجود در سیاه‌چال‌ها، خانه‌ها و جسدها (پس از اتمام مبارزات) را بررسی نموده و بردارید.

شاید یک شیشه آب به نظرتان آیتم بی‌خودی باشد، اما اگر در جایی اسیر شده باشید و بخواهید آتشی را خاموش کنید، همین شیشه آب جان شما را نجات خواهد داد. به همین صورت، داشتن چندین کوزه یا جعبه در دستانتان نیز می‌تواند برای پوشاندن دریچه‌های گاز موجود روی زمین یا از بین بردن بعضی اثرات محیطی (در صورتی که کوزه شما حاوی محتویات کاربردی باشد) مفید خواهد بود.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – با محیط آشنا شوید

یکی از مهمترین نکات در راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 این بوده که شما باید همیشه با نگه داشتن دکمه ALT، وضعیت محیط فعلی خود را بسنجید. پیش از شروع هر مبارزه، بررسی نمایید که چگونه می‌توانید از اشیاء و شرایط محیطی پیرامون خود در نبرد استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر طلسم Mage Hand را دارید، از آن برای هل دادن دشمنان به محیط‌های خاص یا انداختن جعبه‌های موجود در محیط روی سر دشمنان (یا تلنبار کردنشان روی هم) بهره ببرید.

بی‌اندازه احتمالات مختلف در بازی Baldur’s Gate 3 وجود دارند، پس به انجام کارهای دیوانه‌وار و غیر منطقی ادامه دهید.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – در انتخاب همراهان خود دقت داشته باشید

در بازی Baldur’s Gate 3 شما ۵ همراه دارید که هر یک دارای ویژگی‌ها و خصوصیات مخصوص خود هستند. این همراهان همچنین یک کلاس ویژه داشته و نقش خاصی را در گیم‌پلی ایفا می‌کنند.

از آنجایی که تنها می‌توانید با خود ۴ همراه به ماجراجویی‌هایتان بیاورید، بهتر است در انتخاب همراهان خود دقت کنید. چه یک جادوگر باشد، چه یک شفا‌دهنده یا چه یک یاغی، شخصی را انتخاب کنید که برای گروه شما مفید باشد. شخصیت‌های شما باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. به عنوان مثال اگر شخصیت Gale جادوگر شما است، عاقلانه بوده که یکی از همراهان شما توانایی آن را داشته باشد تا حملات آتشین او را تقویت کند. هنگام تشکیل تیم خود حواستان به ترکیب شخصیت‌ها و توانایی‌هایشان باشد.

راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 – هر جا که می‌توانید بازی خود را ذخیره کنید

باید به یاد داشته باشید که این عنوان آسان نبوده و شما به دفعات بسیار زیادی خواهید مُرد. از این رو برای آن که پس از مرگ پیشرفت خود را از دست ندهید و مجبور نشوید یک مأموریت را از ابتدا شروع کنید، همیشه و به صورت مداوم بازی خود را ذخیره (Save) نمایید.

بهتر است زیاد به سیستم ذخیره‌سازی خودکار بازی تکیه نکنید زیرا احتمال کار نکردن این سیستم وجود دارد (خصوصاً که بازی در وضعیت عرضه زودهنگام است) و اگر در حال انجام یک مأموریت طولانی باشید، از دست دادن پیشروی شما (پس از مرگتان) می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.


با ذکر این نکته به پایان راهنمای بازی Baldur’s Gate 3 می‌رسیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. بازی Baldur’s Gate 3 هم‌اکنون به صورت عرضه زودهنگام برای پلتفرم رایانه‌های شخصی قابل دسترسی است.

منبع
Segment Next
عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه‌ها
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن
بستن
بستن